Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΙΛΗΜΜΑ? (UK vs CANADA)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΔΙΛΗΜΜΑ? (UK vs CANADA)

    Καλησπερα,
    Καταλαβαινω οτι ολοι μας εχουμε τα προβληματα μας απλα η δικη μουθεση μοιαζει λιγο με το θεμα με τον φιλο πιο πανω που εχει διλημμα για το Καλγαρι.
    Εχω παρει ηδη το IEC και ειμαι ετοιμος αρχες Δεκεμβρη να ειμαι Καναδα. Επαγγελμα Μηχανικος Πολιτικος και εχω μιλησει ηδη με κπ εταιρειες και θα κανω κπ συνεντευξεις οταν παω.
    Η συντροφος μου υπηκοος απο την μανα της (η οποια γεννηθηκε εκει), εψαξε και μου ειπε μπορει να με κρατησει (το ρωτησα και εγω εδω στο φορουμ γιατι ειχα μια απορια επειδη δεν εχει γεννηθει Καναδα). Οποτε μετα κανουμε εκει γαμο και με κραταει.
    Ολα οκ μεχρι χτες που εταιρεια απο το Λονδινο (πολυεθνικη απο τις μεγαλυτερες) μου κανει προταση για Λονδινο.
    Τι κανω?
    Σορρυ αν φαινεται λιγο χαζο απλα κανω ενα ρεζουμε των σκεψεων

    Καναδας
    + Μελλοντικη προοπτικη καλυτερη, αρχικη βοηθεια απο συγγενεις με στεγη κτλ, προοπτικες κ για την κοπελα, καλυτερα χρηματα ειδικα μελλοντικα.
    -Οχι ετοιμη δουλεια, δυσκολιες στην αρχη, μετα με διαδικαστικα με βιζα κτλ, σκεψη οτι αφησα μια τετοια εταιρεια για να παλευω στην αρχη στον Καναδα.

    Λονδινο
    + Πολυ καλο βιογραφικο, αμεση αποκατασταση.
    -Οχι τρελλα λεφτα, δυσκολα για την κοπελα να κανει κατι εκει, σκεψη αντιστροφη οπως παραπανω αν ημουν Καναδα τι θα γινοτανε και πως θα ημουν..
    Υπαρχει η μεση λυση να τα συνδυασουμε και να παμε μετα απο κανα 1-2 χρονια Καναδα, αλλα πιστευω καλυτερα μικροτεροι αυτο το βημα για να γλυτωσουμε χρονο..

    Συγνωμη παλι για το μεγαλο μηνυμα, ελπιζοντας σε κατανοηση
    Φιλικα, και ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

    #2
    Λοιπον προσωπικη αποψη.

    Ειμαι καναδα δουλευω σε εργοστασιο που φτιαχνει εξαρτηματα για ολα σχεδον τα αυτοκινητα. Τα λεφτα ειναι καλα και επισης εχει εργοστασιο η αγγλια. Τωρα .....

    Ενω σε συγγενης με την κοπελα μου και που θελω πω ειναι........ ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ!!

    Ολοι τους φοβουνται το κρατος κ γενικα τα παντα και αυτο μου σπΑει τα νευρα εδω περα. Και το αστειο ειναι οτι ολα ειναι κομπλε και ολοι τους πολυ φυλικοι.

    Οι συγγενης εδω μας εχουν ζαλησει οτι ειναι πολυ δυσκολα να μεινετε καναδα και κατι τετοια λες και θα τους κλεψουμε τοτ. Οι ελληνες του καναδα με λιγα λογια ειναι ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΙ.

    Οποτε για μενα αν καταφερω να μεινω τελικα αυτο που θα κνω ειναι να μετακομισω ή θα ζητησω απο το εργοστασιο να με στειλει αγγλια εστω και με τα μισα λεφτα για να μενα και πιο κοντα στους δικους μου.

    Με λιγα λογια θα διαλεγα ΑΓΓΛΙΑ.

    Comment


      #3
      Originally posted by pantel10 View Post
      Καλησπερα,
      Καταλαβαινω οτι ολοι μας εχουμε τα προβληματα μας απλα η δικη μουθεση μοιαζει λιγο με το θεμα με τον φιλο πιο πανω που εχει διλημμα για το Καλγαρι.
      Εχω παρει ηδη το IEC και ειμαι ετοιμος αρχες Δεκεμβρη να ειμαι Καναδα. Επαγγελμα Μηχανικος Πολιτικος και εχω μιλησει ηδη με κπ εταιρειες και θα κανω κπ συνεντευξεις οταν παω.
      Η συντροφος μου υπηκοος απο την μανα της (η οποια γεννηθηκε εκει), εψαξε και μου ειπε μπορει να με κρατησει (το ρωτησα και εγω εδω στο φορουμ γιατι ειχα μια απορια επειδη δεν εχει γεννηθει Καναδα). Οποτε μετα κανουμε εκει γαμο και με κραταει.
      Ολα οκ μεχρι χτες που εταιρεια απο το Λονδινο (πολυεθνικη απο τις μεγαλυτερες) μου κανει προταση για Λονδινο.
      Τι κανω?
      Σορρυ αν φαινεται λιγο χαζο απλα κανω ενα ρεζουμε των σκεψεων

