Announcement

Collapse
No announcement yet.

Είμαι στην φάση του Ψαξίματος!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Είμαι στην φάση του Ψαξίματος!!!

    καλημέρα από Ελλάδα ή good morning για εσάς τους έξω.... Με λένε Γιώργο και είμαι ένας από τους νέους που παλεύουν όλη ημέρα σε δουλειές για να έχουν στην άκρη ένα χαρτζιλίκι. Έχω τελειώσει δημοσιογραφία εδώ και 2 χρόνια. Φέτος ξεκίνησα σε μια σχολή μαγειρικής (μεγάλο μεράκι από πιτσιρίκος).
    Που θέλω να καταλήξω με τον πρόλογο?
    Είμαι πλέον στη φάση της μετανάστευσης, έχω περάσει την φάση της ιδέας και τώρα είμαι στην φάση της έρευνας. Έχω ακόμη ένα χρόνο σχολής, αλλά θέλω να σας ρωτήσω για τους μάγειρες, τι βιογραφικό πρέπει να έχει κάποιος (π.χ ως δημοσιογράφος έχω αρκετά καλό αλλά ως μάγειρας είμαι ως training ''chef''). Επίσης σκέφτομαι σοβαρά ως σαιζόν να δουλέψω κάπου στην Αγγλία,Σκωτία να γυρίσω πίσω για να τελειώσω την σχολή και στη συνέχεια να έρθω για μόνιμη κατοίκηση στο νησί. Είμαι πλήρως χαμηλών τόνων και ξέρω τι πρόκειται να συναντήσω στη νέα μου μελλοντική ζωή και ήταν κάτι που ήθελα να κάνω πάντα!
    Κάθε βοήθεια από εσάς είναι δεχτή.. Θα χαρώ αν μου απαντήσετε...
    Υ.Γ. Έχω καταλήξει στις περιοχές brighton,plymouth,notingham και από βόρεια Νιουκαστλ,Σάντερλαν, Γλασκώβη κ Αμπερντίν αυτές είναι οι πόλεις που ψάχνομαι παραπάνω...
    Υ.Γ2 Θα είμαι με την κοπέλα μου η οποία έχει τελειώσει ως κοινωνική λειτουργός.

    #2
    το φαγητο παντου εχει ζητηση και αν εχεις μερακι, θα πας μπροστα.

    ειδικα στην αγγλια που το φαγητο ειναι .... για χλεχλεδες


    δεν χρειαζεσαι εμπειρια και βιογραφικο.

    βρισκεις μια οποιαδηποτε δουλεια υποβοηθου για κοψιμο καροτων/ αγγουριων/ προετοιμασια και προχωρας αν εισαι για παραπανω


    καλη επιτυχια !!!

    Comment


      #3
      14.10.2013
      Στην ουρά και οι Βρετανοί για συσσίτια.
      Βρετανία 2013: Η νέα πατρίδα των σύγχρονων συσσιτίων στη γηραιά ήπειρο.

      Στην ουρά και οι Βρετανοί για συσσίτια !
      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        #4
        Originally posted by McTsiap View Post
        ξέρω τι πρόκειται να συναντήσω στη νέα μου μελλοντική ζωή και ήταν κάτι που ήθελα να κάνω πάντα!
        Δεν εχεις ιδεα ουτε στο παραμικρο τι σε περιμενει και δε στο λεω με κακια ή πονηριά. Αν λες πως ολη σου τη ζωη ηθελες να μεταναστευσεις καταλαβαινω πως βλεπεις τη μεταναστευση και τα μερη που θες να πας ρομαντικα.
        Στο ζουμι: Προσωπικα θες ενα αξιοπρεπες βιογραφικο αν θες μια αξιοπρεπη προσφορα (αν οποια προσφορα) για δουλεια στη Βρεττανια. Το περιβαλλον ειναι ανταγωνιστικοτατο απο τα επιπεδα καθαριστριας. Ατομα χωρις γνωριμιες πρεπει να πονταρουν σε καλες ικανοτητες επικοινωνιας και ενδιαφεροντα βιογραφικα σημειωματα. Γιατι σαν εστιατορας δε θα ενδιαφερθω για εσενα που βγηκες απο τη σχολη και ζητας δουλειας, αλλα θα προτιμησω καποιον με εμπειρια. Το ιδιο κι αν ειμαι αρχισυντακτης σε καποια εφημεριδα. Στοχος υψηλος κατ εμε, αν δεν ειναι τα αγγλικα που μιλας σε επιπεδο μητρικης γλωσσας. Θα σου προτεινα να ξεχασεις Γλασκωβη και λοιπες μεγαλες πολεις και ψαξου για Bristol, Essex, Inverness και παρομοιου μεγεθους επαρχιες ή πολεις. Εκει οι ευκαιριες ειναι συχνοτερες απο οσο θα νομιζε καποιος, αλλα αναναλογιστεις την πληθωρα ανθρωπων που ελκουν μεγαλα αστικα κεντρα, καταλαβαινεις. Απο εκει και περα καντε καλο κομποδεμα και ετοιμαστειτε. Η ζωη δεν εχει καμμια σχεση με τις ταινιες.

