Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για να μάθουμε Γερμανικά και όχι μόνο...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by dimvagg View Post
    δειχνει μια κοπέλα που μιλάει ολόσωστα γερμανικά (!) απλά λίγο αργά
    καταλαβαίνει όλα οσα της λένε, συμπλήρωσε μόνη της την αίτηση (....!!!!! )
    κι έχει πατήσει μόλις το πόδι της στην Γερμανία?
    αστεία πράγματα ...
    και είναι απ την Τουρκια? κι ο άντρας της λείπει κι αυτή πάει σε πάρτυ ? ? !
    ότι οι άνθρωποι είναι εξυπηρετικοί και υπομονετικοί , είναι.
    όντως θέλουν να σε βοηθήσουν -εκτός αν δουλεύεις γι αυτούς.
    στην δουλειά ειναι αμείλικτοι.
    Το βίντεο της δουλειάς είναι άκυρο. Να σου πει ο εργοδότης βιάσου κι εσύ να του λες πως λέγεται αυτό? και μετά να ρθει η φίλη σου και να σου πει κανε ένα παουζε? πολυ αστείο οντως.
    Δεν της είπε κανείς το χιλιοειπωμένο "πρέπει να μάθεις γερμανικά" γιατι φυσικα η κοπελα τα ηξερε μια χαρα, γι αυτο και βρηκε και δουλεια!
    Καταρχην ας μη χανουμε την ουσια του βιντεο που ειναι να μας δειξει την αρχη ενος νεου ξεκινηματος,γνωριζοντας ελαχιστα γερμανικα.Μπορει η κοπελα που επιλεχθηκε να παιξει να μην ειναι Α1 απλα αυτο προσπαθει να δειξει.
    Δευτερον οσον αφορα το 'παρτυ' ειναι μια νεαρη κοπελα που κανει απλα γνωριμιες με αγορια και κοριτσια σε μια νεα χωρα.Που ειναι το κακο σε αυτο?
    Τριτον στη δουλεια δεν νομιζω να ειναι αμειλικτοι οπως λες,εγω εκανα ενα δοκιμαστικο σε μια κλινικη και καθε αλλο παρα αμειλικτοι ηταν απεναντι μου..Μαλιστα ημουν με επιπεδο Α1 σε μια φαση σαν της κοπελας.Με βοηθουσαν και ας τους δυσκολευα επειδη δεν ηξερα γερμανικα.Καποιες φορες καταλαβαινα αυτα που ελεγαν γιατι επιανα λεξεις και εβγαζα το νοημα.Κατι τετοιο υποτιθεται κανει η κοπελα.
    Τελος το παουζε υπαρχει οντως.
    Το βιντεο ομως δεν το λαβαινουμε σαν την απολυτη αληθεια,ουτε κρινουμε τη λεπτομερεια.Ειναι για να δειξει τις δυσκολιες ενος νεου ξεκινηματος οπως προειπα

