Announcement

Collapse
No announcement yet.

Vart eller var?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Vart eller var?

    Καλησπέρα,
    δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά μεταξύ του var και του vart και πότε χρησιμοποιούμαι το καθένα;
    Ξέρει κάποιος να μου πει;
    Ευχαριστώ!

    #2
    – ”Var” är befintlighet och ”vart” är riktning. Var bor du? Vart flyttade du?

    Comment


      #3
      To var, hemma, här, där και καποιες ακομα λεξεις χρησιμοποιουνται για να δηλωσουν θεση-υπαρξη-κατασταση ,ΧΩΡΙΣ ΚΙΝΗΣΗ!
      π.χ. που μενεις? : var bor do? Ειμαι σπιτι, εδω, εκει,: jag är hemma, här, där.
      Ενω το vart, hem, hit, dit εχουν το ιδιο νοημα με τις προηγουμενες λεξεις ΑΛΛΑ χρησιμοποιουνται ΜΟΝΟ οταν υπαρχει κινηση!
      π.χ. Vart går du? Που πηγαινεις? (κινεισαι) Jag går hem, hit, dit. Πηγαινω (κινουμαι με τα ποδια ) σπιτι, εδω, εκει.
      Τα ρηματα λοιπον που δηλωνουν κατασταση χρησιμοποιουν την πρωτη μορφη των λεξεων ενω τα ρηματα που δηλωνουν κινηση χρησιμοποιουν την δευτερη μορφη των λεξεων.
      Οι λεξεις λοιπον var-vart, hem-hemma, här-hit, där-dit δηλωνουν το ιδιο πραγμα ΑΛΛΑ χρησιμοποιουνται με διαφορετικα ρηματα.

      Ελπιζω να σε κατατοπισαμε και οι 2....
      Την αλλη φορα που θα δεις μια απο τις 2 λεξεις απλα παρατηρησε ποιο ρημα την συνοδευει για να το καταλαβεις καλυτερα...

      Comment


        #4
        Παιδία σας ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές εξηγήσεις!
        Θα ήθελα με την ευκαιρία να προτείνω στην διαχείρηση του site να δημιουργηθεί ένας χώρος μέσα στο φόρουμ όπου θα μπορούμε ο καθένας από το γλωσικό του επίπεδο να βοηθά τους συμπατριώτες μας που μαθαίνουν σουηδικά, απαντώντας τους σε απορίες για τις οποίες δεν μπορούν να βρουν απάντηση στα βιβλία και στα λεξικά!

        Comment


          #5
          Originally posted by rockas072 View Post
          Παιδία σας ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές εξηγήσεις!
          Θα ήθελα με την ευκαιρία να προτείνω στην διαχείρηση του site να δημιουργηθεί ένας χώρος μέσα στο φόρουμ όπου θα μπορούμε ο καθένας από το γλωσικό του επίπεδο να βοηθά τους συμπατριώτες μας που μαθαίνουν σουηδικά, απαντώντας τους σε απορίες για τις οποίες δεν μπορούν να βρουν απάντηση στα βιβλία και στα λεξικά!
          Χωρις παρεξηγηση, υπαρχουν βιβλια σουηδικης γραμματικης και σχεδον ολα γραφουν για αυτο ακριβως που ρωτησες, να μην σου πω μαλιστα οτι ειναι και σχετικα απο τα βασικα πραγματα που μαθαινεις...
          Τα βιβλια κυκλοφορουν και στην Ελλαδα ή τα "κατεβαζεις" απο το ιντερνετ ή τα παραγγελνεις μεσω ιντερνετ...

          Βιβλιο σουηδικης γραμματικης κυκλοφορει και γραμμενο στα ελληνικα μαλιστα... υπαρχει ενα θεμα εδω μεσα που εχουν γραψει αρκετοι για θεματα γλωσσας, ριξτου αν θες μια ματια...

          Comment


            #6
            Καλημέρα,
            Άσχετα από την ερώτηση μου αυτό που προτείνω είναι πιο γενικό, για μένα και νομίζω για πολούς άλλους θα ήταν πολύ καλά να μπορούμε να γράφουμε μια πρόταση στα ελληνικά που δεν μπορούμε να την αποδόσουμε στα σουηδικά, και να παίρνουμαι βοήθεια από εμπειρότερους.

            Comment


              #7
              Originally posted by rockas072 View Post
              Καλημέρα,
              Άσχετα από την ερώτηση μου αυτό που προτείνω είναι πιο γενικό, για μένα και νομίζω για πολούς άλλους θα ήταν πολύ καλά να μπορούμε να γράφουμε μια πρόταση στα ελληνικά που δεν μπορούμε να την αποδόσουμε στα σουηδικά, και να παίρνουμαι βοήθεια από εμπειρότερους.
              Λυπαμαι rockas072, γιατι δεν νομιζω οτι εχω το επιπεδο των σουηδικων για να κανω μεταφραση σε κατι που εσυ ή καποιος αλλος με χαμηλοτερο επιπεδο σουηδικων απο εμενα χρειαζεται να μεταφρασει. Ελπιζω να καταφερεις να βρεις καποιον με περισσοτερα χρονια εδω στην Σουηδια και με καλυτερη γνωση σουηδικων απο την δικη μου και με διαθεση , πανω απ ολα, για να βοηθησει κατα τον τροπο που προτεινεις καποιον.

              Comment


                #8
                Φαντάζομαι όμως ότι σε αυτό το φόρουμ θα μπαίνουν και άλλοι χρήστες εκτός από εμάς!

                Comment


                  #9
                  Greeks of Gothenburg

                  Comment

                  Working...
                  X