Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αμερική ή Ευρώπη;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Παιδιά ποιο είναι το site της Λοταρίας; είχα βρει ένα μου είχε πει ένας φίλος γράφεσαι τζάμπα και μόλις μπήκα μέσα να κάνω τα χαρτιά με παίρνουν από Αμερική και μου ζητούσαν 180€ και μετά μου κάνανε προσφορά στα 150€. Όποιος θέλει ας μου το στείλει σε πμ.

    Φεύγει ένας φίλος τώρα τέλη Μαϊου για Νέα Υόρκη αλλά γενικά τα λεφτά είναι πολύ λίγα και δεν φτάνουν για τίποτα 4 χιλιάρικα, τα ενοίκια υψηλά.

    Comment


      #17
      Originally posted by Apisteftos View Post
      Παιδιά ποιο είναι το site της Λοταρίας; είχα βρει ένα μου είχε πει ένας φίλος γράφεσαι τζάμπα και μόλις μπήκα μέσα να κάνω τα χαρτιά με παίρνουν από Αμερική και μου ζητούσαν 180€ και μετά μου κάνανε προσφορά στα 150€. Όποιος θέλει ας μου το στείλει σε πμ.

      Φεύγει ένας φίλος τώρα τέλη Μαϊου για Νέα Υόρκη αλλά γενικά τα λεφτά είναι πολύ λίγα και δεν φτάνουν για τίποτα 4 χιλιάρικα, τα ενοίκια υψηλά.
      Αυτό που έγραψα και στο προηγούμενο post



      Είναι το επίσημο και είναι ΔΩΡΕΑΝ

      Comment


        #18
        αααα οκ σε ευχαριστώ γιατί είχα καταλήξει σε κάτι απατεώνες

        Comment


          #19
          Πάντως παιδιά εγώ είμαι της άποψης να πέσεις σε καλή πολιτεία η ξαδέρφη μου που επισκεύτηκε τις βόρειες πολιτείες στις ΗΠΑ τα πράγματα είναι τίγκα στην ανεργία οι μεγάλες επιχειρήσεις έκλεισαν και πήγαν στην Κίνα, Ινδία κλπ. Ιδίως στο Μπάφαλο που πήγε μου είπε είναι έρημη πόλη. Επομένως πρώτα καλή επιλογή το που θα πάει κανείς.

          Comment


            #20
            Originally posted by Apisteftos View Post
            Πάντως παιδιά εγώ είμαι της άποψης να πέσεις σε καλή πολιτεία η ξαδέρφη μου που επισκεύτηκε τις βόρειες πολιτείες στις ΗΠΑ τα πράγματα είναι τίγκα στην ανεργία οι μεγάλες επιχειρήσεις έκλεισαν και πήγαν στην Κίνα, Ινδία κλπ. Ιδίως στο Μπάφαλο που πήγε μου είπε είναι έρημη πόλη. Επομένως πρώτα καλή επιλογή το που θα πάει κανείς.
            Ναι σίγουρα..
            Φλόριντα και Καλοφορνια απο οτι ξέρω ειναι καλα παντως. Και σαν ποιότητα ζωής και σαν κλίμα. Αλλα δυστηχως όλοι οι γνωστοί και συμπατριώτες έχουν μαζευτεί στην αφόρητη και χαοτική νέα Υόρκη
            instagram.com/anelixis_net/
            youtube.com/user/AlexGraphicd1

            Comment


              #21
              Μπα μην το λες παντού υπάρχουν Έλληνες στην ΝΥ μαζεύτηκαν γιατί υπάρχουν πολλές ευκαιρίες με τα οικονομικά, χρηματιστήρια κλπ. Έναν που γνώρισα είχε λογιστικό γραφείο στην ΝΥ που έβγαζε εκατ το χρόνο και φυσικά επένδυσε τα λεφτά του στα καράβια αργότερα και ήταν μόλις 36 ετών. Γενικά Αμερική έχεις περισσότερες ευκαιρίες απ ότι στην πτωχευμένη Ευρώπη.

