Announcement

Collapse
No announcement yet.

schufa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    schufa

    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την schufa. Έχω κανει την
    διαδικασία μέσω https://www.meineschufa.de/‎, έχει αφαιρέσει 18,5 ευρω από το giro/konto όπως έλεγε ότι κοστίζει
    αλλά το χαρτί το περιμένω εδώ και 2 εβδομάδες και τίποτα.....μήπως ξέρει κάτι κάποιος να με βοηθήσει? Είναι για
    την ενοικίαση του σπιτίου μέσω μεσήτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

    #2
    Originally posted by nikosk View Post
    το χαρτί το περιμένω εδώ και 2 εβδομάδες και τίποτα.....μήπως ξέρει κάτι κάποιος να με βοηθήσει?
    Καλησπέρα nikosk,

    Μέσα στην σελίδα της υπηρεσίας γράφει ότι εσύ προσωπικά θα πάς σε ένα υποκατάστημα της Postbank (ώρες λειτουργείας καταστήματος) ή της easy-credit (Der SCHUFA-Service steht Ihnen Mo-Sa von 10-20 Uhr zur Verfügung.) και θα το πάρεις. Δεν στέλνουν τίποτα με το ταχυδρομίο.

    Bei unseren Kooperationspartnern easyCredit und Postbank erhalten Sie Ihre SCHUFA-Bonitätsauskunft innerhalb der jeweiligen Servicezeiten zum Preis von 18,50 € direkt zum Mitnehmen.

    Πηγή: https://www.meineschufa.de/index.php?site=14_1
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #3
      Με τα 18€ μαλλον εχεις την Online-Auskunft, δεν σου στελνουν κατι δλδ. το Bonitätsauskunft που κοστιζει 8€
      μπορεις ομως με το Online-Auskunft να δωσεις πληροφοριες σε τριτους μεσο SCHUFA-WebCode

      Comment


        #4
        Καλημέρα παιδιά και σας ευχαριστώ και τους δύο kosofos και milu για τις παραπάνω απαντήσεις!!!!! Θα πάω να δώ
        τι παίζει από κοντά. Σας ευχαριστώ και πάλι!!

        Comment


          #5
          Λοιπόν τη λύση στο θέμα την δώσανε τα παιδιά παραπάνω...Πρώτα πήγα στο κατάστημα της POSTbank αλλά από 'κεί με παραπέμψανε στο Easycredit. Πήγα σε ένα κατάστημα Easycredit και δίνωντας διαβατήριο και την Meldenbescheinigung (Πιστοποιητικό εγγραφής) μου χρεώσανε τον konto απευθείας με 18,5 ευρώ και πήρα τη SCHUFA Bonitätsauskunft εκείνη την στιγμή. Παιδιά χίλια ευχαριστώ και για την βοήθεια και για την άμεσες απαντήσεις.

          Comment


            #6
            Δηλαδή πλήρωσες 2 Χ 18€ ?

            Comment


              #7
              τι ειναι αυτό βρε παιδες? το Schufa ?
              Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

              Comment


                #8
                Originally posted by milu View Post
                Δηλαδή πλήρωσες 2 Χ 18€ ?
                Το ίδιο Νίκο θέλω να σε ρωτήσω και εγώ. Γιατί 2 φορές

                Originally posted by Chrisgr View Post
                τι ειναι αυτό βρε παιδες? το Schufa ?
                Ότι είναι στην Ελλάδα ο Τειρεσιας
                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                Comment


                  #9
                  Danke Shoen
                  Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                  Comment


                    #10
                    Καλημέρα παιδιά, την SCHUFA νόμιζα ότι έπρεπε να την παραγγείλω online και ο λόγος που χρεώθηκα αρχικά είναι για την
                    υπηρεσία που σου δίνουν να έχεις πρόσβαση στα στοιχεία σου μέσω internet. Από λάθος κατανόηση χρεώθηκα 18,5 Χ 2 φορές.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by nikosk View Post
                      Καλημέρα παιδιά, την SCHUFA νόμιζα ότι έπρεπε να την παραγγείλω online και ο λόγος που χρεώθηκα αρχικά είναι για την
                      υπηρεσία που σου δίνουν να έχεις πρόσβαση στα στοιχεία σου μέσω internet. Από λάθος κατανόηση χρεώθηκα 18,5 Χ 2 φορές.
                      Κατάλαβα. Υπάρχουν κυρίως 2 υπηρεσίες που μπορείς να παραγείλεις απο την SCHUFA

                      1) SCHUFA-Bonitätsauskunft (αυτό που πήρες την δεύτερη φορά - το χαρτί κόστος €18.5)

                      2) SCHUFA-Auskunft online (αυτό που έκανες την πρώτη φορά) με το οποίο μπορείς να βλέπεις ανα πάσα στιγμή στο internet με τον κωδικό σου τα στοιχεία σου, το σκόρ σου (πόσο χρεωμένος είσαι ή όχι) να κάνεις ερωτήσεις σχετικά με τα δάνεια σου και έχει απεριόριστη χρονική διάρκεια. Με το SCHUFA-webcode που είπε και ο milu να δώσεις πληροφορίες σε έναν τρίτο για τον λογαριασμό σου (την εικόνα σου). Το θέμα είναι ότι έχοντας πληρώση αυτήν την εφαρμογή (2) μπορείς να παραγείλεις το (1) με €7.8 αντί για €18.5.
                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        #12
                        Για δωστε φωτα ρε παιδια. Εκανα αιτηση για schufa μεσω του immobilienscout24 για SCHUFA-BonitätsCheck. Επειδη κολλαγε οταν επελεγα online εκτυπωση, διαλεξα Postversand. Τωρα παω κι εγω σε postbank ή περιμενω το χαρτι σπιτι;
                        εντιτ: Απαντω μονος μου, περιμενω το χαρτι σπιτι.

                        Comment


                          #13
                          απο τη σελιδα της schufa οταν προσπαθω να κανω αιτηση με ρωταει εαν εχω γερμανικο διαβατηριο-ταυτοτητα, απαντω οχι και μου λεει να παω σε ταχυδρομειο να συμπληρωσω και αποστειλω την αιτηση. Πως εκανες την εγγραφη online? Χρειαζομαι αμεσα το χαρτι αυτο γιατι μου το ζητησαν για ενα διαμερισμα.

                          Comment


                            #14
                            Τελικα βρηκα τη φορμα online σημερα, την εκτυπωσα, τη συμπληρωσα και την παρεδωσα αυτοπροσωπως στην οδο Sonnestraße 19 στο Μοναχο, (σταση Karlspatz). Ακομα δεν εχει ερθει τιποτα απο το ταχυδρομειο και δε μου αρεσει. Ειχα επιπλεον μαζι: διαβατηριο, το χαρτι που δηλωθηκα, για να φαινεται η διευθυνση μου και τα στοιχεια του τραπεζικου μου λογαριασμου. Τη φορμα την βρηκα εδω και ειναι διαθεσιμη στα αγγλικα καντε κλικ και στα γερμανικα καντε κλικ

                            Comment

                            Working...
                            X