Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικα με τις Partner Visas

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ευχαριστω grego_topo απλά ήθελα να δώ τη διάφορα στο χρόνο της έγκρισης για αυτό ρώτησα.

    Comment


      Καλησπέρα σε όλους. Απευθύνομαι σε όσους έκαναν αίτηση για partner visa onshore. Θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάνω την αίτηση onshore και πάω Αυστραλία με εισιτήριο χωρίς επιστροφή, θα έχω κάποιο πρόβλημα στο αεροδρόμιο? Αντιμετώπισε κάποιος από εσάς κάποιο πρόβλημα πχ. να τον επιστρέψουν πίσω η κάτι άλλο παράξενο? Σκέφτομαι να στείλω email στο immigration στην Αυστραλία να τους ρωτήσω αν θα έχω κάποιο πρόβλημα στο αεροδρόμιο, αλλά δε ξέρω αν είναι καλή ιδέα. Ευχαριστώ

      Comment


        Originally posted by Crete View Post
        Καλησπέρα σε όλους. Απευθύνομαι σε όσους έκαναν αίτηση για partner visa onshore. Θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάνω την αίτηση onshore και πάω Αυστραλία με εισιτήριο χωρίς επιστροφή, θα έχω κάποιο πρόβλημα στο αεροδρόμιο? Αντιμετώπισε κάποιος από εσάς κάποιο πρόβλημα πχ. να τον επιστρέψουν πίσω η κάτι άλλο παράξενο? Σκέφτομαι να στείλω email στο immigration στην Αυστραλία να τους ρωτήσω αν θα έχω κάποιο πρόβλημα στο αεροδρόμιο, αλλά δε ξέρω αν είναι καλή ιδέα. Ευχαριστώ

        Καλησπέρα Crete, για να κάνεις Onshore πρέπει να είσαι ήδη μέσα στην Αυστραλία, σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση πρέπει να κάνεις offshore αίτηση και να περιμένεις μέχρι να σου εγκριθεί η VISA ώστε να πας.

        Καλό θα ήταν να μελετήσεις καλά πρώτα το site του Immigration αλλά και το patriotaki, θα σου λυθεί κάθε σου απορία όλα είναι απαντημένα απο προηγούμενες περιπτώσεις.

        Καλή συνέχεια, καλό διάβασμα, και κουράγιο!!!

        Comment


          Originally posted by Crete View Post
          Καλησπέρα σε όλους. Απευθύνομαι σε όσους έκαναν αίτηση για partner visa onshore. Θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάνω την αίτηση onshore και πάω Αυστραλία με εισιτήριο χωρίς επιστροφή, θα έχω κάποιο πρόβλημα στο αεροδρόμιο? Αντιμετώπισε κάποιος από εσάς κάποιο πρόβλημα πχ. να τον επιστρέψουν πίσω η κάτι άλλο παράξενο? Σκέφτομαι να στείλω email στο immigration στην Αυστραλία να τους ρωτήσω αν θα έχω κάποιο πρόβλημα στο αεροδρόμιο, αλλά δε ξέρω αν είναι καλή ιδέα. Ευχαριστώ
          Ούτε οι υπήκοοι έχουν πρόβλημα αν βγάλουν εισιτήριο χωρίς επιστροφή αλλά ούτε κ οι σύζυγοι αυτών που έρχονται για μόνιμη εγκατάσταση στην Αυστραλία ακόμη κ να έχουν μαζί τους κ όλα τα έγγραφα μεταφρασμένα.

          Πρόβλημα θα αντιμετωπίσουν υπήκοοι κ μη μόνο όσοι έχουν ποινικό μητρώο κ για σοβαρό αδίκημα κ φυσικά να έχουν καταδικαστεί με πάνω από 12 μήνες φυλάκιση που είναι το όριο του immigration ή ακόμη κ αν εκκρεμεί κάποιο δικαστήριο το οποίο γίνει αφού ο ίδιος είναι στην Αυστραλία κ καταδικαστεί ερήμην κ το λέω αυτό γιατί συνήθως το immigration το ξανά ζητάει από την Γενική Ασφάλεια της Ελλάδας πριν δώσει την Permanent Visa.
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            Ευχαριστώ πολύ soriri και Jim. Σωτήρη μάλλον εγώ δεν το διατύπωσα καλά
            και δε κατάλαβες. Από Αυστραλία θα τη κάνω την αίτηση, απλά επειδή θα
            μπω στη χώρα με τουριστική visa και δεν θα έχω εισιτήριο επιστροφής(αφού δε θα γυρίσω Ελλάδα αλλά θα μείνω εκεί μόνιμα), λέω μην αντιμετώπιση κάποιο πρόβλημα στο
            αεροδρόμιο και με επιστρέψουν πίσω ή μου κάνουν παράξενες ερωτήσεις κτλ...
            Έχω διαβάσει και εδώ και άλλου ότι όσοι πάνε με τουριστική visa πρέπει
            έχουν με επιστροφή αλλιώς τους γυρίζουν πίσω.

