Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικα με την 457 Visa

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σχετικα με την 457 Visa

    Temporary Work (Skilled) visa (subclass 457)
    Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

    #2
    καλησπερα σε ολους.

    ευχομαι οι αγωνιες σας συντομα να τελιωσουν.Με ενημερωσε η agent οτι εγκυθηκε η βιζα και μου εστειλε ενα pdf σχετικα με ημερομηνιες που ισχυει κλπ.
    γνωριζει κανει εαν θα πρεπει τωρα να επικοινωνησω με την πρεσβεια εδω για καποιο παραπανω χαρτι?η μ εαυτο καλυπτομαι για την μεταβαση μου κατω?

    ευχαριστω

    Comment


      #3
      Τυπωσε το pdf, αν και δεν χρειαζεται. Με το διαβατηριο σου βλεπουν τη συνδεδεμενη visa. Αργοτερα, υπαρχει τροπος να τυπωσεις τη visa πανω στο διαβατηριο προαιρετικα με κοστος 70 δολλαριων.
      Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

      Comment


        #4
        ευχαριστω για την πληροφορηση.Μιλησα κ με την πρεσβεια εδω το ιδιο μου ειπε.Ευχαριστω κ παλι.

        Comment


          #5
          Καλησπερα παιδια! Μιλω αυτη τη στιγμη με ενα εργοδοτη απο Αδελαιδα που θελει να μου κανει sponsorship. Μιλησε με τον immigration agent που συνεργαζεται και του ειπε τι επιλογες υπαρχουν. Μια απο τις βιζες λοιπον ειναι η 457 η οποια ειναι και η πιο γρηγορη. Το θεμα ειναι οτι ζηταει συνολικα $8415 ! ! !. Ειναι δυνατον τοσα πολλα ? Διαβαζω στι ιμμι το κοστος της 457 και μου βγενει στα $2500... Μπορω να κανω την αιτηση μονος μου?

          Οποιος εχει εμπειρια στο θεμα ας μας απαντησει.

          Comment


            #6
            Originally posted by Spyros88 View Post
            Καλησπερα παιδια! Μιλω αυτη τη στιγμη με ενα εργοδοτη απο Αδελαιδα που θελει να μου κανει sponsorship. Μιλησε με τον immigration agent που συνεργαζεται και του ειπε τι επιλογες υπαρχουν. Μια απο τις βιζες λοιπον ειναι η 457 η οποια ειναι και η πιο γρηγορη. Το θεμα ειναι οτι ζηταει συνολικα $8415 ! ! !. Ειναι δυνατον τοσα πολλα ? Διαβαζω στι ιμμι το κοστος της 457 και μου βγενει στα $2500... Μπορω να κανω την αιτηση μονος μου?

            Οποιος εχει εμπειρια στο θεμα ας μας απαντησει.
            Γενικά όλη η αγορά γύρω από τις βίζες κ όχι μόνο είναι πολύ ακριβή όπως αναλόγως είναι κ οι μισθοί των εργαζομένων στην Αυστραλία.
            Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις κ από άλλους Agent προσφορές για βρεις την καλύτερη, ποια σε συμφέρει ή ακόμα κ να το κάνεις μόνος σου όπως είπες κ εσύ.

            υ.γ. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω με pm τα στοιχεία του δικού μου Work Visa lawyer Agent εδώ στην Αδελαΐδα για να ρωτήσεις κ αυτόν μήπως κ σου πει καλύτερη τιμή.
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              #7
              Γεια σου φιλε Jim! Αυτος ο Agent συνεργαζεται με τον Employer καιρο και ειναι αυτος που του φτιαχνει και τις working holidays visas. Θα τον ρωτησω ομως αν μπορουμε να παμε σε αλλον...η αν μπορει να του κανει παζαρια(αν υπαρχει αυτο εκει) Εντωμεταξυ τα λεφτα θα τα βαλω ολα εγω...

              Τελος παντων ευχαριστω για τη βοηθεια και αν εχω νεοτερα θα σου στειλω πμ.

              Comment


                #8
                Originally posted by Spyros88 View Post
                Γεια σου φιλε Jim! Αυτος ο Agent συνεργαζεται με τον Employer καιρο και ειναι αυτος που του φτιαχνει και τις working holidays visas. Θα τον ρωτησω ομως αν μπορουμε να παμε σε αλλον...η αν μπορει να του κανει παζαρια(αν υπαρχει αυτο εκει) Εντωμεταξυ τα λεφτα θα τα βαλω ολα εγω...

                Τελος παντων ευχαριστω για τη βοηθεια και αν εχω νεοτερα θα σου στειλω πμ.

                Εγώ σου είπα να πάρεις "εσύ" τηλέφωνο κ να ρωτήσεις τον δικό μου ή κάποιον άλλο για να δεις πόσα θα σου ζητήσει.
                Αν ο σπόνσορας σου θέλει μόνο τον δικό του που τον έχει κ χρόνια όπως λέει κ ίσως να του τα παίρνει χρεονοντάς τον πιο πολλά όπως νομίζω εγώ για να μην πω ότι μπορεί να σε κοροϊδεύει ο εργοδότης που όλα παίζουν κ εδώ "το οποίο κάνουν κάποιοι έλληνες εργοδότες ακόμα κ σε συγγενείς".
                Τώρα αν τα έξοδα του agent τα πλήρωνε αυτός δεν θα το συζητούσαμε αλλά κ πάλι θα σου έλεγα πρόσεξε.... γιατί ίσως να σε ρίξει στο μέλλον κ να στα πάρει με το παραπάνω πίσω.
                (Όλα γίνονται κ εδώ όπως κ παζάρια σχεδόν για τα πάντα)

                Εν πάση περιπτώσει κάνε ότι νομίζεις πιο σωστό αλλά ψάξτο καλά πρώτα...!!!


