Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικα με την 887 Visa (Skilled Regional)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σχετικα με την 887 Visa (Skilled Regional)

    Skilled Regional visa (subclass 887)
    Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

    #2
    Originally posted by patousis View Post
    Μετά από 2 χρόνια και κάτι παραμονής στη Μελβούρνη με βίζα 489, το επόμενο μου βήμα θα είναι η αίτηση για την 887...

    Η 887 είναι βίζα μόνιμης παραμονής και αφορά κατόχους provisional visas (489, 495, 496, 475, 487) που πληρούν τα κριτήρια για να προαχθούν σε permanent residents. Ο αιτών πρέπει να έχει στην κατόχη του μία από τις παραπάνω provisional visas για τουλάχιστον δύο χρόνια. Πρέπει επίσης να πληρεί δύο βασικές προϋποθέσεις:

    1) Τουλάχιστον δύο χρόνια κατοίκησης σε regional περιοχή, low-population growth ή designated ανάλογα με το είδος της provisional visas

    2) Τουλάχιστον ένα χρόνο full time εργασίας σε regional περιοχή, low-population growth ή designated ανάλογα με το είδος της provisional visas. Δεν είναι εποχρεωτικό η εργασία αυτή να σχετίζεται με το nominated επάγγελμα της provisional visa.

    Ως κάτοχος της 489 Family Sponsored εμπίπτω στην κατηγορία των Designated Areas. Με δεδομένο πως ολόκληρη η Victoria ανήκει στις designated areas, το ζητούμενο για εμένα είναι να αποδείξω πως όντας κάτοχος της 489 έχω κατοικήσει δύο χρόνια στη Victoria και έχω εργαστεί ένα χρόνο full time στο ίδιο διάστημα στην ίδια περιοχή.

    Από τις πληροφορίες που έχω συλλέξει, ιατρικές εξέτασεις δεν ζητούνται στις περισσότερες των περιπτώσεων και το IELTS δεν είναι απαιτούμενο για τον βασικό αιτούντα. Στην πορεία της αίτησης σίγουρα ζητείται police certificate.

    Έχω ήδη συγκεντρώσει περίπου το 90% των δικαιολογητικών και μέχρι τα μέσα Αυγούστου θα έχω καταθέσει την αίτηση

    Comment


      #3
      @geo-karag ,καλη επιτυχια στην αιτηση της βιζας σου!
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #4
        Originally posted by vertigo View Post
        @geo-karag ,καλη επιτυχια στην αιτηση της βιζας σου!
        vertigo!

        Κατέθεσα την αίτηση στις 13/09 τελικά και μόλις ολοκλήρωσα το ανέβασμα όλων των εγγράφων που απαιτούνται. Ελπίζω σε direct grant

        Comment


          #5
          Originally posted by geo_karag View Post
          vertigo!

          Κατέθεσα την αίτηση στις 13/09 τελικά και μόλις ολοκλήρωσα το ανέβασμα όλων των εγγράφων που απαιτούνται. Ελπίζω σε direct grant
          Ολα καλα θα πανε!
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #6
            Originally posted by vertigo View Post
            Ολα καλα θα πανε!
            Τελικά τα πράγματα πήγαν όχι απλά καλά αλλά τέλεια!

            Σε μόλις 3 μήνες και κάτι μέρες από την ημερομηνία της αίτησης, μου ήρθε το direct grant

            Comment


              #7
              Originally posted by geo_karag View Post
              Τελικά τα πράγματα πήγαν όχι απλά καλά αλλά τέλεια!

              Σε μόλις 3 μήνες και κάτι μέρες από την ημερομηνία της αίτησης, μου ήρθε το direct grant

              Συγχαρητηρια! Ευχομαι τα καλύτερα!!!
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment

              Working...
              X