Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βιογραφικό-Μ.Βρετανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Θεωρώ ότι επιτίθεσαι προσωπικά στον πατριώτεν , ενώ σου εξέφρασε μόνο την γνώμη του και τίποτε άλλο ! Εσύ αντιθέτως εκφράζεσαι προσωπικά και επιθετικά .... Οι διαφορετικές απόψεις μπορούν και πρέπει να συζητούνται πάντα με ευπρεπή τρόπο !!!
    Originally posted by ariadni View Post
    Καταρχήν το θεωρώ ΤΡΑΓΙΚΟ ότι κανένας απο τους moderators παρέμβει με αυτά που μου γράφεις. Πραγματικά είσαι η αθλιότητα σε όλο το μεγαλείο της.
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      #32
      Originally posted by ευανθια View Post
      Καλά βρε παιδιά μην μαλώνετε .... ο καθένας φτιάχνει την ζωή του όπως αυτός θέλει , και πλασάρει τον εαυτό του με τα χρώματα που ο ίδιος διαλέγει !!!!! Το να βρείς μια δουλειά που σου αρέσει εξαρτάται κατά πολύ απο το βιογραφικό και την προσωπική επιστολή και απο το πώς θα παρουσιάσεις τον εαυτό σου !! Δεν θες να γράψεις αν είσαι γυναίκα ή άντρας ή άλλες λεπτομέρειες απο τον εαυτό σου ...δικαίωμά σου είναι φυσικά ....
      Εγώ πάντως ξέρω ότι για να σε προσλάβει κάποιος εργοδότης πρέπει να του προξενήσεις το ενδιαφέρον , να τον πείσεις ότι κάνεις για την δουλειά του , όχι μόνο απο τα πτυχία που μπορεί έχεις αλλά και απο την προσωπικότητά σου !!! Το πως θα τον πείσεις ...εσύ θα το βρείς .....[

      Comment


        #33
        472774-210.jpg

        chococaramel
        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

        Comment


          #34
          Originally posted by ευανθια View Post
          Θεωρώ ότι επιτίθεσαι προσωπικά στον πατριώτεν , ενώ σου εξέφρασε μόνο την γνώμη του και τίποτε άλλο ! Εσύ αντιθέτως εκφράζεσαι προσωπικά και επιθετικά .... Οι διαφορετικές απόψεις μπορούν και πρέπει να συζητούνται πάντα με ευπρεπή τρόπο !!!
          Πραγματικά θα είναι αξιοπερίεργο, να βρεις δουλειά με αυτές τις απόψεις !

          Πραγματικά αυτά που γράφεις είναι κωμικά, εκτίθεσαι !
          Δεν φτάνει που αντιλαμβάνεσαι λάθος την πραγματικότητα, δυσκολεύεσαι να καταλάβεις και αυτά που διαβάζεις !
          Δεν ξέρεις τι σημαίνει "πραγματικές συνθήκες στην αγορά εργασίας που επικρατεί αυτήν την στιγμή στην Ευρώπη" !?
          Αυτό που γράφεις για το αν έχω δραστηριοποιηθεί επαγγελματικά στην Αγγλία δεν το σχολιάζω γιατί έχει μία μικρή γεύση από προσωπικά δεδομένα όπως θα υποστήριζες και εσύ !
          Ανταλλαγή απόψεων με φιλική διάθεση !


          Αυτό δεν είναι προσωπική επίθεση?

          Comment


            #35
            Για να γελασουμε και λιγο, αυτο ειναι το σωστο cv.
            Και ναι, ας εχει φωτο, ημερομηνια γεννησης κλπ.
            Ο Τσακ Νορις δεν θα ειχε ουτε μια απορριψη στην Αγγλια

            Comment


              #36
              Αναφέρεται σε αυτά που γράφεις , και εκφράζει την διαφωνία του , αντίθετα με εσένα που χαρακτηρίζεις τον ίδιον προσωπικά , ώς αθλιότητα σε όλο της το μεγαλείο .....άστο καλύτερα ..... Το καλύτερο είναι να βοηθάμε ο ένας τον άλλον ακόμα και όταν διαφωνούμε !!!
              Originally posted by ariadni View Post
              Πραγματικά θα είναι αξιοπερίεργο, να βρεις δουλειά με αυτές τις απόψεις !

              Πραγματικά αυτά που γράφεις είναι κωμικά, εκτίθεσαι !
              Δεν φτάνει που αντιλαμβάνεσαι λάθος την πραγματικότητα, δυσκολεύεσαι να καταλάβεις και αυτά που διαβάζεις !
              Δεν ξέρεις τι σημαίνει "πραγματικές συνθήκες στην αγορά εργασίας που επικρατεί αυτήν την στιγμή στην Ευρώπη" !?
              Αυτό που γράφεις για το αν έχω δραστηριοποιηθεί επαγγελματικά στην Αγγλία δεν το σχολιάζω γιατί έχει μία μικρή γεύση από προσωπικά δεδομένα όπως θα υποστήριζες και εσύ !
              Ανταλλαγή απόψεων με φιλική διάθεση !


