Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γεια σας απο θεσσαλονικη

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γεια σας απο θεσσαλονικη

    Γεια χαρα σε ολους ειμαι ο γιαννης απο θεσσαλονικη το site το βρηκα τυχαια απο το google, σκεφτομαι για αποχωρηση προς αυστραλια μελβουρνη,το site ειναι πολυ ενημερωμενο συγχρατηρια σε αυτους που ειχαν την ιδεα και πολλα μπραβο στα παιδια που ασχολουνται ενεργα και δυνουν τοσες πολλες πληροφοριες.

    Keep going!

    #2
    Καλη επιτυχία Γιάννη!!!

    Comment


      #3
      Originally posted by John Kot View Post
      Γεια χαρα σε ολους ειμαι ο γιαννης απο θεσσαλονικη το site το βρηκα τυχαια απο το google, σκεφτομαι για αποχωρηση προς αυστραλια μελβουρνη,το site ειναι πολυ ενημερωμενο συγχρατηρια σε αυτους που ειχαν την ιδεα και πολλα μπραβο στα παιδια που ασχολουνται ενεργα και δυνουν τοσες πολλες πληροφοριες.

      Keep going!
      Welcome John!
      What type of visa?You are a citizen?

      Comment


        #4
        Καλησπέρα Γιάννη κ καλώς ήρθες στην παρέα μας
        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

        Comment


          #5
          Welcome John Kot !
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #6
            Καλως σας βρηκα, δεν εχω citizen, μαλλον παω για student visa.

            Comment


              #7
              Originally posted by John Kot View Post
              Καλως σας βρηκα, δεν εχω citizen, μαλλον παω για student visa.
              Just ...be careful

              Comment


                #8
                Originally posted by John Kot View Post
                Καλως σας βρηκα, δεν εχω citizen, μαλλον παω για student visa.
                Οταν λες'' μαλλον παω για student visa'' ,τί εννοεις ,αν επιτρεπεται;

                Εψαξες μονος σου ,μελετωντας καλά το site του immigration ,καθως και τα μαθηματα των εκπαιδευκτικων ιδρυματων και αποφασισες οτι μια τετοια βιζα και η φοιτηση στην συγκεκριμμενη σχολη και στο συγκεκριμμενο course ,θα σε οδηγουσε καπου ,μετά; Εχεις καποιο πτυχιο και θα πας για μεταπτυχιακο;

                Ή εχεις παει στις ημεριδες που οργανωνουν σχολες και γραφεια συμβουλων εκπαιδευσης; Που πια ,καποιοι , στελνουν στην Ελλαδα ...φοιτητες που κατεβηκαν κι αυτοι προσφατα...ωστε να βοηθησουν στην 'προσελκυση' υποψηφιων πελατών- φοιτητων....(για να το πω ,κομψα....προσφατο παραδειγμα..χθες ,στην Αθηνα...)

                Σε καθε περιπτωση ,θα σου ελεγα να εισαι πολυ προσεκτικος...ειδικα αν δεν το αποφασισες μετα απο δικη σου ερευνα ....Γιατι ασχετα ,τί διαφημιζουν ,μπορει στο τελος ,η καταληξη να ειναι ,η επιστροφη στην Ελλαδα...Αν ο σκοπος ,ηταν η προσωρινη και μετα η μονιμη παραμονη ,στην Αυστραλια...

                Ειναι πολλά τα λεφτα ,οσον αφορα τις φοιτητικες βιζες και τις προμηθειες που δινουν καποιες σχολες....

                Υπαρχει ακομα και συμβουλος εκπαιδευσης...που και επαγγελμα στην λιστα με τα επαγγελματα που ζηταει η Αυστραλια ,να εχει καποιος.... του λεει οτι ο μονος δρομος ,ειναι να κατεβει με φοιτητικη βιζα κι απο Αυστραλια ,να αναγνωρισει το επαγγελμα του , για να μπορεσει μετα , να ζητησει και βιζα σαν skilled worker...γιατι ,ταχα ετσι ,ειναι η σωστη διαδικασια..Καποιος ,που δεν εχει διαβασει το site του immigration ,μπορει ευκολα να την πατησει...

                Επισης ,προσεχε και καποιους παρανομους μεσαζοντες απο Ελλαδα...που ψαρευουν πελατες και σε σελιδες κοινωνικης δικτυωσης και σε fora.....
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #9
                  Διαβασε αυτο το ποστ ,περι συμβουλων και ιδιοκτητων σχολών... και βγαλε μονος σου συμπερασμα ...

                  Ο ανθρωπος ,ομως ,που το εγραψε ,ηταν πολυ διαβασμενος ...Και αρα ,οχι ευκολος στόχος....

