Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικα με την 189 Visa

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σχετικα με την 189 Visa

    Skilled Independent visa (subclass 189)
    Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

    #2
    Μετά από παρότρυνση του patousi, το κάνω post & εδώ....

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος για ένα θέμα προέκυψε....

    Έχω κάνει αίτηση για την 189, με "σχέδιο" να κατέβω πρώτα εγώ (καθώς η σύζυγος μου είναι δ.υ.-εκπαιδευτικός) & αργότερα να ακολουθήσει & η οικογένεια.....Σε ερώτηση ποταν έκανα τη βίζα, έβαλα & τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας που ΔΕΝ θα μεταναστεύσουν μαζί μου(όπως με προέτρεψε το σύστημα). Ο C.O. που ανέλαβε το φάκελο μου, μεταξύ άλλων μου ζήτησε :

    "Confirmation of Non-migrating status for spouse and family members.
    Please confirm that your spouse and children will not be migrating members of the family
    unit. Please note that non-migrating members of the family unit are still required to meet the
    health and character requirments for this visa application process."


    Αυτό το "will not be migrating" (που δείχνει μια παρατεταμένη περίοδο κατά τη γνώμη μου) θα πει ότι ποτέ δεν θα μπορέσουν να έρθουν οι υπόλοιποι??? & αν θέλω να έρθουν στο μέλλον θα πρέπει να το δηλώσω τώρα (με κάποιον τρόπο)??? ή ότι με την συγκεκριμένη βίζα που αιτούμαι δεν θα έρθουν προς το παρόν??? & αν ισχύει το 2ο με ποιό τρόπο θα του το "confirm" αφού ήδη το έχω δηλώσει???

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους για την βοήθεια!!!
    Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

    Comment


      #3
      Καλημέρα. Όταν λες να ακολουθήσει και η οικογένεια αργότερα για πόσο αργότερα μιλάμε? Εξηγούμαι:

      Η visa 189 σου δίνει τη δυνατότητα να συμπεριλάβεις στην αίτησή σου όλα τα μέλη της οικογένειας σου. Αν πάρετε τι visa τότε απο την ημερομηνία που θα βγουν τα medicals θα έχετε ένα χρόνο να μπείτε όλοι στη χώρα τουλάχιστον 1 φορά (έστω και για ένα λεπτό, το λεγόμενο validation trip) για να γίνει η ενεργοποίησή της (και μετά έχει ισχύ για 5 χρόνια).

      Περίπτωση 1: Αν σκοπεύετε μεσα σε χρονικό διάστημα ενός έτους να κάνετε όλοι ένα ταξίδι τότε κακώς τους δήλωσες ως non-migrating members, θα έπρεπε να τους βάλεις ως migrating για να ξεμπερδεύεις μια και καλή. Θα έχετε όλοι τι visa και τελειώνει το πανηγύρι, κι ακόμα κι αν δεν είσαστε 100% αποφασισμένοι για το πότε θα κατεβείτε μόνιμα, κάνετε το validation trip και μετά έχετε 5 ολόκληρα χρόνια να το σκεφτείτε και να αποφασίσετε.

      Περίπτωση 2: Αν σκοπεύει η γυναίκα σου με τα παιδιά σου να έρθουν πολύ μετά απο εσένα (μιλάμε για χρόνια μετά) τότε ορθώς δηλώθηκαν ως non migrating members προς το παρών (Δηλαδή ατόμα της οικογένειας που δεν συμπεριλήφθηκαν αυτή τη στιγμή στην αίτηση αλλά ενδεχομένως να μεταναστεύσουν στο απώτερο μέλλον).

      Το "will not be migrating" δείχνει αυτό ακριβώς, ότι σ΄ αυτή την αίτηση ΔΕΝ θα τους συμπεριλάβεις μέσα, παρόλα αυτά επειδή υπάρχει η προοπτική να έρθουν στο μέλλον θα πρέπει να περάσουν τις ιατρικές εξετάσεις και να βγάλουν και τα ποινικά μητρώα.

      Τώρα όσον αφορά το confirmation: Αναγράφεις τα στοιχεία τους κανονικά απ ότι θυμάμαι εκεί που λέει για το non migrating members και προχωράς τη διαδικασία. Τώρα μάλλον εικάζω οτι ο case officer θα θέλει κάποιου είδους υπεύθυνη δήλωση που να βεβαιώνει κάτι τέτοιο? Καλό θα είναι να ρωτήσεις αυτόν και μόνο αυτόν με ποιο τρόπο θα πρέπει να το βεβαιώσεις.

