Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικα με τις Partner Visas

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Annou View Post
    ......
    ........

    Ξεκάθαρα δεν λέει κάτι το email,! Πρόσεξα όμως , χάρη σε σας, το εξής στο 2ο έγγραφο :

    Provision of services to a hypothetical person with the applicant's condition:
    A hypothetical person with this condition staying permanently in Australia would likely to be eligible for health care services in the form of pharmaceuticals and medical services.. This condition is likely to be Permanent.
    I consider that a hypothetical person with this disease or condition, at
    the same severity as the applicant, would be likely to require health care or community services during the period specified above.
    These services would be likely to include:
    Pharmaceuticals
    Medical services

    Άρα…? σαν την Πυθία αυτοί οι άνθρωποι! ήξεις αφήξεις ουκ εν πολέμω θνήξεις!

    .........

    Και πάλι ευχαριστώ που είχατε τη διάθεση να ασχοληθείτε. Σας εύχομαι τα καλύτερα σε εσάς και την οικογένειά σας, υγεία και ευημερία και θα σας κρατώ ενήμερους. Αν παρεμπιπτόντως πέσει κάτι άλλο στην αντίληψή σας σχετικό θα χαρώ να το μάθω!
    Aρα έχουν κάνει υπολογισμό με life expectancy!

    Να 'σαι καλά ,Annou κι ευχαριστώ πολυ ,για τις ευχες σου!
    Καλη επιτυχια ,σου ευχομαι ,για άλλη μια φορά!
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      Originally posted by flora stamouli View Post
      Καλησπερα ειμαι εδω και 8 μηνες μονιμη κατοικος αυστραλιας κ ο συζυγος μου πλεον μονιμος κατοικοςθα ηθελα να ρωτησω κατι οσον αφορα τον μπαμπα μου.Η μητερα μου ειναι αυστραλος υπηκοος και θελουν να ερθουν και αυτοι κοντα μας,ο μπαμπας μου το 2008 ειχε παθει εμφραγμα του μυοκαρδιου και παιρνει φαρμακα εκτος απο αυτο πασχει κ απο την νοσο mernier(εχει σχεση με τον ιλιγγο) κ εχει χρονια αναπνευστικη πνευμονοπαθεια αλλα κατα τα αλλα ολα καλα.... Υπαρχει περιπτωση να παρει partner visa?

      Κανείς ,απο μας ,εδώ , δεν μπορεί να σου δωσει την απαντηση που ζητας ...Αλλά , ουτε και εγγεγραμμενος πρακτορας μεταναστευσης ,θα μπορουσε να σου εγγυηθει ...οτι μπορει να παρει την visa o μπαμπας σου, ειδικα οταν εχει (μάλλον σοβαρα...δεν ειμαι γιατρος ,να το πω με σιγουρια....)θεματα υγειας....Του/ης το απαγορευει ,αλλωστε και ο code of conduct των registered migration agents....Oμως ,ενας registered migration agent, θα μπορουσε να ετοιμασει σωστα ,την αιτηση και να την τεκμηριωσει ,αν ο μπαμπας σου ,δεν καλυπτε τα health requirements....και προεκυπτε η περιπτωση του health waiver...Αυτες ,ειναι περιπτωσεις ,που χρειαζεται επαγγελματιας του ειδους και ειναι δυσκολο να τις χειριστεί ,καποιος που δεν γνωριζει τα θεματα αυτα...Δεν μιλαμε ,για μια απλη partner visa...οταν υπαρχουν σοβαρα θεματα υγειας....(Το ιδιο κι οταν υπαρχει θεμα ,με ποινικο μητρωο και καταδίκες....Οχι ,οτι μόνο ,αυτες ειναι οι περιπτωσεις ,που χρειαζεται επαγγελματιας ,του είδους....Εχει κι άλλες δυσκολες υποθεσεις...)
      ( •••απλά ,την γνωμη μου λεω και δεν προτρεπω/συμβουλευω ,να κατεβει Αυστραλια ο μπαμπας σου και να κανει onshore αιτηση ....Oυτε τετοια προθεση εχω , ουτε ειδικη ειμαι ...Πρεπει να ρωτησετε/συμβουλείτε ειδικο (registered migration agent)...Aυτο εχω να πω ,σαν συμβουλή/γνωμη...).

