Announcement

Collapse
No announcement yet.

Απόψεις για μετανάστευση

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Απόψεις για μετανάστευση

    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,
    Ο λόγος που ανοίγω αυτό το θέμα είναι να διαβάσω κάποιες απόψεις των μελών σχετικά με την μετανάστευση στο εξωτερικό για την αναζήτηση καλύτερων συνθηκών εργασίας, ενός καλύτερου βιοτικού επιπέδου.
    Καταρχήν να αναφέρω ότι είμαι απόφοιτος ΤΕΙ πληροφορικής και εδώ και δύο χρόνια εργάζομαι σαν τεχνικός Η/Υ. Τα έσοδα μου είναι μικρά αν και σαν αντικείμενο μου έχει μάθει πράγματα. Εδώ και ένα χρόνο μου έχει μπει η ιδέα της αναζήτησης καλύτερης τύχης στο εξωτερικό και κυρίως προς Βορρά(Γερμανία, Αυστρία, Ολλανδία κλπ).
    Ο λόγος που το σκέφτομαι είναι κυρίως για εξέλιξη πάνω στο αντικείμενο και όπως προανέφερα για λόγους καλύτερων συνθηκών διαβίωσης. Και φυσικά δεν πάω με την αντίληψη ότι αν πάω έξω θα πρέπει να κάνω περιούσια. Γνωρίζω ότι αυτά πλέον έχουν τελειώσει. Το ζήτημα είναι η επιβίωση.
    Σε συζητήσεις με άτομα που έχουν ζήσει έξω μου λένε ότι πλέον έξω τα πράγματα είναι δύσκολα στο να βρεθεί κάτι αξιόλογο. Μου λένε ότι το καλύτερο είναι να προσπαθήσω εδώ και ότι αν φύγουν όλοι ποιος τελικά θα μείνει (έχουν ένα δίκιο) και ότι θα χρειαστεί γενικότερα τύχη.
    Εν ολίγης, είμαι εξαιρετικά μπερδεμένος για το τι να κάνω. Από τι μια μου έχει καρφωθει η ιδέα να φύγω έξω και από την άλλη σκέφτομαι μήπως πρέπει να προσπαθήσω περισσότερο και να παλέψω για την επιβίωση (όπως όλοι).
    Συγνώμη για το σεντόνι και ευελπιστώ σε απαντήσεις και από δω αλλά κυρίως και από αυτούς που ζουν η έχουν ζήσει στο εξωτερικό. Ευχαριστώ.

    #2
    Originally posted by Fu Manchu View Post
    Από τι μια μου έχει καρφωθει η ιδέα να φύγω έξω και από την άλλη σκέφτομαι μήπως πρέπει να προσπαθήσω περισσότερο και να παλέψω για την επιβίωση (όπως όλοι).
    It's up to you!

    Comment


      #3
      Περισσότερες ευκαιρίες σίγουρα θα εχεις απο ο,τι στην Ελλάδα. Θα αντιμετωπίσεις αλλες
      δυσκολίες ομως, να μπεις στην αγορά, να βρεις στέγη τετοια πραγματα. Υπαρχουν ομως προοπτικές. Απο εκει και περα εσυ αποφασίζεις.

      Comment


        #4
        Φυσικά και η απόφαση αφορά εμένα. Εγω απλά ζητάω απόψεις σχετικά με την μετανάστευση στο εξωτερικό

        Comment


          #5
          Η απαντηση για μενα ειναι μια.. Φυγε οσο πιο γρηγορα μπορεις!!!

          Δεν θελω να πω περισσοτερα γιατι αν μπω σε λεπτομεριες θα νευριασω και θα γινω πολυ κακος για to ellada - elladistan.
          You Can Have Whatever You Like...

          Comment


            #6
            Originally posted by Diamond Spy View Post
            Η απαντηση για μενα ειναι μια.. Φυγε οσο πιο γρηγορα μπορεις!!!

            Δεν θελω να πω περισσοτερα γιατι αν μπω σε λεπτομεριες θα νευριασω και θα γινω πολυ κακος για to ellada - elladistan.
            Μα το θέμα ειναι να πούμε και τους λόγους για το κάθε τι.

