Announcement

Collapse
No announcement yet.

Απόψεις για μετανάστευση

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Διαωάζω κάτι τέτοια και συγχίζομαι, μονόπλευρα επιχειρήματα, μάλλον οι βολεμένοι μπορούν να πάνε έξω. Δεν έχω πολλά μυνήματα γράψει εδώ όμως και διαβάζω και άποψη με παραδείγματα έχω κι επιχειρήματα Πόσο μάλλον η ηλικία μου που μου επιτρέπει να έχω και πείρα. Λοιπόν, το παιδί εδω θα το συμβουλέψω σαν γιό μου, γιατί σε λίγο και τα δικά μου παιδιά θα είναι σε αδιέξοδο. Εξωτερικο δε πάμε εαν δεν μπορούμε να σταθούμε στα πόδια μας μονοι, εαν δεν υπάρχει πλήρη γνώση της χώρας όση μπορούμε για διαδικαστικα και καθημερινά θέματα κι εαν δεν έχουμε χρήματα. Αρα οι ποιό άνετοι φέυγουν. Τώρα στη περίπτωση αυτή τη συγκεκριμένη θα έλεγα στο παιδι μου πχ. να πάει να κάνει ενα μεταπτυχιακό ΔΩΡΕΑΝ που παρεχουν κάποιες χώρες. η μπαινεις με υποτροφια.Του ΤΕΙ ειναι ξερει τι θα πει διάβασμα. Ολο αυτο θα ακολουθηση εφόσον μπει όσο μπορει στη διαδικασία να γνωρίσει τη χώρα να στοχεύσει καπου. Επειτα να βρει ελληνικες κοινότητες. Δουλειες για φοιτητες υπαρχουν. Με μεταπτυχιακο θα έχει αλλη προσβαση και μεταχειρηση στη χώρα.( εξαγουμε βλεπετε επιστημονες ακομη μας υπολογιζουν). Στη συνεχεια να προσεξει παρα πολυ και τις ωρες εργασιας του, τη ζωη εκει αν εχει αυτοκινητο αν κινουνται με λεωφορεια τραινα κτλ ολα αυτα...υπαγονται στη κατηγορια αλλαγη. Αλλαγη = πολλα πχ πολιτισμιακο σοκ, καταθλιψη, αλλαγή = καινούργιοι ορίζοντες σε γερές βασεις για τη ζωή μας, καινούργια κι ενδιαφέροντα πράγματα γύρω μας. Ας διαλέξει ας σκεφτει τι μπορεί να τον περιμένει. Εχοντας υποψην ολα αυτα ας πραξει κι ας φυγει ετοιμος. Ειναι κι ευκολα ειναι και δύσκολα. Μη κολλάμε σε ένα "φυγετε γρηγορα η χωρα βουλίαζει" Εξω τι γίνεται? Οπως ειναι εδω ειναι κι εκει και χειρότερα στην αρχη. Εφοσον ειναι νεο παιδί εχει δικαιώμα να δοκιμάσει σκεπτομενος σωστά και να εκμεταλευτεί το πτυχίο του όσο μπορεί

    Comment


      #17
      Originally posted by karmen1314 View Post
      πως η λαμογια και η υποκρισια γινεται εργαλειο επιβιωσης στην Ελλαδα οχι απο επιλογη αλλα απο αναγκη και απο εκει και περα δεν υπαρχει διλειμμα για το τι να κανει κανεις εφοσον μπορει.....αμα δε μπορει να φυγει κανεις εξω ειναι παρα πολυ δυσκολο....καλη τυχη σε ολους μας!
      Απαντω με γενικότητες που γνωρίζω τις ιστορίες. Άτομα ειναι σε απόγνωση και δε φεύγουν. Βιομηχανοι κι άνθρωποι με περιουσίες που αποκτήθηκαν ειτε απο κληρονομια ειτε με εργασία και ήθος κι αυτοι αλλοι το σκεφτονται..άλλοι όχι, μιλώντας προσωπικα μαζι τους. Μια εξ αυτων το μονο που ειπε ηταν να στειλει λεει το παιδί της να σπουδάσει εξω τιποτε άλλο σχετικο, Αποψεις πολλες...γιατι το βλεπετε μονοπλευρα και μαλιστα μας λετε και λαμογια ? Ημαρτον

