Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΙΣΛΑΝΔΙΑ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΙΣΛΑΝΔΙΑ

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...θα ηθελα να μαθω πληροφοριες σχετικα με την μεταναστευση στην Ισλανδια..δεν εχει αναφερθει σχετικο θεμα πιο πριν,οποτε και ανοιξα αυτο το θεμα...ενδιαφερομαι γενικα για την μεταναστευση στο ΒΟΡΑ οποτε και η Ισλανδια ειναι στα γουστα μου...Οποιος μπορει να μας δοση καποιες πληροφοριες,οπως η διαδικασιες με τα χαρτια(αν διαφερουν απο τις υπολειπες Σκανδιναβικες χωρες),τροπος ζωης,εργασια,καιρος κλπ...ευχαριστω πολυ
    What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

    #2
    Erandi σε αυτη τη σελιδα το μελος Kostas γραφει 2-3 πραγματακια για την Ισλανδια.Είναι το δεύτερο πόστ.



    Ισως να απεθυνόσουν στον ίδιο να σου πει μερικά πράγματα

    Comment


      #3
      Originally posted by Swethess
      Καλησπέρα!

      Δεν έχω πληροφορίες για την Ισλανδία δυστυχώς αλλα γνωρίζω σίγουρα απο γνωστούς οτι η κατάσταση ουτε εκει είναι καλή οικονομικά. Ίσως αν στρέψεις το ενδιαφέρον σου προς τις αλλες σκανδιναβικές χώρες να έχεις περισσότερες πιθανότητες.
      Θεαματική είναι η ανάκαμψη της Iσλανδικής οικονομίας μετά την επιβλητική αντίσταση του λαού της, ο οποίος με δημοψήφισμα συνέτριψε την πολιτική της σοσιαλδημοκρατικής κυβέρνησης που είχε υποκύψει στους ξένους δανειστές και την εξανάγκασε να μην πληρώσει στους ξένους καταθέτες τις οφειλές των ιδιωτικών ισλανδικών τραπεζών, αφήνοντας τες να χρεοκοπήσουν. «Η ύφεση αποδείχθηκε λιγότερο βαθιά από όσο προβλεπόταν», ομολογεί ο Μαρκ Φλάνιγκαν, επικεφαλής της αποστολής του ΔΝΤ στην Ισλανδία, δηλώνοντας εντυπωσιασμένος από το γεγονός ότι οι Ισλανδοί κατόρθωσαν να διαφυλάξουν "το πολύτιμο σκανδιναβικό μοντέλο κοινωνικής προστασίας".
      Όσο για τους Ισλανδούς, που αρχικά θεώρησαν το ευρώ σωτηρία, τώρα δεν θέλουν ούτε να το ακούσουν !
      Financial Times .

      Θεαματική είναι η ανάκαμψη της Iσλανδικής οικονομίας !
      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        #4
        Originally posted by Erandi View Post
        ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...θα ηθελα να μαθω πληροφοριες σχετικα με την μεταναστευση στην Ισλανδια..δεν εχει αναφερθει σχετικο θεμα πιο πριν,οποτε και ανοιξα αυτο το θεμα...ενδιαφερομαι γενικα για την μεταναστευση στο ΒΟΡΑ οποτε και η Ισλανδια ειναι στα γουστα μου...Οποιος μπορει να μας δοση καποιες πληροφοριες,οπως η διαδικασιες με τα χαρτια(αν διαφερουν απο τις υπολειπες Σκανδιναβικες χωρες),τροπος ζωης,εργασια,καιρος κλπ...ευχαριστω πολυ
        Γιά τους πολίτες από την Ε.Ε, μπορούν να πάνε στην Ισλανδία χωρίς ειδική άδεια και να διαμένουν ή να εργάζονται στην Ισλανδία για διάστημα έως τρεις μήνες πριν από την εγγραφή νόμιμης διαμονής και έξι μήνες εάν ψάχνει για απασχόληση.
        Μετά την περίοδο αυτή, είναι αναγκαίο να εγγραφείτε στο μητρώα της Ισλανδίας, αν συντρέχουν οι προϋποθέσεις όσον αφορά την υποστήριξη.
        Ο καθένας που διαμένει ή σκοπεύει να μείνει στην Ισλανδία για έξι μήνες ή περισσότερο θα πρέπει σύμφωνα με το νόμο να έχουν μια νόμιμη κατοικία στην Ισλανδία.....


