Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 33
    Μετά από απουσία τριών ημέρων λόγω ταξιδιου ξαναεπιστρέφω...

dreamfairy, όλοι ελπίζουμε για κάτι καλύτερο εκει έξω αυτό είναι σίγουρο, αλλιώς δεν θα κάναμε καν την σκέψη να φυγουμε έξω. Το ζήτημα φυσικά και είναι πως θα είναι τα πράγματα κεί εξω. Δεν ξέρω εργασιακά πως ειναι τα πράγματα, φαντάζομαι όμως και θέλω να ελπίζω πώς υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες εκεί πέρα. Μπορει να είναι και αλλιώς.

Και ξαναλέω, άποψη προσωπική τουλάχιστον, με ενδιαφέρει εκεί που θα πάω πρώτα να ζω αξιοπρεπώς και να μπορω να επιβιώσω και να στήσω τη ζωη μου. Κάτι που εδω πέρα, στην παρούσα φάση μου φαίνεται πρακτικά αδύνατο. Πρέπει να σταματήσει και αυτή η αντίληψη απο νέους σαν και μενα ότι πάντα θα υπάρχει ένας μπαμπας από πίσω που θα στηρίζει. Πρεπει καποια στιγμή να μαθουμε να ζουμε στα πόδια μας.

Θα είναι ψυχοφθόρο το ξέρω πηγαινοντας σε μια ξένη χώρα. Θα δοκιμαστουν και οι αντοχές αλλά δεν έχω χρόνο να περιμένω πότε και αν θα στρώσουν τα πράγματα εδώ.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEOPAZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω πρωσοπικα πιστευω..κ ελπιζω σε κατι καλητερο..ολοα για καποιο λογο γινονται σε αυτη την ζωη...εσεις ζηται στην ελλαδα?
    Εδω ζω και το παλεύω παρα πολύ, δεν είναι απλό να τα παρατήσεις όλα. Το παλεύω με ήθος και τίμια ΄γιατί ξέρω τον εαυτό μου δε θα μπορούσα τη παρανομία

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fu Manchu Εμφάνιση μηνυμάτων

Θα είναι ψυχοφθόρο το ξέρω πηγαινοντας σε μια ξένη χώρα. Θα δοκιμαστουν και οι αντοχές αλλά δεν έχω χρόνο να περιμένω πότε και αν θα στρώσουν τα πράγματα εδώ.
    Κι εγώ αν ήμουν νεότερη και γνώριζα καλά που θα ήθελα να ζήσω, δεν είχα πίσω μου μαγαζιά που φυτοζωούν ομως παρόλα αυτά πως γίνεται να τα παρατήσεις? Δεν ειχα παιδιά που έχουν άποψη και δε θέλουν να φύγουν, δεν είχα υπαλλήλους να περιμένουν απο μένα για το αν εχει αύριο μεροκάματο..δεν..δεν.... Λοιπόν αν δεν είχα υποχρεώσεις θα δοκιμαζα.Ολα αυτά δεν είναι δικαιολογίες, είναι υποχρεώσεις.
    Γνωρίζω ότι τα πράγματα δε θα στρώσουν άμεσα, να δούμε τι θα γίνει.

Ζύγισε τα κι αποφάσισε, το βλέπω να είσαι διαθέσιμος και καλά θα κάνεις να πας έξω. Φυσικά μετά απο τη προσαρμογή σου θα είσαι καλύτερα εκει απο άποψη ασφάλειας και οικονομίας.