      Και πάντως ,καθε περιπτωση ειναι μοναδικη και ετσι εξεταζεται....

      Αλλωστε ,οπως εγραψε κι η Annou....οταν ρωτησε ,σχετικα και στην πρεσβεια και στην υπηρεσια μεταναστευσης στην Αυστραλια και σε Βερολινο και Λονδινο....πηρε την παρακατω απαντηση....δλδ ,κανεις ,δεν της ειπε οτι εχει πιθανοτητες να παρει την βιζα(....ή οτι υπαρχει περιπτωση ν απορριφθεί...) ,αλλά οτι θα κριθει ,στην πορεία...

      Originally posted by Annou View Post

      Σε όλα τα mail σε Βερολίνο και Αγγλία, σε προσωπική ερώτηση στην πρεσβεία εδώ και στο Immi στην Αυστραλία η απάντηση που λαμβάναμε ήταν του στυλ : προχώρα εσύ και βλέπουμε.
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        Vertigo και πάλι ευχαριστώ. Για την ώρα τρέχουμε με χαρτιά!! Είπαμε να το παλέψουμε και ότι γίνει έγινε!
        Σχετικά με την ερώτηση από flora stamouli όπως τα λέει η Vertigo είναι.

        Σε όλα τα email που είχα στείλει είχαν αυτή τη φράση συν το μπλα μπλα ότι δεν μπορούν να κρίνουν εξ αρχής και βάση μόνο των ιατρικών:

        Please note that we cannot preempt a decision on a visa application on the
        basis of a medical condition.

        Οπότε για μας το ερώτημα ήταν θέλουμε να μπούμε στη διαδικασία, λεφτά, χρόνος χαρτιά κτλ? To Offshore το διαλέξαμε ακριβώς γιατί δεν μας ενδιέφερε να εγκατασταθούμε και μετά τελικά να μην κάτσει ή να τα καταφέρουμε για 2 χρόνια και μετά να χάσουμε τη Visa.

        Ο καθένας τα υπολογίζει αλλιώς βέβαια και έτσι πρέπει. Δεν υπάρχουν στανταρ μόνο πολύ διάβασμα και εδώ στο foroum και στο Immi.

        Αυτά από εμένα για την ώρα.
        Changing Place, Changing Time, Changing Thoughts, Changing Future ...

        Comment


          Originally posted by Annou View Post
          Vertigo και πάλι ευχαριστώ. Για την ώρα τρέχουμε με χαρτιά!! Είπαμε να το παλέψουμε και ότι γίνει έγινε!



          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            Σας ευχαριστω για τη βοηθεια,η διαδιακασια θα γινει απο εδω.Ο αντρας μου εκανε xray,εξετασεις αιματος κ ουρων,απο τις οποιες δεν βρισκεται καποια απο τις αρρωστιες του μπαμπα μου,θα μας ζητησουν κ παραπανω εξετασεις??ευχαριστω

            Comment


              Originally posted by flora stamouli View Post
              Σας ευχαριστω για τη βοηθεια,η διαδιακασια θα γινει απο εδω.Ο αντρας μου εκανε xray,εξετασεις αιματος κ ουρων,απο τις οποιες δεν βρισκεται καποια απο τις αρρωστιες του μπαμπα μου,θα μας ζητησουν κ παραπανω εξετασεις??ευχαριστω
              Διαβασε ,προσεκτικά ,την φορμα 126...Ειδικα ,απ το part B και μετά...Δεν γινεται ν αποκρυψει ,αυτος που ζηταει ,βιζα ,το ιατρικο ιστορικο του..Αλλώστε ,υπογραφει και δηλωση ,
              στο Part C – Applicant’s declaration....Οτι ,οσα δηλωσε ,στον γιατρο ,ειναι αληθή... κι οτι


