Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικα με τις Partner Visas

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Αυτα περιελαβα στο δικο μου....

    Statements Written by the Australian Sponsor and Visa Applicant
    Your own statements should detail the history of your relationship and explain how you both have a commitment to a shared life together, that your relationship is genuine and continuing and how you intend to live together.

    Below is a list of topics and areas you may wish to use to guide your writing:
    • How you met, when you met, and where you met
    • The types of things you tended to do together during dating and courtship (including places you went out, things you did together, etc)
    • How the relationship progressed and became stronger/closer
    • Details of shared financial and other responsibilities.
    • Details of how you organise your household finances.
    • Details of family and social events with friends and relatives
    • Details of holidays taken together or weekends away, etc.
    • Details of how one partner is supportive of the other partner’s lifestyle choices, social activities, sporting and recreational activities, friends and family.
    • Details of how you intend to live together.
    • Details of your commitment to each other. Please also comment upon any intent you may have to marry in the future (if prospective marriage applicant), raise a family (if applicable) and any other specific plans or goals for your life together in the future
    “Nothing is forever”

    Comment


      #92
      Καλησπέρα σας,
      όλα όσα αναφέρονται απο την Greece4Ever είναι ζητούμενα και στην Online διαδικασία, με την εξής διαφορά, υπάρχουν 5 κουτάκια με όριο ανάπτυξης κειμένου τους 2.000 χαρακτήρες ανα κουτάκι, όπου μέσα εκεί πρέπει να εξηγήσεις το ιστορικό της σχέσης, τα μελλοντικά σχέδια κλπ.

      Σε περίπτωση που δεν σου φτάνουν οι 2.000 χαρακτήρες τότε μπορείς να ανεβάσεις συμπληρωματικό statement, αρκεί να τους το αναφέρεις.

      Οι αίτησεις είναι παρόμοιες με τις φόρμες 40 και 47 απλά ρωτούν κάποιες παραπάνω πληροφορίες.

      Comment


        #93
        @Greece4ever, sotiris1

        Μας βοηθάτε πολύ με τις κατευθύνσεις σας.

        Επειδή είμαστε νιόπαντροι, δεν έχουμε και πολλά στοιχεία εκτός από τα βασικά που ζητάνε για να δηλώσουμε ότι ο γάμος και η σχέση μας είναι αληθινή. ένα από τα δικαιολογητικά που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε είναι ή ύπαρξη ενός κοινού λογαριασμού που έχει ανοιχτεί πριν το γάμος μας.
        Το θέμα είναι οτι όταν πήγα στην τράπεζα να τους ζητήσω να μου χορηγήσουν επιστολή που να αποδεικνύει την ύπαρξη κοινού λογ/μου και αυτοί μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου δώσουν κάτι τέτοιο ( εγώ πιστεύω ότι βαρέθηκαν να μπουν σε τέτοιο κόπο) Τέλος πάντων, θα αρκούσε να εκτυπώσω την πρώτη σελίδα του λογαριασμού του βιβλιαρίου που φαίνονται και τα δύο ονόματα και να το δώσω σαν δικαιολογητικά? Φαντάζομαι ότι θα γίνεται κάτι τέτοιο.

        Επίσης επειδή εγώ είμαι ο sponsor, το πτυχίο μου που είναι μεσα στη λιστα των επαγγελμάτων SOL σκέφτομαι να το στείλω σαν δικαιολογητικό που να δείχνει ότι με το επάγγελμα που γνωρίζω μπορώ να στηρίξω οικονομικά τη γυναίκα μου εκεί περα.

