Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33
    Και γω είμαι της αντίληψης ότι αν ζει κάποιος έξω θα ζει πιο αξιοπρεπώς από ότι εδώ... Ειναι μια παράμετρος που με έχει βάλει στο τριπάκι να ψαξω την τυχη μου. Η άλλη φυσικά είναι το εργασιακό κομμάτι, πιστεύοντας ότι εξω οι προοπτικές εξέλιξης είναι περισσότερες. Δεν θέλω να μείνω στάσιμος σε αυτλο που σπούδασα. Απο την αλλη ομως είναι και κόσμος που, στην αρχη τουλάχιστον, δουλεύει σε κάτι διαφορετικό από αυτό που σπούδασε.

Χαίρομαι που υπάρχουν νέοι άνθρωποι που σκέφτονται να βάλουν τη ζωή τους σε περιπέτειες και στην προκειμένη περίπτωση να φύγουν στο εξωτερικό για να γλιτώσουν την αξιοπρέπειά τους, να μείνουν σωστοί με τους εαυτούς τους και να μην γίνουν και αυτοί λαμόγια και υποκριτές.

Μακη καλως ηρθες στην παρεα μας.Αυτο που ειπες παραπανω δικαιολογει και το γεγονος οτι εδω μεσα μπορει να συναντησεις παρα πολυ καλα παιδια!Εγω προσωπικα εχω γνωρισει πολυ αξιολογους ανθρωπους απο το πατριωτακι και οπως φαινεται συνεχιζω Να προσθεσω στα λεγομενα σου πως η λαμογια και η υποκρισια γινεται εργαλειο επιβιωσης στην Ελλαδα οχι απο επιλογη αλλα απο αναγκη και απο εκει και περα δεν υπαρχει διλειμμα για το τι να κανει κανεις εφοσον μπορει.....αμα δε μπορει να φυγει κανεις εξω ειναι παρα πολυ δυσκολο....καλη τυχη σε ολους μας!

Καλή τύχη σε όλους μας, όπως και να έχει! Όμως karmen1314, o έλληνας είχε τόσες μα τόσες ευκαιρίες να αποφύγει τη λαμογιά, την υποκρισία και τη διαφθορά, είχε για όπλά την κοινωνική ευμαρεια, τη δικαιοσύνη, την ευρωπαική ένωση και τόσα άλλα, και τι έκανε? Προτίμησε να παραμείνει κομματικοποιημένος υποκριτής δουλοπρεπείς και λαμόγιο το κατά δύναμη, μιλάω βέβαια για το μέσο όρο.. Τωρα βεβαια σε αυτή τη φάση που είμαστε δεν μπορεί κάποιος να διαβιώσει αξιοπρεπώς έυκολα, έχει μεγάλα τιμήματα για όποιον ακουλουθεί έναν τέτοιο δρόμο, όχι όμως ότι τον παρέσυραν να κύματα τον έλληνα και ότι δεν είχε άλλη επιλογή..

καλος ηρθες στην παρεα μας..θα σου απαντησω πρωτα για 'το αν φυγουμε ολοι ποιος θα μεινει'..δεν θα φυγουν ολοι καποιοι ειναι πλουσιοι,αλλοι βολεμενοι ακομα κ υπαρχει κ μια μεριδα που εγω θα τους ελεγΑ δειλους ,φοβουνται να ανοιξουν τα φτερα τους κ υπαρχουν εθνικηστες που δεν αφηνουν την πατριδα με τιποτα..ΓΑΥΤΟ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΕ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΣΟΥ Κ ΠΕΤΑ ΑΝ ΘΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ Κ ΑΝ ΠΑΛΙ ΟΧΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΣ ΓΙΑΥΤΟ..Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΜΑΣ ΑΝΗΚΕΙ Κ ΤΗΝ ΦΙΑΧΝΟΥΜΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΣΟ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΑ ΘΕΛΩΜΑΣ..Η ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΜΑΣ ΠΟΥΛΗΣΕ ΚΑΚΙΑ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΑΜΕ ΣΑΝ ΙΔΕΑ ,ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ..Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ Κ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ ..ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΕΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΧΕΙ ΧΤΙΣΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ..ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ!!