        Comment


          #5
          Originally posted by DiD666 View Post
          Δεν εχεις ιδεα ουτε στο παραμικρο τι σε περιμενει και δε στο λεω με κακια ή πονηριά. Αν λες πως ολη σου τη ζωη ηθελες να μεταναστευσεις καταλαβαινω πως βλεπεις τη μεταναστευση και τα μερη που θες να πας ρομαντικα.
          Στο ζουμι: Προσωπικα θες ενα αξιοπρεπες βιογραφικο αν θες μια αξιοπρεπη προσφορα (αν οποια προσφορα) για δουλεια στη Βρεττανια. Το περιβαλλον ειναι ανταγωνιστικοτατο απο τα επιπεδα καθαριστριας. Ατομα χωρις γνωριμιες πρεπει να πονταρουν σε καλες ικανοτητες επικοινωνιας και ενδιαφεροντα βιογραφικα σημειωματα. Γιατι σαν εστιατορας δε θα ενδιαφερθω για εσενα που βγηκες απο τη σχολη και ζητας δουλειας, αλλα θα προτιμησω καποιον με εμπειρια. Το ιδιο κι αν ειμαι αρχισυντακτης σε καποια εφημεριδα. Στοχος υψηλος κατ εμε, αν δεν ειναι τα αγγλικα που μιλας σε επιπεδο μητρικης γλωσσας. Θα σου προτεινα να ξεχασεις Γλασκωβη και λοιπες μεγαλες πολεις και ψαξου για Bristol, Essex, Inverness και παρομοιου μεγεθους επαρχιες ή πολεις. Εκει οι ευκαιριες ειναι συχνοτερες απο οσο θα νομιζε καποιος, αλλα αναναλογιστεις την πληθωρα ανθρωπων που ελκουν μεγαλα αστικα κεντρα, καταλαβαινεις. Απο εκει και περα καντε καλο κομποδεμα και ετοιμαστειτε. Η ζωη δεν εχει καμμια σχεση με τις ταινιες.
          Θα συμφωνήσω με τον Did666. Ήμουν Αγγλία λόγω σποδών και έχω αρκετούς γνωστούς εκεί.Είχα και συμφοιτητές που μένανε καιρό εκεί και δούλευαν σε εστιτόρια. Εκτός αν είσαι πολύ έμπειρος, τα πράγματα είναι δύσκολα στο κλάδο. Οι λωρες είναι πολλές και θα βρείς άτομα απο όλο τον κόσμο να δουλεύει εκεί. Τα πιο πολλά εστιατόρια είναι έθνικ και αν και πολλά σε αριθμό προτειμούν κάποιον απο την εκάστοτε χώρα που να γνωρίζει την κουζίνα της. Ίσως αν κοιτούσες άλλες χώρες όπως Γερμανία, έχοντας πάρει φυσικά το πτυχίο και όχι σαν ανειδικευτός, να έχεις καλύτερη τύχη (δεν μιλάω για ελληνική ταβέρνα). Ξέρω 2 άτομα που πήγαν Γερμανία σαν μάγειρες, ήταν επαγγελματίες φυσικά, και παίρνουν μισθούς πάνω απο 2 χιλιάρικα.Απο κει και πέρα σου εύχομαι ότι καλύτερο σε όποια απόφαση κι αν πάρεις.