            Comment


              #7
              Η αποψη μου ειναι οτι η Ελλαδα για να ανακαμψει θα περασουν αρκετες δεκαετιες....οποτε αυτο που σου λενε οι γυρω σου για να το παλεψεις εδω δεν υπαρχει.Η μονη παλη που θα κανεις εδω θα ειναι για την αναξιοπρεπη επιβιωση.Σιγουρα το να φυγει κανεις εξωτερικο εμπεριεχει πολλα ρισκα και κινδυνους ομως οσο καλυτερα προετοιμαστεις γι αυτο τοσο θα αυξησεις και τις πιθανοτητες επιτυχιας της μεταναστευσης.Ο λογος που πιστευω οτι καποιος ειναι καλυτερα να μεταναστευσει αν μπορει ειναι οτι ετσι θα του δωθει η ευκαιρια να ζησει αξιοπρεπως πραγμα που στην Ελλλαδα ειναι αδυνατο πλεον εκτος αν ανηκει στους πλουσιους.Οσο για τις δυσκολιες που θα συναντησεις (οι οποιες ειναι δεδομενες) νομιζω πως θα ξεπεραστουν και σιγουρα θα ξεχαστουν μολις στρωσεις ξανα τη ζωη σου.Να θυμασαι επισης για τους ανθρωπους οτι αυτο που δεν μπορουν να καταφερουν δε θελουν να το καταφερει ουτε κανενας αλλος...

              φιλικα....

              Comment


                #8
                Ακούω πολλούς καθημερινά να θέλουν να φύγουν, βλέπω ότι γίνεται μόδα όλο αυτό το σκηνικό. Ξέρω άτομα που δεν έχουν να φάνε και δε σκέφτοντε να φύγουν κι έχουν και γνωστους στο εξωτερικό με στανταρ βοήθεια. Ξέρω άτομα πού έχουν δουλειά και περιουσίες (ενοίκια,μετοχές) και είναι έτοιμοι να φύγουν κι όλο αυτό λενε.

                Το τι θα κάνει ο καθένας νομίζω εξαρτάτε απο την ιδιοσυγκρασία του και το επάγγελμά του. Αν νομίζει ότι ταιριάζει με ξένες κουλτούρες ή εαν το επάγγελμα του τον οδηγήσει εξωτερικό κυρίως απο προτάσεις που γίνονται και ναι συμβαίνουν αυτά εαν είναι κανείς εξειδικευμένος και του τύχει.
                Επίσης παιζουν κι άλλοι παράγοντες το ρόλο τους όπως οικογένεια, παιδια κτλ.

                Σε όλα τα παραπάνω ένα είναι σίγουρο επι το πλείστον. Θα ξοδευτούν πολλά ευρώ στην διάρκεια ενος έτους εως δύο μέχρι να εγκλιματιστεί κανεις στα νεα δεδομένα. Δε βάζω και το συναισθηματικό που μπορει κάποιος να τα βρει αλλιώς και τελικά να το μετανοιώσει και να χάσει και τη δουλειά του εδω.

                Θα έφευγα μόνο εαν μπορούσα να σταθώ μόνη στα πόδια μου που λένε χωρίς βοήθεια κι ας μου δωθει δε θα κρεμαστώ απο αυτήν. Θα έφευγα εαν δεν άλλαζα τις συνήθειες μου και η καθημερινότητα μου δεν άλλαζε στα μέγιστα απο κλιμα εώς χώρος οπού θα εργάζομαι και το τρόπο. πχ δε μπορει να πει κανεις θα κάνω ότι δουλειά βρω! Εαν δεν εχει μαζέψει ντομάτες το καλοκαίρι μέσα στα χωράφια, δε θα μπορέσει και να μαζέψει φασολάκια στην Ολλανδία.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by DiD666 View Post
                  Περισσότερες ευκαιρίες σίγουρα θα εχεις απο ο,τι στην Ελλάδα. Θα αντιμετωπίσεις αλλες
                  δυσκολίες ομως, να μπεις στην αγορά, να βρεις στέγη τετοια πραγματα. Υπαρχουν ομως προοπτικές. Απο εκει και περα εσυ αποφασίζεις.
                  συμφωνω στο "προοπτικές" αλλά πάντα ανάλογα με το επάγγελμα μας.Δε φεύγουμε απο τη καφετέρια που σερβίρουμε εδω για να πάμε να σερβίρουμε στο εξωτερικό. τιποτε δε θα αλλάξει οι μισθοί είναι ανάλογοι με το κόστος ζωής παντού.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by karmen1314 View Post
                    Η αποψη μου ειναι οτι ......Να θυμασαι επισης για τους ανθρωπους οτι αυτο που δεν μπορουν να καταφερουν δε θελουν να το καταφερει ουτε κανενας αλλος...