              Αυτό δεν είναι προσωπική επίθεση?
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #37
                Originally posted by ευανθια View Post
                Αναφέρεται σε αυτά που γράφεις , και εκφράζει την διαφωνία του , αντίθετα με εσένα που χαρακτηρίζεις τον ίδιον προσωπικά , ώς αθλιότητα σε όλο της το μεγαλείο .....άστο καλύτερα ..... Το καλύτερο είναι να βοηθάμε ο ένας τον άλλον ακόμα και όταν διαφωνούμε !!!
                Εγώ ξεκίνησα το θέμα με σκοπό να βοηθηθούν κάποιοι άνθρωποι και εν συνεχεία να ποστάρουν και άλλα μέλη της συμβουλές τους και της προσωπικές τους εμπειρίες. Όπως βλέπεις κάποιοι αντέδρασαν χωρίς σαφή επιχειρηματολογία, μόνο με γενικόλογα, προσβολές και ειρωνίες.Δεν μου δώθηκε η ευκαιρία ούτε να κάνω σοβαρή συζήτηση επί του θέματος, ούτε να πώ και γώ την προσωπική μου εμπειρία.

                Ακόμα και αν έγραφα κάτι που ήταν 100% λάθος, λόγω άγνοιας ή παραπληροφόρησης, θα μπορούσαν να με διορθώσουν με σκοπό την καλύτερη πληροφόρηση των μελών και αναγνωστών. Απ ότι βλέπεις στο θέμα "Μετανάστευση στην Αγγλία" συμμετέχουν πολλοί λίγοι και αν εξαιρέσω τον Did και την MissEspresso ίσως και 1-2 ακόμα που μου διαφεύγουν, κανείς άλλος δεν μπαίνει στον κόπο να παραθέσει έστω και την παραμικρή πληφορία ή την προσωπική του εμπειρία. Αντιθέτως πολλοί κάνουν μια εγραφή μόνο και μόνο για να ζητήσουν δωρεάν φιλοξενία ή έτοιμη δουλειά ή απλά για να συζητήσουν περί ανέμων και υδάτων.

                Καλό θα ήταν επίσης το savoir vivre να ισχυεί για όλα τα μέλη και όχι "επιλεκτικά", βάση παλαιότητας, φιλίας κτλ Έτσι ίσως περισσότεροι να αρχήσουν να γράφουν και να συμμετέχουν.

                Comment


                  #38
                  Παιδιά ο χώρος εδώ δεν είναι για να τσακωνόμαστε αλλά για να ανταλλάσουμε απόψεις και να ενημερώνουμε ο ενας τον άλλον.Με το ανωτέρω χάος εγώ τουλάχιστον δεν έβγαλα άκρη διαβάζοντάς το. Σας παρακαλώ πολύ.

                  Comment


                    #39
                    Φυσικά και το savoir vivre ισχύει για όλα τα μέλη και όχι επιλεκτικά !!! Καλό απόγευμα και Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις !!!!
                    Originally posted by ariadni View Post
                    Εγώ ξεκίνησα το θέμα με σκοπό να βοηθηθούν κάποιοι άνθρωποι και εν συνεχεία να ποστάρουν και άλλα μέλη της συμβουλές τους και της προσωπικές τους εμπειρίες. Όπως βλέπεις κάποιοι αντέδρασαν χωρίς σαφή επιχειρηματολογία, μόνο με γενικόλογα, προσβολές και ειρωνίες.Δεν μου δώθηκε η ευκαιρία ούτε να κάνω σοβαρή συζήτηση επί του θέματος, ούτε να πώ και γώ την προσωπική μου εμπειρία.

                    Ακόμα και αν έγραφα κάτι που ήταν 100% λάθος, λόγω άγνοιας ή παραπληροφόρησης, θα μπορούσαν να με διορθώσουν με σκοπό την καλύτερη πληροφόρηση των μελών και αναγνωστών. Απ ότι βλέπεις στο θέμα "Μετανάστευση στην Αγγλία" συμμετέχουν πολλοί λίγοι και αν εξαιρέσω τον Did και την MissEspresso ίσως και 1-2 ακόμα που μου διαφεύγουν, κανείς άλλος δεν μπαίνει στον κόπο να παραθέσει έστω και την παραμικρή πληφορία ή την προσωπική του εμπειρία. Αντιθέτως πολλοί κάνουν μια εγραφή μόνο και μόνο για να ζητήσουν δωρεάν φιλοξενία ή έτοιμη δουλειά ή απλά για να συζητήσουν περί ανέμων και υδάτων.