              Comment


                #22
                Geia sas paidia

                Perasan 3 xronia apo tote pou ekana to post. Apisteuto! Loipon telika to tolmisa..to septemvrio kleinw 2 xronia pou zw stin nea iorki!
                Irtha ton septemvrio tou '14. Tous 2 prwtous mines loipon emeina stin fili m kai afou vrika douleia noikiasa me sigkatiko ena diamerisma. exw allaksei apo tote 3 spitia k 3 douleies lol ... oson afora tis eukairies gia ergasia edw..iparxoun! apla prepei na min epanapauese gt iparxei antagwnismos alla iparxoun polles eukairies. to ptyxio m to anagnwrisa poli eukola apla plirwsa 180$ k doulepsa ton prwto kairo se ena logistiko kai twra douleuw se mia kataskeuastiki kai 2 vradia ti vdomada se ena estiatorio kai edw k 2 mines metakomisa se spiti moni m ..einai mikro alla exw tin isixia mou.
                I zwi einai akrivi ..auto einai alitheia! gia ena studio konta sto subway stin astoria plirwnw 1150$ kai einai sxetika fthino fadastite. Twra oi douleies imoun tyxeri kai tolmiri tha pw kai ta vgazw pera aneta..kai stin akri mpainoun k stous dikous mou stelnw opote xreiazontai k tis diakopes mou paw.
                Ean tha to ksana ekana? i apantisi einai nai. ean einai eukolo? oxi. mou leipei i oikogeneia mou k den einai eukolo edw na kaneis filous alla prospathw na skeutomai ta thetika.I zwi edw trexei apisteuta ...oi rithmoi einai trelloi..polles fores noiwthw monaksia alla einai k autes oi stigmes pou i omorfia autis tis polis se mageuei kai kleineis ta matia perneis mia anapnoi kai les mporei kai na aksizei. Iparxoun apisteuta pragmata na kaneis..eutyxws exw ta savvatokiriaka eleuthera.
                Den thewrw oti einai poli gia na kaneis oikogeneia alla gia jneous me oreksi gia douleia k gera stomaxia einai sxoleio!!! auta apo emena..sas grafw twra aptin douleia /sorry gia ta greeklish to pliktologio den grafei ellinika kali tyxi se osous tolmisoun tin ksenitia kai kalo kouragio se osous to exoun kanei idi.12189689_10207237626886625_5811338774566184234_n.jpg

                Comment


                  #23
                  Ωραία έστω κάτι είναι και αυτό, αλλά μου θυμίζει καταστάσεις Γερμανίας και πιθανότατα να μην έχεις και ασφάλεια καλή. Το μόνο καλό είναι ότι σε αγγλική χώρα ποτέ δεν θα σε ξεχωρίσουν από τους υπόλοιπους ανθρώπους και φυσικά θα σε προσλαμβάνουν σε υψηλά πόστα γραφείου κιόλας. Καλή σταδιοδρομία και καλή επιτυχία!

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by katekate View Post
                    Geia sas paidia

                    Perasan 3 xronia apo tote pou ekana to post. Apisteuto! Loipon telika to tolmisa..to septemvrio kleinw 2 xronia pou zw stin nea iorki!
                    Irtha ton septemvrio tou '14. Tous 2 prwtous mines loipon emeina stin fili m kai afou vrika douleia noikiasa me sigkatiko ena diamerisma. exw allaksei apo tote 3 spitia k 3 douleies lol ... oson afora tis eukairies gia ergasia edw..iparxoun! apla prepei na min epanapauese gt iparxei antagwnismos alla iparxoun polles eukairies. to ptyxio m to anagnwrisa poli eukola apla plirwsa 180$ k doulepsa ton prwto kairo se ena logistiko kai twra douleuw se mia kataskeuastiki kai 2 vradia ti vdomada se ena estiatorio kai edw k 2 mines metakomisa se spiti moni m ..einai mikro alla exw tin isixia mou.
                    I zwi einai akrivi ..auto einai alitheia! gia ena studio konta sto subway stin astoria plirwnw 1150$ kai einai sxetika fthino fadastite. Twra oi douleies imoun tyxeri kai tolmiri tha pw kai ta vgazw pera aneta..kai stin akri mpainoun k stous dikous mou stelnw opote xreiazontai k tis diakopes mou paw.
                    Ean tha to ksana ekana? i apantisi einai nai. ean einai eukolo? oxi. mou leipei i oikogeneia mou k den einai eukolo edw na kaneis filous alla prospathw na skeutomai ta thetika.I zwi edw trexei apisteuta ...oi rithmoi einai trelloi..polles fores noiwthw monaksia alla einai k autes oi stigmes pou i omorfia autis tis polis se mageuei kai kleineis ta matia perneis mia anapnoi kai les mporei kai na aksizei. Iparxoun apisteuta pragmata na kaneis..eutyxws exw ta savvatokiriaka eleuthera.
                    Den thewrw oti einai poli gia na kaneis oikogeneia alla gia jneous me oreksi gia douleia k gera stomaxia einai sxoleio!!! auta apo emena..sas grafw twra aptin douleia /sorry gia ta greeklish to pliktologio den grafei ellinika kali tyxi se osous tolmisoun tin ksenitia kai kalo kouragio se osous to exoun kanei idi.[ATTACH=CONFIG]9050[/ATTACH]

                    Τι ωραία! Επιτέλους μια φωνή αισιοδοξίας!