      Comment


        #4
        Φίλε isospin κατ'αρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση.
        Ισως εγώ δεν ήμουν αρκετα λεπτομερής για να μην κουράσω.... Αυτά που μου αναφέρεις τα γνωρίζω, απλά η απόφαση μας είναι, επειδή η σύζυγος είναι εκπαιδευτικός-δ.υ. να μην παραιτηθεί από την δουλειά της πριν εγώ έχω κάτι "σίγουρο" εκεί... Αυτό φυσικά σημαίνει (τουλάχιστον στο δικό μου το μυαλό) μινιμουμ 1 χρόνο από τώρα.... το θέμα είναι αν θα έχω την δυνατότητα αργότερα να τους φέρω εκεί (με οποιαδήποτε βίζα, δεν με ενδιαφέρει, αρκεί να μπορούν να έρθουν) όχι φυσικά ΑΝ & οταν θα έχω γίνει citizen....δεν το συζητάω για τοοοοόσο μετά...
        Ναι έστειλα ήδη 2 μειλ στον c.o. το πρώτο 15 μέρες πριν!!!! (& απάντηση δεν έχω πάρει ακόμη) & το δεύτερο σήμερις....
        Αν μέχρι την ερχόμενη Τρίτη δεν έχω απάντηση θα τον πάρω τηλ.....

        Ευχαριστώ πάρα πολύ & πάλι όλους όσους ασχολούνται με το πρόβλημά μου!!!!
        Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

        Comment


          #5
          Ναι φίλε Bill μπορείς να τους φέρεις προφανώς. Και πάλι όμως για μένα θα έπρεπε να τους συμπεριλάβεις στην αίτησή σου και να κάνατε ένα ταξίδι όλοι μαζί έστω και για λίγες μέρες. Ναι ξέρω το κόστος μπορεί να ήταν μεγάλο, θα σε γλίτωνε όμως απο την αγωνία και τα τρεχάματα που θα έχεις μεταγενέστερα για να φέρεις την οικογένεια, όταν μάλιστα βλέπεις οτι οι Αυστραλοί ανεβάζουν υπερβολικά το κόστος των visas χρόνο με το χρόνο και γενικά κάνουν πολύ πιο αυστηρά τα κριτήρια.Επίσης η γυναίκα σου δεν χρειάζεται να παραιτηθεί, έχει δικαίωμα να πάρει άδεια άνευ αποδοχών μέχρι και 5 χρόνια (αν και φαντάζομαι το γνωρίζετε ήδη, απλά το αναφέρω για καλό και για κακό) . Τώρα όσο για τον C.O. μάλλον είναι λίγο αργοί αυτοί στα response τους. Υπομονή και καλή επιτυχία!

          Comment


            #6
            Φίλε isospin, τελικά σήμερα έλαβα μειλ από τον c.o. που μου έλεγε ότι έξανε λάθος για την δική μου περίπτωση...εννοείτε ότι μπορώ να τους πάρω αργότερα αρκεί να πληρούν τις προυποθέσεις (& να χώσω τα $$$!!!)
            έχεις δίκιο σε όλα όσα λες....τα έχω σκεφτεί & εγώ, απλά συντρέχουν & κάποιοι άλλοι λόγοι που δεν μας αφήνουν να ακολουθήσουμε τη λύση αυτή!!!!
            Anyway, σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!!!!

            Καλό μήνα & καλές γιορτές!!!!
            Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

            Comment


              #7
              Σε ειπα εγω να στειλεις mail δε σε ειπα ?
              Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

              Comment


                #8
                Originally posted by patousis View Post
                Σε ειπα εγω να στειλεις mail δε σε ειπα ?
                Ναι βρε!!! ΜΕ είπες!!!! αλλά & εγώ ΣΕ είπα...του χα στείλει κι άλλο του ακαμάτη πριν 20 μέρες!!! & με σύνδεσε με...Κάϊρο!!!
                σήμερα εδέησε & απάντησε.... no worries mate!!!!
                ευτυχώς, τουλάχιστον ξέρω ότι διάβασε το μέιλ & περιμένει να του στείλω τα υπόλοιπα!!!

                t x anyway!!!

                Μάλλον τελικά δεν θα γλυτώσετε τον εαυτό σας από την παρουσία μου!!!!