        Αν έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο εκτός από αυτά που φαίνονται και εδω είναι καλοδεχούμενο http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...BA%CE%AC-4628/
        και εδώ


        Ευχαριστώ και συγγώμη για το μεγάλο μου ποστ
        Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

        Comment


          #94
          Originally posted by greco_topo View Post
          Το θέμα είναι οτι όταν πήγα στην τράπεζα να τους ζητήσω να μου χορηγήσουν επιστολή που να αποδεικνύει την ύπαρξη κοινού λογ/μου και αυτοί μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου δώσουν κάτι τέτοιο ( εγώ πιστεύω ότι βαρέθηκαν να μπουν σε τέτοιο κόπο) Τέλος πάντων, θα αρκούσε να εκτυπώσω την πρώτη σελίδα του λογαριασμού του βιβλιαρίου που φαίνονται και τα δύο ονόματα και να το δώσω σαν δικαιολογητικά? Φαντάζομαι ότι θα γίνεται κάτι τέτοιο.
          Πηγες στον διευθυντη του υποκαταστηματος και αρνηθηκε να σου δωσει το γραμμα;
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #95
            Ναι μου είπε να εκτυπώσω τη πρώτη σελίδα του βιβλιαρίου που γράφει και τα δυο τα ονόματα. Βεβαια θα πάω σήμερα να πιέσω γιατί θεωρώ ότι δεν είναι κάτι δύσκολο γι αυτούς.
            Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

            Comment


              #96
              Originally posted by greco_topo View Post
              Ναι μου είπε να εκτυπώσω τη πρώτη σελίδα του βιβλιαρίου που γράφει και τα δυο τα ονόματα. Βεβαια θα πάω σήμερα να πιέσω γιατί θεωρώ ότι δεν είναι κάτι δύσκολο γι αυτούς.
              Η πρωτη σελιδα ,δεν γραφει πότε ανοιχτηκε ο λογαριασμος και σενα ,με γαμο οσο προσφατο , σ ενδιαφερει κι αυτο ,σαν στοιχειο οτι υπηρχε σοβαρη σχεση πριν τον γαμο και αρα ο γαμος ειναι ''αληθινος''. ..Εκτος κι αν τον ανοιξατε τωρα.

              Να πας να τον πιεσεις κι αν αρνηθει παλι ,να του πεις οτι θ απευθυνθεις στα κεντρικα ,στην υπηρεσια πελατών κι οτι θα του κανεις κι αναφορα που θα στειλεις στα κεντρικα.Αν συνεχιζει ν αρνειται ,θα τον αναφερεις και θα ζητησεις και να μιλησεις με τον διευθυντη στα κεντρικα ,οπου θα του εξηγησεις το οτι αρνηθηκαν να σου δωσουν το γραμμα ,το οποιο χρειαζεσαι για την βιζα της γυναικας σου και να επικοινωνησει με το υποκαταστημα για τα δεοντα...Ν αφησεις και τηλεφωνο ,ωστε οταν το διευθετησει ,να σ ενημερωσει ,για να πας στο υποκαταστημα ,να το ζητησεις.
              Αν κι ο διευθυντης στα κεντρικα ,δεν ασχοληθει ή στο αρνηθει ,τότε μπορεις να προσφυγεις στον Τραπεζικο Μεσολαβητη-δεν ασχολειται με τραπεζες ο συνηγορος του πολίτη.

              Ποιά τραπεζα ειναι; Δεν ρωταω ποιο υποκαταστημα ,αλλά το ονομα της τραπεζας.
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #97
                Βασικά θυμάμαι που στις μεταξύ μας συζητήσεις μου είχες αναφέρει την επιστολή γιατί δείχνει την ημερομηνία από πότε έχει ανοίξει ο λογαριασμός.

                Eurobank είναι η τράπεζα αν και θεωρώ ότι έπεσα σε λοξή υπάλληλο. Θα προσπαθήσω να πάω σε κάποιο άλλο άτομο στο υποκατάστημα για να με εξυπηρετήσει. Γενικά η εντύπωση που έχω με τις τράπεζες είναι ότι δεν είναι πολύ συνεργάσιμες με τους πολίτες για να χορηγήσουν έγγραφα που να τα χρησιμοποιούν σαν δικαιολογητικά. Όταν μάζευα τα δικαιολογητικά για την υπηκοότητα και πήγα σε άλλη τράπεζα για να ζητήσω τα στοιχεία ενός λογαριασμού τραπέζης που είχα σ'αυτήν για να αποδεικνύω τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας, με κοιτούσαν σαν εξωγήινο. Και τελικά ελίχθηκα και πήρα πιστοποιητικό από το δήμο.