        Legal residence in Iceland !
        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

        Comment


          #5
          Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις..Ναι Βασο το ειδα το αρθρο που εχει γραψη ο Κωστας,ευχαριστω πολυ
          What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

          Comment


            #6
            Η προσωπική μου άποψη είναι ότι η χώρα είναι τελείως απομονωμένη από την Ε.Ε. και οι κάτοικοι στην πλειοψηφία τους ασχολούνται με αλεία, κτηνοτροφία...δεν θεωρώ ότι η χώρα μπορεί να λύσει τις φιλοδοξίες ενός νεαρού πτυχιούχου που έχει μάθει ΑΛΛΙΩΣ...!

            Comment


              #7
              Συμφωνω με αυτα που λες.μπορει οντος αυτη η χωρα να μην λυσει φιλοδοξιες αλλα πρεπει απο καπου να αρχισουμε γιατι ετσι οπος παμε.....τα πραγματα πανε απο το χειροτερο στο χειροτερο..η συμβαση απο την δουλεια που ειμαι,τελειονη σε 3 μηνες οποτε κατι πρεπει να κανουμε..και ας ειναι αυτη ι χωρα που θα μεταναστευσουμε η Ισλανδια...
              What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

              Comment


                #8
                τα παντα για την Ισλανδια..χρησιμο site Útlendingastofnun
                What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

                Comment


                  #9
                  Καλη χρονια σε ολους !οπου και να ειστε ! οποιοι και να ειστε !

                  Με λενε Κωστα και αυτη τη στιγμη βρισκομαι στην Ισλανδια. Ξεκινησα να εργζομαι εκει το Μαρτιο, επεστρεψα Ελλαδα μες το Σεπτεμβρη και επεστρεψα Ισλανδια το Δεκεμβρη για να συνεχισω την εργασια αλλα και τη ζωη μου. Θα χαρω λοιπον να σας δωσω οσες πληροφοριες μπορω. Mετα απο πολυ καιρο επισκεφτηκα ξανα το Patriotaki , που ειναι και ο λογος για την αργοπορια στην απαντηση μου.

                  Φιλε Erandi , επειδη βλεπω οτι ενδιαφερεσαι για τη χωρα, θα ηθελα να μου δωσεις καποιες πληροφοριες σχετικα με το πτυχιο σου, ηλικια , προυπηρεσια κλπ. εαν θελεις φυσικα, σε αυτο το φορου ή σε προσωπικο μηνυμα.

                  Επισης θα ηθελα να σε ρωτησω, τι ειναι αυτο που ψαχνεις γενικα, τις φιλοδοξιες σου οπως αναφερει και προηγουμενο μελος, και δε μιλαω μονο για την ευρεση εργασιας και το οικονομικο ή τα χρηματα με αριθμους, τι ακριβως εχεις στο μυαλο σου σκεπτομενος αυτη τη χωρα? εχει σημασια η απαντηση σου.

                  Και στη συνεχεια θα αναφερθω αναλυτικα σε οτιδηποτε συμβαινει εδω και θα ξεκαθαρισω καπως το τοπιο.

                  Comment


                    #10
                    Γνωρίζει κανείς αν γίνονται μαθήματα Ισλανδικών στην Ελλάδα?

