Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικα με την 189 Visa

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Υπαρχει σχετικο thread στο φορουμ για την βιζα 189 ,οπου και μετακινηθηκε ηδη το thread που ανοιξες...
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #17
      Γεια σας παιδια συγγνωμη που ξανανοίγω αυτο το θεμα αλλά εχω καποιες αποριες

      Σχετικα με τους ποντους της Skilled Independent visa (subclass 189)

      Χρειαζονται 60

      Εγω προσωπικα μαζευω 30 λογω ηλικιας
      20 λογω IELTS (με 8 βαθμο δεν το εχω παρει ακομη αλλα κανω μαθηματα γιαυτο)
      συνολο 50 τους αλλους 10 πως μπορω να τους μαζεψω ?????

      Το επαγγελα μου ανοικει στην SOL αλλα προυπηρεσια τουλχ. 3 ετη που ζητανε δεν εχω??????
      Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να μαζεψω ποντους ή οχι?????

      ευχαριστώ εκ των προτέρων.......!!!!!!!!

      Comment


        #18
        Originally posted by eleni91 View Post
        Γεια σας παιδια συγγνωμη που ξανανοίγω αυτο το θεμα αλλά εχω καποιες αποριες

        Σχετικα με τους ποντους της Skilled Independent visa (subclass 189)

        Χρειαζονται 60

        Εγω προσωπικα μαζευω 30 λογω ηλικιας
        20 λογω IELTS (με 8 βαθμο δεν το εχω παρει ακομη αλλα κανω μαθηματα γιαυτο)
        συνολο 50 τους αλλους 10 πως μπορω να τους μαζεψω ?????

        Το επαγγελα μου ανοικει στην SOL αλλα προυπηρεσια τουλχ. 3 ετη που ζητανε δεν εχω??????
        Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να μαζεψω ποντους ή οχι?????

        ευχαριστώ εκ των προτέρων.......!!!!!!!!
        Το πτυχίο πανεπιστημίου δίνει άλλους 15 και άλλους 5 μπορείς να πάρεις με πιστοποίηση από το ΝΑΑΤΙ για Credentialled community language qualification

        Comment


          #19
          Σε ευχαριστω πολυ Constantin για την απαντηση σου. Το πτυχιο απο Ελλαδα δηλαδη μου δινει αλλους 15? Και αυτο το ΝΑΑΤΙ τι ειναι ακριβως δεν το καταλαβενω ?

          Comment


            #20
            ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΩΝ

            Καλησπερα παιδια

            Δεν ξερω αν κανω σωστα που ανοιγω ξεχωριστο θεμα για αυτο....????

            Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με την αναγνωριση πτυχιων και συγκεκριμένα για πτυχιο ΤΕΙ Λογιστικης και Χρηματοοικονομικης

            Ποια ειναι η διαδικασια ? Γινεται online ? Ανηκει στην SOL ομως μπαινει στην κατηγορια Βacelor Degree ή Diploma ?

            Οποιος εχει κανει αναγνωριση αναλογου πτυχιου ας με βοηθησει........

            Ευχαριστω εκ τον προτερων.......

            Comment


              #21
              Originally posted by eleni91 View Post
              Το πτυχιο απο Ελλαδα δηλαδη μου δινει αλλους 15? Και αυτο το ΝΑΑΤΙ τι ειναι ακριβως δεν το καταλαβενω ?
              Credentialled community language

              You can receive five points for having a credentialled community language when you are invited to apply. The language must be accredited by the National Accreditation Authority for Translators and Interpreters.
              (http://www.naati.com.au/)


              To receive points, you must provide evidence that the authority has accredited you as a translator or interpreter at the paraprofessional level or above.

              Το πτυχίο πρέπει να είναι σχετικό με το nominated occupation

              Comment


                #22
                Originally posted by Constantin View Post
                Credentialled community language

                You can receive five points for having a credentialled community language when you are invited to apply. The language must be accredited by the National Accreditation Authority for Translators and Interpreters.
                (http://www.naati.com.au/)


                To receive points, you must provide evidence that the authority has accredited you as a translator or interpreter at the paraprofessional level or above.

                Το πτυχίο πρέπει να είναι σχετικό με το nominated occupation
                Σε ευχαριστω πολυ και παλι Constantin

                Το πτυχίο πρέπει να είναι σχετικό με το nominated occupation ? Δηλαδη....?

                Comment


                  #23
                  Originally posted by eleni91 View Post
                  Σε ευχαριστω πολυ και παλι Constantin

                  Το πτυχίο πρέπει να είναι σχετικό με το nominated occupation ? Δηλαδη....?
                  Διαλέγεις ένα επάγγελμα από την SOL list. Για να πάρεις πόντους, πρέπει το πτυχίο σου να είναι σχετικό με αυτό το επάγγελμα, δηλαδή δεν παίρνεις πόντους απ' το πτυχίο αν έχεις σπουδάσει λογιστικά και το επάγγελμα που διαλέγεις είναι π.χ. ηλεκτρολόγος.

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by Constantin View Post
                    Διαλέγεις ένα επάγγελμα από την SOL list. Για να πάρεις πόντους, πρέπει το πτυχίο σου να είναι σχετικό με αυτό το επάγγελμα, δηλαδή δεν παίρνεις πόντους απ' το πτυχίο αν έχεις σπουδάσει λογιστικά και το επάγγελμα που διαλέγεις είναι π.χ. ηλεκτρολόγος.
                    Ααα οκ καταλαβα....εε ναι λογικο
                    Εγω εχω τελειωσει Τει Λογιστικης γενικα τα Τει αναγνωριζονται στην Αυστραλεια? Τα θεωρουν επιπεδο bachelor?

                    Ευχαριστω εκ τον προτερων!!!

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by eleni91 View Post
                      Ααα οκ καταλαβα....εε ναι λογικο
                      Εγω εχω τελειωσει Τει Λογιστικης γενικα τα Τει αναγνωριζονται στην Αυστραλεια? Τα θεωρουν επιπεδο bachelor?

                      Ευχαριστω εκ τον προτερων!!!
                      Απ' όσο ξέρω αναγνωρίζονται, αλλά η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και θέλει ψάξιμο.

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by Constantin View Post
                        Απ' όσο ξέρω αναγνωρίζονται, αλλά η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και θέλει ψάξιμο.
                        Σε ευχαριστω πολυ constantin να σε καλα

                        Comment


                          #27
                          MINIMUM POINTS AS OF 1/7/2018
                          The minimum points required change from 60 to 65 as of 1/7/2018



                          “This change has been done because Australia is in a position to select highly skilled and qualified workers who show interest in living and working in Australia as a permanent resident.

                          Therefore, only those applicants who possess high calibre and interest in skilled migration program will be invited. This may affect other migrants who wanted to get state sponsorship and were only planning to pass the earlier required immigration mark of 60 point.”
                          Last edited by vertigo; 12.09.2018, 16:13.
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment

                          Working...
                          X