Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικα με τις Partner Visas

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by vazaki View Post
    Καλησπέρα Nia,

    Σχετικά με το ερώτημά σου δε ξέρω να σου πω,
    αλλά θα ήθελα να μάθω ποια η διαφορά αυτής της κατηγορίας Subclass 820/801 από την Subclass 309/100??
    Βλέπω ότι ο χρόνος επεξεργασίας της είναι πολύ μεγαλύτερος (από 12 μέχρι 15 μήνες) από την 309/100, υπάρχουν και άλλες διαφορές?
    Είναι η ίδια ακριβώς visa, απλά η αίτηση για την 820/801 γίνεται onshore δηλαδή ενώ βρίσκεσαι στην Αυστραλία και η 309/100 offshore
    Partner visa (subclasses 820 and 801)
    Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

    Όπως σωστά σημείωσε η vazaki,
    ο χρόνος επεξεργασίας της 820/801είναι πολύ μεγαλύτερος (από 12 μέχρι 15 μήνες)
    *
    Average processing time for this visa is 12 to 15 months.​820/801

    Comment


      #77
      Originally posted by vazaki View Post
      Καλησπέρα Nia,

      Σχετικά με το ερώτημά σου δε ξέρω να σου πω,
      αλλά θα ήθελα να μάθω ποια η διαφορά αυτής της κατηγορίας Subclass 820/801 από την Subclass 309/100??
      Βλέπω ότι ο χρόνος επεξεργασίας της είναι πολύ μεγαλύτερος (από 12 μέχρι 15 μήνες) από την 309/100, υπάρχουν και άλλες διαφορές?
      Με την 820\801 δεν εχετε προβλημα οσο καιρο και να κανει να βγει στην Αυστραλια απο τη στιγμη που υπαρχει η bridging visa με δικαιωμα εργασιας μονο που δεν εχετε δικαιωμα στα επιδοματα μεχρι να βγει η μονιμη 801
      «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

      Comment


        #78
        Μολις βρισκομαι στην online partern visa στο βημα 16 απο 26
        «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

        Comment


          #79
          Originally posted by johngreek View Post
          Μολις βρισκομαι στην online partern visa στο βημα 16 απο 26
          JohnGreek καλή επιτυχία!!!

          Πως πήγε όλη η διαδικασία οκ, σου ζήτησαν να στήλεις και τα αυθεντικά ταχυδρομικώς?

          Εμείς την Δευτέρα παραλαμβάνουμε τα χαρτιά απο το μεταφραστικό, και ξεκινάμε την online διαδικασία!

          Comment


            #80
            Originally posted by Nia* View Post
            Γεια σε ολους!
            Με τον αρραβωνιαστικο μου ετοιμαζαμε τα χαρτια μας για την Partner Visa (Subclass 309/100).Μας εχουν μενει μονο οι μεταφρασεις.Λογο ομως καποια τελευταια γεγονοτα που μας συνεβηκαν αποφασησαμε να κανουμε τη (Subclass 820/801) απο την Αυστραλια.
            Εδω βρηκα οτι μπορουμε εαν φυγει ο αρραβωνιαστικος μου με e-visa.Μετα εκει μπορουμε να καταθεσουμε κατευθειαν τη αιτηση για Partner Visa η πρεπει να κανουμε αιτηση για τη bridging visa πρωτα.Ρωταω γιατι δεν ξερω για ποσο θα ειναι σε ισυχει το ποινικο μητρωο και γενικα ολα τα χαρτια μας.Μεχρι να φυγουμε θα μας παρει 1-2 μηνες.Να βγαλουμε καινουρια χαρτια 2 βδομαδες πριν φυγουμε η θα ειμαστε ενταχη?
            e-visa , δεν υπαρχει.Για τους κατόχους Ελληνικων διαβατηριων ,υπαρχει η ΕΤΑ(που εκδιδεται απο τα πρακτορεια και τις αεροπορικες εταιρειες- και δεν μπορουν να την ζητησουν online οι κατοχοι Ελληνικων διαβατηριων-
            και η eVisitor-subclass 651- ,που μπορει να ζητηθει online.

            Δεν γινεται αιτηση για να δοθει η bridging visa A. Την Bridging visa A - BVA - (subclass 010) παιρνει οποιος καταθετει εγκυρη αιτηση για onshore partner visa και ειναι ενα ενδιαμεσο σταδιο μεχρι την χορηγηση ή μη της partner visa ,ωστε να μπορει να παραμεινει νομιμα στην χωρα μεχρι τοτε ο αιτων και ΔΕΝ γραφει ημερομηνια ληξης. Αρχιζει να ισχυει-''ξυπναει'' δλδ!- ,μολις ληξει η ουσιαστικη βιζα ,που στην περιπτωση του αρραβωνιαστικου σου ,θα ειναι η ETA ή η eVisitor...δλδ μολις ληξει το τριμηνο απ την εισοδο του στην Αυστραλια κι αφου βεβαια θα εχει καταθεσει την εγκυρη αιτηση για partner visa.