                    φιλικα....
                    Καλό...
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      #11
                      Και γω είμαι της αντίληψης ότι αν ζει κάποιος έξω θα ζει πιο αξιοπρεπώς από ότι εδώ... Ειναι μια παράμετρος που με έχει βάλει στο τριπάκι να ψαξω την τυχη μου. Η άλλη φυσικά είναι το εργασιακό κομμάτι, πιστεύοντας ότι εξω οι προοπτικές εξέλιξης είναι περισσότερες. Δεν θέλω να μείνω στάσιμος σε αυτλο που σπούδασα. Απο την αλλη ομως είναι και κόσμος που, στην αρχη τουλάχιστον, δουλεύει σε κάτι διαφορετικό από αυτό που σπούδασε.

                      Comment


                        #12
                        Χαίρομαι που υπάρχουν νέοι άνθρωποι που σκέφτονται να βάλουν τη ζωή τους σε περιπέτειες και στην προκειμένη περίπτωση να φύγουν στο εξωτερικό για να γλιτώσουν την αξιοπρέπειά τους, να μείνουν σωστοί με τους εαυτούς τους και να μην γίνουν και αυτοί λαμόγια και υποκριτές.

                        Comment


                          #13
                          Μακη καλως ηρθες στην παρεα μας.Αυτο που ειπες παραπανω δικαιολογει και το γεγονος οτι εδω μεσα μπορει να συναντησεις παρα πολυ καλα παιδια!Εγω προσωπικα εχω γνωρισει πολυ αξιολογους ανθρωπους απο το πατριωτακι και οπως φαινεται συνεχιζω Να προσθεσω στα λεγομενα σου πως η λαμογια και η υποκρισια γινεται εργαλειο επιβιωσης στην Ελλαδα οχι απο επιλογη αλλα απο αναγκη και απο εκει και περα δεν υπαρχει διλειμμα για το τι να κανει κανεις εφοσον μπορει.....αμα δε μπορει να φυγει κανεις εξω ειναι παρα πολυ δυσκολο....καλη τυχη σε ολους μας!

                          Comment


                            #14
                            Καλή τύχη σε όλους μας, όπως και να έχει! Όμως karmen1314, o έλληνας είχε τόσες μα τόσες ευκαιρίες να αποφύγει τη λαμογιά, την υποκρισία και τη διαφθορά, είχε για όπλά την κοινωνική ευμαρεια, τη δικαιοσύνη, την ευρωπαική ένωση και τόσα άλλα, και τι έκανε? Προτίμησε να παραμείνει κομματικοποιημένος υποκριτής δουλοπρεπείς και λαμόγιο το κατά δύναμη, μιλάω βέβαια για το μέσο όρο.. Τωρα βεβαια σε αυτή τη φάση που είμαστε δεν μπορεί κάποιος να διαβιώσει αξιοπρεπώς έυκολα, έχει μεγάλα τιμήματα για όποιον ακουλουθεί έναν τέτοιο δρόμο, όχι όμως ότι τον παρέσυραν να κύματα τον έλληνα και ότι δεν είχε άλλη επιλογή..

                            Comment


                              #15
                              καλος ηρθες στην παρεα μας..θα σου απαντησω πρωτα για 'το αν φυγουμε ολοι ποιος θα μεινει'..δεν θα φυγουν ολοι καποιοι ειναι πλουσιοι,αλλοι βολεμενοι ακομα κ υπαρχει κ μια μεριδα που εγω θα τους ελεγΑ δειλους ,φοβουνται να ανοιξουν τα φτερα τους κ υπαρχουν εθνικηστες που δεν αφηνουν την πατριδα με τιποτα..ΓΑΥΤΟ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΕ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΣΟΥ Κ ΠΕΤΑ ΑΝ ΘΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ Κ ΑΝ ΠΑΛΙ ΟΧΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΣ ΓΙΑΥΤΟ..Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΜΑΣ ΑΝΗΚΕΙ Κ ΤΗΝ ΦΙΑΧΝΟΥΜΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΣΟ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΑ ΘΕΛΩΜΑΣ..Η ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΜΑΣ ΠΟΥΛΗΣΕ ΚΑΚΙΑ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΑΜΕ ΣΑΝ ΙΔΕΑ ,ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ..Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ Κ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ ..ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΕΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΧΕΙ ΧΤΙΣΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ..ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ!!

                              Comment

                              Working...
                              X