      Comment


        #18
        Originally posted by dreamfairy View Post
        Διαωάζω κάτι τέτοια και συγχίζομαι, μονόπλευρα επιχειρήματα, μάλλον οι βολεμένοι μπορούν να πάνε έξω. Δεν έχω πολλά μυνήματα γράψει εδώ όμως και διαβάζω και άποψη με παραδείγματα έχω κι επιχειρήματα Πόσο μάλλον η ηλικία μου που μου επιτρέπει να έχω και πείρα. Λοιπόν, το παιδί εδω θα το συμβουλέψω σαν γιό μου, γιατί σε λίγο και τα δικά μου παιδιά θα είναι σε αδιέξοδο. Εξωτερικο δε πάμε εαν δεν μπορούμε να σταθούμε στα πόδια μας μονοι, εαν δεν υπάρχει πλήρη γνώση της χώρας όση μπορούμε για διαδικαστικα και καθημερινά θέματα κι εαν δεν έχουμε χρήματα. Αρα οι ποιό άνετοι φέυγουν. Τώρα στη περίπτωση αυτή τη συγκεκριμένη θα έλεγα στο παιδι μου πχ. να πάει να κάνει ενα μεταπτυχιακό ΔΩΡΕΑΝ που παρεχουν κάποιες χώρες. η μπαινεις με υποτροφια.Του ΤΕΙ ειναι ξερει τι θα πει διάβασμα. Ολο αυτο θα ακολουθηση εφόσον μπει όσο μπορει στη διαδικασία να γνωρίσει τη χώρα να στοχεύσει καπου. Επειτα να βρει ελληνικες κοινότητες. Δουλειες για φοιτητες υπαρχουν. Με μεταπτυχιακο θα έχει αλλη προσβαση και μεταχειρηση στη χώρα.( εξαγουμε βλεπετε επιστημονες ακομη μας υπολογιζουν). Στη συνεχεια να προσεξει παρα πολυ και τις ωρες εργασιας του, τη ζωη εκει αν εχει αυτοκινητο αν κινουνται με λεωφορεια τραινα κτλ ολα αυτα...υπαγονται στη κατηγορια αλλαγη. Αλλαγη = πολλα πχ πολιτισμιακο σοκ, καταθλιψη, αλλαγή = καινούργιοι ορίζοντες σε γερές βασεις για τη ζωή μας, καινούργια κι ενδιαφέροντα πράγματα γύρω μας. Ας διαλέξει ας σκεφτει τι μπορεί να τον περιμένει. Εχοντας υποψην ολα αυτα ας πραξει κι ας φυγει ετοιμος. Ειναι κι ευκολα ειναι και δύσκολα. Μη κολλάμε σε ένα "φυγετε γρηγορα η χωρα βουλίαζει" Εξω τι γίνεται? Οπως ειναι εδω ειναι κι εκει και χειρότερα στην αρχη. Εφοσον ειναι νεο παιδί εχει δικαιώμα να δοκιμάσει σκεπτομενος σωστά και να εκμεταλευτεί το πτυχίο του όσο μπορεί
        οταν λεω βολεμενοι δεν ειναι μονο η κατηγορια που αναφερατε πολυ σωστα,ειναι κ η κατηγορια που λενε εγω ειμαι μια χαρα σιγα μην ξενυτευτο ελα μωρε που να πατε γιατι φευγετε κ πιστεψτε με υπαρχουν πολυ απο αυτους...κ ναι δεν μπορουν ολοι να αλλαξουν ριζικα την ζωη τους αλλα οταν εισαι νεος εχεις την επιλογη του ρισκου..κατι που αλλοι οπως οικογενιαρχες μπορει να αναγκαστουν να μεινουν εκει γιατι εχουν παιδια..ολα σχετικα ειναι...

        Comment


          #19
          Φυσικά και ειναι σχετικά όλα. Κι εγώ μαζι σας ανησυχώ για τα παιδία μου και ψάχνω ανωδυνο τρόπο ώστε να επιβιώσουν αν τυχόν τα φέρει η τύχη ή ότι άλλο έξω. Πιστεύω στο Θεό κι ότι πάντα μας νοιάζετε και μας δείχνει το "δρόμο" Επικροτώ πρώτη αυτούς που είναι σε πολύ δύσκολη κατάσταση ότι πρέπει να φύγουν, οι υπόλοιποι ας σκεφτούν κάτι Δε ξέρω τι. Κάτι ώστε να μη μείνουν τα πάντα κουφάρια στην Ελλάδα και τα αγοράσουν εξευτελιστικα οι ξένοι κι αυτό αν..Γιατί κι ο ξένος εργάζεται και ζεί δε του περισσεύουν τώρα με το ευρώ. Καποτε με τα μάρκα πχ ειχε ευκαιρίες να φτιάξει ένα σπίτι να έχει όταν γυρίσει. Ολα αυτα φερνουν και νέες θέσεις εργασίας φερνανε δλδ κάποτε Συμβουλη δική μου να πιστεύετε και να προσέχετε

