Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικα με την 457 Visa

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Γεια σας.ηθελα να ρωτησω εγώ που θέλω να βγάλω work visa 457 και μου ζητάει assessment επικοινώνησε με τα αντίστοιχα τμήματά ( chef για τον άντρα μου και ηλεκτρολόγων για εμένα) και κοστίζουν περίπου 1000AUD για το καθένα.ισχυει;;;;; Ή κοιτάζω κάτι λάθος. Μήπως τους κάνει μόνο το πτυχίο μεταφρασμένο;;;

    Comment


      #17
      Tην κατάργηση της προσωρινής εργασιακής θεώρησης τύπου 457 για εξειδικευμένους εργάτες, ανακοίνωσε ο Αυστραλός πρωθυπουργός Μάλκολμ Τέρνμπωλ.


      Σύμφωνα με τα όσα δήλωσε ο πρωθυπουργός στην έκτακτη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε σε δημοσιογράφους στην Καμπέρα, στόχος της κυβέρνησής του είναι να δοθεί προτεραιότητα στο εγχώριο εργατικό δυναμικό, πριν μια επιχείρηση στραφεί στο εξωτερικό για την κάλυψη των αναγκών της.
      Ο πρωθυπουργός που στο πλάι του είχε τον υπουργό Μετανάστευσης Πίτερ Ντάτον, είπε πως η βίζα 457, που επέτρεπε την είσοδο και εργασία στην Αυστραλία για τουλάχιστον τέσσερα χρόνια, αποτελούσε το μονοπάτι για την μόνιμη εγκατάσταση μεταναστών στην χώρα.
      «Είμαστε μια χώρα μεταναστών, ωστόσο είναι γεγονός πως οι Αυστραλοί εργαζόμενοι πρέπει να έχουν προτεραιότητα στον εργασιακό τομέα», είπε ο Μάλκολμ Τέρνμπωλ τονίζοντας: «Προχωράμε στην κατάργηση της βίζας 457 που επιτρέπει την είσοδο στην Αυστραλία σε ξένους εργαζομένους».
      Η νέα άδεια εισόδου που θα αντικαταστήσει το υπάρχον καθεστώς θα στοχεύει καλύτερα στα επαγγέλματα που έχει ανάγκη η Αυστραλία και θα θέτει νέα πρότυπα για την επάρκεια που πρέπει να έχει κάποιος στην αγγλική γλώσσα.
      Μια ακόμη προϋπόθεση είναι ο έλεγχος των μεταναστών με δεξιότητες που φιλοδοξούν να εργαστούν στην Αυστραλία, με σκοπό να διαπιστωθεί εάν στο παρελθόν έχουν διαπράξει αξιόποινες πράξεις.
      Η απόφαση για την κατάργηση της βίζας 457 έγινε μετά την ανακοίνωση στοιχείων που φανερώνουν τη δραματική πτώση στην έκδοση τέτοιων θεωρήσεων, σε σχέση με την περίοδο που η Τζούλια Γκλίλαρντ ήταν στην κυβέρνηση, με τον νυν αρχηγό της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, Μπιλ Σόρτεν να κατέχει το χαρτοφυλάκιο του υπουργείου Εργασίας.
      To Εργατικό κόμμα από τη μεριά του υποστηρίζει ότι τα στοχεία αυτά είναι αποτέλεσμα της πολιτικών των Εργατικών κυβερνήσεων.
      Ο βουλευτής του κόμματος, Matt Thistlethwaite είπε ότι οι αλλαγές στην αγορά εργασίας δοκιμάστηκαν επί κυβερνήσεων των Εργατικών και πως ο αριθμός των ξένων εργατών με βίζα τύπου 457 άρχισαν να μειώνονται από το 2013 και επί διακυβέρνησης Τερνμπωλ.
      Τι προβλέπει η νέα βίζα εργασίας;

      Η νέα βίζα εργασίας, σύμφωνα με τα όσα ανακοίνωσαν σήμερα ο Αυστραλός πρωθυπουργός Μάλκολμ Τέρνμπωλ και ο υπουργός Μετανάστευσης Πίτερ Ντάτον, δεν θα προβλέπει την μελλοντική μόνιμη εγκατάσταση των κατόχων της, στην χώρα.
      Επιπλέον για την έκδοσή της θα απαιτείται η προηγούμενη εμπειρία στο επάγγελμα που βρίσκεται στην λίστα εκείνων που έχουν ζήτηση στην Αυστραλία.
      Η λίστα αυτή, τώρα, που σήμερα συμπεριλαμβάνει περισσότερα από 600 επαγγέλματα, αναμένεται να περιοριστεί σημαντικά, κατά 200 και πλέον επαγγέλματα.
      Ο υπουργός Μετανάστευσης επιβεβαίωσε πως όσοι βρίσκονται ήδη στην χώρα υπό το συγκεκριμένο καθεστώς διαμονής, δεν θα επηρεαστούν.

      Πηγή:http://www.sbs.com.au

      Comment


        #18
        TSS visa ( Temporary Skill Shortage visa ) replaces 457 visa
        *** The 457 visa program was replaced by the 482 (known as the TSS) visa program on 18 March 2018 ***




        Last edited by vertigo; 10.01.2019, 09:25.
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment

        Working...
        X