Announcement

Collapse
No announcement yet.

Λυκεια για ενηλικους

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Λυκεια για ενηλικους

    Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω το εξης.Ειχα ξαναγραψει παλιοτερα στη σελιδα για πληροφοριες για μετακινηση στη Σουηδια.Εχουν αλλαξει καποια δεδομενα μου και εχω ξεκινησει εσπερινο λυκειο για να παρω το χαρτι.Θα ηθελα να ρωτησω αν στη Σουηδια υπαρχουν παρομοια λυκεια για ενηλικους οπως εδω και αν ναι τι ακριβως ζητανε για να σε δεχτουν.Κανω την ιδια ερωτηση και για τη Γερμανια γιατι ενδιαφερομαι για αυτες τις δυο χωρες. κΕυχαριστω πολυ.

    #2
    δεν γνωριζει κανεις???

    Comment


      #3
      Λες να υπαρχουν φιλε μου στην Ελλαδα και να μην εχουν εδω στην Σουηδια? Για τοσο προδευμενη την εχεις την Ελλαδα?
      Μονο ηλιο εχει και απατεωνες που κοιτανε να σε κλεψουν (μιλαω εκ πειρας για τους απατεωνες,ακομα και την στιγμη αυτη που γραφω με κλεβουν)οτι αλλο θες θα το βρεις αλλου.
      Πιστευω μερικως να σε καλυψα αλλα ολικως για περαιτερω δεν μπορω να σε ενημερωσω αν ρωτησεις πχ τηλεφωνα,οδους κτλ.

      Comment


        #4
        Originally posted by Swethess
        Καλησπέρα Dani!

        Εχει τα komvux τα οποία δεν είναι ακριβώς εσπερινά αλλα απευθύνονται σε ενήλικες που θέλουν να κανουν συμπληρωματικές σπουδές. Έχει διάφορα θέματα ανάλογα με το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει κ υπάρχουν ακόμη πακέτα μαθημάτων που στοχεύουν στη βελτίωση του βαθμού με σκοπό την εισαγωγή στο πανεπιστήμιο. Εδω θα δεις τα συγκεκριμένα σχολεία στην περιοχή της Στοκχολμης:Hitta och j

        Καλή τύχη!
        Για να πας στο komvux πρέπει να ξέρεις Σουηδικά ,πρώτα τελειώνεις το SFI για να μάθεις την γλώσσα και μετά komvux .
        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

        Comment


          #5
          Καλησπερα.Κανω μαθηματα Σουηδικων θα δωσω για Β2 τελος της χρονιας.Το θεμα γλωσσας δε με απασχολει μεχρι να ανεβω πανω ειτε εκει ειτε γερμανια θα τις γνωριζω αρκετα καλα θελω να πιστευω.Εχω ξεκινησει εδω εσπερινο και το σκεπτικο μου ειναι να το βγαλω εδω.Στη συνεχεια να μην δωσω εξετασεις για πανεπιστημιο εδω Ελλαδα αλλα εκει.Οποιος γνωριζει να μου πει την διαδικασια παρακαλω θα βοηθησει πολυ.Ευχαριστω!

          Comment


            #6
            Originally posted by Dani View Post
            Καλησπερα.Κανω μαθηματα Σουηδικων θα δωσω για Β2 τελος της χρονιας.Το θεμα γλωσσας δε με απασχολει μεχρι να ανεβω πανω ειτε εκει ειτε γερμανια θα τις γνωριζω αρκετα καλα θελω να πιστευω.Εχω ξεκινησει εδω εσπερινο και το σκεπτικο μου ειναι να το βγαλω εδω.Στη συνεχεια να μην δωσω εξετασεις για πανεπιστημιο εδω Ελλαδα αλλα εκει.Οποιος γνωριζει να μου πει την διαδικασια παρακαλω θα βοηθησει πολυ.Ευχαριστω!
            Για Σουηδία.
            Για να μπορείς να πάς στο komvux (λύκειο) πρέπει να ξέρεις Σουηδικά ,πρώτα τελειώνεις το SFI για να μάθεις την γλώσσα (δεν έχει σημασία εάν μάθεις Σουηδικά στην Ελλάδα, στο SFI θα περάσεις από εξετάσεις για την γλώσσα για να προχωρήσεις στο komvux (λύκειο) και μετά το komvux (λύκειο), μπορείς να πάς πανεπιστήμιο .Μπορείς να παρακολουθείς τα απογευματινά μαθήματα 2/3 φορές την εβδομάδα η να πηγαίνεις κανονικά κάθε μέρα και να δουλεύεις τα απογεύματα .
            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              #8
              Originally posted by Swethess
              Καλησπέρα patrioten!

              Αν κάποιος γνωρίζει ήδη τη γλώσσα μπορεί να δώσει ενα τεστ στα κεντρικά κ αν κρίνουν οτι η γλώσσα είναι σε καλό επίπεδο σε βάζουν κατευθείαν στο komvux. Δεν είναι υποχρεωτικό να περάσουν ολοι απο το sfi. Επίσης υπάρχει η εναλλακτική του TISUS, αντίστοιχο prof., το οποιο κοστίζει αλλα κατοχυρώνει τη γνώση της γλώσσας σε ακαδημαικό επίπεδο.
              Swethess Καλησπέρα ! Aν κάποιος γνωρίζει ήδη τη γλώσσα πηγαίνει στο studie och yrkesvägledare för vuxenutveckling που είναι σε όλα τα SFI και το δηλώνει, κατόπιν του δίνουν κατευθύνσεις από εκεί για το τι πρέπει να κάνει και τi εξετάσεις θα δώσει,για να προχωρήσει στο komvux (δεν έγραψα κάπου ότι είναι υποχρεωτικό να φοιτήσεις στο SFI).
              Το ίδιο λέμε με άλλα λόγια .
              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

              Comment


                #9
                Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και παλι.Ναι το TISUS εχω σκοπο να βγαλω εδω Ελλαδα να ειμαι κομπλε.

                Comment

                Working...
                X