    Comment


      #17
      καλησπερα σας καλησπερα σας
      kosofos υποστηριξα πουθενα πως δεν πρεπει να μαθει κανεις γερμανικα αν θελει να ζησει εδω?
      απλα κατα την αποψη μου, δεν δειχνει το βιντεο το ποσο δυσκολευεται καποιος που δεν μιλαει καλα γερμανικα, αλλα το ποσο διευκολυνεται οταν ξερει εστω να συνεννοηθει !
      Οσο για μενα μια και ρωτας, ξεκινησα να μαθαινω γερμανικα στην ελλαδα, 6 μηνες πριν ξεκινησω
      και διαβαζω συνεχως και τωρα παω κ σχολειο. Το επιπεδο μου ειναι πανω απο Β2
      Ο αντρας μου σαν οδηγος στα λεωφορεια επιασε δουλεια χωρις να μιλαει γερμανικα.
      αλλα παει κι αυτος τωρα σχολειο.
      ΤΟ ΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΠΟΥ ΖΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ
      Αλλά βουρ ηρθαμε εδω απο αναγκη γιατι δεν ειχαμε την πολυτελεια της αρτιας προετοιμασιας!
      Και πετυχαμε να επιβιωσουμε, γιατι ειμαστε αξιοι να δουλεψουμε και δουλευουμε απ τις πρωτες εβδομαδες κι ολας, αλλα κ με την βοηθεια πολλων, στα ελληνικα καφενεια.(απο κει βρηκαμε τις πρωτες δουλειες)
      Κι τωρα ειμαι σε θεση να βοηθω καποιους αλλους κ το κανω με οποιον τροπο μπορω.
      πχ ηρθε εδω στην πανσιον ενα ζευγαρι ελληνες και συστησα την κοπελα σ εναν ελληνα που ξερω που ηθελε ατομο και επιασε δουλεια ! κι ειναι και πολυ ευχαριστημενη γιατι δεν ξερει καθολου γερμανικα κι εκει ειναι ολοι ελληνες. (μιλαω για κανονικη δουλεια με ασφαλεια κλπ κ οχι σε εστιατοριο)
      vaso αν ειναι καλα τα γερμανικα μου κ καταλαβα σωστα, η κοπελα υποτθεται ειναι παντρεμενη αλλα λειπει ο αντρας της, κ επειδη ξερω τα ηθη των τουρκων απορησα.
      ετσι ζωηρους ζωηρους σας θελω!

      Comment


        #18
        Το βίντεο με την θέση εργασίας το βρήκα υπερβολικό. Να δουλεύει ένα άτομο ως πωλήτρια χωρίς να μιλάει γερμανικά. Σε όλα τα υπόλοιπα σίγουρα θα βρεθούν άνθρωποι να σου πουν που θα πας, να σε βοηθήσου να βγάλεις εισητήριο.Το σημείο που ξέχασε τον φάκελο της και της το έδωσε ο κύριος κατα κάποιον τρόπο μους έχει συμβεί και εμένα. Ο άντρας μου ήρθε στην Γερμανία και μετά από έναν μήνα ήρθα και εγώ με τα παιδιά. Ό άντρας μου εκείνην την ημέρα έδωσε από ένα αρκουδάκι στα παιδιά, η κόρη μου δεν το αποχωριζόταν με τίποτα. Κάποια στιγμή βγαίνοντας από το μετρό με το που κλείνουν οι πόρτες ακούω την μικρή να στριγγλίζει, είχε ξεχάσει μέσα το αρκουδάκι της. Δεν μπορούσα να την ηρεμήσω με τίποτα, έκλαιγε πάρα πολύ περπατούσαμε προς το σπίτι λέγοντας της οτι αύριο θα πάει ο μπαμπάς της να ρωτήσει στα γραφεία αν τους το έδωσε ο οδηγός(με σκοπό να της αγοράσει ένα καινούριο) και ξαφνικά βλέπω να μας πλησιάζει μια κυρία με το ποδήλατο της και να μας φέρνει το αρκουδάκι. Ήταν δίπλα μας στο τρένο με το ποδήλατο της και είδε την σκηνή που η μικρή στρίγγλιζε, πήρε το αρκουδάκι σταμάτησε στην επόμενη στάση και μας έψαξε για να μας το δώσει.

        Comment


          #19
          Μπράβο Kosofos, πολύ όμορφο.
          Είναι ένα κατ ουσίαν τηλεοπτικό σποτ, οπότε δεν μπορεί να είναι 100% φυσικό. Είναι όμως πολύ γλυκό, κ νομίζω ενώ σου δίνει πληροφορίες ταυτόχρονα περιγράφει και την καθημερινότητα.

          Αν κάποιος έχει χρόνο πριν πάει να προετοιμαστεί για τις διαδικασίες κ φυσικά να μάθε έστω ελάχιστα Γερμανικά, έχοντας απέναντι του πρόθυμους ανθρώπους όλα γίνονται λιιιιιγο πιο εύκολα.

