Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικα με τις Partner Visas

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα σε όλους !!!!
    Σας παρακολουθώ πάρα πολύ καιρό .Ηδη τα δυό μου παιδιά είναι Αυστραλία.Προσπαθούν για ένα καλύτερο αύριο!!Θα ήθελα την άποψή σας και την εμπειρία όποιου έχει ήδη πάρει τη Visa Partner.Αποφασίσαμε με το σύζυγό μου να πάμε κοντά στα παιδιά μας .Έχω στείλει όλα τα χαρτιά του άντρα μου για τη Visa στις 27-11-2013 και μετά από ηλεκτρονική αλληλογραφία με τον case officer στις 25-3-2014 μου έγραψε τα παρακάτω
    Your own application was lodged on 27/11/2013 and we estimate that we should be able to finalise it in two months (please note that this is an estimate only).
    Δεν έχουμε λάβει καμία απάντηση ακόμα και όπως μπορείτε να καταλάβετε έχουμε τρομερή αγωνία!!!!!!!
    Ξέρει κάποιος να μου πει πόσο καιρό κάνει?Kαι με ποιό τρόπο «ηλεκτρονικά ή ταχυδρομικά» θα λάβουμε την έγκριση της
    Visas?
    Περιμένουμε με μεγάλη αγωνία όλοι μας και περισσότερα τα παιδιά !
    Σας ευχαριστώ όλους για την υπέροχη προσπάθεια και το ζήλο σας .Είστε αξιοθαύμαστοι !!!
    Αυτό που η κάμπια ονομάζει τέλος του κόσμου, η ζωή το λέει πεταλούδα.

    Comment


      Καλησπέρα Theodoram και με το καλό να λάβετε την visa σας. Αυτά που γνωρίζω εγώ από όσα έχω διαβάσει καθώς εγώ έστειλα την αίτηση στις 29/01/2014 --είναι ότι : από 6 εως 8 μήνες κάνει η visa να εγκριθεί- άρα εσύ πλησιάζεις στο τέλος. Επίσης σε μια πρόσφατη επικοινωνία που είχα εγώ με την case officer περίπου πριν 2 εβδομάδες μου είχε πει πως τώρα εκδίδει visa με file number Νοεμβρίου. Άρα φαντάζομαι μέσα σε αυτό το μήνα θα σας ενημερώσει με email για την έγκριση της visas. Επίσης η μετάφραση του μηνύματος που σας έστειλε αυτό λέει : παραλάβαμε την αιτησή σας στις 27/11/2013 και σήμερα στις 25/3 έχουμε την εκτίμηση ότι θα είναι σε τελικό στάδιο σε δύο μήνες. Σου εύχομαι ολόψυχα να πάμε όλα καλά και γρήγορα να βρεθείτε με τα παιδιά σας. Φιλιά πολλά.

      Comment


        Originally posted by THEODORAM View Post
        Καλησπέρα σε όλους !!!!
        Σας παρακολουθώ πάρα πολύ καιρό .Ηδη τα δυό μου παιδιά είναι Αυστραλία.Προσπαθούν για ένα καλύτερο αύριο!!Θα ήθελα την άποψή σας και την εμπειρία όποιου έχει ήδη πάρει τη Visa Partner.Αποφασίσαμε με το σύζυγό μου να πάμε κοντά στα παιδιά μας .Έχω στείλει όλα τα χαρτιά του άντρα μου για τη Visa στις 27-11-2013 και μετά από ηλεκτρονική αλληλογραφία με τον case officer στις 25-3-2014 μου έγραψε τα παρακάτω
        Your own application was lodged on 27/11/2013 and we estimate that we should be able to finalise it in two months (please note that this is an estimate only).
        Δεν έχουμε λάβει καμία απάντηση ακόμα και όπως μπορείτε να καταλάβετε έχουμε τρομερή αγωνία!!!!!!!
        Ξέρει κάποιος να μου πει πόσο καιρό κάνει?Kαι με ποιό τρόπο «ηλεκτρονικά ή ταχυδρομικά» θα λάβουμε την έγκριση της
        Visas?
        Περιμένουμε με μεγάλη αγωνία όλοι μας και περισσότερα τα παιδιά !
        Σας ευχαριστώ όλους για την υπέροχη προσπάθεια και το ζήλο σας .Είστε αξιοθαύμαστοι !!!
        Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

