Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για να μάθουμε Γερμανικά και όχι μόνο...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Οπως ειπε και η dwra παιζει ρολο η αντιληψη η προσπαθεια και η καθημερινοτητα σου. Θελει να αφιερωσεις λιγο χρονο. Εγω εφτασα σε επιπεδο Β1 μεσα σε μια σχολικη χρονια. Ξεκινησα ταχυρυθμο τον Σεπτεμβριο και τωρα ειναι Ιουνιος και ειμαι Β1 επιπεδο την Κυριακη που μας ερχεται δινω εξετασεις στο Goethe... Με 4-5 ωριτσες ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ διαβασμα σε Α1 και Α2 (απο Σεπτεμβριο μεχρι λιγο πριν το πασχα) και λιγο αυξημενες σε Β1 δηλαδη 7-8 ωριτσες την εβδομαδα ( απο πασχα μεχρι σημερα)μεσα σε 8-9 μηνες ανετα πηγα Β1. Μορφοτικο επιπεδο δε χρειαζεται.. Εγω μονο το Λυκειο εχω τελειωσει δεν εχω ακαδημαικη μορφωση... βεβαια ημουν καλος μαθητης σχολειο και ειχα και εχω καλη σχεση με τη μελετη και το διαβασμα. Οποτε θελει πειθαρχεια θεληση και φυσικα η εκμαθηση ξενης γλωσσας ειναι και λιγο ταλεντο μαγκες. Δε το εχουν ολοι... Και ατομα πολυ εξυπνα (πχ στο τμημα μου ειχε εναν μαθηματικο και εναν βιοχημικο και 2 παιδια της Νομικης) δυσκολευτηκαν πολυ. Αλλοι λιγοτερου μορφωμενοι τα πανε πολυ καλυτερα. Δεν εχει να κανει λοιπον τοσο η μορφωση. Ειναι και θεμα εγκεφαλικο. Καποιοι ανθρωποι εχουν μεγαλυτερη ευκολια στην εκμαθηση ξενης γλωσσας απο καποιους αλλους οπως καποιοι εχουν πχ εφεση στα μαθηματικα και αλλοι οχι κ.ο.κ. Αλλα σε γενικες γραμμες μη τρομαζετε θεληση θελει και λιγο ποιοτικο χρονο να αφιερωνεις. 5 εως 8 ωριτσες την εβδομαδα ποιοτικο διαβασμα και μεσα σε εναμιση χρονο με ταχυρυθμα τμηματα φτανεις Β2... Απο εκει και περα το ποσο καλα θα μιλας εχει να κανει με το ποσο θα χρησιμοποιεις τη γλωσσα. Στα Αγγλικα Proficiency πηρα στα 16 μου... Και που το ειχα ομως ενα κωλοχαρτο ηταν δε μπορουσα να μιλησω τη γλωσσα. Η γλωσσα λυθηκε οταν πηγα να ζησω Κρητη και μιλαγα καθε μερα με τουριστες , και οταν ξεκινησα (μετα απο συμβουλη του παλιου καθηγητη) να βλεπω ταινιες χωρις υποτιτλους. Μεσα σε 2 χρονακια επαψαν τα αγγλικα να ειναι ξενη γλωσσα για μενα

    Υ.Γ. και για Β2 που ρωτησες ξεκιναω υπερταχυρυθμο τωρα μεχρι Οκτωβρη για να δωσω Γεναρη. Αλλα οπως σου ειπα τα χαρτια δε λενε τιποτα απολυτως.. για κορνιζα ειναι μονο. Αν δε χρησιμοποιεις τη γλωσσα δε θα μαθεις. Και εγω εδω τοσους μηνες προετοιμασια για τις εξετασεις και δε μπορω να μιλησω ακομα. οταν θα παω πανω μεταναστης θα μαθω

    Comment


      #32
      Η έκθεση στην ξένη γλώσσα είναι το πάν ! Μου ήρθε email απο το goethe για να κάνω chat στα γερμανικά ! Έχω ήδη αλλάξει την γλώσσα στο κινητό μου και ακούω αρκετή Γερμανική μουσική .. Είμαι συνδρομιτής σε Γερμανικό περιοδικό και πλέον δεν θεωρώ την γλώσσα ξένη η παράξενη ή περίεργη ! Τώρα που γράφω ακούω ιντερνετικό Bayern 3 ! ! !

      Comment


        #33
        καλημερα dimvagg σεπτεμβριο σκεφτομαι να ανεβω μοναχο γερμανικα δν γνωριζω ακομη θα μπορουσες να μου προτεινεις κατι για δουλεια γιατι μου ειπαν μακρυα απο ελληνικα εστιατορια..κι εχω τρομοκρατηθει.ευχαριστω

        Comment


          #34
          Γερμανία και γλώσσα

          Καλησπέρα παιδιά. Ο ξαδεφός μου φεύγει το νεο έτος για Ντισελντορφ. Κάπου διάβασε πως στην Γερμανία το κράτος σου πληρώνει τα μαθήματα γλώσσας και σου δίνει και κάτι σαν επίδομα για οσο καιρό υπάρχουν τα μαθήματα. Εχουμε κανα επίσημο link ή κάποιος να το ξέρει σίγουρα. Γιατί το παιδί ήδη κάνει μερικά μαθήματα για τα βασικά αλλά λόγω φόρτου δεν θα είναι έτοιμος. Κοιτάξαμε μερικά links εδώ αλλά το μόνο σχετικό που βρήκα ήταν νεκρό το ink. Ευχαριστώ