          Θα αναφέρω, αν κ λίγο άσχετο, τον Γκουαρντιόλα, ο οποίος στην πρώτη συνέντευξη λίγες εβδομάδες αφού είχε συμφωνήσει με την νέα του ομάδα ως προπονητής στο Μόναχο έδωσε την συνέντευξη στα Γερμανικά. Με χάλια προφορά, αλλά μιλούσε Γερμανικά. Στην 2η απάντησε κ σε ερωτήσεις! Απλά όταν θέλεις να το κάνεις, γίνεται.

          Πολύ όμορφο, πάντως. Ευχαριστούμε kosofos.

          Comment


            #20
            Καταρχας εδω μεσα θα πρεπει να λεγονται αληθειες και πραγματικες εμπειριες που εχουμε ολοι εμεις που γραφουμε γιατι τα διαβαζουν αρκετοι χιλιαδες ανθρωποι!!!!
            με κανενα τροπο πιστευω δεν πρεπει να γραφουμε πραγματα που θα δημιουργουν εντυπωσεις (οι οποιες δεν αποσκοπουν και πουθενα)

            Dimvag αν θυμαμαι καλα πριν 8 η 9 μηνες εδω στην γερμανια που ηρθες δεν ηξερες λεξη γερμανικα γιατι πολλοι ασχοληθηκαν με το που θα πας, σε ευαγγελικη εκκλησια, σε Landratsamt, και οχι μονο, μαλιστα ειχες αγχος γιατι μονο αγγλικα μιλαγες...
            οι 6 μηνες γερμανικα που εκανες στην ελλαδα που πηγαν?
            και μεσα σε 8 μηνες (ασε που τα σχολεια αρχιζουν απο το Σεπτεμβρη τα γκρουπακια) αλλα εστω πως βρηκες σχολειο, (που δεν βρηκες!) μεσα σε 9 μηνες λοιπον, καταφερες να φτασεις επιπεδο πανω απο Β2 οπως γραφεις??
            σε σχολειο με καθημερινη σχεδον παρακολουθηση θελουν μεχρι επιπεδο Β1 (γυρω στους 15 μηνες ) και μεχρι επιπεδο Β2 (αλλους 4 με 5)
            τουλαχιστον τοσο μου ειπαν εμενα στο δικο μου που ξεκινησα τον Οκτωμβριο
            εσυ συγνωμη κιολας ποτε προλαβες και εισαι σε επιπεδο πανω κιολας απο Β2???????

            και κατι αλλο που μου χτυπησε ασχημα και νομιζω σε πολλους χτυπησε ασχημα...(ευχομαι να εισαι καλα και να βοηθας οσο πιο πολυ κοσμο μπορεις...)
            Κανενας εδω δεν βγηκε να αναφερει ποσους εχει βοηθησει και με ποιο τροπο?
            καντο χωρις να το αναφερεις ουτε σαν παραδειγμα!(γνωμη μου)

            Ζητω συγνωμη απο τα μελη και απο τον κοσμο που διαβασε αυτην την κατακαποιο τροπο αντιπαραθεση αλλα εδω μεσα οφειλουμε ολοι να γραφουμε αληθειες!!!

            Comment


              #21
              Κρίμα πολυ κρίμα...πάντα απορούσα πως μπορούν καποια άτομα να λένε ψέματα με μεγάλη ευκολία χωρίς να νιώθουν άσχημα γιαυτό.Και όλο αυτό γιατι?Για να κερδίσεις απλα μια συζήτηση που έχει ελάχιστη σημασία?Αξίζει?

              Comment


                #22
                ειλικρινα δεν ξερω γιατι το κανουν ολο αυτο, σκεφτηκα πολυ πριν γραψω το μηνυμα αλλα δεν μπορω τα ψεματα και οταν μεσα απο αυτο το ποστ διαβαζουν ανθρωποι που περιμενουν να βρουν μια ελπιδα για να πιαστουν η πληροφοριες χρησιμες εεε δεν μπορουν να διαβαζουν και δηθεν πραγματα....τα οποια αποσκοπουν στο να κερδιθουν οι εντυπωσεις!!! Μονο αυτο δεν τους χρειαζεται!!!