                    Καλό θα ήταν επίσης το savoir vivre να ισχυεί για όλα τα μέλη και όχι "επιλεκτικά", βάση παλαιότητας, φιλίας κτλ Έτσι ίσως περισσότεροι να αρχήσουν να γράφουν και να συμμετέχουν.
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      #40
                      Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                      Comment


                        #42
                        Originally posted by chococaramel View Post
                        Θελεις και αποψη απο 10 διαφορετικους recruiters απλα για να σου πουνε τι θα δεχτουν και τι οχι απο βιογραφικα?
                        Α, ωστε οι προσωπικες εμπειριες δεν ειναι κανονας για συνταξη βιογραφικου. Μαλιστα.
                        Καλα μας τρολαρεις? Ελα πες την αληθεια, δεν ειχες τι να κανεις και εχεις ορεξη.
                        Οι προσωπικες εμπειριες ΔΕΝ ειναι ΚΑΝΟΝΑΣ για συνταξη βιογραφικου. Επ´ ουδενι. Ειναι ενα λιθαρακι απλα απο τα πολλα και διαφορετικα λιθαρακια, καθοτι ο καθενας μας κανει διαφορετικα επαγγελματα που δεν περιγραφονται ολα με τον ιδιο τροπο.

                        Η αποψη ενος recruiter ειναι καταιγιστικα σημαντικη. Αν αντιπροσωπευει τη γενικη νορμα μεσα στη χωρα αυτη.

                        Την αντιπροσωπευει; Αυτο ειναι ερωτηση και οχι καταφατικη απορια.

                        Πολλοι recruiters διαφωνουν, και ειναι ανθρωπινο νομιζω, για το τι και πως ψαχνουν σε ενα βιογραφικο, σε ενα υποψηφιο.

                        Καθε χωρα εχει διαφορετικο φορματ συνταξης βιογραφικου. Υπαρχουν ομοιοτητες, αλλα κατα κανονα, υπαρχουν διαφορες.

                        Εγω το ανεθεσα σε επαγγελματια. Ενας αλλος που το διαβασε τελειωμενο, το βρηκε βαρετο. Ποιον να ψεξεις? Κανενα, ειναι η απαντηση . Ο καθε ενας βλεπει διαφορετικα τα πραματα .

                        Η παραθεση πληροφοριων εδω μεσα ειναι κατι που πρεπει να ενθαρυνεται ακομα και αν διαφωνουμε. Ουτως η αλλως ειναι ευθυνη του αναγνωστη και οχι του γραφοντος να επαληθευσει το αληθες της πληροφοριας και να συνθεσει μια αποψη και τροπο δρασης συμφωνα με τις πληροφοριες που φιλτραρει και αποδεχεται τελικα.

                        Μην διεκδικειτε το ρολο του ειδικου, ειτε ειστε Ελλαδα ειτε εξωτερικο, ειτε δουλευετε ειτε οχι. Παντα υπαρχει καποιος διαφορετικοτερος απο εσας του οποιου το επαγγελματικο μονοπατι δεν θα ταιριαζει παντα με τις συμβουλες που θελετε να του παραθεσετε. Απλα δωστε τις πληροφοριες, και ειναι ευθυνη του ενδιαφερομενου να τις διαβαθμισει , επαληθευσει υιοθετησει.
                        Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                        Comment


                          #43
                          Ουτε ειδικος το επαιξα, ουτε τπτ. Προσωπικη αποψη με πινελια φιλου επαγγελματια του χωρου και αυτο ηταν ολο. Αρνηθηκα εντονα οτι το βιογραφικο παει σκουπιδια αμα ντε και καλα δεν ειναι στα Αγγλικα προτυπα. Κανεις δεν επιασε κανεναν απο το λαιμο να του πει, θα κανεις αυτο που γραφω.
                          Εχουν ολοι κριτικη αποψη, ας διαβασουν το φορουμ, ας κανουν την ερευνα τους και ειναι παντα δικη τους αποφαση τι θα κανουν στο τελος ειτε αυτο ειναι ενα βιογραφικο ειτε κατι διαφορετικο.
                          Οκ? Αυτα! Καλη σας μερα.

                          Comment


                            #44
                            Να κάνω μια ερώτηση, έχω ένα διάστημα στο βιογραφικο μου όπου δεν εργαζόμουν σε σοβαρή δουλειά, αλλά ως μπάρμαν σε ελληνικό εστιατοριο (). Μου φαίνεται λίγο περίεργο να το βάλω ανάμεσα σε μια σοβαρή δουλειά και μια πρακτική σε βιομηχανία. Να μην το βάλω καθόλου;
                            Το εν λόγω χρονικό διάστημα δικαιολογείται παρακάτω στο ''Εducation'' (εντατικά μαθήματα γερμανικών).

                            Επίσης, την πρακτική να την βάλω στο ''work experience'' σαν δουλειά ή σε κάποιο άλλο section;

                            Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                            Comment


                              #45
                              Προσωπικη αποψη καταθετω. Εγω δεν θα εβαζα την δουλεια ως μπαρμαν αλλα στην συνεντευξη θα φροντιζα να ενημερωσω οτι το εκανα για βιοποριστικους λογους επειδη δεν εβρισκα δουλεια στο αντικειμενο μου.
                              Την πρακτικη πλασαρε την ως κανονικη δουλεια, αφου αυτο ειναι πανω κατω.

                              Καλη επιτυχια

                              Comment

                              Working...
                              X