                Οι τράπεζες ειδικεύονται στο πώς θα συνεργάζονται με το κράτος για να κάνουν κατασχέσεις στις καταθέσεις σε αυτούς που έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές, να κάνουν τους φοροελεκτές για λογαριασμό τους κράτους αλλά να εξυπηρετούν τους πελάτες του είναι λίγο βαρύ.

                Vertigo είσαι χείμαρρος πάντως στο πως διεκδικείς το δίκιο σου και έτσι πρέπει στο Ελλάντα
                Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

                Comment


                  #98
                  Originally posted by greco_topo View Post
                  Επειδή είμαστε νιόπαντροι,
                  Congrats!!!Να ζήσετε ! Και όλα καλά να σας ερθουν!

                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by greco_topo View Post
                    Βασικά θυμάμαι που στις μεταξύ μας συζητήσεις μου είχες αναφέρει την επιστολή γιατί δείχνει την ημερομηνία από πότε έχει ανοίξει ο λογαριασμός.

                    Eurobank είναι η τράπεζα αν και θεωρώ ότι έπεσα σε λοξή υπάλληλο. Θα προσπαθήσω να πάω σε κάποιο άλλο άτομο στο υποκατάστημα για να με εξυπηρετήσει. Γενικά η εντύπωση που έχω με τις τράπεζες είναι ότι δεν είναι πολύ συνεργάσιμες με τους πολίτες για να χορηγήσουν έγγραφα που να τα χρησιμοποιούν σαν δικαιολογητικά. Όταν μάζευα τα δικαιολογητικά για την υπηκοότητα και πήγα σε άλλη τράπεζα για να ζητήσω τα στοιχεία ενός λογαριασμού τραπέζης που είχα σ'αυτήν για να αποδεικνύω τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας, με κοιτούσαν σαν εξωγήινο. Και τελικά ελίχθηκα και πήρα πιστοποιητικό από το δήμο.

                    Οι τράπεζες ειδικεύονται στο πώς θα συνεργάζονται με το κράτος για να κάνουν κατασχέσεις στις καταθέσεις σε αυτούς που έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές, να κάνουν τους φοροελεκτές για λογαριασμό τους κράτους αλλά να εξυπηρετούν τους πελάτες του είναι λίγο βαρύ.

                    Vertigo είσαι χείμαρρος πάντως στο πως διεκδικείς το δίκιο σου και έτσι πρέπει στο Ελλάντα
                    Σωστός....

                    Εμενα ,ο γιος κι η νυφη ,το πηραν το γραμμα απ την ΑLPHA BANK,απ το υποκαταστημα Συγγρου-Διογενης και μάλιστα 2 φορες ,επειδη την πρωτη ,δεν ειχαν γραψει την ημερομηνια που ανοιχτηκε ο λογαριασμος,γιατι ξεχασε να το ζητησει ,η νυφη μου. Και η διευθυντρια και η υπαλληλος που ασχοληθηκαν με το θεμα ,ευγενεστατες .Να λεμε και τα καλά. Και μαλιστα ,τους το δωσαν στα Αγγλικα ,για να μην χρειαστει μεταφραση.


                    Και η Greece4ever, ,πηρε το γραμμα ,χωρις προβλημα ,δεν θυμαμαι τραπεζα ,θα το γραψει η ιδια ,οταν διαβασει.