                Comment


                  #23
                  Πολύ ωραία βιντεάκια..... ΜΕΓΑ "θέμα" όσων ξεκινούν να εργαστούν και να κατοικήσουν στην Γερμανία ....αλλά και σε οποιαδήποτε άλλο Κράτος , είναι η Γλώσσα και η γραμματική της. Τουλάχιστον σε ενα επίπεδο ώστε να μην σε "απογοητεύσει" η προσπάθεια ένταξης σου στο σύνολο και κοινωνικό περιβάλλον της Χώρας όπου επιλέξεις να εργαστείς. Τώρα τα περί "Ελληνισμού" κτλ κτλ .....αυτά στην Ελλάδα ;) Όσο για το αν το βίντεο χαϊδεύει τα αυτιά μεταναστών .....δεν νομίζω !!!! Απλά αναφέρει τον "ΚΑΝΟΝΑ" της Γλωσσικής ικανότητας και γνώσης του καθενός ώστε να επιδιώξει εργασία , κατοίκηση , επιβίωση και την ένταξη του στο κοινωνικό σύνολο της οποιαδήποτε χώρας.


                  Μετά ολίγης.... και με αρκετό χιούμορ .....χαχαχα : "Που πας ρε Καραμητρο χωρίς να ξέρεις κάνα δυο συλλαβές?" ...... "Μόλις τα βρεις παλούκι-λουκ τότε σου φταίνε οι Γερμανοί , οι Άραβες , οι Άγγλοι και όχι η ξερή σου η κεφάλα.....χαχαχαχα"!!!!!! :D :D

                  Comment


                    #24
                    Ωραία είναι τα βιντεάκια και μου θύμισαν τον εαυτό μου σε μερικές σκηνές, αλλά στο agentur fur arbeit καμία σχέση! Όταν με πήραν χαμπάρι ότι δε μίλαγα καλά τα γερμανικά με έδιωξαν και όταν πήγα με μια φίλη που μίλαγε τέλεια με ξαναδιώξαν λέγοντας μου ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι για εμένα. Γενικά όλα καλά αλλά όταν μπήκα στη διαδικασία να ψάξω για δουλειά μου κλείσανε τις πόρτες!!

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by Nikolas7 View Post
                      Ωραία είναι τα βιντεάκια και μου θύμισαν τον εαυτό μου σε μερικές σκηνές, αλλά στο agentur fur arbeit καμία σχέση! Όταν με πήραν χαμπάρι ότι δε μίλαγα καλά τα γερμανικά με έδιωξαν και όταν πήγα με μια φίλη που μίλαγε τέλεια με ξαναδιώξαν λέγοντας μου ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι για εμένα. Γενικά όλα καλά αλλά όταν μπήκα στη διαδικασία να ψάξω για δουλειά μου κλείσανε τις πόρτες!!
                      +1 ...πηγα 3 φορές την 3η μιλώντας μονος μου Γερμανικά και ενώ πηγε να μου δώσει τα χαρτιά με ρώτησε τι εθνικοτητας ειμαι ..μολις ειπα Ελληνας μας παρέπεμψε αλλού σε ενα τηλέφωνο και ειπε δεν μπορω να σας εξυπηρετησω εγω παρτε στο τηλ . Την προηγούμενη που ηταν Τουρκάλα μονο τα ποδια δεν της εγλυψε...
                      Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                      Comment


                        #26
                        κινέζικα μου φαίνονται αυτά τα γερμανικά πολύ δύσκολη γλώσσα να τα μάθεις πιο δύσκολα από τα αγγλικά

