Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Health insurance για την 457

Βραδυνή βάρδια πάλι, αγκαλιά με το πατριωτάκι (να' στε καλά...)

Προφανώς το ερώτημά μου απευθύνεται σε αυτούς που ήδη ζουν down under. Για να μου εκδώσουν την 402 και μετά την 457 βιζα απαιτούμενο είναι να έχω κάνει ασφάλιση ιδιωτική (αφού δεν παίζει για Medicare ή reciprocal) για όλη την οικογένεια. Οι εταιρίες πολλές, τα πακέτα άπειρα, το ίδιο και εγώ (άπειρος...).

Για τα extras έχω μάλλον αποφασίσει οτι οσο το δυνατόν περισσότερα τόσο καλύτερα λόγω τριων παιδιών (οδοντιατρικά, οφθαλμίατροι κλπ). Αλλά χρειάζομαι βοήθεια με τη νοσοκομειακή κάλυψη. Προφανώς και τα δημόσια νοσοκομεία από όσα 'εχω διαβάσει εδώ δεν έχουν καμμία σχέση με τα ελληνικά... ιδρύματα. Να θεωρήσω περιττή την κάλυψη για ιδιωτικά νοσοκομεία; Σάμπως έχουμε και στην Ελλάδα; Μήπως όμως το οτι δεν θα έχουμε Medicare για όσο τουλάχιστον θα είμαστε με την 457 έχει διαφορά για τα δημόσια νοσοκομεία; Φυσικά και το κόστος έχει σημασία.

Τα νοσοκομεία στις περιφερειακές πόλεις (Rockhampton QLD), ακολουθούν τη μοίρα των εδώ περιφερειακών ή όχι; Κάποιος που να ζει σε μικρή πόλη να μου μεταλαμπαδεύσει την εμπειρία του/της;

Αν κάποιος/α 'εχει να προτείνει και συγκεκριμένη εταιρία για τον α ή β λόγο ή να αποφύγω κάτι ευπρόσδεκτο.

Παρεπιπτόντως δεν το 'χω το τυφλό , έκανα 20 λεπτά να τα γράψω αυτά...

Ενημερωτικά:
    1. Όποιος θέλει να διαβάσει πολλές πληροφορίες για την ζωή στην Αυστραλία: Εδώ...!!!
    2. Η Μετανάστευση μοιάζει σαν το Αγγούρι κ τρώγεται αναλόγως σε ποια κατηγορία ανήκει ο καθένας: Εδώ...!!!

Κανόνας:
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

Γεια σας και συγχαρητηρια για το forum

Για την 457 χρειαζεται μονο το πτυχιο μου απο οτι εχω καταλαβει (πτυχιο Πληροφορικης μεταφρασμενο απο το Βρετανικο συμβουλιο) για να αποδειξω την ειδικευση μου σωστα;

Απο εκει και περα η Health Insurance πρεπει να ειναι ιδιωτικη η και του δημοσιου τους κανει;

Ευχαριστω

Καλησπερα σε ολους τους ομογενης μου...θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με την οικογενειακη visa ...θα κανουν του αντρα μου προσκληση για δουλεια και πρωτον ποσο κανει μια οικογενεικη visa ?(+1παιδι) και για παραδειγμα αν ο εργοδοτης λεει οτι τον θελει στην δουλεια 15 νοεμβρη αλλα η προσκληση εχει γινει 1 σεπτεμβριου προλαβαινει να βγει?και αν οχι υπαρχει εναλλακτικη λυση να ανεβει στην αυστραλια την ημερομηνια που τον θελει ο εργοδοτης?

Γεια σας.ηθελα να ρωτησω εγώ που θέλω να βγάλω work visa 457 και μου ζητάει assessment επικοινώνησε με τα αντίστοιχα τμήματά ( chef για τον άντρα μου και ηλεκτρολόγων για εμένα) και κοστίζουν περίπου 1000AUD για το καθένα.ισχυει;;;;; Ή κοιτάζω κάτι λάθος. Μήπως τους κάνει μόνο το πτυχίο μεταφρασμένο;;;

Tην κατάργηση της προσωρινής εργασιακής θεώρησης τύπου 457 για εξειδικευμένους εργάτες, ανακοίνωσε ο Αυστραλός πρωθυπουργός Μάλκολμ Τέρνμπωλ.