Διαωάζω κάτι τέτοια και συγχίζομαι, μονόπλευρα επιχειρήματα, μάλλον οι βολεμένοι μπορούν να πάνε έξω. Δεν έχω πολλά μυνήματα γράψει εδώ όμως και διαβάζω και άποψη με παραδείγματα έχω κι επιχειρήματα Πόσο μάλλον η ηλικία μου που μου επιτρέπει να έχω και πείρα. Λοιπόν, το παιδί εδω θα το συμβουλέψω σαν γιό μου, γιατί σε λίγο και τα δικά μου παιδιά θα είναι σε αδιέξοδο. Εξωτερικο δε πάμε εαν δεν μπορούμε να σταθούμε στα πόδια μας μονοι, εαν δεν υπάρχει πλήρη γνώση της χώρας όση μπορούμε για διαδικαστικα και καθημερινά θέματα κι εαν δεν έχουμε χρήματα. Αρα οι ποιό άνετοι φέυγουν. Τώρα στη περίπτωση αυτή τη συγκεκριμένη θα έλεγα στο παιδι μου πχ. να πάει να κάνει ενα μεταπτυχιακό ΔΩΡΕΑΝ που παρεχουν κάποιες χώρες. η μπαινεις με υποτροφια.Του ΤΕΙ ειναι ξερει τι θα πει διάβασμα. Ολο αυτο θα ακολουθηση εφόσον μπει όσο μπορει στη διαδικασία να γνωρίσει τη χώρα να στοχεύσει καπου. Επειτα να βρει ελληνικες κοινότητες. Δουλειες για φοιτητες υπαρχουν. Με μεταπτυχιακο θα έχει αλλη προσβαση και μεταχειρηση στη χώρα.( εξαγουμε βλεπετε επιστημονες ακομη μας υπολογιζουν). Στη συνεχεια να προσεξει παρα πολυ και τις ωρες εργασιας του, τη ζωη εκει αν εχει αυτοκινητο αν κινουνται με λεωφορεια τραινα κτλ ολα αυτα...υπαγονται στη κατηγορια αλλαγη. Αλλαγη = πολλα πχ πολιτισμιακο σοκ, καταθλιψη, αλλαγή = καινούργιοι ορίζοντες σε γερές βασεις για τη ζωή μας, καινούργια κι ενδιαφέροντα πράγματα γύρω μας. Ας διαλέξει ας σκεφτει τι μπορεί να τον περιμένει. Εχοντας υποψην ολα αυτα ας πραξει κι ας φυγει ετοιμος. Ειναι κι ευκολα ειναι και δύσκολα. Μη κολλάμε σε ένα "φυγετε γρηγορα η χωρα βουλίαζει" Εξω τι γίνεται? Οπως ειναι εδω ειναι κι εκει και χειρότερα στην αρχη. Εφοσον ειναι νεο παιδί εχει δικαιώμα να δοκιμάσει σκεπτομενος σωστά και να εκμεταλευτεί το πτυχίο του όσο μπορεί

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο karmen1314 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως η λαμογια και η υποκρισια γινεται εργαλειο επιβιωσης στην Ελλαδα οχι απο επιλογη αλλα απο αναγκη και απο εκει και περα δεν υπαρχει διλειμμα για το τι να κανει κανεις εφοσον μπορει.....αμα δε μπορει να φυγει κανεις εξω ειναι παρα πολυ δυσκολο....καλη τυχη σε ολους μας!
    Απαντω με γενικότητες που γνωρίζω τις ιστορίες. Άτομα ειναι σε απόγνωση και δε φεύγουν. Βιομηχανοι κι άνθρωποι με περιουσίες που αποκτήθηκαν ειτε απο κληρονομια ειτε με εργασία και ήθος κι αυτοι αλλοι το σκεφτονται..άλλοι όχι, μιλώντας προσωπικα μαζι τους. Μια εξ αυτων το μονο που ειπε ηταν να στειλει λεει το παιδί της να σπουδάσει εξω τιποτε άλλο σχετικο, Αποψεις πολλες...γιατι το βλεπετε μονοπλευρα και μαλιστα μας λετε και λαμογια ? Ημαρτον