                        Comment


                          #27
                          Γλώσσα πόσο καιρό σας πήρε να την μάθετε

                          Για σας με την σειρά μου ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την γλώσσα των Μάιο τελειώνω με δυσκολία το Α2 επίπεδο και σκοπεύω να φύγω για Γερμανία από Οκτώβριο θα συνεχίσω τα μαθήματα αλλά όλο αυτό το διάστημα λέω για να μην ξεχάσω αυτά που έμαθα να δουλέψω σε εστιατόριο ελληνικό σερβιτόρος θα τα καταφέρω λέτε ? 2ον εσάς πόσο καιρό σας πήρε να μάθετε την γλώσσα σε επίπεδο Β2 ? εμένα αυτός είναι ο στόχος μου να φτάσω Β2 για την πιστοποίηση αλλά είμαι ακόμα Α2.

                          Comment


                            #28
                            Ακόμα και να φτάσεις σε ένα καλο επίπεδο πρέπει να καταλάβεις την προφορά τους. Ειδικά νότια που είμαι ακόμα δυσκολεύομαι. Ανόβερο έχω ακούσει ,εκεί μιλάνε καθαρά. Το επίπεδο δυσκολίας σε σχέση με τα αγγλικά ,τα δευτερα μου φαίνονται παιχνιδάκι


                            Πάντως είσαι σε καλο δρόμο, απλά αν πας γερμανία φρόντισε να μιλάς σε κάθε ευκαιρία ακόμα και ας είναι μπούρδα, για να ξετριφτει η γλώσσα

                            Eπίσης αν πέσεις ταμείο ανεργίας στην γερμανία το κράτος σου πληρώνει τα γερμανικά μαθήματα...πληροφοριακά

                            Comment


                              #29
                              Εξαρτατε απο την ηλικια ,την αντιληψη,την προσπαθεια,την καθημερινοτητα,και το μορφοτικο επιπεδο του καθενος.Ο γιος μου μαθαινει με εκπλητικη ταχυτητα.Για μας τους ηλικιομενους μαλλον παμε στην κατηγορια ΕΓΚΟ ΜΙΛΑΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ
                              Αλλα που θα παει,θα ρθει και μας η ωρα μας να δειξουμε στα αληθεια τι θα πει ΚΟΥΝΓΚΙ.
                              Προς το παρον γκοτσαιντανγκ,ειμαστε στην γερμανια.

                              Comment


                                #30
                                Καλησπέρα,

                                έχω βρεί δουλεία σε αμερικάνικη τράπεζα στο Μοναχο με πολύ καλά λεφτα. Η γλώσσα που θα μιλάμε στην δουλειά ειναι η αγγλικη καθότι είναι κοσμος απο όλη την ευρώπη στο Τμήμα.

                                Το θέμα είναι ότι τόσο εγώ όσο και η συζηγός μου δεν έχουμε ιδέα απο Γερμανικά. Αγγλικά είμαστε άψογοι αφου έχουμε σπουδάσει Αγγλία. ΟΚ τα παιδάκια θα μάθουν αφού ειναι 10 μηνών και 2.5 χρονων και ειναι σφουγγάρια.

                                Εμείς οι γονεις ποσο ευκολο θα είναι να μαθουμε την γλώσσα οσο δουλευουμε (εγω) και μεγαλώνουμε τα παιδιά;

                                Το καταλαβαίνω ότι πάντα καλύτερο ειναι να εχεις κανει προετοιμασία αλλά απο μια θέση στο Λονδινο τελικά μου προτάθηκε απο την ιδια τράπεζα μια θέση στην Γερμανια.

                                Το μονο που έχω σαν ψυχολογικο κόλλημα ειναι η γλώσσα. Ποσο εμποδιο μπορεί να σταθεί στην μετάβαση στην Γερμανία. Να αφήσεις μια μαμά με δυο παιδιά που δεν μπορεί να συννεννοηθέι καθόλου για την καθημερινότητα .. ψωνια ... θα της επιφέρει ακόμα μεγαλύτερο ψυχολογικο στρες που ήδη θα έχει λογο της μετακομισης.

                                Comment

                                Working...
                                X