            Comment


              Originally posted by Crete View Post
              Ευχαριστώ πολύ soriri και Jim. Σωτήρη μάλλον εγώ δεν το διατύπωσα καλά
              και δε κατάλαβες. Από Αυστραλία θα τη κάνω την αίτηση, απλά επειδή θα
              μπω στη χώρα με τουριστική visa και δεν θα έχω εισιτήριο επιστροφής(αφού δε θα γυρίσω Ελλάδα αλλά θα μείνω εκεί μόνιμα), λέω μην αντιμετώπιση κάποιο πρόβλημα στο
              αεροδρόμιο και με επιστρέψουν πίσω ή μου κάνουν παράξενες ερωτήσεις κτλ...
              Έχω διαβάσει και εδώ και άλλου ότι όσοι πάνε με τουριστική visa πρέπει
              έχουν με επιστροφή αλλιώς τους γυρίζουν πίσω.
              Για να έχεις εισιτήριο χωρίς επιστροφή εννοείται ότι πρέπει να έρθεις μαζί με την γυναίκα σου που είναι η υπήκοος γιατί αλλιώς σίγουρα θα σε στείλουν πακέτο στην Ελλάδα.
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                Μας ήρθε το πολυπόθητο email partner 100 μέχρι τον ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ να εχουμε μπει στην Αυστραλια!!!!!

                Comment


                  Παιδιά γνωρίζουμε καθόλου το χρόνο επεξεργασίας στην αίτηση offshore?

                  Comment


                    Από 6-8 μήνες από όσο ξέρω, αλλά υπάρχουν περιπτώσεις να πάει και παραπάνω.

                    Comment


                      Originally posted by Penny 01 View Post
                      Μας ήρθε το πολυπόθητο email partner 100 μέχρι τον ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ να εχουμε μπει στην Αυστραλια!!!!!
                      Συγχαρητήρια Penny! Με το καλό να πάτε! Πόσο διάστημα περιμένατε την έγκριση;

                      Comment


                        Άκυρο Penny... Είδα το διάστημα στους χρόνους επεξεργασίας!
                        Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά!

                        Comment


                          Ευχαριστω πολυ οτι καλητερο και σε εσένα sweetelenitsa.

                          Comment


                            Originally posted by Penny 01 View Post
                            Ευχαριστω πολυ οτι καλητερο και σε εσένα sweetelenitsa.
                            Ευχαριστώ και εγώ!

                            Comment


                              Originally posted by Crete View Post
                              Καλησπέρα σε όλους. Απευθύνομαι σε όσους έκαναν αίτηση για partner visa onshore. Θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάνω την αίτηση onshore και πάω Αυστραλία με εισιτήριο χωρίς επιστροφή, θα έχω κάποιο πρόβλημα στο αεροδρόμιο? Αντιμετώπισε κάποιος από εσάς κάποιο πρόβλημα πχ. να τον επιστρέψουν πίσω η κάτι άλλο παράξενο? Σκέφτομαι να στείλω email στο immigration στην Αυστραλία να τους ρωτήσω αν θα έχω κάποιο πρόβλημα στο αεροδρόμιο, αλλά δε ξέρω αν είναι καλή ιδέα. Ευχαριστώ
                              ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ !!!!συνοδεύεσαι απο υπήκοους μην στείλεις e-mail δεν χρειαζετε
                              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                              Comment


                                Καλημέρα – Καλησπέρα!!!

                                Μετά από 5 μήνες και πολλά χαρτιά λάβαμε τελικά απάντηση για την αίτησή μας για partner visa 309-100. ΑΡΝΗΤΙΚΗ. Δεν την πήραμε τελικά.

                                Μέσα σε 5 σελίδες περίπου μας εξηγούσαν το γιατί. Εν ολίγης δεν πεισθήκαν ότι ο σπόνσορας θα εργαστεί και δεν θα ζήσει από τα benefits και ψυχρά αλλά αληθινά αναφέρετε ότι δεν εγκρίνανε την 100 (και μαζί κατέπεσε και η 309) διότι η πάθησή μου έχει μεγάλο ευδόκιμο ζωής. (Αν είχα κάτι που θα τα κακάρωνα νωρίς άρα θα κόστιζα και λιγότερο ίσως το σκεφτόντουσαν)!

                                Τέλος μας στείλανε και τα χαρτιά ώστε να κάνει ένσταση αν επιθυμεί ό σπόνσορας εντός 70 ημερών – αλλά δεν θα το κάνουμε, αρκετά ως εδώ. (Τελικά και η offshore αίτηση έχει δικαίωμα ένστασης).

                                Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους με βοήθησαν σε αυτή τη διαδικασία. Όλες οι πληροφορίες ήταν πολύτιμες και χρήσιμες. Αν μπορώ με τη σειρά μου να βοηθήσω σε κάτι – λόγο του ιδιαίτερου της περίπτωσής μου – στείλτε μου μνμ και θα απαντήσω.
                                Ένα ξεχωριστόo ευχαριστώ στη Vertigo, Aussie, grecotopo και australian.

                                Και τώρα προχωράμε στο plan B με Σκωτία ενωμένη φεύγουμε για Γλασκώβη σε 1 μήνα!! Κάθε βοήθεια δεκτή!!!
                                Changing Place, Changing Time, Changing Thoughts, Changing Future ...

                                Comment

                                Working...
                                X