              ★★★''I understand that if I have given false or misleading information, my
              application may be refused, and any visa issued may be cancelled.''
              ★★★


              Ασε ,που με προβλημα καρδιας....(εμφραγμα του μυοκαρδίου...)αποκλειεται να μην το βρει ,ο γιατρος ,κατα την κλινικη εξεταση...(Δεν μένουν ,μόνο σε εξετασεις ουρων ,αιματος και ακτίνες....).Που ετσι κι αλλιώς ,υπαρχει και το Part D – Physical examination — to be completed by the examining physician...οπου εξεταζει και την καρδιά...και το αναπνευστικό...(εχει και χρόνια αναπνευστικη πνευμονοπαθεια ,ο πατερας σου....) ( Μόνο το σύνδρομο Meniere ,που πασχει κι απ αυτό...αν δεν το αναφερει ο ο ιδιος...δεν θα το καταλαβει ,ο γιατρος...οπως καταλαβα ,διαβαζοντας γι αυτη την παθηση...Αλλά ,οπως και να 'χει...δεν πρεπει να κρυψει καποιος ,το ιατρικο ιστορικο του..)


              Το θεμα ,δεν ειναι ,αν οι εξετασεις ουρων ,αιματος ακτίνες ,που λες,οτι εκανε ο αντρας σου ,θα δειξουν τις παθησεις του πατερα σου...Αλλά οτι δεν αποκρυπτει τιποτα ,αυτος που ζηταει την βιζα...Αν το κανει ...και στην πορεια ,αφου πάρει την βιζα ,φανεί ,οτι απεκρυψε πραγματα....τοτε ,θα εχει θέμα....Και να ακυρωθει η βιζα....και να του ζητησουν να πληρωσει ,τα εξοδα ,που εκανε γι αυτον ,το κρατος...Αν χρειαστηκε να νοσηλευθει ,να παρει φάρμακα ,τυχον επιδοματα σχετικά.... κλπ κλπ...Δεν ξέρω ,αν θα ζητουσαν πισω και τα συνήθη επιδοματα...Που δεν θα τα διναν...αν γνωριζαν το ιατρικο ιστορικο,κατά την αιτηση για βιζα...οποτε ,θα εξεταζαν ,αν θα την εδιναν ή οχι...Γενικα μιλαω..κι οχι για τις ασθενειες του πατερα σου, που ετσι κι αλλιώς ,θα φανουν στην κλινικη εξεταση...

              Οι παθησεις του πατερα σου ,θα προϋπηρχαν ...αν επαιρνε την βιζα ...πριν την αιτηση και την χορηγηση της βιζας...( Αν υποθεσουμε ,οτι θα μπορουσε να τις αποκρυψει...και να μην το αντιληφθεί κι ο γιατρος...). Οπότε ,στην Αυστραλία ,θα ειχε θέμα...Δεν ειναι αφελείς....Και τους ενδιαφερει και να μην επιβαρυνθει το κρατος ,ειδικα αν τα εξοδα που θα προεκυπταν ,σε περιπτωση ,που αυτος ,που ζηταει βιζα...ξεπερνουν το όριο που εχουν θέσει...Κι οταν λεμε εξοδα...μεσα και η νοσηλεια , φαρμακα , επεμβασεις , αποκάτασταση ,η φροντιδα που τυχόν χρειαστει , απο community support services...τα αναπηρικά επιδοματα ,που θα του δινουν...ακομα και επιδομα ,σ αυτον που θα χρειαστει να τον φροντισει...
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                Δεω φαινονται στις εξετασεις διοτι χρειαζεται υπερηχο καρδιας ο οποιοσ δεν γινεται.και αυτη την φορμα ο αντρας μου δεν την συμπληρωσε,εχω φωτοτυπια ολες τις φορμες.Αν εχεις ιδιωτικη ασφαλιση τι γινεται?Δεν μας ενδιιαφερουν τα επιδοματα γιατι δεν τα δικαιουται με τι=ην περιουσια που εεχουν στην ελλαδα