Ο κάθε ένας έχει τους δικούς του λόγους όταν αποφασίζει να μεταναστεύσει, μπορεί να είναι λάθος μπορεί να είναι σωστοί, αλλά στο δικό του μυαλό είναι ότι καλλίτερο.
    Δεν μπορείς να κατηγορήσεις αυτούς που επιλέγουν να κάτσουν,που μπορεί να είναι λαθος ή σωστοί, έχουν και αυτοί τους δικούς τους λόγους.
    Δεν πειράζει, θα φιλάνε τα πάτρια εδάφη.
    Μπορείς όμως να κατηγορήσεις όλους αυτούς, που όταν τους μιλάς για τα ονειρα και τις ελπίδες σου, το μόνο που κάνουν είναι να σε κατακρίνουν και να ειρωνεύονται και να σου λένε ότι σε 1 μήνα θα είσαι πίσω ή αν κάτσεις η μοίρα σου είναι τελειωμένη....
    Αυτό που πρέπει να κάνει ο καθένας, είναι να κρίνει τα υπέρ και τα κατά της κάθε περίπτωσης και να επιλέξει βάση των ιδιαιτεροτήτων του.
    Μην είμαστε απόλυτοι, δεν μπορούμε να φύγουμε όλοι αλλά ούτε και να κάτσουμε να πεθάνουμε μόνο και μόνο για να έχουμε τον ήλιο και τη θάλασσα και για να λεγόμαστε Έλληνες.
    Το λάθος δεν είναι το να κάτσουμε ή να φύγουμε.Λάθος είναι να φύγουμε με φουσκωμένα μυαλά και να στηριζόμαστε αλλού. Λάθος είναι να κάτσουμε να κλαίμε και να περιμένουμε τη σωτηρία από αλλού....

ποιος θα μου απαντηση πωσ μπορω να μεταναστευσω στην αυστραλια??

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ελισαβετ Κωνστα Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιος θα μου απαντηση πωσ μπορω να μεταναστευσω στην αυστραλια??
    Eλισάβετ θα πρέπει να γίνεις πιό συγκεκριμένη στο ερώτημα σου .
    Καλύτερα είναι να διαβάσεις καλά το θέμα της Αυστραλίας να ενημερωθείς από διάφορες περιπτώσεις που είναι γραμμένες από πατριωτάκια που μετανάστευσαν στην Αυστραλία και μετά ότι απορίες έχεις ρώτησε, δεν είναι κάτι απλό .Άρχισε να διαβάζεις απο εδώ.

πάτα εδώ !Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία !

Υ.Γ. Στο θέμα της Αυστραλίας γράψε τις ερωτήσεις σου !
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

πειτε μου λιγα λογια δεν ξερω πως να το χειριστω ολο αυτο για να αντλισω πληροφοριες για την μεταναστευση στην Αυστραλια αν μπορει καποιος να με διαφωτησει θα του ειμαι ευγνωμων

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ελισαβετ Κωνστα Εμφάνιση μηνυμάτων
    πειτε μου λιγα λογια δεν ξερω πως να το χειριστω ολο αυτο για να αντλισω πληροφοριες για την μεταναστευση στην Αυστραλια αν μπορει καποιος να με διαφωτησει θα του ειμαι ευγνωμων

Στο θέμα της Αυστραλίας γράψε τις ερωτήσεις σου !

Κάνε κλίκ εδώ διάλεξε θέμα και γράψε την ερώτησή σου !
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο patrioten Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο θέμα της Αυστραλίας γράψε τις ερωτήσεις σου !

Κάνε κλίκ εδώ διάλεξε θέμα και γράψε την ερώτησή σου !
    Επειδη ,αυτα ειναι κλειδωμενα ,ας μπει σ αυτο το θρεντ ,εδω ,για να ρωτησει !
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο patrioten Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eλισάβετ θα πρέπει να γίνεις πιό συγκεκριμένη στο ερώτημα σου .
    Καλύτερα είναι να διαβάσεις καλά το θέμα της Αυστραλίας να ενημερωθείς από διάφορες περιπτώσεις που είναι γραμμένες από πατριωτάκια που μετανάστευσαν στην Αυστραλία και μετά ότι απορίες έχεις ρώτησε, δεν είναι κάτι απλό .Άρχισε να διαβάζεις απο εδώ.

πάτα εδώ !Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία !

Υ.Γ. Στο θέμα της Αυστραλίας γράψε τις ερωτήσεις σου !
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 02.11.2015, 12:00
  2. Μετανάστευση Αγγλία-Πρόβλημα στην εύρεση σπιτιού-Απόψεις
    Από patriotis in forum Μετανάστευση στη Μεγάλη Βρετανία
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27.12.2014, 14:06
  3. 2 Ανταποκρίσεις 2 Απόψεις
    Από kikirikoy in forum Ανταπόκριση απο την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 02.08.2012, 15:00
  4. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 06.06.2012, 12:30
  5. Απόψεις σχετικά με την μετανάστευση!
    Από georgeman in forum Διάφορα Θέματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28.05.2012, 08:03

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like