            Mεχρι να ληξει η τουριστικη και να μπει σε ισχυ η bridging A, ισχυουν οι οροι της τουριστικης,δλδ το condition 8101,που δεν επιτρεπει εργασια και το condition 8201,που επιτρεπει σπουδες ως 3 μηνες .Mετα , με την ληξη της ΕΤΑ ή της eVisitor, που μπαινει σε ισχυ η Bridging visa A, ισχυουν οι οροι της bridging Α.Απο τις 24/11/12 ,δεν μπαινουν πια όροι στην Bridging Visa A, σε αιτησεις για partner visa και πια ,δινει full work rights
            ( και επιτρεπει απεριοριστες σπουδες).

            Το ποινικο μητρωο ισχυει για 12 μηνες απ την εκδοση του ,οσον αφορά το DIBP( Department of Immigration&Border Protection).

            p.s 1 Oσον αφορά την εγγραφη στο Medicare ,αυτη γινεται μολις λαβει ο αιτων ,το acknowledgement letter for partner visa 820/801-λιγες μερες ,μετά την εγκυρη αιτηση- και δεν περιμενει να μπει σε ισχυ η bridging visa A.

            p.s 2 Οσον αφορά τους χρόνους ,σαφώς ειναι μεγαλυτεροι απ οτι σε αιτησεις offshore και μπορει να ξεπερασουν και τους 15 μηνες...μπορει να φτασουν και το 18 μηνο....Αλλωστε ,δεν δεχεται πια το DIBP , να χαρακτηριζονται -απο τους αιτουντες- οι αιτησεις σαν ''decision-ready'' και να εχουν priority processing και γιατι ειχε γινει καταχρηση της χρησης του όρου-ενω δεν ηταν DR οι αιτησεις- και γιατι ηταν παρα πολυ μεγαλος ο αριθμος των χαρακτηρισμενων ως DR και άρα δεν ηταν πια εφικτο να δινεται σε ολες αυτες τις αιτησεις ,το priority processing και γιατι θεωρηθηκε οτι δεν ηταν δικαιο για τους υπολοιπους .Οποτε ,ολοι περιμενουν in one queue.Καποιοι τυχεροι ,την εχουν παρει και σε πολυ μικροτερο διαστημα,αλλά ειναι πιά ,θεμα τυχης....
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              #81
              Σας ευχαριστω ολους για της απαντησεις σας
              Το εγραψα λαθος πριν καλα το εγραψε η vertigo-την eVisitor.Η απαντηση σου με βοηθησε ιδιαιτερα.
              Με απασχολει ακομα κατι.Ξερω οτι μπορουμε να παμε με ETA η την eVisitor αλλα ειναι υποτιθετε για να κανει καποιος τουρισμο.Ειναι λογος να μας απαγορευσουν να κανουμε αιτηση για partner visa?Ξερω οτι δεν εχουν condition 'no further stay' αλλα δεν ειναι σαν να λυγιζουμε τους κανονες προς οφελος μας,και στο τελος ακομα και να μας απορριψουν?
              Επισης τις μεταφρασεις να τις κανουμε εδω(Ελλαδα)η να περιμενουμε και να τις κανουμε εκει?Θα τα δεχτουν αν ειναι απο εδω?

              Comment


                #82
                Originally posted by sotiris1 View Post
                JohnGreek καλή επιτυχία!!!

                Πως πήγε όλη η διαδικασία οκ, σου ζήτησαν να στήλεις και τα αυθεντικά ταχυδρομικώς?

                Εμείς την Δευτέρα παραλαμβάνουμε τα χαρτιά απο το μεταφραστικό, και ξεκινάμε την online διαδικασία!
                Σευχαριστω πολυ Σωτηρη σου ευχομαι και σε σενα καλη επιτυχια!!!
                Δεν την εχω ολοκληρωσει ολη την δια δικασια ακομα, απλα εχω προχωρησει κανοντας save μεχρι τη μεση, δεν εχω φτασει ακομα στο σκαναρισμα των εγγραφων διοτι μου λειπουν ακομα το διαβατηριο του παιδιου και μερικα μεταφρασμενα εγγραφα.
                «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

                Comment


                  #83
                  Originally posted by johngreek View Post
                  Σευχαριστω πολυ Σωτηρη σου ευχομαι και σε σενα καλη επιτυχια!!!
                  Δεν την εχω ολοκληρωσει ολη την δια δικασια ακομα, απλα εχω προχωρησει κανοντας save μεχρι τη μεση, δεν εχω φτασει ακομα στο σκαναρισμα των εγγραφων διοτι μου λειπουν ακομα το διαβατηριο του παιδιου και μερικα μεταφρασμενα εγγραφα.
                  Ευχαριστώ,

                  Ok, κοντά είσαι τότε!

                  Υπολόγιζε 1 εβδομάδα παράδοση για τις μεταφράσεις των εγγράφων αν επιλέξεις την επείγουσα διαδικασία, και 2 εβδομάδες αν επιλέξεις την απλή.