                Comment


                  Originally posted by flora stamouli View Post
                  Δεω φαινονται στις εξετασεις διοτι χρειαζεται υπερηχο καρδιας ο οποιοσ δεν γινεται.και αυτη την φορμα ο αντρας μου δεν την συμπληρωσε,εχω φωτοτυπια ολες τις φορμες.Αν εχεις ιδιωτικη ασφαλιση τι γινεται?Δεν μας ενδιιαφερουν τα επιδοματα γιατι δεν τα δικαιουται με τι=ην περιουσια που εεχουν στην ελλαδα
                  Aυτην ,την φορμα ,την συμπληρωνει ο γιατρος και υπογραφει κι ο εξεταζομενος....Οπότε ,δεν γινεται να την εχετε ,σε φωτοτυπια...
                  Επισης ,το αν παρει κανεις το ρισκο και κρυψει παθησεις...ειναι επιλογη του...ακομα κι αν δεν φαινεται στις εξετασεις...Οταν ομως...χρειαστει να χρησιμοποιησει τις υπηρεσιες υγειας...τότε ,θα καταλαβεις οτι δεν ειναι συνετο ,να κρυβει καποιος ,προϋπαρχουσες παθησεις... Οσο ,για την ιδιωτικη ασφαλιση...θα κρυψει κι εκει ,προϋπαρχουσες παθησεις;;;;Αν πουμε ,οτι το καταφερνει...ετσι και τους χρειαστεί... μην εισαι σιγουρη ,οτι δεν θα βρουν ,οτι προϋπηρχαν.... Το αν και πόσο θα του στοιχισει ,μια ιδιωτικη ασφαλιση ,με τις παθησεις ,που εχει ,δεν το γνωριζω...Αλλά σε καθε περιπτωση...το οτι θα μεινει κρυφο...στο κρατος... το οτι ειχε προϋπαχουσες ,σοβαρες παθησεις και δεν τις δηλωσε ,κατα την αιτηση ...,μην εισαι σιγουρη ,οτι θα συμβει...Ειτε το δηλωσει στην ιδιωτικη ασφαλεια -που δεν ξερω αν ζητανε και υπερηχο καρδιας, που εγραψες ,σε μεγαλυτερες ηλικιες ...-ειτε οχι και αποκαλυφθει ,μετά...Αν αρρωστησει...Και σαν private patient ,να νοσηλευθει ,ειτε σε δημοσιο ή ιδιωτικο νοσοκομειο...το medicare ,καλυπτει ,μερος των εξοδων...
                  'Η δεν θα βγαλει medicare;...Τότε ,πώς θα του γραφει ο γιατρος ,τα φαρμακα ,που παιρνει ,οπως εγραψες;...ή θα τα πληρωνει κι αυτα-ολο το κοστος- ,απ την τσεπη του;Oπως και τον γιατρο;...
                  Επισης...σιγουρα ,θα κινησει υποψιες ,στην ιδιωτικη ασφαλεια... Και οχι ,μόνο....Οτι μονιμος κατοικος....δεν πηγε να γραφτει στο medicare...ειδικα ,οταν κι οι ιδιωτικες ασφαλειες ,εχουν οφελος ,οταν καποιος ασφαλισμενος τους ,εχει medicare .Το να εχει καποιος ,ιδιωτικη ασφαλιση ,οταν εχει και Medicare ,απλα του παρεχει περισσοτερες επιλογες και καλυπτονται και πραγματα ,που τυχον δεν καλυπτει το Medicare. Επειδη ρωτησες ,τί γινεται ,αν κανει καποιος ,ιδιωτικη ασφαλιση...διαβασε εδώ...

                  Επιλογη σας ,να κρυψετε πραγματα...Αν μπορεσετε...Αλλά ,αφου ρωτας...θα πρεπει ν ακουσεις κι αληθειες...Βιζα ,που αποκτιεται με ψεμματα ,μια ''χαρά'' ,ακυρωνεται....Ακομα και η Αυστραλιανη υπηκοοτητα ,μπορει ν ακυρωθει..αν αποκτηθηκε με ψευδη στοιχεια...