                    Σιγα τον κοπο...5 αράδες ειναι...και ειναι δικαιωμα σου να το ζητησεις και να το παρεις ,βεβαια...Στ Αγγλικα ,δεν ειναι υποχρεωμενοι να στο δωσουνε ,αλλά το οτι ειναι υποχρεωμενοι να στο δωσουνε ,εφ οσον το θελεις- και μαλιστα για τετοιον λόγο- .....είναι....
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      Σε ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές σου
                      Η γυναίκα μου έκανε την τύχη της μαζί μου
                      Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

                      Comment


                        Θυμάσαι Πως το ζήτησαν ? Επιστολή που να αναφέρει την ημερομηνία από τα άνοιγμα του λογαριασμού και τα ονόμα των δικαιούχων ή έχει κάποιο συγκεκριμένο τίτλο?
                        Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

                        Comment


                          Originally posted by greco_topo View Post
                          Θυμάσαι Πως το ζήτησαν ? Επιστολή που να αναφέρει την ημερομηνία από τα άνοιγμα του λογαριασμού και τα ονόμα των δικαιούχων ή έχει κάποιο συγκεκριμένο τίτλο?
                          Δεν εχει καποιον συγκεκριμενο τιτλο ,μπροστα μου το χω(Την φωτοτυπια δλδ ).Ειτε γραμμα ζητησεις ,ειτε μια βεβαιωση που να δειχνει οτι εχετε κοινο λογαριασμο κι απο πότε ..το ιδιο ειναι...

                          Aπευθυνεται στην νυφη μου -αφου αυτη πήγε και το ζητησε-,γραφει το ονομα
                          και την διευθυνση της ,

                          To _ _ _ (ονοματεπωνυμο)
                          διευθυνση




                          Nea Smyrni ημερομηνια
                          κι απο κατω

                          Dear Madame

                          Further to your request ,we inform you that you maintain with our branch Syggrou-Diogenis (394) ,the following account since( εχει την ημερομηνια που ανοιχτηκε ο λογαριασμος) .

                          No Account _ _ _
                          Currency Euro
                          Holder's name Εχει τα ονοματα και των 2
                          Swift _ _ _
                          Iban _ _ _

                          ALPHA BANK
                          SYGGROU-DIOGENIS(394)

                          ακολουθουν 2 υπογραφες ,της διευθυντριας και της υπαλληλου
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            Originally posted by greco_topo View Post
                            Σε ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές σου
                            Η γυναίκα μου έκανε την τύχη της μαζί μου



                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              Αναφορικά με το θέμα του τραπεζικού λογαριασμού.
                              Εμείς θα δώσουμε απλά μια φωτοτυπία του Βιβλιαρίου με τα δύο ονόματα για δύο λόγους
                              α) γιατί η Κύπρου πάει… και μαζί της και η όποια ιστορία του λογαριασμού μας (γκαντεμιά) και
                              Β) κάτι τέτοιο δεν προβλέπετε μας απάντησαν εμάς από την Πειραιώς ή αν μας δώσουν θα αφορά το καινούργιο λογαριασμό που είναι δύο μηνών οπότε το βιβλιάριο απλά και μόνο ως απόδειξη ότι έχουμε κοινό τραπεζικό λογαριασμό.
                              Και μείς είμαστε μόνο 1 χρόνο και κάτι παντρεμένοι και ψάχνουμε διάφορα τέτοιου τύπου αποδεικτικά αλλά δεν μας κάθονται! Καμιά ιδέα? Για κάτι άλλο?
                              Changing Place, Changing Time, Changing Thoughts, Changing Future ...

                              Comment


                                Να ρωτησω αν οταν παντρευτηκατε ειχατε κοινο λογαριασμο για καταθεση χρηματων αντι δωρου απο τους φιλους και συγγενεις που προσκαλεσατε στον γαμο σας ? Γιατι αν ειχατε, τοτε δεν υπαρχει προβλημα.
                                Αν παρ' ολα αυτα δεν εχετε τιποτα στα χερια σας, θεωρω, και ειναι καθαρα μη τεκμηριωμενη και προσωπικη μου αποψη, οτι αν γραφατε ενα γραμμα προς τον υπαλληλο που διαχειριζεται την υποθεση σας, και του εξηγουσατε τις συγκυριες κατω απο τις οποιες βρισκεστε, θα καταλάβαινε και θα κρατουσε την επιστολη σας ως ενδειξη καλης θελησης απο μερους σας και παραλληλα τεχνικης αδυναμιας σας, να ανταποκριθείτε στο συγκεκριμμενο ζητημα.

                                Comment

                                Working...
                                X