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamfairy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαωάζω κάτι τέτοια και συγχίζομαι, μονόπλευρα επιχειρήματα, μάλλον οι βολεμένοι μπορούν να πάνε έξω. Δεν έχω πολλά μυνήματα γράψει εδώ όμως και διαβάζω και άποψη με παραδείγματα έχω κι επιχειρήματα Πόσο μάλλον η ηλικία μου που μου επιτρέπει να έχω και πείρα. Λοιπόν, το παιδί εδω θα το συμβουλέψω σαν γιό μου, γιατί σε λίγο και τα δικά μου παιδιά θα είναι σε αδιέξοδο. Εξωτερικο δε πάμε εαν δεν μπορούμε να σταθούμε στα πόδια μας μονοι, εαν δεν υπάρχει πλήρη γνώση της χώρας όση μπορούμε για διαδικαστικα και καθημερινά θέματα κι εαν δεν έχουμε χρήματα. Αρα οι ποιό άνετοι φέυγουν. Τώρα στη περίπτωση αυτή τη συγκεκριμένη θα έλεγα στο παιδι μου πχ. να πάει να κάνει ενα μεταπτυχιακό ΔΩΡΕΑΝ που παρεχουν κάποιες χώρες. η μπαινεις με υποτροφια.Του ΤΕΙ ειναι ξερει τι θα πει διάβασμα. Ολο αυτο θα ακολουθηση εφόσον μπει όσο μπορει στη διαδικασία να γνωρίσει τη χώρα να στοχεύσει καπου. Επειτα να βρει ελληνικες κοινότητες. Δουλειες για φοιτητες υπαρχουν. Με μεταπτυχιακο θα έχει αλλη προσβαση και μεταχειρηση στη χώρα.( εξαγουμε βλεπετε επιστημονες ακομη μας υπολογιζουν). Στη συνεχεια να προσεξει παρα πολυ και τις ωρες εργασιας του, τη ζωη εκει αν εχει αυτοκινητο αν κινουνται με λεωφορεια τραινα κτλ ολα αυτα...υπαγονται στη κατηγορια αλλαγη. Αλλαγη = πολλα πχ πολιτισμιακο σοκ, καταθλιψη, αλλαγή = καινούργιοι ορίζοντες σε γερές βασεις για τη ζωή μας, καινούργια κι ενδιαφέροντα πράγματα γύρω μας. Ας διαλέξει ας σκεφτει τι μπορεί να τον περιμένει. Εχοντας υποψην ολα αυτα ας πραξει κι ας φυγει ετοιμος. Ειναι κι ευκολα ειναι και δύσκολα. Μη κολλάμε σε ένα "φυγετε γρηγορα η χωρα βουλίαζει" Εξω τι γίνεται? Οπως ειναι εδω ειναι κι εκει και χειρότερα στην αρχη. Εφοσον ειναι νεο παιδί εχει δικαιώμα να δοκιμάσει σκεπτομενος σωστά και να εκμεταλευτεί το πτυχίο του όσο μπορεί
    οταν λεω βολεμενοι δεν ειναι μονο η κατηγορια που αναφερατε πολυ σωστα,ειναι κ η κατηγορια που λενε εγω ειμαι μια χαρα σιγα μην ξενυτευτο ελα μωρε που να πατε γιατι φευγετε κ πιστεψτε με υπαρχουν πολυ απο αυτους...κ ναι δεν μπορουν ολοι να αλλαξουν ριζικα την ζωη τους αλλα οταν εισαι νεος εχεις την επιλογη του ρισκου..κατι που αλλοι οπως οικογενιαρχες μπορει να αναγκαστουν να μεινουν εκει γιατι εχουν παιδια..ολα σχετικα ειναι...

Φυσικά και ειναι σχετικά όλα. Κι εγώ μαζι σας ανησυχώ για τα παιδία μου και ψάχνω ανωδυνο τρόπο ώστε να επιβιώσουν αν τυχόν τα φέρει η τύχη ή ότι άλλο έξω. Πιστεύω στο Θεό κι ότι πάντα μας νοιάζετε και μας δείχνει το "δρόμο" Επικροτώ πρώτη αυτούς που είναι σε πολύ δύσκολη κατάσταση ότι πρέπει να φύγουν, οι υπόλοιποι ας σκεφτούν κάτι Δε ξέρω τι. Κάτι ώστε να μη μείνουν τα πάντα κουφάρια στην Ελλάδα και τα αγοράσουν εξευτελιστικα οι ξένοι κι αυτό αν..Γιατί κι ο ξένος εργάζεται και ζεί δε του περισσεύουν τώρα με το ευρώ. Καποτε με τα μάρκα πχ ειχε ευκαιρίες να φτιάξει ένα σπίτι να έχει όταν γυρίσει. Ολα αυτα φερνουν και νέες θέσεις εργασίας φερνανε δλδ κάποτε Συμβουλη δική μου να πιστεύετε και να προσέχετε

εγω πρωσοπικα πιστευω..κ ελπιζω σε κατι καλητερο..ολοα για καποιο λογο γινονται σε αυτη την ζωη...εσεις ζηται στην ελλαδα?

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 02.11.2015, 12:00
  2. Μετανάστευση Αγγλία-Πρόβλημα στην εύρεση σπιτιού-Απόψεις
    Από patriotis in forum Μετανάστευση στη Μεγάλη Βρετανία
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27.12.2014, 14:06
  3. 2 Ανταποκρίσεις 2 Απόψεις
    Από kikirikoy in forum Ανταπόκριση απο την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 02.08.2012, 15:00
  4. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 06.06.2012, 12:30
  5. Απόψεις σχετικά με την μετανάστευση!
    Από georgeman in forum Διάφορα Θέματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28.05.2012, 08:03

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like