                  Και εν πασει περιπτωσει ,σιγουρα , δεν υπαρχει περιπτωση ,να σου δωσει κανεις ,εδω ,γνωμες /απαντησεις ,που θα θεωρουνταν οτι βοηθανε στην εξαπατηση της Αυστραλιανης υπηρεσιας μεταναστευσης...Γιατι περι αυτου προκειται,οταν αποκρυπτονται παθησεις...γι αυτο και η υπευθυνη δηλωση ,που υπογραφει ο εξεταζομενος ,στην φορμα που συμπληρωνει ο γιατρος..

                  ★★★''I understand that if I have given false or misleading information, my
                  application may be refused, and any visa issued may be cancelled.'
                  '★★★
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    Σε ευχαριστω κ παλι,δεν ημουν μεσα οταν ο αντρας μου εξεταζοταν κ δεν το γνωριζα,δεν λεω να κανει εδω ασφαλεια,ρωταω αν προυπαρχει ηδη ασφαλιση αποτην Ελλαδα.σαφως κ θα βγαλει medicare,δεν θελω να αποκρυψω τπτ απλως ρωταω,οπως κ με τον αντρα μου δεν αποκρυψαμε τπτ και πηρετην μονιμη βιζα σε 5 μηνεσ και 9 μερες

                    Comment


                      Αχ Vertigo τη καλή που είσαι…!!!

                      flora stamouli δεν σας γνωρίζω αλλά θα σας δώσω δύο συμβουλές (αν μου επιτρέπετε)
                      α. Η Αυστραλία δεν είναι Ελλάδα,
                      β. Οι συνέπειες των αποφάσεών σας θα σας ακολουθούν εκεί .
                      και ένα tip
                      . στις εξετάσεις αίματος και ούρων εκτός των άλλων βλέπουν και για φάρμακα – ουσίες που τυχόν κάνεις χρήση.
                      (..και εγώ φαινομενικά είμαι μια χαρά αλλά αν μου κάνουν μαγνητική δεν είμαι!- εγώ ανέφερα μέχρι και τις αμυγδαλές που έβγαλα στα 17!)
                      Καλό είναι να σκεφτόμαστε αλλιώς… λιγότερο τοπικά πιο Αγγλοσαξονικά ίσως? (Αυτό είναι συμβουλή!)
                      Changing Place, Changing Time, Changing Thoughts, Changing Future ...

                      Comment


                        Originally posted by Annou View Post
                        α. Η Αυστραλία δεν είναι Ελλάδα,
                        Καλό είναι να σκεφτόμαστε αλλιώς… λιγότερο τοπικά πιο Αγγλοσαξονικά ίσως? (Αυτό είναι συμβουλή!)
                        ​Exactly

                        Comment


                          Δεν ειμαι στην Ελλαδα ζω ηδη στην ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ εδω και 9 μηνες και ξερω πολυ καλα τις διαφορες τα καλα και τα κακα της.Δεν ηξερα καποια πραγματα και για αυτο τα ρωτησα.Οπως ειπα με τον αντρα μου δεν αποκρυψαμε τπτ απολυτως και η βιζα του βγηκε σε 5 μηνες!!!!!(η μονιμη βιζα)

                          Comment


                            Γεια σε όλους...............Δεν θα το πιστέψετε αλλά σήμερα με ενημέρωσαν ότι εγκρίθηκε η βίζα μου......Είναι η προσωρινή 309 αλλά κ πάλι δεν μπορώ να περιγράψω τη χαρά μου....Μετα απο 10 μήνες κ κάτι επιτέλους έχουμε θετική απάντηση!!!!Τώρα αρχίζει το τρέξιμο αλλά για άλλη μια φορά χάρις εσάς υπάρχει τέλεια ενημέρωσει εδω μέσα για όλα!!Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ όλους για την βοήθεια!!

                            Comment


                              Συγχαρητήρια Αγγελική~~~!!! Επιτέλους! Καλές προετοιμασίες για την νέα σας ζωή!

                              Comment


                                Συγχαρητήρια Αγγελική καλή προετοιμασία και καλο ταξιδι

                                Comment

                                Working...
                                X