Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 5 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 264
    Φίλοι και φίλες μια μικρή βοήθεια χρειαζόμαστε,

Συγκεντρώνουμε τα δικαιολογητικά για την κατάθεση Partner Visa 309/100

Εδώ έχουμε βρει τι χρειαζόμαστε, http://www.patriotaki.net/για-όσους-...τικά-4628/

μια διευκρίνηση μόνο όσον αφορά τα επικυρωμένα αντίγραφα Ταυτότητας και διαβατηρίου, στο τμήμα μας είπαν πως πρέπει να:

1. Είναι εκεί ο Διοικητής του τμήματος για να τα υπογράψει,
    2. Στην συνέχεια πρέπει να πάμε στον αστυνομικό διευθυντή της αντίστοιχης αστυνομικής διεύθυνσης να τα υπογράψει και αυτός,
    3. Μετά πρέπει να πάμε στην νομαρχία να μας βάλουν την Apostille,
    4. Και τέλος στο Μεταφραστικό.

Δεδομένου πως έχω διαβάσει στο forum πως η Apostille δεν είναι απαραίτητη, αναρωτιέμαι αν οι υπόλοιποι ακολουθήσατε την παραπάνω διαδικασία για την επικύρωση των αντιγράφων διαβατηρίου και ταυτότητας του αιτούντος την VISA, ή απλά κάνατε το 1 & 2?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sotiris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλοι και φίλες μια μικρή βοήθεια χρειαζόμαστε,

Συγκεντρώνουμε τα δικαιολογητικά για την κατάθεση Partner Visa 309/100

Εδώ έχουμε βρει τι χρειαζόμαστε, http://www.patriotaki.net/για-όσους-...τικά-4628/

μια διευκρίνηση μόνο όσον αφορά τα επικυρωμένα αντίγραφα Ταυτότητας και διαβατηρίου, στο τμήμα μας είπαν πως πρέπει να:

1. Είναι εκεί ο Διοικητής του τμήματος για να τα υπογράψει,
    2. Στην συνέχεια πρέπει να πάμε στον αστυνομικό διευθυντή της αντίστοιχης αστυνομικής διεύθυνσης να τα υπογράψει και αυτός,
    3. Μετά πρέπει να πάμε στην νομαρχία να μας βάλουν την Apostille,
    4. Και τέλος στο Μεταφραστικό.

Δεδομένου πως έχω διαβάσει στο forum πως η Apostille δεν είναι απαραίτητη, αναρωτιέμαι αν οι υπόλοιποι ακολουθήσατε την παραπάνω διαδικασία για την επικύρωση των αντιγράφων διαβατηρίου και ταυτότητας του αιτούντος την VISA, ή απλά κάνατε το 1 & 2?
    Γεια σας, και καλή επιτυχία… εγω έχω καταγχωθει εμ την όλη διαδικασία γιατί πολλά με μπερδεύουν.
    Σχετικά με την ερώτησή σας.

Εγώ αυτό που έκανα είναι: πήγα στο Κεπ με τις φωτοτυπιες (έγχρωμες και καλής ποιοτητας) και ζήτησα από την υπάλληλο να γράψει στα αγγλικά This is a certified copy και επίσης να γράψει στα αγγλικά τα στοιχεία της όνομα ιδιότητα κτλ της σφραγγίδας) και έτσι θα το στείλω, διότι και η ταυτότητα είναι ελληνικά και αγγλικά και το διαβατήριο μόνο με λατινικούς χαρακτήρες. Τα του συζύγου θα πάει ο ιδιος να επικυρώσει τις φωτοτυπίες στην αυστραλιανή πρεσβεία μέσα στην εβδομάδα.

Δεν θέλω να σας πάρω στο λαιμό μου αλλά το έκανα έτσι μετά από πολλά που διαβασα μέσα στο foroum.
    Καλή τύχη!

Αααα και Apostille δεν έχω βάλει πουθενά, διότι και από το το immi κατάλαβα ότι δε χρειάζετε και το τελειο μυνημα που είχε την καλοσύνη να ποστάρει το μελος Vertigo το λέει.

Annou σε ευχαριστούμε και καλή επιτυχία και σε εσάς, και όλα να πάνε καλά!

Αν μπορούμε να επικυρώσουμε στο ΚΕΠ γλυτώνουμε και το 1 & 2, καλό αυτό, έχεις διαβάσει κάποιον στο forum να το έκανε με αυτό τον τρόπο και του τα δέχτηκαν;

Annou εγω που τα ειχα στειλει Ιουνιο χωρις αποστιλ τα εστειλα κ ολα οκ!!Εχουμε τη βιζα στα χερια μας!!
    Καλη δυναμη!!!
    “Nothing is forever”

GREECE4EVER καλησπέρα, την επικύρωση την έκανες στο ΚΕΠ όπως περιγράφει η Annou, ή στο Αστυνομικό τμήμα με τον διοικητή και μετά στην αστυνομική διεύθυνση; (1 & 2) ;

ταυτοτητες και δηλωσεις μαρτυρων τις καναμε σε φιλο δικηγορο ο οποιος τα επικυρωσε βεβαια!!
    “Nothing is forever”

Ένα χρήσιμο link ΠΟΛΙΤΗΣ: ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ ΑΝΤΙΓΡΑΦΩΝ (ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ) και

.::

Αν διαβάσετε στο δεύτερο link σχετικα με τα διαβατηρια θα καταλάβετε ότι μόνο στην περίπτωση που θέλετε να βάλετε Apostille χρειάζετε ο διοικητής της αστυνομιας κτλ. Επίσης είναι δύσκολο (χωρίς παρεξήγηση) να βρεις αστυνομικό να γράφει αγγλικά ενώ στα ΚΕΠ έχεις ελπίδες!

αχαχχαχαχα ακριβως και γελαω επειδη θυμηθηκα τα λογια ενος διοικητη!!! "Τινε τουτο ορέ?" και παει μεσα σε εναν αλλον κ μετα παιρνει τηλεφωνο στα κεντρικα στην Θεσσαλονικη.Για γελια και για κλαματα...ευτυχως βρηκαμε αυτον τον δικηγορο που ηταν γνωστος!!
    “Nothing is forever”

χαχαχα ζορίστηκε με το Certified Copy

Σας ευχαριστούμε και τις 2, αύριο θα πάμε απο το ΚΕΠ και θα το κάνουμε όπως εσύ Annou.

Σελίδα 5 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Σχετικα με την 457 Visa
    Από patousis in forum Διάφορα Θέματα / Αρχείο παλαιών θεμάτων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 10.01.2019, 09:10
  2. Σχετικα με την 489 Visa
    Από patousis in forum Διάφορα Θέματα / Αρχείο παλαιών θεμάτων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12.09.2018, 16:11
  3. Partner Visa Offshore-Onshore Διαδικασία-Δικαιολογητικά
    Από christine in forum Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02.01.2017, 16:38
  4. Σχετικά Με Τα Σχολεία
    Από lora in forum Εκπαίδευση και Σπουδές
    Απαντήσεις: 105
    Τελευταίο Μήνυμα: 31.08.2015, 13:50
  5. Σχετικα με GPS
    Από tasosn in forum Διάφορα Θέματα / Αρχείο παλαιών θεμάτων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21.08.2014, 20:52

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like