                  υ.γ1 γι αυτους που ρωτας συγκεκριμμενα , θα μου επιτρεψεις να μην απαντησω ,γιατι δεν θελω να εκφερω άποψη στο φορουμ ,οταν αφορα συγκεκριμμενα προσωπα ,γραφεια ,υπηρεσιες ....χωρις να αναφερομαι ειδικα σ αυτους που ανεφερες κι ας γνωριζω πραγματα για διαφορους που ασχολουνται με τον πολυ προσοδοφορο τομεα ,που λεγεται ''φοιτητικες βιζες''....

                  Γενικα απαντωντας ,θα σου ελεγα οτι απ το αποτελεσμα ,θα κριθουν ολοι...Ειναι πολυ προσφατη η καθοδος των Ελληνων φοιτητων....Μετα απο λιγα χρονια , θα φανουν και τ αποτελεσματα των σπουδων ,οπου τους κατηυθυναν τα διαφορα γραφεια,οι μεσαζοντες και οι ιδιες οι σχολες,καποιες φορές. Αν και υπαρχουν φοιτητες ,που ηδη εχουν καταλαβει οτι θα εχουν θεμα με τις σπουδες που τους κατηυθυναν ...

                  υ.γ 2 θα παραθεσω κατι που διαβασα σε ομαδα του f.b.Tα εγραψε ατομο ,που γνωριζει αρκετα κι εχει αγανακτησει με οσα συμβαινουν ....

                  ''Αυτές οι φοιτητικές βίζες του κου ....., μου θυμίζουν μια ατάκα απο ελληνική ταινία με τον Βουτσα : Δια πάσα νόσο, έμπλαστρο.Φοιτητικές βίζες που δεν οδηγούν κυριολεκτικά πουθενά και αυτό εύκολα θα το διαπιστώσει οποιοσδήποτε διαβάσει κάποια πράγματα περι μεταναστευτικών στην Αυστραλία. Και ο μοναδικός λόγος που ανακατέυτηκα σε αυτή την "διαμάχη" είναι επειδή με εξοργίζει να βλέπω ότι ακόμη και σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς, το μόνο μέλημα κάποιων είναι η αισχροκέρδια. Ναι ! Για αισχροκέρδια προκειται ξεκάθαρα και χωρίς περιθώρια αμφισβήτησης. ''

                  '' Παρόλα αυτά, χρεώνουν απο 1500-2000 ευρώ για μια student visa. Και προσοχή. Δεν τα παίρνουν μόνο απο τον Έλληνα που πάει σαν φοιτητής στην Αυστραλία, αλλά επιπροσθέτως, τους προωθούν σε συνεργαζόμενες σχολές και πέρνουν και απο εκεί μίζα !!!''

                  ''Σας εφιστώ την προσοχή λοιπόν, με όλη μου την αγάπη και την συμπόνια και πολύ διάβασμα απο μόνοι σας, πριν αποφασίσετε να παραδόσετε την τύχη σας (και τα χρήματα που δεν σας περισσεύουν) σε κερδοσκόπους που εκτός των άλλων δεν είναι και απόλυτοι γνώστες του τόσο λεπτού μεταναστευτικού ζητήματος.
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    #10
                    Thank you vertigo!

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by John Kot View Post
                      Thank you vertigo!
                      You 're welcome ,John Kot!
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by vertigo View Post
                        Οταν λες'' μαλλον παω για student visa'' ,τί εννοεις ,αν επιτρεπεται;

                        Εψαξες μονος σου ,μελετωντας καλά το site του immigration ,καθως και τα μαθηματα των εκπαιδευκτικων ιδρυματων και αποφασισες οτι μια τετοια βιζα και η φοιτηση στην συγκεκριμμενη σχολη και στο συγκεκριμμενο course ,θα σε οδηγουσε καπου ,μετά; Εχεις καποιο πτυχιο και θα πας για μεταπτυχιακο;

                        Ή εχεις παει στις ημεριδες που οργανωνουν σχολες και γραφεια συμβουλων εκπαιδευσης; Που πια ,καποιοι , στελνουν στην Ελλαδα ...φοιτητες που κατεβηκαν κι αυτοι προσφατα...ωστε να βοηθησουν στην 'προσελκυση' υποψηφιων πελατών- φοιτητων....(για να το πω ,κομψα....προσφατο παραδειγμα..χθες ,στην Αθηνα...)

                        Σε καθε περιπτωση ,θα σου ελεγα να εισαι πολυ προσεκτικος...ειδικα αν δεν το αποφασισες μετα απο δικη σου ερευνα ....Γιατι ασχετα ,τί διαφημιζουν ,μπορει στο τελος ,η καταληξη να ειναι ,η επιστροφη στην Ελλαδα...Αν ο σκοπος ,ηταν η προσωρινη και μετα η μονιμη παραμονη ,στην Αυστραλια...