          Comment


            #6
            ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας μεχρι τώρα. Παιδιά ξέρω πολύ καλά τι είναι μετανάστευση, και δεν εννοώ να πάω και να δω αξιοθέατα αλλά να μείνω εκεί για μια καλύτερη ζωή. Ελλάδα δουλεύω από τις 2 το μεσημέρι μέχρι το βράδυ για να ξεπληρώσω την σχολή,να τσοντάρω και λίγα για την οικογένεια και ως νέος που είμαι να διαθέσω και για μένα. Δόξα τον Θεό όρεξη υπάρχει για δουλειά, αλλά δεν μπορώ με 350 ευρώ τον μήνα -ούτε τόσα- να κάνω οικογένεια. Δεν θα είμαι πάντα 25 χρονών για να μου φτάνουν, τόσα σιγά σιγά μεγαλώνουν οι ανάγκες όπως και η ηλικία. Η μετανάστευση είναι κάτι το ιδανικό για όσους δν θέλουν να μείνουν στα 350 (συμβολική τιμή). Έχω κ γω γνωστούς και φίλους που έφυγαν και έφαγαν σκατά τα πρώτα χρόνια αλλά σε ηλικά 27 ετών έχουν κάνει οικογένεια και είναι μια χαρά και πίσω δεν έχουν κοιτάξει παρά μόνο για τίποτα διακοπές. Να είστε καλά σε ότι και αν κάνετε..

            Comment


              #7
              Originally posted by McTsiap View Post
              ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας μεχρι τώρα. Παιδιά ξέρω πολύ καλά τι είναι μετανάστευση, και δεν εννοώ να πάω και να δω αξιοθέατα αλλά να μείνω εκεί για μια καλύτερη ζωή. Ελλάδα δουλεύω από τις 2 το μεσημέρι μέχρι το βράδυ για να ξεπληρώσω την σχολή,να τσοντάρω και λίγα για την οικογένεια και ως νέος που είμαι να διαθέσω και για μένα. Δόξα τον Θεό όρεξη υπάρχει για δουλειά, αλλά δεν μπορώ με 350 ευρώ τον μήνα -ούτε τόσα- να κάνω οικογένεια. Δεν θα είμαι πάντα 25 χρονών για να μου φτάνουν, τόσα σιγά σιγά μεγαλώνουν οι ανάγκες όπως και η ηλικία. Η μετανάστευση είναι κάτι το ιδανικό για όσους δν θέλουν να μείνουν στα 350 (συμβολική τιμή). Έχω κ γω γνωστούς και φίλους που έφυγαν και έφαγαν σκατά τα πρώτα χρόνια αλλά σε ηλικά 27 ετών έχουν κάνει οικογένεια και είναι μια χαρά και πίσω δεν έχουν κοιτάξει παρά μόνο για τίποτα διακοπές. Να είστε καλά σε ότι και αν κάνετε..
              σε καταλαβαίνω. Απλά στο λέω με όλη την καλή διαθεσή ότι για αρχή και μέχρι που να αποκτήσεις αρκετή εμπειρία να υπολογίζεις να παίρνεις τον βασικό.Το επάγγελμα της κοπέλας σου θέλει αναγνώρηση, δες λίγο τα παρακάτω links:
              Social workers with international qualifications who trained and qualified outside the UK | Applying for registration | sssc

