Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αμερική ή Ευρώπη;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Μπα έκανα αρκετές αιτήσεις το πράγμα κολλάει στις βίζες.

    Comment


      #32
      Originally posted by AlexGraphicD View Post
      Φίλε μου με οικονομικά και χρηματιστηριακά ναι χαίρω πολύ. Εγώ σου μιλάω για τους περισσότερους και για εμένα που δεν εχουμε πανεπιστήμιο ούτε εχουμε επιχειρήσεις. Ειναι πολύ δύσκολη η ζωή στη νέα Υόρκη αν έχεις απλα ένα πτυχίο μόνο. Δεν ειναι οτι δεν θα βρεις δουλειά. Θα βρεις αλλα τόσο ακριβή που ειναι η ζωή εδώ θα έχεις ένα βασικό μισθό όχι υψηλό.
      Και όσοι Έλληνες τα βγάζουν δύσκολα πέρα εδώ μετα ειναι δύσκολο να φύγουν γιατί έχουν μια σταθερή δούλεια και δεσμεύονται. Και αυτο φοβάμαι οτι θα συμβεί και σε μένα.
      Άλεξ τώρα διαβάζω τα νέα σου!!!
      Συμφωνώ μαζί σου σε ότι έχεις γράψει, αλλά γιατί δεν αλλάζεις πολιτεία;;
      και εμείς που δεν έχουμε πάει N.Y γνωρίζουμε οτι είναι πανάκριβα!!
      Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

      Comment


        #33
        Originally posted by AlexGraphicD View Post

        Ε ναι γιαυτο πάμε αλλα το κακό ειναι οτι μετα συνηθίζεις και δεσμεύεςαι απο κάποια πράγματα και δεν ειναι εύκολο να φυγεις. Το ιδανικό θα ήταν αυτο που λες να βρεις εργασία και μετα να πας στην πολιτεία που θέλεις αλλα δεν ειναι και εύκολο αυτο...
        Σε καταλαβαίνω τι εννοείς δεν είναι εύκολο μια μετακόμιση που κοστίζει χιλιάδες λεφτά και πιθανότερα τα ενοίκια να είναι πιο υψηλότερα απ ότι περιμένεις και τα λεφτά που έχεις μπορεί να μην φτάνουν ούτε για τα βασικά είδη ενός μηνός. Τα ίδια αντιμετωπίζω στην Γερμανία, ενώ ήθελα να μεταναστέψω στην Νότια Γερμανία, στο Μόναχο συγκεκριμένα, δεν μπορούσα λόγω ενοικίου, εδώ πρέπει να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη 3 μήνες πριν ότι φεύγεις. Αναγκαστικά δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα. Τώρα όσο για την Νέα Υόρκη δεν ξέρω τι ισχύει αν ενημερώνεις ιδιοκτήτη και αν παίρνεις πίσω την εγγύηση αλλά σίγουρα τέτοια πράγματα όπως στη Γερμανία δεν νομίζω να υπάρχει. Εξάλλου απ ότι ξέρω οι μισθοί είναι ανά βδομάδα ή 15ημερο ή και μήνα ανάλογα με τα συμβόλαια εργασίας. Δεν ξέρω βέβαια αν απολύουν πιο εύκολα απ ότι σε άλλες χώρες.

        Πάντως αυτό που έχω ακούσει για την ασφάλεια υγείας και που την πληρώνεις από μόνος για την υψηλή εγκληματικότητα.

        Εάν ασχολείσαι με γραφιστική στην Αμερική είναι αρκετά καλά, υπάρχουν και αρκετοί τομείς που μπορείς να ασχοληθείς και να βγάλεις αρκετά χρήματα. Οι περισσότεροι πλέον κάνουν τις δουλειές τους από το ίντερνετ ή από το σπίτι, και μπορείς να βγάλεις περισσότερα από το να δουλεύεις σε εργοδότη.

        Comment


          #34
          Originally posted by Apisteftos View Post
          Παιδιά ποιο είναι το site της Λοταρίας; είχα βρει ένα μου είχε πει ένας φίλος γράφεσαι τζάμπα και μόλις μπήκα μέσα να κάνω τα χαρτιά με παίρνουν από Αμερική και μου ζητούσαν 180€ και μετά μου κάνανε προσφορά στα 150€. Όποιος θέλει ας μου το στείλει σε πμ.