          Comment


            #35
            Ως πολίτης ενός κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης ο Έλληνας δεν έχει το νόμιμο δικαίωμα να συμμετέχει στα επονομαζόμενα «Integrationskurse», δηλ. τα επιδοτούμενα τμήματα Γερμανικών που προσφέρει η Ομοσπονδιακή Υπηρεσία Μετανάστευσης και Προσφύγων (BAMF).
            Παρ' όλα αυτά δεν αποκλείεται η δυνατότητα συμμετοχής και σε πολίτες κρατών μελών της Ε.Ε. (π.χ.
            εάν υπάρχουν κενές θέσεις σε τμήματα). Συνεπώς, είναι σημαντική η ενημέρωση στο πλησιέστερο κέντρο εκμάθησης γερμανικής γλώσσας.
            Τα τμήματα εκμάθησης γερμανικής γλώσσας της BAMF κοστίζουν ανά διδακτική
            ώρα και διαρκούν 645 ώρες
            (από επίπεδο Α1 έως Β1).
            Εντατικά μαθήματα πιο ακριβά είναι τα τμήματα του Ινστιτούτου Γκαίτε (Goethe-Institut).
            Ανάλογα με την πόλη όπου κατοικεί κανείς, προσφέρονται διάφορες δυνατότητες εκμάθησης Γερμανικών π.χ. σε Κέντρα Λαϊκής Επιμόρφωσης (VhS) αλλά και σε ιδιωτικά ινστιτούτα.



            https://www.goethe.de/de/spr/kup.html

            vhs.de - Alle Volkshochschulen und ihre Kurse - Deutschlandweit

            BAMF - Bundesamt für Migration und Flüchtlinge - Startseite
            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              #36
              Originally posted by patrioten View Post
              Ως πολίτης ενός κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης ο Έλληνας δεν έχει το νόμιμο δικαίωμα να συμμετέχει στα επονομαζόμενα «Integrationskurse», δηλ. τα επιδοτούμενα τμήματα Γερμανικών που προσφέρει η Ομοσπονδιακή Υπηρεσία Μετανάστευσης και Προσφύγων (BAMF).
              Παρ' όλα αυτά δεν αποκλείεται η δυνατότητα συμμετοχής και σε πολίτες κρατών μελών της Ε.Ε. (π.χ.
              εάν υπάρχουν κενές θέσεις σε τμήματα). Συνεπώς, είναι σημαντική η ενημέρωση στο πλησιέστερο κέντρο εκμάθησης γερμανικής γλώσσας.
              Τα τμήματα εκμάθησης γερμανικής γλώσσας της BAMF κοστίζουν ανά διδακτική
              ώρα και διαρκούν 645 ώρες
              (από επίπεδο Α1 έως Β1).
              Εντατικά μαθήματα πιο ακριβά είναι τα τμήματα του Ινστιτούτου Γκαίτε (Goethe-Institut).
              Ανάλογα με την πόλη όπου κατοικεί κανείς, προσφέρονται διάφορες δυνατότητες εκμάθησης Γερμανικών π.χ. σε Κέντρα Λαϊκής Επιμόρφωσης (VhS) αλλά και σε ιδιωτικά ινστιτούτα.



              https://www.goethe.de/de/spr/kup.html

              vhs.de - Alle Volkshochschulen und ihre Kurse - Deutschlandweit

              BAMF - Bundesamt für Migration und Flüchtlinge - Startseite
              Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου

              Comment


                #37
                Originally posted by patrioten View Post
                Ως πολίτης ενός κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης ο Έλληνας δεν έχει το νόμιμο δικαίωμα να συμμετέχει στα επονομαζόμενα «Integrationskurse», δηλ. τα επιδοτούμενα τμήματα Γερμανικών που προσφέρει η Ομοσπονδιακή Υπηρεσία Μετανάστευσης και Προσφύγων (BAMF).
                Ετσι που το γραφουν ειναι σαν να ειναι σχεδον αδυνατον. Το 95% των συμμαθητων μου στο τμημα μου ηταν ολοι απο την ΕΕ.

                Comment


                  #38
                  Originally posted by DiD666 View Post
                  Ετσι που το γραφουν ειναι σαν να ειναι σχεδον αδυνατον. Το 95% των συμμαθητων μου στο τμημα μου ηταν ολοι απο την ΕΕ.
                  Αυτό δεν σημαίνει ότι πάντα θα είναι έτσι...μπορεί να έτυχε στην δική σου "φουρνιά" να είναι το 95% από ΕΕ !
                  Συνήθως το μεγαλύτερο ποσοστό είναι εκτός ΕΕ.