              Comment


                #8
                Originally posted by DiD666 View Post
                Δεν εχεις ιδεα ουτε στο παραμικρο τι σε περιμενει και δε στο λεω με κακια ή πονηριά. Αν λες πως ολη σου τη ζωη ηθελες να μεταναστευσεις καταλαβαινω πως βλεπεις τη μεταναστευση και τα μερη που θες να πας ρομαντικα.
                Στο ζουμι: Προσωπικα θες ενα αξιοπρεπες βιογραφικο αν θες μια αξιοπρεπη προσφορα (αν οποια προσφορα) για δουλεια στη Βρεττανια. Το περιβαλλον ειναι ανταγωνιστικοτατο απο τα επιπεδα καθαριστριας. Ατομα χωρις γνωριμιες πρεπει να πονταρουν σε καλες ικανοτητες επικοινωνιας και ενδιαφεροντα βιογραφικα σημειωματα. Γιατι σαν εστιατορας δε θα ενδιαφερθω για εσενα που βγηκες απο τη σχολη και ζητας δουλειας, αλλα θα προτιμησω καποιον με εμπειρια. Το ιδιο κι αν ειμαι αρχισυντακτης σε καποια εφημεριδα. Στοχος υψηλος κατ εμε, αν δεν ειναι τα αγγλικα που μιλας σε επιπεδο μητρικης γλωσσας. Θα σου προτεινα να ξεχασεις Γλασκωβη και λοιπες μεγαλες πολεις και ψαξου για Bristol, Essex, Inverness και παρομοιου μεγεθους επαρχιες ή πολεις. Εκει οι ευκαιριες ειναι συχνοτερες απο οσο θα νομιζε καποιος, αλλα αναναλογιστεις την πληθωρα ανθρωπων που ελκουν μεγαλα αστικα κεντρα, καταλαβαινεις. Απο εκει και περα καντε καλο κομποδεμα και ετοιμαστειτε. Η ζωη δεν εχει καμμια σχεση με τις ταινιες.
                το σχολιο σου φερνει μονο αρνητικουρα και κανει την ατμοσφαιρα βαρια και αμηχανη!!Αν νομιζεις οτι ξερεις την αγγλια στο μεγιστο εισαι γελασμενος,δε μενω εκει ουτε και εχω παει αλλα τα ατομα που με πληροφορουν και μιλαμε για τη ζωη εκει σα μεταναστης ειτε για σπουδες ειτε για εργασια ειτε για οτιδηποτε αλλο δε μοιαζει καθολου με της ελλαδας,τι εννοω..?Εννοω οτι ουτε θα σου πουνε πηγαινε στην ελλαδα ουτε θα σε μισοκοιταξουν προτιμωντας τον αγγλο υπηκοο για μια δουλεια.Οσο για τον φιλο πιο πανω που ανεβασε ενα θεμα σχετικα με τους αστεγους στην αγγλια που αναζητουν συσσιτια επετρεψε μου να σου πω οτι και στη ζυριχη,και στα Hamptons και στον κεφαλαρι υπαρχουν,

                Φιλε μου,τολμησε το,το μονο σιγουρο θα βρεις κατι καλυτερο,μπορει να μη ζησεις τη μεγαλη ζωη αλλα τουλαχισοτνν θα ζεις σε ενα καλυτερο κοσμο...οι επιτυχιες ερχονται μεσα στο ταξιδι

                Comment


                  #9
                  Originally posted by billsims View Post
                  το σχολιο σου φερνει μονο αρνητικουρα και κανει την ατμοσφαιρα βαρια και αμηχανη!!Αν νομιζεις οτι ξερεις την αγγλια στο μεγιστο εισαι γελασμενος,δε μενω εκει ουτε και εχω παει αλλα τα ατομα που με πληροφορουν και μιλαμε για τη ζωη εκει σα μεταναστης ειτε για σπουδες ειτε για εργασια ειτε για οτιδηποτε αλλο δε μοιαζει καθολου με της ελλαδας,τι εννοω..?Εννοω οτι ουτε θα σου πουνε πηγαινε στην ελλαδα ουτε θα σε μισοκοιταξουν προτιμωντας τον αγγλο υπηκοο για μια δουλεια.Οσο για τον φιλο πιο πανω που ανεβασε ενα θεμα σχετικα με τους αστεγους στην αγγλια που αναζητουν συσσιτια επετρεψε μου να σου πω οτι και στη ζυριχη,και στα Hamptons και στον κεφαλαρι υπαρχουν,