          Comment


            #20
            εγω πρωσοπικα πιστευω..κ ελπιζω σε κατι καλητερο..ολοα για καποιο λογο γινονται σε αυτη την ζωη...εσεις ζηται στην ελλαδα?

            Comment


              #21
              Μετά από απουσία τριών ημέρων λόγω ταξιδιου ξαναεπιστρέφω...

              dreamfairy, όλοι ελπίζουμε για κάτι καλύτερο εκει έξω αυτό είναι σίγουρο, αλλιώς δεν θα κάναμε καν την σκέψη να φυγουμε έξω. Το ζήτημα φυσικά και είναι πως θα είναι τα πράγματα κεί εξω. Δεν ξέρω εργασιακά πως ειναι τα πράγματα, φαντάζομαι όμως και θέλω να ελπίζω πώς υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες εκεί πέρα. Μπορει να είναι και αλλιώς.

              Και ξαναλέω, άποψη προσωπική τουλάχιστον, με ενδιαφέρει εκεί που θα πάω πρώτα να ζω αξιοπρεπώς και να μπορω να επιβιώσω και να στήσω τη ζωη μου. Κάτι που εδω πέρα, στην παρούσα φάση μου φαίνεται πρακτικά αδύνατο. Πρέπει να σταματήσει και αυτή η αντίληψη απο νέους σαν και μενα ότι πάντα θα υπάρχει ένας μπαμπας από πίσω που θα στηρίζει. Πρεπει καποια στιγμή να μαθουμε να ζουμε στα πόδια μας.

              Θα είναι ψυχοφθόρο το ξέρω πηγαινοντας σε μια ξένη χώρα. Θα δοκιμαστουν και οι αντοχές αλλά δεν έχω χρόνο να περιμένω πότε και αν θα στρώσουν τα πράγματα εδώ.

              Comment


                #22
                Originally posted by GEOPAZ View Post
                εγω πρωσοπικα πιστευω..κ ελπιζω σε κατι καλητερο..ολοα για καποιο λογο γινονται σε αυτη την ζωη...εσεις ζηται στην ελλαδα?
                Εδω ζω και το παλεύω παρα πολύ, δεν είναι απλό να τα παρατήσεις όλα. Το παλεύω με ήθος και τίμια ΄γιατί ξέρω τον εαυτό μου δε θα μπορούσα τη παρανομία

                Comment


                  #23
                  Originally posted by Fu Manchu View Post

                  Θα είναι ψυχοφθόρο το ξέρω πηγαινοντας σε μια ξένη χώρα. Θα δοκιμαστουν και οι αντοχές αλλά δεν έχω χρόνο να περιμένω πότε και αν θα στρώσουν τα πράγματα εδώ.
                  Κι εγώ αν ήμουν νεότερη και γνώριζα καλά που θα ήθελα να ζήσω, δεν είχα πίσω μου μαγαζιά που φυτοζωούν ομως παρόλα αυτά πως γίνεται να τα παρατήσεις? Δεν ειχα παιδιά που έχουν άποψη και δε θέλουν να φύγουν, δεν είχα υπαλλήλους να περιμένουν απο μένα για το αν εχει αύριο μεροκάματο..δεν..δεν.... Λοιπόν αν δεν είχα υποχρεώσεις θα δοκιμαζα.Ολα αυτά δεν είναι δικαιολογίες, είναι υποχρεώσεις.
                  Γνωρίζω ότι τα πράγματα δε θα στρώσουν άμεσα, να δούμε τι θα γίνει.

                  Ζύγισε τα κι αποφάσισε, το βλέπω να είσαι διαθέσιμος και καλά θα κάνεις να πας έξω. Φυσικά μετά απο τη προσαρμογή σου θα είσαι καλύτερα εκει απο άποψη ασφάλειας και οικονομίας.