                  Ως πολίτης ενός κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης ο Έλληνας δεν έχει το νόμιμο δικαίωμα να συμμετέχει στα επονομαζόμενα «Integrationskurse», δηλ. τα επιδοτούμενα τμήματα Γερμανικών που προσφέρει η Ομοσπονδιακή Υπηρεσία Μετανάστευσης και Προσφύγων (BAMF).
                  και συνεχίζει...------>

                  ------>.....Παρ' όλα αυτά δεν αποκλείεται η δυνατότητα συμμετοχής και σε πολίτες κρατών μελών της Ε.Ε. (π.χ. εάν υπάρχουν κενές θέσεις σε τμήματα). Συνεπώς, είναι σημαντική η ενημέρωση στο πλησιέστερο κέντρο εκμάθησης γερμανικής γλώσσας.
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    #39
                    Δεν έτυχε. Ξερω παρα πολυ κοσμο, ειδικα Πολωνούς που καναν και κανουν μεσω BAMF τα μαθηματα. Άσχετο ετσι κι αλλιως, αρκει ο κοσμος να κανει τη δουλεια του.

                    Comment


                      #40
                      Καλησπέρα.. μία ερώτηση.. νοσηλεύτρια με Β1 επίπεδο.. για να πάρει το Β2 τι χρειάζεται? δεν είναι δωρεάν? πρέπει να πληρώσει? και αν ναι πόσα, γιατί έχω ακούσει κάτι για 650 ευρώ το μήνα???

                      Ευχαριστώ πολύ!

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by arisk75 View Post
                        Καλησπέρα.. μία ερώτηση.. νοσηλεύτρια με Β1 επίπεδο.. για να πάρει το Β2 τι χρειάζεται? δεν είναι δωρεάν? πρέπει να πληρώσει? και αν ναι πόσα, γιατί έχω ακούσει κάτι για 650 ευρώ το μήνα???

                        Ευχαριστώ πολύ!
                        Οι εξετασεις κοστιζουν 200€ στο VHS. ( αν ειχε παρακολουθησει μαθηματα στο VHS η τιμη πεφτει στα 150€) Μπορει να μεταβει στο πλησιεστερο VHS (Volkshochschule) και να προμηθευτει το ενημερωτικο βιβλιαρακι που διαθετουν για να ενημερωθει για τις τιμες και ημερομηνιες τοσο των μαθηματων οσο και των εξετασεων.

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by Don Juan View Post
                          Οι εξετασεις κοστιζουν 200€ στο VHS. ( αν ειχε παρακολουθησει μαθηματα στο VHS η τιμη πεφτει στα 150€) Μπορει να μεταβει στο πλησιεστερο VHS (Volkshochschule) και να προμηθευτει το ενημερωτικο βιβλιαρακι που διαθετουν για να ενημερωθει για τις τιμες και ημερομηνιες τοσο των μαθηματων οσο και των εξετασεων.
                          Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν ήταν στο VHS αλλά θα πάω να μάθω σχετικές πληροφορίες!! χίλια ευχαριστώ!!!

                          Δεκτή κάθε βοήθεια!!!

                          Comment


                            #43
                            Γερμανικά στην Γερμανία.

                            Γεια σας.

                            Θέλω να μάθω γερμανικά για να εκπαιδευτώ σε μια ακαδημία η οποία ζητάει τουλάχιστον B2 πιστοποιητικό στα προαπαιτούμενα.

                            Εφόσον είναι μια δύσκολη γλώσσα,και επειδή θέλω να φτάσω στο επίπεδο B2 γρήγορα(όχι σε 5-6 μήνες,αλλά ούτε και σε 2-3 χρόνια),σκέφτηκα να μάθω γερμανικά στην Γερμανία. Να σημειώσω πως θα ξεκινήσω απ'την αρχή,δεν γνωρίζω καθόλου την γλώσσα.

                            Σαν ιδέα,πως σας φαίνεται;

                            Που θα μου προτείνατε να πάω; (πόλη,εκπαιδευτικό κέντρο)

                            Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                            Comment


                              #44
                              Εκμάθηση Γερμανικών Online;

                              Καλησπέρα στην παρέα.

                              Έχοντας διαβάσει πολλές σελίδες του φόρουμ σχετικά με την εκμάθηση γερμανικών (οδηγός γλωσσικής προετοιμασίας και άλλα) θα ήθελα την βοήθεια σας αν υπάρχουν ΑΞΙΟΛΟΓΑ / ΣΟΒΑΡΑ online courses (με η χωρίς πληρωμή). πχ από κάποιο πανεπιστήμιο, οργανισμό η φροντιστήριο μέχρι επίπεδο Β1-Β2 .

                              Έπίσης για τα λογισμικά τύπου Rossetta Stone, Pimsleur κτλ τι γνώμη έχετε;;

                              Comment


                                #45
                                Εγώ χρησιμοποιώ τα interaktiv deutschkurs του DeutscheWelle και μου φαινεται πολυ καλό,έχει για όλα τα επίπεδα και είναι δωρεάν. Για online μαθήματα ειναι αρκετά καλό. Έχει ασκήσεις,γραμματική,λεξικό και ακουστικά. Αν θες επιπλέον λεξικό προτίμησε το pons.

                                Comment

                                Working...
                                X