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by Apisteftos View Post
                      Μπα μην το λες παντού υπάρχουν Έλληνες στην ΝΥ μαζεύτηκαν γιατί υπάρχουν πολλές ευκαιρίες με τα οικονομικά, χρηματιστήρια κλπ. Έναν που γνώρισα είχε λογιστικό γραφείο στην ΝΥ που έβγαζε εκατ το χρόνο και φυσικά επένδυσε τα λεφτά του στα καράβια αργότερα και ήταν μόλις 36 ετών. Γενικά Αμερική έχεις περισσότερες ευκαιρίες απ ότι στην πτωχευμένη Ευρώπη.
                      Φίλε μου με οικονομικά και χρηματιστηριακά ναι χαίρω πολύ. Εγώ σου μιλάω για τους περισσότερους και για εμένα που δεν εχουμε πανεπιστήμιο ούτε εχουμε επιχειρήσεις. Ειναι πολύ δύσκολη η ζωή στη νέα Υόρκη αν έχεις απλα ένα πτυχίο μόνο. Δεν ειναι οτι δεν θα βρεις δουλειά. Θα βρεις αλλα τόσο ακριβή που ειναι η ζωή εδώ θα έχεις ένα βασικό μισθό όχι υψηλό.
                      Και όσοι Έλληνες τα βγάζουν δύσκολα πέρα εδώ μετα ειναι δύσκολο να φύγουν γιατί έχουν μια σταθερή δούλεια και δεσμεύονται. Και αυτο φοβάμαι οτι θα συμβεί και σε μένα.
                      instagram.com/anelixis_net/
                      youtube.com/user/AlexGraphicd1

                      Comment


                        #26
                        Νομίζω στην ΝΥ ο βασικός μισθός είναι μικρότερος απ ότι σε άλλες περιοχές αν και τεράστια πόλη. Ένα απλό πτυχίο δεν βοηθάει πουθενά ακόμη και στην Ευρώπη, Ελλάδα κλπ αν το έχεις. Το πτυχίο σε βοηθάει να σκέφτεσαι τίποτα παραπάνω τίποτα παρακάτω. Όποιος φίλος είναι στην Καλιφόρνια θα ήθελα πραγματικά να ακούσω πως είναι εκεί.

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by Apisteftos View Post
                          Νομίζω στην ΝΥ ο βασικός μισθός είναι μικρότερος απ ότι σε άλλες περιοχές αν και τεράστια πόλη. Ένα απλό πτυχίο δεν βοηθάει πουθενά ακόμη και στην Ευρώπη, Ελλάδα κλπ αν το έχεις. Το πτυχίο σε βοηθάει να σκέφτεσαι τίποτα παραπάνω τίποτα παρακάτω. Όποιος φίλος είναι στην Καλιφόρνια θα ήθελα πραγματικά να ακούσω πως είναι εκεί.
                          Ναι δεν βοηθάει πουθενά απλα στην ΝΥ δύσκολα τα βγάζεις πέρα με ένα βασικό μισθό λόγω της ακρίβειας ειδικά στα ενοίκια. Ενώ σε άλλες πολιτείες ζεις καλα ακόμα και με βασικό.
                          instagram.com/anelixis_net/
                          youtube.com/user/AlexGraphicd1

                          Comment


                            #28
                            Οι περισσότεροι πηγαίνετε εκεί με το σκεπτικό ότι είναι οι συγγενείς, οι φίλοι εκεί και στην αρχή μπορεί να βοηθήσουν, αλλά γενικότερα λίγα λεφτά να έχεις στην άκρη μπορείς να πας συστημένος κατευθείαν εφόσον έχεις βρει ήδη εργασία, δεν χρειάζεται να ξοδεύει κάποιος ένα κάρο λεφτά.

                            Comment


                              #29
                              [QUOTE=Apisteftos;93555]Οι περισσότεροι πηγαίνετε εκεί με το σκεπτικό ότι είναι οι συγγενείς, οι φίλοι εκεί και στην αρχή μπορεί να βοηθήσουν, αλλά γενικότερα λίγα λεφτά να έχεις στην άκρη μπορείς να πας συστημένος κατευθείαν εφόσον έχεις βρει ήδη εργασία, δεν χρειάζεται να ξοδεύει κάποιος ένα κάρο λεφτά.[/QUOTE

                              Ε ναι γιαυτο πάμε αλλα το κακό ειναι οτι μετα συνηθίζεις και δεσμεύεςαι απο κάποια πράγματα και δεν ειναι εύκολο να φυγεις. Το ιδανικό θα ήταν αυτο που λες να βρεις εργασία και μετα να πας στην πολιτεία που θέλεις αλλα δεν ειναι και εύκολο αυτο...
                              instagram.com/anelixis_net/
                              youtube.com/user/AlexGraphicd1

                              Comment


                                #30
                                Δύσκολα θα βρεις δουλειά από τόσο μακριά. Αν ήσουν εσύ εργοδότης και έβλεπες τόπος κατοικίας Ελλάδα, γιατί να ασχοληθείς; Εκτός κι αν γράψεις διεύθυνση κάποιου φίλου σου στην Αμερική...και να έχεις έτοιμο εισιτήριο μήπως σου ζητήσουν να πας για συνέντευξη την επόμενη μέρα.

                                Comment

                                Working...
                                X