                    Comment


                      #11
                      Kwstas σου εστειλα προσοπικη απαντηση..για οτιδιποτε γενικο για την Ισλανδια απαντισε μου εδω
                      What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

                      Comment


                        #12
                        γεια σου μηπως τελικα εμαθες πληροφοριες για ισλανδια?ενδιαφερομαι κ εγβ αλλα δεν βρισκω κατι

                        Comment


                          #13
                          καλησπερα φιλε μου..δεν ψαχνω αλλο για την Ισλανδια γιατι με επιρεασε ο χαμιλος πλυθισμος της..εχω στραφει προς Νορβιγια,Δανια,Φινλανδια
                          What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by kostas806 View Post
                            Καλη χρονια σε ολους !οπου και να ειστε ! οποιοι και να ειστε !

                            Με λενε Κωστα και αυτη τη στιγμη βρισκομαι στην Ισλανδια. Ξεκινησα να εργζομαι εκει το Μαρτιο, επεστρεψα Ελλαδα μες το Σεπτεμβρη και επεστρεψα Ισλανδια το Δεκεμβρη για να συνεχισω την εργασια αλλα και τη ζωη μου. Θα χαρω λοιπον να σας δωσω οσες πληροφοριες μπορω. Mετα απο πολυ καιρο επισκεφτηκα ξανα το Patriotaki , που ειναι και ο λογος για την αργοπορια στην απαντηση μου.

                            Φιλε Erandi , επειδη βλεπω οτι ενδιαφερεσαι για τη χωρα, θα ηθελα να μου δωσεις καποιες πληροφοριες σχετικα με το πτυχιο σου, ηλικια , προυπηρεσια κλπ. εαν θελεις φυσικα, σε αυτο το φορου ή σε προσωπικο μηνυμα.

                            Επισης θα ηθελα να σε ρωτησω, τι ειναι αυτο που ψαχνεις γενικα, τις φιλοδοξιες σου οπως αναφερει και προηγουμενο μελος, και δε μιλαω μονο για την ευρεση εργασιας και το οικονομικο ή τα χρηματα με αριθμους, τι ακριβως εχεις στο μυαλο σου σκεπτομενος αυτη τη χωρα? εχει σημασια η απαντηση σου.

                            Και στη συνεχεια θα αναφερθω αναλυτικα σε οτιδηποτε συμβαινει εδω και θα ξεκαθαρισω καπως το τοπιο.
                            ενδιαφερομαι να μαθω για την ισλανδια ποσο ευκολο ειναι να βρεις δουλεια κ σπιτι κ αν γνωριζεις καποια σαιτ που μπορω να στειλω βιογραφικα. Εχω διπλωμα Γραφιστικης, ειμαι 31 και εχω αρκετη εμπειρια στο χωρο κ γενικοτερα με το χειρισμο Η/Υ και δημιουργια γραφικων. Απο γλωσσες μιλαω μονο αγγλικα.
                            Θα με ενδιεφερε πολυ μια χωρα οπως η ισλανδια κ το κλιμα δεν με πειραζει πολυ, προτιμω μια μικρη κ ησυχη χωρα με φυσικα τοπια κ να εχω ενα αξιοπρεπη μισθο.

                            ευχαριστω
                            instagram.com/anelixis_net/
                            youtube.com/user/AlexGraphicd1

                            Comment


                              #15
                              Καλησπεραα ενδιαφερομαι πολυ να παω ισλανδια αφου τελειωσω τη σχολη νοσηλευτικης εχω ενα ακομα πτυχειο βοηθος βρεφονηπιοκομου και θα ηθελα να ασκησω και τα δυο επαγγελματα η ενα απο τα δυο. θα ηθελα να ρωτησω καποιες πληροφοριες για ισλανδια αν μπορει να μ απαντησει καποιος θα ειμαι ευγνωμων. Ενδιαφερομαι να μαθω σε τι κατασταση ειναι το συστημα υγειας και παιδειας σε τι επιπεδα κιμενονται τα ενοικια και οι μισθοι και αν υπαρχουν ομαδες για εκμαθηση ισλανδικων στην ισλανδια για νεοεισερχομενους στην χωρα πολιτες.

                              Comment

                              Working...
                              X