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by Nia* View Post
                    Σας ευχαριστω ολους για της απαντησεις σας
                    Το εγραψα λαθος πριν καλα το εγραψε η vertigo-την eVisitor.Η απαντηση σου με βοηθησε ιδιαιτερα.
                    Με απασχολει ακομα κατι.Ξερω οτι μπορουμε να παμε με ETA η την eVisitor αλλα ειναι υποτιθετε για να κανει καποιος τουρισμο.Ειναι λογος να μας απαγορευσουν να κανουμε αιτηση για partner visa?Ξερω οτι δεν εχουν condition 'no further stay' αλλα δεν ειναι σαν να λυγιζουμε τους κανονες προς οφελος μας,και στο τελος ακομα και να μας απορριψουν?
                    Επισης τις μεταφρασεις να τις κανουμε εδω(Ελλαδα)η να περιμενουμε και να τις κανουμε εκει?Θα τα δεχτουν αν ειναι απο εδω?
                    Καλημέρα Nia κ καλώς ήρθες στην παρέα μας
                    Διάβασε για να πάρεις μία ιδέα εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%...imathens-4309/
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      #85
                      καλημερα πατριωτακια.ειμαι και εγω στην ευχαριστη θεση της συγκεντρωσεις εγγραφων για παρτνερ βιζα κ ταυτοχρονα δυσαρεστη διοτι καποιοι μας ωθησαν να το κανουμε(για καλο μας ελπιζω).θερμα συγχαρητηρια σε ολους οσους προσφερουν την παραμικρη λεπτομερεια διοτι το αγχος ειναι αρκετο.ποσο μαλλον οταν απο πισω ακολουθουν γυναικα κ παιδια μικρης ηλικιας διχως να κατανοουν κ να ομιλουν την αγγλικη γλωσσα.
                      σας ευχαριστω θερμα κ παλι...

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by toni.gri View Post
                        καλημερα πατριωτακια.ειμαι και εγω στην ευχαριστη θεση της συγκεντρωσεις εγγραφων για παρτνερ βιζα κ ταυτοχρονα δυσαρεστη διοτι καποιοι μας ωθησαν να το κανουμε(για καλο μας ελπιζω).θερμα συγχαρητηρια σε ολους οσους προσφερουν την παραμικρη λεπτομερεια διοτι το αγχος ειναι αρκετο.ποσο μαλλον οταν απο πισω ακολουθουν γυναικα κ παιδια μικρης ηλικιας διχως να κατανοουν κ να ομιλουν την αγγλικη γλωσσα.
                        σας ευχαριστω θερμα κ παλι...
                        Καλημέρα Toni κ καλώς ήρθες στην παρέα μας

                        Σας εύχομαι καλή τύχη κ να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σας...!!!
                        Φυσικά πάνω από όλα υγεία κ
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          #87
                          Καλησπέρα και απο μένα Σωτήρη μιας και πρόσφατα πήραμε την partner visa σχετικα με την ταυτότητα που ρωτάς.
                          1)Φωτοτυπία της και στα ΚΕΠ για επικύρωση, 2)μετα στο μεταφραστικό.

                          Το ίδιο ισχυει και για το διαβατήριο αν είναι Ελληνικό.
                          Πουθενά δεν έβαλα apostille έκτος απο δικαστικά έγγραφα π.χ διαζύγιο η επιμέλεια παιδιού.

                          Καλη συνέχεια και υπομονή!!!

                          Comment


                            #88
                            Ευχαριστώ πολύ mariastr5 έτσι όπως λες το κάναμε! Καλορίζικη η VISA και καλό ταξίδι σύντομα για κάτω!

                            Fingers crossed, κεράκι στην εκκλησία, προσευχές και όλα τα σχετικά , εμείς τελειώσαμε,

                            μετά απο 1 μήνα περίπου τρέξιμο για την συγκέντρωση των δικαιολογητικών υποβάλαμε την Online αίτηση για Partner Visa,

                            και περιμένουμε την ανάθεση του C.O.

                            H Online αίτηση σύμφωνα με το Immi διεκπαιρεώνεται ταχύτερα απο αυτήν του παραδοσιακού ταχυδρομείου, στο 75% των περιπτώσεων. Πόσο ταχύτερα δεν γνωρίζουμε, εύχομαι σύντομα να το μάθουμε,

                            Comment


                              #89
                              Σε ευχαριστω πολυ για τα καλοριζικα!!! Μακαρι να βγει πιο γρηγορα η δικη σας και οσων αλλων ειναι σε αναμονη!!!

                              Comment


                                #90
                                Καλησπέρα και από μένα. Ετοιμάζω και γω την partner visa για την γυναίκα μου και θα ήθελα να ρωτήσω για το Statement from sponsor. Τι μπορώ να γράψω για να ισχυροποιήσω ακόμα περισσότερο την αίτηση μου. Σας ρωτάω γιατί είμαι άνεργος και και χωρίς ιδιαίτερο εισόδημα στην άκρη και δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε μια πρόταση για να γράψω. Γιατί ουσιαστικά δεν μπορώ να απαντήσω πως μπορώ να υποστηρίξω το άτομο που σπονσοράρω με στοιχεία
                                Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

                                Comment

                                Working...
                                X