                  Φιλε μου,τολμησε το,το μονο σιγουρο θα βρεις κατι καλυτερο,μπορει να μη ζησεις τη μεγαλη ζωη αλλα τουλαχισοτνν θα ζεις σε ενα καλυτερο κοσμο...οι επιτυχιες ερχονται μεσα στο ταξιδι
                  Εφόσον ούτε μένεις εκεί ούτε έχεις πάει και δεν έχεις προσωπική εμπειρία, αυτά που λές δεν έχουν καμμία σχέση με την πραγματικότητα .
                  Το μέλος DiD666 έχει προσωπική εμπειρία .
                  Όσο για το θέμα που λες ότι ανέβασα είναι άρθρο απο την
                  Theguardian.UK ,friday 11 october 2013 !
                  Φυσικά συμφωνώ απόλυτα με το μέλος DiD666 ότι η πραγματική ζωή δεν έχει καμμία σχέση με τις ταινίες !
                  Εμείς τα μέλη που ζούμε στο εξωτερικό οφείλουμε να γράφουμε πως είναι τα πράγματα και η ζωή στο εξωτερικό τώρα .
                  Δεν παροτρύνουμε, ούτε εμποδίζουμε κανέναν, για το αν θα μεταναστεύσει η όχι !
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by billsims View Post
                    το σχολιο σου φερνει μονο αρνητικουρα και κανει την ατμοσφαιρα βαρια και αμηχανη!!Αν νομιζεις οτι ξερεις την αγγλια στο μεγιστο εισαι γελασμενος,δε μενω εκει ουτε και εχω παει αλλα τα ατομα που με πληροφορουν και μιλαμε για τη ζωη εκει σα μεταναστης ειτε για σπουδες ειτε για εργασια ειτε για οτιδηποτε αλλο δε μοιαζει καθολου με της ελλαδας,τι εννοω..?Εννοω οτι ουτε θα σου πουνε πηγαινε στην ελλαδα ουτε θα σε μισοκοιταξουν προτιμωντας τον αγγλο υπηκοο για μια δουλεια.Οσο για τον φιλο πιο πανω που ανεβασε ενα θεμα σχετικα με τους αστεγους στην αγγλια που αναζητουν συσσιτια επετρεψε μου να σου πω οτι και στη ζυριχη,και στα Hamptons και στον κεφαλαρι υπαρχουν,

                    Φιλε μου,τολμησε το,το μονο σιγουρο θα βρεις κατι καλυτερο,μπορει να μη ζησεις τη μεγαλη ζωη αλλα τουλαχισοτνν θα ζεις σε ενα καλυτερο κοσμο...οι επιτυχιες ερχονται μεσα στο ταξιδι
                    Δεν ξερω αν διαβασες καποιο αλλο ποστ ή δεν καταλαβες καλα το δικο μου, ομως πουθενα ουτε δηλωνω ουτε υπονοω πως γνωριζω τις συνθηκες που επικρατουν στο Η.Β. στο "μεγιστο". Δεν αναφερθηκα σε κανενα σημειο σε φυλετικες διακρισεις, αλλα αποκλειστικα σε ικανοτητες και δεξιοτητες. Εζησα στη Γλασκωβη μερικους μηνες, οπου υστερα απο ερευνα 3 ετων αποφασισα να παω. Δυστυχως λογω αλλων προβληματων αναγκαστικα να αρχισω υπο το μηδεν, ξανα στην Ελλαδα για να ερθω στο Μοναχο πριν 4 μηνες. Αν εχεις να εκφερεις αποψη αποκτημενη απο προσωπικη εμπειρια καν`το. Αν εχεις να μεταφερεις εμπειριες και σχολιασμους τριτων καν`το. Προσεξε ομως τον τονο σου αν θες να σε παρει κανεις στα σοβαρα αναλογως ποια αποψη εκφραζεις και πως. Επειδη το 98% των αναρτησεων στο φορουμ αναφερονται σε προετοιμασια ή την επιτυχια της μεταναστευσης, ευκολα καποιος βλεπει μονο τη δυσκολια του να πας καπου και να μεινεις χωρις την πιθανοτητα της αποτυχιας. Οι ιστοριες αποτυχιας και ποσων γυρνουν στην Ελλαδα απογοητευμενοι και αφραγκοι δεν γραφονται σχεδον ποτε. Οταν λοιπον κανουμε μια συζητηση σοβαρη, και ουσιαστικα συμβουλευουμε καποιον ο οποιος μας το ζητα εκθετοντας την "φαρετρα" του, δε μπορουμε να του απαντησουμε "αντε αγορι μου, και θα ζησεις καλυτερα. Εκει ειναι δυσκολα αλλα θα πετυχεις." Αν βλεπεις πως αντικειμενικα ο αλλος δεν γνωριζει και φαινεται πως δεν ειναι προετοιμασμενος, θα του το πεις κι ας πικραθει. Τωρα αν εσυ θες να χαϊδευεις αυτια, να το κανεις, αλλα μη μειωνεις γραφομενα αλλων για να δημιουργησεις επιχειρημα δικο σου.