                Επειδή έχουν δει κ βλέπουν πάρα πολλά τα ματάκια μου κ ακούνε πολλά περισσότερα τα αυτάκια μου.... ένα θα σου πω:
                Πρόσεχε...!!!






                Προσοχή...!!!

                Το έχουμε πει πολλές φορές ότι το 99,9 % από τα γραφεία ευρέσεως εργασίας στο εξωτερικό κ πολλοί δικηγόροι που τάζουν λαγούς με πετραχίλια (βίζες για Αμερική - Καναδά - Αυστραλία κ άλλες χώρες) είναι "Απατεώνες"...!!!


                Εξαθρώθηκε σπείρα από την αστυνομία οι οποίοι έταζαν δουλειά στο εξωτερικό και εξαπατούσαν τα θύματά τους παίρνοντας χρηματικά ποσά από 100 - 150 - 300 €.
                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  #9
                  file megali prosoxi myrizome pagida!!!!egw gia tin diki mou htan 4000 peripou dolaria aus.+ 4000 einai megali diafora ? elengxe to prin proxwriseis?Ellinas o ergodotis ?

                  Comment


                    #11
                    Health insurance για την 457

                    Βραδυνή βάρδια πάλι, αγκαλιά με το πατριωτάκι (να' στε καλά...)

                    Προφανώς το ερώτημά μου απευθύνεται σε αυτούς που ήδη ζουν down under. Για να μου εκδώσουν την 402 και μετά την 457 βιζα απαιτούμενο είναι να έχω κάνει ασφάλιση ιδιωτική (αφού δεν παίζει για Medicare ή reciprocal) για όλη την οικογένεια. Οι εταιρίες πολλές, τα πακέτα άπειρα, το ίδιο και εγώ (άπειρος...).

                    Για τα extras έχω μάλλον αποφασίσει οτι οσο το δυνατόν περισσότερα τόσο καλύτερα λόγω τριων παιδιών (οδοντιατρικά, οφθαλμίατροι κλπ). Αλλά χρειάζομαι βοήθεια με τη νοσοκομειακή κάλυψη. Προφανώς και τα δημόσια νοσοκομεία από όσα 'εχω διαβάσει εδώ δεν έχουν καμμία σχέση με τα ελληνικά... ιδρύματα. Να θεωρήσω περιττή την κάλυψη για ιδιωτικά νοσοκομεία; Σάμπως έχουμε και στην Ελλάδα; Μήπως όμως το οτι δεν θα έχουμε Medicare για όσο τουλάχιστον θα είμαστε με την 457 έχει διαφορά για τα δημόσια νοσοκομεία; Φυσικά και το κόστος έχει σημασία.

                    Τα νοσοκομεία στις περιφερειακές πόλεις (Rockhampton QLD), ακολουθούν τη μοίρα των εδώ περιφερειακών ή όχι; Κάποιος που να ζει σε μικρή πόλη να μου μεταλαμπαδεύσει την εμπειρία του/της;

                    Αν κάποιος/α 'εχει να προτείνει και συγκεκριμένη εταιρία για τον α ή β λόγο ή να αποφύγω κάτι ευπρόσδεκτο.

                    Παρεπιπτόντως δεν το 'χω το τυφλό , έκανα 20 λεπτά να τα γράψω αυτά...
                    Keep calm because impossible is nothing.

                    Comment


                      #12
                      Θολό το τοπίο για τους εργαζόμενους με βίζα 457 | Neos Kosmos
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        #13
                        Γεια σας και συγχαρητηρια για το forum

                        Για την 457 χρειαζεται μονο το πτυχιο μου απο οτι εχω καταλαβει (πτυχιο Πληροφορικης μεταφρασμενο απο το Βρετανικο συμβουλιο) για να αποδειξω την ειδικευση μου σωστα;

                        Απο εκει και περα η Health Insurance πρεπει να ειναι ιδιωτικη η και του δημοσιου τους κανει;

                        Ευχαριστω

                        Comment


                          #14
                          Καλησπερα σε ολους τους ομογενης μου...θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με την οικογενειακη visa ...θα κανουν του αντρα μου προσκληση για δουλεια και πρωτον ποσο κανει μια οικογενεικη visa ?(+1παιδι) και για παραδειγμα αν ο εργοδοτης λεει οτι τον θελει στην δουλεια 15 νοεμβρη αλλα η προσκληση εχει γινει 1 σεπτεμβριου προλαβαινει να βγει?και αν οχι υπαρχει εναλλακτικη λυση να ανεβει στην αυστραλια την ημερομηνια που τον θελει ο εργοδοτης?

                          Comment

                          Working...
                          X