Σύμφωνα με τα όσα δήλωσε ο πρωθυπουργός στην έκτακτη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε σε δημοσιογράφους στην Καμπέρα, στόχος της κυβέρνησής του είναι να δοθεί προτεραιότητα στο εγχώριο εργατικό δυναμικό, πριν μια επιχείρηση στραφεί στο εξωτερικό για την κάλυψη των αναγκών της.
    Ο πρωθυπουργός που στο πλάι του είχε τον υπουργό Μετανάστευσης Πίτερ Ντάτον, είπε πως η βίζα 457, που επέτρεπε την είσοδο και εργασία στην Αυστραλία για τουλάχιστον τέσσερα χρόνια, αποτελούσε το μονοπάτι για την μόνιμη εγκατάσταση μεταναστών στην χώρα.
    «Είμαστε μια χώρα μεταναστών, ωστόσο είναι γεγονός πως οι Αυστραλοί εργαζόμενοι πρέπει να έχουν προτεραιότητα στον εργασιακό τομέα», είπε ο Μάλκολμ Τέρνμπωλ τονίζοντας: «Προχωράμε στην κατάργηση της βίζας 457 που επιτρέπει την είσοδο στην Αυστραλία σε ξένους εργαζομένους».
    Η νέα άδεια εισόδου που θα αντικαταστήσει το υπάρχον καθεστώς θα στοχεύει καλύτερα στα επαγγέλματα που έχει ανάγκη η Αυστραλία και θα θέτει νέα πρότυπα για την επάρκεια που πρέπει να έχει κάποιος στην αγγλική γλώσσα.
    Μια ακόμη προϋπόθεση είναι ο έλεγχος των μεταναστών με δεξιότητες που φιλοδοξούν να εργαστούν στην Αυστραλία, με σκοπό να διαπιστωθεί εάν στο παρελθόν έχουν διαπράξει αξιόποινες πράξεις.
    Η απόφαση για την κατάργηση της βίζας 457 έγινε μετά την ανακοίνωση στοιχείων που φανερώνουν τη δραματική πτώση στην έκδοση τέτοιων θεωρήσεων, σε σχέση με την περίοδο που η Τζούλια Γκλίλαρντ ήταν στην κυβέρνηση, με τον νυν αρχηγό της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, Μπιλ Σόρτεν να κατέχει το χαρτοφυλάκιο του υπουργείου Εργασίας.
    To Εργατικό κόμμα από τη μεριά του υποστηρίζει ότι τα στοχεία αυτά είναι αποτέλεσμα της πολιτικών των Εργατικών κυβερνήσεων.
    Ο βουλευτής του κόμματος, Matt Thistlethwaite είπε ότι οι αλλαγές στην αγορά εργασίας δοκιμάστηκαν επί κυβερνήσεων των Εργατικών και πως ο αριθμός των ξένων εργατών με βίζα τύπου 457 άρχισαν να μειώνονται από το 2013 και επί διακυβέρνησης Τερνμπωλ.
    Τι προβλέπει η νέα βίζα εργασίας;

Η νέα βίζα εργασίας, σύμφωνα με τα όσα ανακοίνωσαν σήμερα ο Αυστραλός πρωθυπουργός Μάλκολμ Τέρνμπωλ και ο υπουργός Μετανάστευσης Πίτερ Ντάτον, δεν θα προβλέπει την μελλοντική μόνιμη εγκατάσταση των κατόχων της, στην χώρα.
    Επιπλέον για την έκδοσή της θα απαιτείται η προηγούμενη εμπειρία στο επάγγελμα που βρίσκεται στην λίστα εκείνων που έχουν ζήτηση στην Αυστραλία.
    Η λίστα αυτή, τώρα, που σήμερα συμπεριλαμβάνει περισσότερα από 600 επαγγέλματα, αναμένεται να περιοριστεί σημαντικά, κατά 200 και πλέον επαγγέλματα.
    Ο υπουργός Μετανάστευσης επιβεβαίωσε πως όσοι βρίσκονται ήδη στην χώρα υπό το συγκεκριμένο καθεστώς διαμονής, δεν θα επηρεαστούν.

Πηγή:http://www.sbs.com.au

TSS visa ( Temporary Skill Shortage visa ) replaces 457 visa
    *** The 457 visa program was replaced by the 482 (known as the TSS) visa program on 18 March 2018 ***

https://immi.homeaffairs.gov.au/visa...l-shortage-482

http://www.patriotaki.net/showthread...ll=1#post98225
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vertigo : 10.01.2019 στις 08:25
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. Σχετικα με την 489 Visa
    Από patousis in forum Διάφορα Θέματα / Αρχείο παλαιών θεμάτων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12.09.2018, 15:11
  2. Σχετικα με την 189 Visa
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 12.09.2018, 15:10
  3. Σχετικά με την Visa 190 (Skilled Nominated)
    Απαντήσεις: 108
    Τελευταίο Μήνυμα: 12.09.2018, 15:09
  4. Σχετικα με την 187 Visa
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12.11.2013, 05:21
  5. Σχετικα με την 186 Visa
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12.11.2013, 05:16

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like