                    Comment


                      #11
                      Εγω παιδια θα ηθελα να ρωτησω τα εμπειρα μελη που εχουν ζησει ή ζουν και αυτη τη στιγμη στο εξωτερικο, αλλά και οποιονδηποτε άλλο, την εξης ερωτηση:

                      - Γιατι, διαβαζοντας σας, μου φανταζει εμενα η Αγγλια σαν κατι "πολυ δυσκολο"...?
                      - Γιατι μου φαινεται οτι στη Γερμανια ή στη Σουηδια, για παραδειγμα, ΙΣΩΣ ειναι τα πραγματα λιγουλακι πιο ευκολα?

                      Προσοχη! ΔΕΝ λεω οτι τα εμπειρα μελη που γραφουν εκπεμπουν αρνητικοτητα ή οτιδηποτε άλλο αρνητικο! Μια χαρα τα λετε και σας ευχαριστουμε!!

                      Αλλά... τι να πω...

                      Μηπως "φταιει" οτι Αγγλια σκεφτονται αρχικα όλοι?! Δηλαδη, και ο Αφρικανος πχ. που μιλαει λιγα Αγγλικουλια, και ολοι μας στην τελικη, σκεφτομαστε για Αγγλια, λογω μιας καποιας γνωσης της γλωσσας, οπως επισης και επειδη η Αγγλια, λογω μουσικης, κουλτουρας κλπ, ειναι πιο ξακουστη απο άλλες χωρες (πχ. Δανια)?

                      Και στην τελικη: δουλειες στην Αγγλια υπαρχουν, βρε παιδια? Πραγματικα υπαρχουν?

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by Tsiakantaris View Post
                        Εγω παιδια θα ηθελα να ρωτησω τα εμπειρα μελη που εχουν ζησει ή ζουν και αυτη τη στιγμη στο εξωτερικο, αλλά και οποιονδηποτε άλλο, την εξης ερωτηση:

                        - Γιατι, διαβαζοντας σας, μου φανταζει εμενα η Αγγλια σαν κατι "πολυ δυσκολο"...?
                        - Γιατι μου φαινεται οτι στη Γερμανια ή στη Σουηδια, για παραδειγμα, ΙΣΩΣ ειναι τα πραγματα λιγουλακι πιο ευκολα?

                        Προσοχη! ΔΕΝ λεω οτι τα εμπειρα μελη που γραφουν εκπεμπουν αρνητικοτητα ή οτιδηποτε άλλο αρνητικο! Μια χαρα τα λετε και σας ευχαριστουμε!!

                        Αλλά... τι να πω...

                        Μηπως "φταιει" οτι Αγγλια σκεφτονται αρχικα όλοι?! Δηλαδη, και ο Αφρικανος πχ. που μιλαει λιγα Αγγλικουλια, και ολοι μας στην τελικη, σκεφτομαστε για Αγγλια, λογω μιας καποιας γνωσης της γλωσσας, οπως επισης και επειδη η Αγγλια, λογω μουσικης, κουλτουρας κλπ, ειναι πιο ξακουστη απο άλλες χωρες (πχ. Δανια)?