          Φεύγει ένας φίλος τώρα τέλη Μαϊου για Νέα Υόρκη αλλά γενικά τα λεφτά είναι πολύ λίγα και δεν φτάνουν για τίποτα 4 χιλιάρικα, τα ενοίκια υψηλά.
          Twra gia arxi o filos sou an den exei kapou na meinei mporei na kanei sublet ena dwmatio se kapoio spiti. Oi pio polloi auto kanoun moirazontai diamerismata gt alliws eiani akriva..eidika twra gia arxi. An exei kapou na meinei kana mina mexri na vrei douleia tha ton ftasoun 4 xiliarika kai molis vrei douleia tha noikiasei me sigkatiko. stin astoria mporei na tha vrei me $800 to mina. Einai mexri na ginei i arxi meta ola pernoun to dromo tous.

          Comment


            #35
            Δεν θα καθίσει έχει έτοιμη στρωμένη δουλειά για λίγους μήνες και κάπου για να μείνει, αλλά δεν μπορεί να βγάλει βίζα. Έρχεται μόνο να δει πως είναι τα πράγματα.

            Comment


              #36
              Παρακαλουμε...οχι greeklish....Ειναι στους κανόνες...
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #37
                Originally posted by vertigo View Post
                Παρακαλουμε...οχι greeklish....Ειναι στους κανόνες...
                Katalavainw oti ta greeklish den einai euxarista.. Alla efoson auto to forum einai gia metanastes..kapoioi apo mas pou zoume eksw..einai anamenomeno na min exoume epilogi gia elliniki grammatoseira sta pc stin douleia mas i opoudipote.

                Comment


                  #38
                  Με 4000 το μήνα είσαι καπιταλας στην νέα Υόρκη.
                  Το πιο ακριβό πράγμα που θα πληρώνεις ειναι το ενοίκιο γύρω στα 1600 για ένα σπίτι με ένα υπνοδωμάτιο, μπάνιο κουζίνα.
                  Τωρα αν θες να γλυτώσεις κι αλλα λεφτά απο το ενοίκιο μένεις σε στούντιο με 800-1000 δολαρια το μήνα. Όλα τα αλλα σουπερμάρκετ, ρούχα, μετακίνηση βγαίνεις άνετα με 4000 και αφήνεις άνετα στην άκρη ένα 1500αρι.
                  instagram.com/anelixis_net/
                  youtube.com/user/AlexGraphicd1

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by katekate View Post
                    Katalavainw oti ta greeklish den einai euxarista.. Alla efoson auto to forum einai gia metanastes..kapoioi apo mas pou zoume eksw..einai anamenomeno na min exoume epilogi gia elliniki grammatoseira sta pc stin douleia mas i opoudipote.
                    υπάρχει ένα σιτε που στα κάνει κανονικά πχ το κείμενό σου:

                    Greeklish to Greek - by innoetics :: Δωρεάν Υπηρεσία


                    Καταλαβαίνω ότι τα greeklish δεν είναι ευχάριστα.. Αλλα εφόσον αυτό το forum είναι για μετανάστες..κάποιοι από μας που ζούμε έξω..είναι αναμενόμενο να μην έχουμε επιλογή για ελληνική γραμματοσειρά στα pc στην δουλειά μας η οπουδήποτε.

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by AlexGraphicD View Post
                      Με 4000 το μήνα είσαι καπιταλας στην νέα Υόρκη.
                      Το πιο ακριβό πράγμα που θα πληρώνεις ειναι το ενοίκιο γύρω στα 1600 για ένα σπίτι με ένα υπνοδωμάτιο, μπάνιο κουζίνα.
                      Τωρα αν θες να γλυτώσεις κι αλλα λεφτά απο το ενοίκιο μένεις σε στούντιο με 800-1000 δολαρια το μήνα. Όλα τα αλλα σουπερμάρκετ, ρούχα, μετακίνηση βγαίνεις άνετα με 4000 και αφήνεις άνετα στην άκρη ένα 1500αρι.
                      αρκετά καλά! 1500 Γερμανία δεν τα βγάζεις με τίποτα και μένεις σε τρύπα που τα ενοίκια είναι πανάκριβα