        Comment


          Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Όπως καταλαβαίνεται η αγωνία μας είναι στα ύψη!!!!!!!!!!!!!!!!Έκανα μια προσπάθεια και έστειλα email στην case officer αλλά δεν έχω πάρει κάποια απάντηση.Περιμένουμε με υπομονή ,εύχομαι όλα να πάνε καλά για όλους και πάλι ευχαριστώ!!Όταν θα πάρω την έγκριση θα το καταλάβετε
          Αυτό που η κάμπια ονομάζει τέλος του κόσμου, η ζωή το λέει πεταλούδα.

          Comment


            Παντως ,στο ιδιο site , σε άλλη σελιδα ,εχει τον μέσο χρόνο επεξεργασιας ,για την Partner visa (subclasses 820 and 801),την onshore ,δλδ

            ''​​Average processing time for this visa is 12 to 15 months''

            (δεν ξέρω ,τί χρόνο γραφουν τωρα ,στις πληροφοριες που στελνουν ,σε εγκυρη αιτηση ,απο Αυστραλια, πάντως ,τον Δεκεμβρη του 2012 , σε αιτηση για partner visa απο Μελβουρνη, γραφαν οτι ειναι 13 μηνες ,ο μεσος χρονος επεξεργασιας κι ας εγραφε ,στο λινκ ,που παρεθεσες ,για 6-8 μηνες...Το λινκ ,που παραθετω εδώ , για αιτηση απο Αυστραλια εγραφε και τότε ,για χρονους 12-15 μηνών,οπως και τωρα.

            Και στο λινκ ,οπου εχει τους χρονους ,για ολες τις family βιζες...εγραφε τα γνωστα ,για 6 μηνες ,που γραφει και τωρα για τις onshore αιτησεις για low risk χώρες. Προφανώς ,παρελειψαν να το διορθωσουν (Bεβαια ,απο 2 του Ιουνη ,2014 ,δεν δεχονται πια αιτησεις για 8 βιζες ,μεσα στο συνολο που περιεχει το λινκ για τις family βιζες...την 103 ,804 ,114 ,116 ,115, 835 ,836 ,838 και για τις οποιες δινει και σημερα ,χρονο επεξεργασιας,αλλά ισχυουν για οσες εχουν κατατεθει ,πριν την ημερομηνια παυσης τους) .Στο λινκ ,πάντως ,για την αιτηση offshore ,για partner visa , δεν εχει alert mark ,για τους χρονους επεξεργασιας ,οπως εχει για την onshore ,που σημαινει ,οτι για αιτησεις εκτός Αυστραλιας ισχυουν πάνω -κάτω , οι χρονοι στο λινκ ,με τους χρονους για ολες τις family βιζες ,δλδ 5-6 μηνες, σε αιτηση για partner visa ,για low risk χώρες!)
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              Originally posted by THEODORAM View Post
              Καλησπέρα σε όλους !!!!
              Σας παρακολουθώ πάρα πολύ καιρό .Ηδη τα δυό μου παιδιά είναι Αυστραλία.Προσπαθούν για ένα καλύτερο αύριο!!Θα ήθελα την άποψή σας και την εμπειρία όποιου έχει ήδη πάρει τη Visa Partner.Αποφασίσαμε με το σύζυγό μου να πάμε κοντά στα παιδιά μας .Έχω στείλει όλα τα χαρτιά του άντρα μου για τη Visa στις 27-11-2013 και μετά από ηλεκτρονική αλληλογραφία με τον case officer στις 25-3-2014 μου έγραψε τα παρακάτω
              Your own application was lodged on 27/11/2013 and we estimate that we should be able to finalise it in two months (please note that this is an estimate only).
              Δεν έχουμε λάβει καμία απάντηση ακόμα και όπως μπορείτε να καταλάβετε έχουμε τρομερή αγωνία!!!!!!!
              Ξέρει κάποιος να μου πει πόσο καιρό κάνει?Kαι με ποιό τρόπο «ηλεκτρονικά ή ταχυδρομικά» θα λάβουμε την έγκριση της
              Visas?
              Περιμένουμε με μεγάλη αγωνία όλοι μας και περισσότερα τα παιδιά !
              Σας ευχαριστώ όλους για την υπέροχη προσπάθεια και το ζήλο σας .Είστε αξιοθαύμαστοι !!!
              Σε αυτό το θέμα υπάρχει ενα αρχείο excel με συγκεντρωτικά όλους τους χρόνους επεξεργασίας όπως αυτοί έχουν διαμορφωθεί, και σύμφωνα με όσα μας έγραψαν όσοι έκαναν τον κόπο να συμπληρώσουν αυτό το θέμα.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                Καλημερα σε ολους! Μενω Αυστραλια με τον αντρα μου που ειναι αυστραλος υπηκοος και εχω κανει αιτηση για partner visa τον Δεκεμβρη. μετα απο λιγους μηνες μου ζητηθηκε να κανω τις εξετασεις στο medibank οπου εκλεισα το πρωτο ραντεβου και μου το ακυρωσανε την ημερα που ητανε να παω. τελικα εκλεισα δευτερο ραντεβου μετα απο εναμιση μηνα στο οποιο πηγα αλλα δεν εκανα χ-rey γιατι εμεινα εγκυος. τωρα μετα απο ολα αυτα μου εστειλαν μια φορμα την οποια συμπληρωσα αλλα δεν εχω καταλαβει την ουσια αυτου.
                Η φορμα ειναι: 1392 Pregnancy health Undertaking.

                Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


                Τι σημαινει ολο αυτο? Μηπως σταματανε την διαδικασια visas μεχρι να τους στειλω χ-ray? Πειτε μου πως δεν συμβαινει κατι τετοιο γιατι θα απογοητευτω...

                Comment


                  Originally posted by mimiseleni View Post
                  Καλημερα σε ολους! Μενω Αυστραλια με τον αντρα μου που ειναι αυστραλος υπηκοος και εχω κανει αιτηση για partner visa τον Δεκεμβρη. μετα απο λιγους μηνες μου ζητηθηκε να κανω τις εξετασεις στο medibank οπου εκλεισα το πρωτο ραντεβου και μου το ακυρωσανε την ημερα που ητανε να παω. τελικα εκλεισα δευτερο ραντεβου μετα απο εναμιση μηνα στο οποιο πηγα αλλα δεν εκανα χ-rey γιατι εμεινα εγκυος. τωρα μετα απο ολα αυτα μου εστειλαν μια φορμα την οποια συμπληρωσα αλλα δεν εχω καταλαβει την ουσια αυτου.
                  Η φορμα ειναι: 1392 Pregnancy health Undertaking.

                  Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


                  Τι σημαινει ολο αυτο? Μηπως σταματανε την διαδικασια visas μεχρι να τους στειλω χ-ray? Πειτε μου πως δεν συμβαινει κατι τετοιο γιατι θα απογοητευτω...

                  καλησπέρα,
                  και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου
                  απο αυτό που διάβασα δεν αναφέρει κάπου ο,τι σταματάει
                  η διαδικασία αλλά αντιθέτως σου δίνουν να συμπληρώσεις
                  αυτήν την φόρμα , να την προσκομίσης
                  στο DIAC.
                  (απλά τους εννημερώνεις για την καταστασή σου)
                  και σε ενημερώνουν να κρατήσεις αντίγραφο,
                  και να το προσκομίσης
                  στο medibank αφού γεννήσης όπου θα πας με αυτήν την φόρμα
                  για να ολοκληρωθούν οι εξετάσεις
                  που λείπουν απο τον φακελό σου.
                  Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                  Comment


                    Τη πήραμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Τη Partner Visa 100!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Πολύ αγωνία και άγχος αλλά στο τέλος τη λάβαμε με email 13-06 όπως μου είχε γράψει η NICOLIA .Σας ευχαριστώ όλους .
                    Αυτό που η κάμπια ονομάζει τέλος του κόσμου, η ζωή το λέει πεταλούδα.