      Καναδας
      + Μελλοντικη προοπτικη καλυτερη, αρχικη βοηθεια απο συγγενεις με στεγη κτλ, προοπτικες κ για την κοπελα, καλυτερα χρηματα ειδικα μελλοντικα.
      -Οχι ετοιμη δουλεια, δυσκολιες στην αρχη, μετα με διαδικαστικα με βιζα κτλ, σκεψη οτι αφησα μια τετοια εταιρεια για να παλευω στην αρχη στον Καναδα.

      Λονδινο
      + Πολυ καλο βιογραφικο, αμεση αποκατασταση.
      -Οχι τρελλα λεφτα, δυσκολα για την κοπελα να κανει κατι εκει, σκεψη αντιστροφη οπως παραπανω αν ημουν Καναδα τι θα γινοτανε και πως θα ημουν..
      Υπαρχει η μεση λυση να τα συνδυασουμε και να παμε μετα απο κανα 1-2 χρονια Καναδα, αλλα πιστευω καλυτερα μικροτεροι αυτο το βημα για να γλυτωσουμε χρονο..

      Συγνωμη παλι για το μεγαλο μηνυμα, ελπιζοντας σε κατανοηση
      Φιλικα, και ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ
      Εγω το μονο που μπορω να σου πω ειναι: Το μελλον πιο σημαντικο απο το παρον

      Στην αρχη μπορει να ειναι αγγουρια τα πραγματα, αν και στην περιπτωση σου δεν ειναι και τοσο, αλλα με λιγη υπομονη και επιμονη σιγα σιγα θα μπορεσεις να βρεις και στον Καναδα την πολυεθνικη που θα ειχες και στην Αγγλια. Και φυσικα Καναδας > Αγγλια σε πολλα πραγματα.

      +1 για Καναδα

      Originally posted by Dimit View Post
      Λοιπον προσωπικη αποψη.

      Ειμαι καναδα δουλευω σε εργοστασιο που φτιαχνει εξαρτηματα για ολα σχεδον τα αυτοκινητα. Τα λεφτα ειναι καλα και επισης εχει εργοστασιο η αγγλια. Τωρα .....

      Ενω σε συγγενης με την κοπελα μου και που θελω πω ειναι........ ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ!!

      Ολοι τους φοβουνται το κρατος κ γενικα τα παντα και αυτο μου σπΑει τα νευρα εδω περα. Και το αστειο ειναι οτι ολα ειναι κομπλε και ολοι τους πολυ φυλικοι.

      Οι συγγενης εδω μας εχουν ζαλησει οτι ειναι πολυ δυσκολα να μεινετε καναδα και κατι τετοια λες και θα τους κλεψουμε τοτ. Οι ελληνες του καναδα με λιγα λογια ειναι ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΙ.

      Οποτε για μενα αν καταφερω να μεινω τελικα αυτο που θα κνω ειναι να μετακομισω ή θα ζητησω απο το εργοστασιο να με στειλει αγγλια εστω και με τα μισα λεφτα για να μενα και πιο κοντα στους δικους μου.

      Με λιγα λογια θα διαλεγα ΑΓΓΛΙΑ.
      Συγνωμη αλλα για μενα δεν ειναι και πολυ σημαντικοι οι παραπανω λογοι που ανεφερες. Φυσικα για τον καθεναν οι λογοι εχουν την δικια τους σημασια και σημαντικοτητα. (καλοπροαιρετα παντα)
      You Can Have Whatever You Like...

      Comment


        #4
        Θα συμφωνησω και εγω οτι η συγκριση "καλο παρον" με "καλυτερο μελλον" βγαζει κερδισμενο το μελλον.

        Η σκεψη για προσωρινη μεταναστευση στο UK με προοπτικη τον Καναδα ειναι κατι που καταλαβαινω σαν επιλογη αλλα κατα τη γνωμη μου εμπεριεχει πολλαπλασιες δυσκολιες.