                        Και στην τελικη: δουλειες στην Αγγλια υπαρχουν, βρε παιδια? Πραγματικα υπαρχουν?
                        Το φόρουμ είναι ένας δικτυακός τόπος συνάντησης πληροφοριών
                        και εμπειριών.
                        Οι πληροφορίες που γράφονται αναφέρονται στην διαδικασία μετανάστευσης.
                        Το φόρουμ δεν κάνει κάποιο είδος πολιτικής ούτε και κατευθύνει καταστάσεις απλά αναφέρεται στην μετανάστευση σε διάφορες χώρες.
                        Τώρα αν κάποιος διαβάζοντας το φόρουμ καταλαβαίνει νομίζει η
                        αντιλαμβάνεται ότι σε κάποια χώρα είναι πιο εύκολα η όχι αυτό είναι παντελώς υποκειμενικό ο κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα από την δική του οπτική γωνία και βγάζει τα δικά του συμπεράσματα !
                        Αντικειμενικά όμως το φόρουμ είναι μία τράπεζα πολύτιμων πληροφοριών για τα τεκταινόμενα της ζωής στο εξωτερικό με ανταποκριτές τα ίδια τα μέλη του φόρουμ δεν είναι κάτι κατευθυνόμενο από κάπου .
                        Γιαυτό και συμβουλεύουμε τα νέα μέλη να διαβάζουν καλά το φόρουμ και να μην βιάζονται να βγάλουν βιαστικά συμπεράσματα π.χ. για κάποια χώρα που ίσως ενδιαφέρονται να πάνε και να έχουν λανθασμένη η προκατειλημμένη άποψη η και φανατισμό (στο Λονδίνο πάνε όλοι οι διάσημoι) και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο .
                        Η πραγματική ζωή δεν έχει καμία σχέση με αυτά που βλέπουμε στην τηλεόραση .
                        Άλλο η αρνητικότητα και άλλο η πληροφόρηση π.χ. να μην αναφέρουμε ότι σε πρόσφατο άρθρο ο βρετανικός κολοσσός ενημερώσεις The Guardian.uk έγραψε ότι μοιράζουν τρόφιμα σε 5 εκατ. πεινασμένους Άγγλους η ότι στην Στουττγάρδη είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρεις σπίτι όπως και στην Στοκχόλμη η ότι για να πας στην Αυστραλία, Καναδά η Αμερική πρέπει να έχεις τον Θεό μπάρμπα !
                        Μεταναστεύει κάποιος για ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά του και για την οικογένειά του αυτό είναι μια κίνηση ζωής μακροπρόθεσμη και γιαυτό εξετάζουμε και την πορεία της χώρας που θα επιλέξουμε για μετανάστευση .
                        Αυτό που γράφεις για το που είναι πιο εύκολα η πιο δύσκολα δεν έχει καμμία λογική, από αυτά που γράφεις ισχύει ακριβώς το αντίθετο !
                        Για Ευρώπη οι "δύσκολες χώρες" είναι Σουηδία , Δανία , Φινλανδία , Νορβηγία και Γερμανία λόγω της δυσκολίας της γλώσσας η Αγγλία φαντάζει πιο προσβάσιμη λόγω γλώσσας .
                        Η Γερμανία ανέκαθεν ήταν για τους Έλληνες πρώτη επιλογή από παλιά παραδοσιακά η βιομηχανία της Γερμανίας είναι η μεγαλύτερη του πλανήτη φέτος 2013 έκανε παγκόσμιο ρεκόρ εξαγωγών ετησίως 100 δις. ευρώ !
                        Η Αγγλία παρακολουθώντας τα διεθνή γενόμενα είναι μια κατεστραμμένη χώρα και το κρύβουν επιμελώς, δεν είναι προσωπική άποψη όλα τα διεθνή κέντρα πληροφόρησης αναφέρονται στο γιγαντιαίο χρέος της Αγγλίας και της κατεστραμμένης βιομηχανίας και γενικότερα στα προβλήματα που έχει αυτή η χώρα δεν τα λέω εγώ, μπορείς να ενημερωθείς σχετικά απο το διαδίκτυο , κάντο....
                        Το φόρουμ είναι μία πολύτιμη τράπεζα πληροφοριών για την μετανάστευση και την ζωή στο εξωτερικό "online" κανείς δεν αναγκάζει κανέναν για το τι θα κάνει στην ζωή του .
                        " it's up to you " !

                        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                        Comment


                          #13
                          patrioten!

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by Tsiakantaris View Post
                            Εγω παιδια θα ηθελα να ρωτησω τα εμπειρα μελη που εχουν ζησει ή ζουν και αυτη τη στιγμη στο εξωτερικο, αλλά και οποιονδηποτε άλλο, την εξης ερωτηση:

                            - Γιατι, διαβαζοντας σας, μου φανταζει εμενα η Αγγλια σαν κατι "πολυ δυσκολο"...?
                            - Γιατι μου φαινεται οτι στη Γερμανια ή στη Σουηδια, για παραδειγμα, ΙΣΩΣ ειναι τα πραγματα λιγουλακι πιο ευκολα?

                            Προσοχη! ΔΕΝ λεω οτι τα εμπειρα μελη που γραφουν εκπεμπουν αρνητικοτητα ή οτιδηποτε άλλο αρνητικο! Μια χαρα τα λετε και σας ευχαριστουμε!!

                            Αλλά... τι να πω...

