Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικα με τις Partner Visas

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Ευχαριστώ πάρα πολύ Konti & Vertigo !!! Πραγματικά πολύτιμες πληροφορίες.
    Μια τελευταία ερώτηση να στείλω εξαρχής τις Ιατρικές εξετάσεις ή να περιμένω
    ειδοποιήσει ο case officer?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
    Changing Place, Changing Time, Changing Thoughts, Changing Future ...

    Comment


      #32
      Originally posted by Annou View Post
      Ευχαριστώ πάρα πολύ Konti & Vertigo !!! Πραγματικά πολύτιμες πληροφορίες.
      Μια τελευταία ερώτηση να στείλω εξαρχής τις Ιατρικές εξετάσεις ή να περιμένω
      ειδοποιήσει ο case officer?
      Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
      you are welcome!

      Θα περιμενεις ειδοποιηση απ τον/την Case Officer.
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #33
        Καλησπέρα σε όλους...Παρακολουθώ αρκετό καιρο το forum γιατί ενδιαφερόμαστε με τον αρραβωνιαστικό μου, ο οποίος είναι αυστραλός υπήκοος,να μεταναστεύσουμε στην αυστραλία.Έχουμε στείλει τις αίτησεις με τα δικαιολογητικά στις 18 οκτωβριου αλλά δεν μας έχουν στείλει file number αλλά ούτε case officer.Μήπως ξέρει κάποιος κάτι σχετικό??Ευχαριστώ πολύ....

        Comment


          #34
          Στο ε-μεηλ που δωσατε πρεπει να ελεγχεις καθε μερα...κοιτα κ στα σπαμς μηπως σου ηρθε κατι!
          “Nothing is forever”

          Comment


            #35
            Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση...Δυστυχώς όμως τίποτα..Εμείς τους είχαμε στείλει mail πριν απο κανένα δίμηνο και μας απάντησαν ότι προς το παρών δεν χρειάζεται να κάνουμε κάτι και απλά να περιμένουμε...Αυτό όμως που με προβληματίζει είναι ότι σε όλους έχουν στείλει file number, ακόμη και σε άτομα που έστειλαν τα χαρτιά τους μετά απο εμάς,μέσα σε λίγες μέρες όχι 3,5 μήνες που κοντεύει εμάς....σκέφτομαι να τους πάρω ένα τηλέφωνο να δω τι γίνεται αλλά φοβάμαι στο τέλος μη μου ακυρώσουν την αίτηση απο το πολύ το πρήξιμο................

            Comment


              #36
              Καλημέρα Αγγελική --μήπως υπάρχει κάποιο λάθος στο email σου ? Γιατί εγώ έστειλα την αίτηση στο Βερολίνο την Δευτέρα το πρωί (27/1/2014) και εχθές το απόγευμα (29/1/2014) μου έστειλαν μήνυμα και το file number. Πιστεύω πως πρέπει να τους στείλεις μήνυμα. Μην το αφήσεις - είναι πολύς καιρός.

              Comment


                #37
                Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά είναι πολύ περίεργο.Θα πάρουμε τηλέφωνο γιατί την προηγούμενη φορά με τo mail δεν βγήκε τίποτα..Ελπίζω μόνο να μην χάσαμε τόσους μήνες...Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου........

                Comment


                  #38
                  Καλημέρα σε όλους!!!Εχθές πήραμε τελικά τηλ στο Βερολίνο ,όλα ευτυχώς ήταν καλά κ το απόγευμα μας έστειλε mail με το file number !Επίσης μας είπαν να στείλουμε ότι έχουμε σε κοινό λογαριασμο....Πράγμα το οποίο δεν το έχουμε επειδή μένουμε στο σπίτι του πατέρα μου....Το μόνο που έχουμε και αυτό τον τελευταίο χρόνο ,είναι ξεχωριστές αποδείξεις με αγορές που κάναμε κ φαίνεται η κοινή ,μας διεύθυνση... Ακόμη μας είπαν για να συνεχίσει η διαδικασία να κάνω τις εξετάσεις στην Αθήνα......Αυτό νομίζω ότι ειναι καλό ε???Το επόμενο που μένει είναι να κλείσω ένα ραντεβού για να δω πότε πάω Αθήνα...............Ευχαριστώ για το χρόνο σας.....