        Το σημειο κλειδι στην περιπτωση σου δεν ειναι το IEC που φυσικα θα σε βοηθησει στην αρχη, αλλα το γεγονος οτι η γυναικα σου ειναι υπηκοος. Δεν θα αναλυσω τα συν και τα πλην τα δυο χωρων, με μια μετρια ερευνα ο καθενας καταλαβαινει ποσο υπερτερει ο Καναδας.

        Οπως καταλαβαινεις η γνωμη μου ειναι "δαγκωτο" Καναδα.
        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

        Comment


          #5
          παντελο η δουλεια στον Λονδινο ποσα σου δινει ?

          αν ειναι κατω απο 60000 λιρες, ξεχνα την.


          ζωη Λονδινο ειναι πανακριβη, θα σε φανε οι δρομοι για να εχεις λογικο ενοικιο.

          μιλαμε για 2 ωρες και με το τραινο. ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ

          προοπτικες μην νομιζεις, δεμενοι και αυτοι στο αρμα της Ευρωπης.


          για να σε βοηθησω λιγο ακομα:

          Cost of Living Comparison Between Calgary, Canada And London, United Kingdom


          Consumer Prices in London are 9.67% higher than in Calgary
          Consumer Prices Including Rent in London are 31.08% higher than in Calgary
          Rent Prices in London are 80.36% higher than in Calgary
          Restaurant Prices in London are 10.92% higher than in Calgary
          Groceries Prices in London are 11.63% lower than in Calgary
          Local Purchasing Power in London is 28.06% lower than in Calgary

          Comment


            #6
            Pantel10 αμα κοιταξεις το link που σου εδωσε ο claus, θα καταλαβεις που:

            - Ενω ο μισθος ειναι λιγο μεγαλυτερος στο Καναδα, βλεπεις τα ενοικια να ειναι διπλασια στο Λονδινο απο οτι στο Calgary. Οπως επισης οι τιμες αγορας ενος σπιτιου (που μαλλον θα σου χρειαστει μελλοντικα) ειναι και αυτες διπλασιες στο Λονδινο.

            Αυτο ειναι ενα σοβαρο ζητημα οσο αφορα την αποφαση μου, αν ημουν στην θεση σου.

            Ξεκοκκαλισε αυτο το site.
            You Can Have Whatever You Like...

            Comment


              #7
              Ευχαριστω για τις αποψεις σας και τον χρονο σας!
              Συμφωνω και εγω και προς τα εκει κλεινω (δεν εχω κ πολυ καιρο να σκεφτω ) Καναδα, λογω μελλοντος, λογω πολλων αλλων στα οποια δεν παιζεται ο Καναδας..

              Δεν μπορω να βρω τον λογο που μου ηρθε τωρα αυτο...ισως να με δοκιμασει..
              Ο μονος μου ενδοιασμος ειναι μην γινει κατι στον Καναδα και φαω τα μουτρα μου..αλλα πιστευω με το ατου της συντροφου μου δυσκολα να τα φαω ετσι πιστευω..

              Εννοειται τα λεφτα δεν ειναι καλα στην Αγγλια (με Καναδα ποσο μαλλον...) οπως στις περισσοτερες χωρες της Ευρωπης..
              Μονο το προφιλ της εταιρειας ειναι θελγητρο.. Και εννοειται αυτο το Λονδινο δεν παιζεται σε τιμες..

              Ευχαριστω και παλι και οτιδηποτε αλλο σχολιο...καλοπροαιρετο

              Comment


                #8
                Originally posted by pantel10 View Post
                Ευχαριστω για τις αποψεις σας και τον χρονο σας!
                Συμφωνω και εγω και προς τα εκει κλεινω (δεν εχω κ πολυ καιρο να σκεφτω ) Καναδα, λογω μελλοντος, λογω πολλων αλλων στα οποια δεν παιζεται ο Καναδας..

                Δεν μπορω να βρω τον λογο που μου ηρθε τωρα αυτο...ισως να με δοκιμασει..
                Ο μονος μου ενδοιασμος ειναι μην γινει κατι στον Καναδα και φαω τα μουτρα μου..αλλα πιστευω με το ατου της συντροφου μου δυσκολα να τα φαω ετσι πιστευω..

                Εννοειται τα λεφτα δεν ειναι καλα στην Αγγλια (με Καναδα ποσο μαλλον...) οπως στις περισσοτερες χωρες της Ευρωπης..
                Μονο το προφιλ της εταιρειας ειναι θελγητρο.. Και εννοειται αυτο το Λονδινο δεν παιζεται σε τιμες..