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by katekate View Post
                        Katalavainw oti ta greeklish den einai euxarista.. Alla efoson auto to forum einai gia metanastes..kapoioi apo mas pou zoume eksw..einai anamenomeno na min exoume epilogi gia elliniki grammatoseira sta pc stin douleia mas i opoudipote.
                        Σωστο ,μονο που πολλοι γραφουν με greeklish και ειναι στην Ελλαδα.
                        Αν καποιος απ το εξωτερικο, δεν εχει επιλογη ,ειναι άλλο θεμα .
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          #42
                          Γιατί πρέπει να πείτε ΟΧΙ στα greeklish.
                          Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων σήμερα, οι ελληνικοί χαρακτήρες υποστηρίζονται θαυμάσια στο διαδίκτυο. Επομένως δεν υπάρχει λόγος χρήσης των greeklish.
                          Κείμενα γραμμένα με αυτό το σύστημα γραφής, είναι δυσανάγνωστα και πολλές φορές δυσνόητα. Πολλοί χρήστες του διαδικτύου αποφεύγουν να διαβάζουν μεγάλα κείμενα γραμμένα σε greeklish, καθώς είναι ιδιαίτερα κουραστικά κατά την ανάγνωση.
                          Τα greeklish στις ιστοσελίδες, αποτελούν τροχοπέδη για βασικές λειτουργίες, όπως αυτήν της αναζήτησης. Εκτός αυτού, σήμερα, τα greeklish σε μια ιστοσελίδα μειώνουν το κύρος της.
                          Πολλοί προσπαθούν να κρύψουν την ανορθογραφία τους, οχυρωμένοι πίσω απ’ αυτόν τον τύπο γραφής. Αυτή δεν είναι λύση. Είναι προτιμότερο να διαβάζει κάποιος ένα ανορθόγραφο κείμενο γραμμένο στα ελληνικά, παρά τα τρισάθλια greeklish. Εξάλλου, αν δεν προσπαθήσετε να γράφετε στα ελληνικά, πως θα μάθετε να γράφετε ορθογραφημένα;
                          Πολλοί χρήστες που χρησιμοποιούν αυτόν τον τύπο γραφής, επικαλούνται την δικαιολογία ότι «με τα greeklish» δεν χρειάζεται να γράφεις ορθογραφημένα. Αυτό τώρα δηλαδή, θεωρείται καλό; Παρ’ όλα αυτά όμως, υποσυνείδητα οι περισσότεροι προσπαθούν να γράψουν ορθογραφημένα greeklish!
                          Μια άλλη δικαιολογία είναι «η συνήθεια». Έχετε αποπειραθεί άραγε ποτέ να συμπληρώσετε δημόσια και μη έγγραφα, χρησιμοποιώντας greeklish; Προφανώς όχι. Γιατί λοιπόν να γίνεται αυτή η επίκληση στο διαδίκτυο;
                          Το να γράφει πλέον κάποιος σε greeklish, αφ’ ενός υποδηλώνει μια ασέβεια προς τους αναγνώστες, με την έννοια ότι τους ταλαιπωρεί κατά την ανάγνωση κι αφ’ ετέρου δηλώνει μια έλλειψη σεβασμού και προς το ίδιο του το γραπτό.
                          "Μαγκιά" δεν είναι να γράφεις γρήγορα, ή να προσπαθείς να καλύψεις τις αδυναμίες σου οχυρωμένος πίσω απ΄αυτή τη γραφή. "Μαγκιά" σήμερα είναι να προσπαθείς να γράφεις σωστά ελληνικά."

                          Πώς Να Προσθέσω Μια Γλώσσα Στο Πληκτρολόγιο Των Windows.

                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment


                            #43
                            Να σας ενημερώσω δυστυχώς ή ευτυχώς δεν γράφουμε μόνο εμείς με το λατινικό αλφάβητο τα ελληνικά. Το κάνουν όλες οι χώρες που διαθέτουν εντελώς διαφορετικό σύστημα γραφής, πχ κυριλλικά (δηλ όλες οι σλαβικές γλώσσες), εβραϊκά, αραβικά, ιρανικά, κινέζικα, ιαπωνικά κοκ. Και γενικότερα έχω δει να το εφαρμόζουν κατα κόρον στις καθημερινότητές τους αλλά να μην κατακρίνεται και τόσο πολύ. Για να πω την αλήθεια το δικό μας αλφάβητο δεν είναι και τόσο πολύπλοκο όπως αυτών, γιατί δεν διαφέρει και πολύ από το λατινικό αλφάβητο. Οι φθόγγοι είναι τελείως διαφορετικοί και πολύπλοκοι στις υπόλοιπες γλώσσες.

                            Comment


                              #44
                              Εμένα αν είναι μικρό το κείμενο δε με πειράζει.. Στο μεγάλο όμως ζαλίζομαι και συνήθως δεν το διαβάζω.

                              Comment


                                #45
                                Θέλω να ρωτήσω κάτι όσοι από εσάς που ζείτε Αμερική, πόσοι έχετε ιατροφαρμακευτική κάλυψη ή πόσοι από εσάς πληρώνει ασφάλεια;
                                Ακούω διάφορα πράγματα τώρα πήγε ένας φίλος ΝΥ και αυτά που βλέπει είναι εντελώς τραγικά, δεν τα έχει δει ποτέ στην ζωή του.

                                Comment

                                Working...
                                X