                            Μηπως "φταιει" οτι Αγγλια σκεφτονται αρχικα όλοι?! Δηλαδη, και ο Αφρικανος πχ. που μιλαει λιγα Αγγλικουλια, και ολοι μας στην τελικη, σκεφτομαστε για Αγγλια, λογω μιας καποιας γνωσης της γλωσσας, οπως επισης και επειδη η Αγγλια, λογω μουσικης, κουλτουρας κλπ, ειναι πιο ξακουστη απο άλλες χωρες (πχ. Δανια)?

                            Και στην τελικη: δουλειες στην Αγγλια υπαρχουν, βρε παιδια? Πραγματικα υπαρχουν?
                            Ο Patrioten εχει καλυψει λιγο πολυ ολες τις πλευρες. Σε αυτο που πασχει το ΗΒ ειναι η δυσκολια η οποια θα συναντησει καποιος στο να του δωθει μια ευκαιρια να εργαστει. Εκει οταν συστησει καποιος ενα προσωπο για καποια δουλεια 90% να προσληφθει κιολας
                            καθως θεωρουν πως αντιλαμβανεται τη βαρυτητα μιας τετοιας κινησης ο υπαλληλος τους, κι εφοσον γνωριζει το πως δουλευει η εταιρια καταλαβαινει τι ψαχνουν. Οποτε εχει κανει το πρωτο scan και μενει μια συνεντευξη για το τυπικο. Οχι παντα φυσικα, αλλα καπως ετσι εχουν τα πραγματα. Οποτε λοιπον αμεσα δημιουργειτε το θεμα του ποιον ξερεις. Ολες οι φυλες προωθουν ομοεθνεις τους. Εμεις οι Ελληνες δεν το κανουμε αυτο. Η Αγγλια ειδικα οπου με λιγα αγγλικουλια και μια συσταση δουλευεις ευκολα δεν ειναι ευκολος προορισμος για καποιον διχως καμμια γνωριμια. Οι υπολοιπες χωρες που αναφερεις εχουν τις δικες τους δυσκολιες. Ευρεση στεγης, εργασιας, εκμαθηση γλωσσας, βιζα κτλ κτλ. Ενδεικτικα παραθετω εναν διαλογο με το φιλο που με εβαλε σε δουλεια στη Γλασκωβη μεσω της αρραβωνιαστικιας του.
                            Gav
                            yo, you still up ?
                            10/1/2013 01:04 π.μ.
                            Gav Edgar
                            Kirst is the assistant front of house manager in the ΤΑΔΕ Hotel on Argyle st. She said to hand your CV into her when she is on and she will do her best to get you something in there
                            they are always looking for staff
                            10/1/2013 01:09 π.μ.
                            DiD666
                            great. i`m sure i can make a stop amongst the rest.
                            ..... Glasgow .....G 8AZ is this correct?
                            Gav
                            yeah thats it, if you go in and ask for Kirsten she will take your cv and do her best to get you something man
                            10/1/2013 01:14 π.μ.
                            DiD666
                            much appreciate it man. just don`t want her to owe anyone a favour on my account though
                            10/1/2013 01:15 π.μ.
                            Gav
                            haha na not like that, they are always looking for staff and it can be hard to get into a hotel unless you know someone so Kirst is your someone

                            Comment


                              #15
                              Επειδη ο καθενας εχει διαφορετικα skills, εμπειρια, στοχους κλπ, προφανως η αναζητηση εργασιας δεν ειναι το ιδιο.
                              Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τοτε που ηρθα στην Αγγλια, δεν συναντησα καποιο προβλημα και μεχρι σημερα, δεν μετανοιωσα που εγκατελειψα το νεκροταφειο που λεγεται Ελλαδα.

                              Η Αγγλια ειναι πρωτη επιλογη απο πολλους λογω γλωσσας. Δουλειες υπαρχουν, δεν βλεπω προβλημα. Εχω μια περιεργια να δω τι θα παιχτει το νεο ετος με τους Βουλγαρους και τους Ρουμανους, οπως επισης και τι νεα μετρα θα θεσπιστουν απο την κυβερνηση.
                              Για να μην κουραζω, κυνηγηστε τα ονειρα σας, οσο πιο γρηγορα μπορειτε. Αν κατι μπορει να γινει αμεσα, μην το αφηνετε για την επομενη μερα, ισως ειναι αργα.

                              Καλη τυχη σε ολους.

                              Comment

                              Working...
                              X