                άντε καλές γιορτές σε όλους!!!! τα λέμε patousis!!!!
                Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                Comment


                  #9
                  Με το καλο Μπιλλυ καλη ευκολια να χεις...αντε να περνουμε καμια σειρα γιατι εδω δε μας βλεπω....

                  Comment


                    #10
                    Επιτέλους!!!!!! Μετά από ένα χρόνο (& κάτι) προσπάθειας, πολύ τρέξιμο κόπο κλπ,κλπ.... σήμερις το πρωΐ έλαβα το grant notice από τον c.o. μου!!!!! Συναισθήματα πολύ ανάμεικτα, γτ έχει μια βδομάδα που βρήκα δουλειά!!! δεν ξέρω ακόμη πως θα το κάνω...(πάλι αλλάζουν τα σχέδια μου!!!) σίγουρα θα κάνω το initial entry & μετά βλέπουμε......

                    Πάντως θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που με βοήθησαν & ακόμη με βοηθούν, & ιδιαιτέρως την ("πρόεδρο" Β.Ε.) alkioni, τον Leyteri, τον Sotiri, τον Jimαρα, τον patousi,τον άλλον "πρόεδρο", τον agoriani και όλα τα υπόλοιπα παιδιά που ανταλλάξαμε απόψεις & ιδέες.
                    Χαίρομαι ιδιάιτερα γτ μέσα από αυτή τη διαδικασία γνώρισα άτομα & κέρδισα φιλιές που πιστεύω ότι θα κρατήσουν μια ζωή.....

                    Εύχομαι υγεία & δύναμη σε όλους μας και επιπλέον καλή τύχη σε αυτούς που τώρα ξεκινάνε τον αγώνα τους!!!!
                    Καλή αντάμωση mates!!!!!
                    Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                    Comment


                      #11
                      Μπραβο Μπιλλυ σου ευχομαι τα καλυτερα γιατι το αξιζεις!!!Επιτελους οι κοποι σου πιασαν τοπο!!!Τωρα εισαι ετοιμος να ανοιξεις τα φτερα σου!!!Ελπιζω ολα να σου ερθουν οπως τα θες!!!Σου ευχομαι ολοψυχα καλη συνεχεια σε ο,τι και να κανεις στη ζωη σου!!!!

                      Comment


                        #12
                        Μπραβο σου Billy! Ο κοπος και οι προσπαθειες που εδεινες ολον αυτον τον καιρο επιασαν τοπο.. το αξιζεις! Τωρα ομως θελει ακομα περισσοτερο αγωνα! Καλη συνεχεια!
                        You Can Have Whatever You Like...

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by billy View Post
                          Επιτέλους!!!!!! Μετά από ένα χρόνο (& κάτι) προσπάθειας, πολύ τρέξιμο κόπο κλπ,κλπ.... σήμερις το πρωΐ έλαβα το grant notice από τον c.o. μου!!!!! Συναισθήματα πολύ ανάμεικτα, γτ έχει μια βδομάδα που βρήκα δουλειά!!! δεν ξέρω ακόμη πως θα το κάνω...(πάλι αλλάζουν τα σχέδια μου!!!) σίγουρα θα κάνω το initial entry & μετά βλέπουμε......
                          Συγχαρητήρια φίλε, με το καλό να μας έρθεις στην Αυστραλία!

                          Αν έχεις την καλοσύνη γράψει και το timeline της αίτησής σου, να παίρνουμε κουράγιο και οι υπόλοιποι που περιμένουμε

                          Comment


                            #14
                            Σας ευχαριστώ όλους!!!!! εύχομαι & εσείς να βρείτε το δρόμο σας, όπου και αν σας οδηγήσει αυτός!!!!

                            υ.γ. @ geo_karag ευχαριστώ για την υπενθίμηση!!!!!
                            Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                            Comment


                              #15
                              ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΙΖΑ 189

                              Για σας παιδια

                              Ψάχνοντας για βιζα βρηκα αυτες τις πληροφοριες Skilled Independent visa (subclass 189)

                              Θα ηθελα οποιος ξερει κατι παραπανω για αυτην την βιζα αυτη ή εχει κανει αιτηση ο ιδιος να μου πει κατι παραπανω ή καποιες συμβουλες

                              Σας ευχαριστω εκ τον προτερων!!!!!

                              Comment

                              Working...
                              X