                  Comment


                    #24
                    Ο κάθε ένας έχει τους δικούς του λόγους όταν αποφασίζει να μεταναστεύσει, μπορεί να είναι λάθος μπορεί να είναι σωστοί, αλλά στο δικό του μυαλό είναι ότι καλλίτερο.
                    Δεν μπορείς να κατηγορήσεις αυτούς που επιλέγουν να κάτσουν,που μπορεί να είναι λαθος ή σωστοί, έχουν και αυτοί τους δικούς τους λόγους.
                    Δεν πειράζει, θα φιλάνε τα πάτρια εδάφη.
                    Μπορείς όμως να κατηγορήσεις όλους αυτούς, που όταν τους μιλάς για τα ονειρα και τις ελπίδες σου, το μόνο που κάνουν είναι να σε κατακρίνουν και να ειρωνεύονται και να σου λένε ότι σε 1 μήνα θα είσαι πίσω ή αν κάτσεις η μοίρα σου είναι τελειωμένη....
                    Αυτό που πρέπει να κάνει ο καθένας, είναι να κρίνει τα υπέρ και τα κατά της κάθε περίπτωσης και να επιλέξει βάση των ιδιαιτεροτήτων του.
                    Μην είμαστε απόλυτοι, δεν μπορούμε να φύγουμε όλοι αλλά ούτε και να κάτσουμε να πεθάνουμε μόνο και μόνο για να έχουμε τον ήλιο και τη θάλασσα και για να λεγόμαστε Έλληνες.
                    Το λάθος δεν είναι το να κάτσουμε ή να φύγουμε.Λάθος είναι να φύγουμε με φουσκωμένα μυαλά και να στηριζόμαστε αλλού. Λάθος είναι να κάτσουμε να κλαίμε και να περιμένουμε τη σωτηρία από αλλού....

                    Comment


                      #25
                      ποιος θα μου απαντηση πωσ μπορω να μεταναστευσω στην αυστραλια??

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by Ελισαβετ Κωνστα View Post
                        ποιος θα μου απαντηση πωσ μπορω να μεταναστευσω στην αυστραλια??
                        Eλισάβετ θα πρέπει να γίνεις πιό συγκεκριμένη στο ερώτημα σου .
                        Καλύτερα είναι να διαβάσεις καλά το θέμα της Αυστραλίας να ενημερωθείς από διάφορες περιπτώσεις που είναι γραμμένες από πατριωτάκια που μετανάστευσαν στην Αυστραλία και μετά ότι απορίες έχεις ρώτησε, δεν είναι κάτι απλό .Άρχισε να διαβάζεις απο εδώ.


                        πάτα εδώ !Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία !

                        Υ.Γ. Στο θέμα της Αυστραλίας γράψε τις ερωτήσεις σου !
                        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                        Comment


                          #27
                          πειτε μου λιγα λογια δεν ξερω πως να το χειριστω ολο αυτο για να αντλισω πληροφοριες για την μεταναστευση στην Αυστραλια αν μπορει καποιος να με διαφωτησει θα του ειμαι ευγνωμων

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by Ελισαβετ Κωνστα View Post
                            πειτε μου λιγα λογια δεν ξερω πως να το χειριστω ολο αυτο για να αντλισω πληροφοριες για την μεταναστευση στην Αυστραλια αν μπορει καποιος να με διαφωτησει θα του ειμαι ευγνωμων

                            Στο θέμα της Αυστραλίας γράψε τις ερωτήσεις σου !

                            Κάνε κλίκ εδώ διάλεξε θέμα και γράψε την ερώτησή σου !
                            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by patrioten View Post
                              Στο θέμα της Αυστραλίας γράψε τις ερωτήσεις σου !

                              Κάνε κλίκ εδώ διάλεξε θέμα και γράψε την ερώτησή σου !
                              Επειδη ,αυτα ειναι κλειδωμενα ,ας μπει σ αυτο το θρεντ ,εδω ,για να ρωτησει !
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by patrioten View Post
                                Eλισάβετ θα πρέπει να γίνεις πιό συγκεκριμένη στο ερώτημα σου .
                                Καλύτερα είναι να διαβάσεις καλά το θέμα της Αυστραλίας να ενημερωθείς από διάφορες περιπτώσεις που είναι γραμμένες από πατριωτάκια που μετανάστευσαν στην Αυστραλία και μετά ότι απορίες έχεις ρώτησε, δεν είναι κάτι απλό .Άρχισε να διαβάζεις απο εδώ.


                                πάτα εδώ !Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία !

                                Υ.Γ. Στο θέμα της Αυστραλίας γράψε τις ερωτήσεις σου !
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X