                        Ειναι πολλά τα λεφτα ,οσον αφορα τις φοιτητικες βιζες και τις προμηθειες που δινουν καποιες σχολες....

                        Υπαρχει ακομα και συμβουλος εκπαιδευσης...που και επαγγελμα στην λιστα με τα επαγγελματα που ζηταει η Αυστραλια ,να εχει καποιος.... του λεει οτι ο μονος δρομος ,ειναι να κατεβει με φοιτητικη βιζα κι απο Αυστραλια ,να αναγνωρισει το επαγγελμα του , για να μπορεσει μετα , να ζητησει και βιζα σαν skilled worker...γιατι ,ταχα ετσι ,ειναι η σωστη διαδικασια..Καποιος ,που δεν εχει διαβασει το site του immigration ,μπορει ευκολα να την πατησει...

                        Επισης ,προσεχε και καποιους παρανομους μεσαζοντες απο Ελλαδα...που ψαρευουν πελατες και σε σελιδες κοινωνικης δικτυωσης και σε fora.....
                        Πρίν αρκετό καιρό ήρθα σε επαφή με πράκτορα μετανάστευσης με σκοπό θετικό assessment απο τον TRA.Το επάγγελμά μου είναι στην λίστα (υδραυλικός ) και έχω αποδεδειγμένα και την προϋπηρεσία που απαιτείται.Τα Αγγλικά μου είναι σε πολύ καλό επίπεδο (IELTS 7 ) .Ζήτησα απο την πράκτορα να μου πεί πόσο θα κόστιζε να μου ετοιμάσει το φάκελο για το assessment του TRA. Η ίδια ζητούσε 2500 $ ΜΟΝΟ για να ετοιμάσει τα έγγραφα που απαιτούνται ,δηλαδή κάποιες συστατικές επιστολές ,μία δήλωση με το αντικείμενό μου ,σε τί συχνότητα κάνω τι ,τί εξοπλισμό και εργαλεία έχω και χρησιμοποιώ κλπ.Τα έγγραφα θα τα μάζευα όλα εγώ.Της απάντησα ευθέως ότι τα χρήματα για αυτή την δουλειά ήταν υπερβολικά πολλά.Για την ακρίβεια ,όταν δυσανασχέτησε την ρώτησα πόσα $ χρεώνει την κάθε λέξη.Σημειωτέον οτι σε επικοινωνία μας για το αν έχω πραγματικά τα προσόντα για μια θετική αξιολόγηση προσπάθησε να με παραπληροφορήσει με λανθασμένες και άστοχες πληροφορίες. Το ποιό ωραίο όμως ήταν όταν κατάλαβε οτι δεν ήμουν διατεθειμένος να πληρώσω ένα τέτοιο ποσό για μια αντίστοιχη υπηρεσία .Με προέτρεψε , λέγοντάς μου ότι το καλλίτερο για μένα είναι να σπουδάσω ξυλουργός για να έχω την δυνατότητα να βγάλω student graduate visa ,σε συγκεκριμένη σχολή.Το δυστύχημα είναι οτι σε περίπτωση που ακολουθούσα την πρότασή της δεν θα μπορούσα τελικά να κάνω τίποτα μετά το τέλος της 485 γιατί δεν θα μου έφταναν οι πόντοι.Τελικά έκανα την διαδικασία επιτυχώς μόνος μου.Αυτό δεν σημαίνει οτι θα πρέπει να κάνει και όποιος το διαβάζει το ιδιο. Απλά να προσέχει και να αναζητήσει τις πληροφορίες ΚΑΙ μόνος του .ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΣΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ website των οργανισμών.Προσοχή στα κοράκια.

                        Comment


                          #13
                          Ευχαριστουμε spyros38 αλλα εξηγησε μας λιγο τι παιζει και με αυτους τους ποντους που λες.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by johnnys View Post
                            Ευχαριστουμε spyros38 αλλα εξηγησε μας λιγο τι παιζει και με αυτους τους ποντους που λες.
                            Skilled Independent (subclass 189) visa για την 189
                            Skilled - Nominated (subclass 190) visa για την 190
                            Skilled - Nominated or Sponsored (Provisional) (subclass 489) visa για την 489

                            Αν μπορείς να μαζέψεις τους 60 πόντους κάνεις αίτηση στην skillselect και σου δίνουν την βίζα ,αν όχι κάθεσαι εκεί που είσαι ,μπάρμπας στην Κορώνη εδώ δεν παίζει.

                            Comment


                              #15
                              Αν σπουδασεις σε μια ειδικοτητα ας πουμε μηχ. αυτοκ. για δυο χρονια μετα την παιρνεις αυτοματα την 485 η εχει ιστορια με points και κει?

                              Comment

                              Working...
                              X