                  Comment


                    #39
                    Μπράβο Αγγελική μου --όλα θα πάνε καλά. Φιλιά

                    Comment


                      #40
                      Αντε βρε!!Μπραβο....και λεω τι γινεται!!!
                      Μια χαρα!!
                      “Nothing is forever”

                      Comment


                        #41
                        Φίλοι και φίλες μια μικρή βοήθεια χρειαζόμαστε,

                        Συγκεντρώνουμε τα δικαιολογητικά για την κατάθεση Partner Visa 309/100

                        Εδώ έχουμε βρει τι χρειαζόμαστε, http://www.patriotaki.net/για-όσους-...τικά-4628/

                        μια διευκρίνηση μόνο όσον αφορά τα επικυρωμένα αντίγραφα Ταυτότητας και διαβατηρίου, στο τμήμα μας είπαν πως πρέπει να:

                        1. Είναι εκεί ο Διοικητής του τμήματος για να τα υπογράψει,
                        2. Στην συνέχεια πρέπει να πάμε στον αστυνομικό διευθυντή της αντίστοιχης αστυνομικής διεύθυνσης να τα υπογράψει και αυτός,
                        3. Μετά πρέπει να πάμε στην νομαρχία να μας βάλουν την Apostille,
                        4. Και τέλος στο Μεταφραστικό.

                        Δεδομένου πως έχω διαβάσει στο forum πως η Apostille δεν είναι απαραίτητη, αναρωτιέμαι αν οι υπόλοιποι ακολουθήσατε την παραπάνω διαδικασία για την επικύρωση των αντιγράφων διαβατηρίου και ταυτότητας του αιτούντος την VISA, ή απλά κάνατε το 1 & 2?

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by sotiris1 View Post
                          Φίλοι και φίλες μια μικρή βοήθεια χρειαζόμαστε,

                          Συγκεντρώνουμε τα δικαιολογητικά για την κατάθεση Partner Visa 309/100

                          Εδώ έχουμε βρει τι χρειαζόμαστε, http://www.patriotaki.net/για-όσους-...τικά-4628/

                          μια διευκρίνηση μόνο όσον αφορά τα επικυρωμένα αντίγραφα Ταυτότητας και διαβατηρίου, στο τμήμα μας είπαν πως πρέπει να:

                          1. Είναι εκεί ο Διοικητής του τμήματος για να τα υπογράψει,
                          2. Στην συνέχεια πρέπει να πάμε στον αστυνομικό διευθυντή της αντίστοιχης αστυνομικής διεύθυνσης να τα υπογράψει και αυτός,
                          3. Μετά πρέπει να πάμε στην νομαρχία να μας βάλουν την Apostille,
                          4. Και τέλος στο Μεταφραστικό.

                          Δεδομένου πως έχω διαβάσει στο forum πως η Apostille δεν είναι απαραίτητη, αναρωτιέμαι αν οι υπόλοιποι ακολουθήσατε την παραπάνω διαδικασία για την επικύρωση των αντιγράφων διαβατηρίου και ταυτότητας του αιτούντος την VISA, ή απλά κάνατε το 1 & 2?
                          Γεια σας, και καλή επιτυχία… εγω έχω καταγχωθει εμ την όλη διαδικασία γιατί πολλά με μπερδεύουν.
                          Σχετικά με την ερώτησή σας.

                          Εγώ αυτό που έκανα είναι: πήγα στο Κεπ με τις φωτοτυπιες (έγχρωμες και καλής ποιοτητας) και ζήτησα από την υπάλληλο να γράψει στα αγγλικά This is a certified copy και επίσης να γράψει στα αγγλικά τα στοιχεία της όνομα ιδιότητα κτλ της σφραγγίδας) και έτσι θα το στείλω, διότι και η ταυτότητα είναι ελληνικά και αγγλικά και το διαβατήριο μόνο με λατινικούς χαρακτήρες. Τα του συζύγου θα πάει ο ιδιος να επικυρώσει τις φωτοτυπίες στην αυστραλιανή πρεσβεία μέσα στην εβδομάδα.

                          Δεν θέλω να σας πάρω στο λαιμό μου αλλά το έκανα έτσι μετά από πολλά που διαβασα μέσα στο foroum.
                          Καλή τύχη!
                          Changing Place, Changing Time, Changing Thoughts, Changing Future ...

                          Comment


                            #43
                            Αααα και Apostille δεν έχω βάλει πουθενά, διότι και από το το immi κατάλαβα ότι δε χρειάζετε και το τελειο μυνημα που είχε την καλοσύνη να ποστάρει το μελος Vertigo το λέει.
                            Changing Place, Changing Time, Changing Thoughts, Changing Future ...

                            Comment


                              #44
                              Annou σε ευχαριστούμε και καλή επιτυχία και σε εσάς, και όλα να πάνε καλά!

                              Αν μπορούμε να επικυρώσουμε στο ΚΕΠ γλυτώνουμε και το 1 & 2, καλό αυτό, έχεις διαβάσει κάποιον στο forum να το έκανε με αυτό τον τρόπο και του τα δέχτηκαν;

                              Comment


                                #45
                                Annou εγω που τα ειχα στειλει Ιουνιο χωρις αποστιλ τα εστειλα κ ολα οκ!!Εχουμε τη βιζα στα χερια μας!!
                                Καλη δυναμη!!!
                                “Nothing is forever”

                                Comment

                                Working...
                                X