                Ευχαριστω και παλι και οτιδηποτε αλλο σχολιο...καλοπροαιρετο
                Hi Pantel10....akribos auta pou grafeis skeutomoun prin ertho anglia...oti o Canadas einai makria k ean einai na fao ta moutra mou ti kano?Stin Anglia exo ton aderfo mou...16 xronia...sto Canada ksaderfia...Sto Canada tha einai pio dusxolo ala meta apo to proto kairo polu kalitera apo Londino....Topa pou sou grafo leo oti exo kanei ti megaliteri blakia tis zois mou pou irtha edo...k den exo thema me ton kairo ...isa isa m aresei polu aplos to enoikio panakribo k o mistos...ase kalutera ...skeftome aurio kano k ta birthday k tha prospathiso na xamogelao.gia na min me katalauoune k..tin ali vdomada akoirono ta eisitiria k girnao piso...irtha 19 tou minos k elega ston eauto mou ...pou pas treli me anadromo ermi...k toro molis me pianoun ta klamata auto leo k amesos meta gelao...tha sou elega k ego Kanada....

                Comment


                  #9
                  Έψαξα και εγώ για τις πόλεις που με ενδιαφέρουν. Πόσο αξιόπιστο είναι αυτό το website;
                  Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                  https://pablitogreco.com

                  Comment


                    #10
                    Απο οσο καταλαβαινω o καθε επισκεπτης μπορει να συμβαλει στις πληροφοριες του site. Και πιθανον βγαζουν μεσο ορο. Βεβαια λογικα θα απορρηπτουν τις μεγαλες αποκλισεις απο τις υπαρχουσες ηδη τιμες.

                    Μπορεις να συνεχισεις ερωτησεις/αποριες στο παρακατω topic.

                    You Can Have Whatever You Like...

                    Comment


                      #11
                      Αντιμετωπίζω ένα πολύ παρόμοιο δίλημμα για αυτό δεν έχω κάποια λύση να προτείνω, παρά μόνο να μοιραστώ τις σκέψεις μου.
                      Μπαγκράουντ: Καναδός υπήκοος που δεν έχει ζήσει ποτέ Καναδά, έχει ζήσει όμως Αγγλία (Λονδίνο) σκέφτεται να την κάνει για μία από τις δύο παραπάνω χώρες.

                      Σκέψη 1. Σημασία δεν έχει μόνο η χώρα, αλλά και η πόλη που θα ζήσεις. Αυτή είναι που καθορίζει το ρυθμό της ζωής σου. Το Λονδίνο είναι γρήγορο, έντονο, απρόσωπο, ζωντανό. κτλ. Εσύ ξέρεις αν αυτά τα χαρακτηριστικά σου κάνουν ή αν προτιμάς κάτι πιο ήρεμο. Προσωπικά, ζώντας σε μια μικρή πόλη τα τελευταία χρόνια, το πήρα απόφαση ότι σε "χωριό" δεν ξαναπάω.

                      Σκέψη 2. Καναδάς σημαίνει μαύρη πέτρα. Με 2-3 εβδομάδες άδεια το χρόνο και 11 ώρες πτήση οι δεσμοί σου με την Ελλάδα θα χαλαρώσουν πααααάρα πολύ. Αυτό δεν είναι αρνητικό για όλους. Κάποιοι το επιζητούν. Προσωπικά πάλι, ζω σε απόσταση 1 ώρας με το αεροπλάνο από την πόλη καταγωγής μου και βλέπω πόσο δύσκολο είναι να διατηρηθούν ζωντανές οι σχέσεις με τους (λίγους) ανθρώπους με με ενδιαφέρουν.

                      Σκέψη 3. Έχεις πάει/ζήσει Αγγλία ή Καναδά? Σου έκανε κάποιο από τα δύο κλικ? Εγώ έχω την αίσθηση ότι το Λονδίνο το είδα. Με τα καλά και τα άσχημά του. Το Τορόντο, που είναι η άλλη επιλογή, μου φαίνεται καινούριο σαν εμπειρία και για αυτό πιο ενδιαφέρον.

                      Comment


                        #12
                        Αν ημουν σε φαση με τις ιδιες επιλογες θα επελεγα Καναδα για λογους που προαναφερθηκαν. Καναδας και Αυστραλια κατ εμε εχουν τις καλυτερες προοπτικες στην παρουσα περιοδο.

                        Comment


                          #13
                          δειτε και εδω τι λεει ο συναδελφος Patrioten: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...html#post74763

                          Exclusive: Red Cross launches emergency food aid plan for UK’s hungry - Home News - UK - The Independent

                          Αν ειναι δυνατον !!!

                          Comment


                            #14
                            Σας ευχαριστω ολους για την συμμετοχη, τις αποψεις και τον χρονο σας.. Πολυ χρησιμα!
                            Καλη τυχη σε ολους!

                            Comment

                            Working...
                            X