                    Comment


                      Μπραβο καλο ταξιδι και καλη διαμονη, ευχομαι να σας ελθουν ολα οπως εσεις επιθυμειτε.

                      Comment


                        Συγχαρητήρια καλό ταξίδι και στα δικά μας όσοι περιμένουμε.

                        Comment


                          συγχαρητήρια.............

                          Συγχαρητήρια κ απο μένα κ με το καλό να πάτε Αυστραλία.......Αντε κ στα δικά μας όσοι περιμένουμε ....

                          Comment


                            Παιδιά τώρα που το σκέφτομαι ή έχω πέσει σε τραγικό Case Officer και δεν ασχολείται με το θέμα μου ή απλά δεν έχει σκοπό να μου δώσει τη visa......Εχω αρχίσει κ αγχώνομαι γιατί έχουν περάσει 8 μήνες κ ούτε φωνή απο τότε που έστειλα κ τις εξετάσεις...(οι οποίες ηταν οκ)..Δεν ξέρω τι να κάνω.....

                            Comment


                              Originally posted by Αγγελική# View Post
                              Παιδιά τώρα που το σκέφτομαι ή έχω πέσει σε τραγικό Case Officer και δεν ασχολείται με το θέμα μου ή απλά δεν έχει σκοπό να μου δώσει τη visa......Εχω αρχίσει κ αγχώνομαι γιατί έχουν περάσει 8 μήνες κ ούτε φωνή απο τότε που έστειλα κ τις εξετάσεις...(οι οποίες ηταν οκ)..Δεν ξέρω τι να κάνω.....
                              Στειλε του email με ερωτηση για το που βρισκεται η υποθεση σου και ποτε υπολογιζει να εχει ετοιμη την βιζα. Εγω ετσι εκανα και μεσα σε μια εβδομαδα μου απαντησε.

                              Comment


                                Originally posted by Αγγελική# View Post
                                Παιδιά τώρα που το σκέφτομαι ή έχω πέσει σε τραγικό Case Officer και δεν ασχολείται με το θέμα μου ή απλά δεν έχει σκοπό να μου δώσει τη visa......Εχω αρχίσει κ αγχώνομαι γιατί έχουν περάσει 8 μήνες κ ούτε φωνή απο τότε που έστειλα κ τις εξετάσεις...(οι οποίες ηταν οκ)..Δεν ξέρω τι να κάνω.....
                                Μην ανησυχεις...Αν ειναι ολα ενταξει ,θα βγει κι η βιζα.Δεν ειναι τραγικος ο χρονος ,που περιμενετε. Μπορει ,να γραφουν για 5-6 μηνες ,μέσο χρονο επεξεργασιας ,για offshore , για low risk χώρες ,αλλά λογω φορτου αιτησεων ,μπορει να κανει και πιο πολύ...Ενδεικτικοι ,ειναι οι χρονοι κι οχι δεσμευτικοι...Αλλωστε ,δεν επεξεργαζεται το Βερολινο ,βιζες μόνο για Ελληνες ,αλλά και για υπηκοους ,πολλών ακομα ,χωρών...Αν υπηρχε προβλημα με τα χαρτια ,θα σας ειχαν ειδοποιησει ,αφου και C.O εχετε και ζητησε εξετασεις ,που εγιναν.Δεν θα σας ζητουσε εξετασεις ,αν υπηρχαν προβληματα ,με τα χαρτιά που εστειλες....

                                Να μην θελει να δωσει την βιζα ,αν ολα ειναι ενταξει...αποκλειεται...
                                Επισης ,μπορει καποιος να εχει κανει αιτηση ,μετα απο σενα και να την παρει ,πιο νωρις...Συμβαινει κι αυτο...Μην σε ανησυχει...

                                Αν θες ,μπορεις ,να συμπληρωσεις κι εσυ ,στο θεμα ,αυτο ,με τους χρονους επεξεργασιας της partner visa και τα δικά σου ,στοιχεία,οπου και άλλα μέλη ,ειχαν την καλοσυνη να αφιερωσουν λιγο χρόνο ,για να γραψουν ,σχετικα !
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X