Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στην Πολωνία και ανατολικές ευρωπαϊκές χώρες

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση στην Πολωνία και ανατολικές ευρωπαϊκές χώρες

    Καλησπέρα φίλοι και φίλες, θυμάμαι μέχρι πέρυσι πόσο δύσκολα τα περνούσα, δηλαδή 2,5 χρόνια άνεργος, εκλιπαρούσα να φύγω στο εξωτερικό για ένα κομμάτι ψωμί, σήμερα είμαι 29 χρονών και παρ' όλο ο τελευταίος χρόνος με πάει καλά, δηλαδή δουλεύω για 500€, αλλά όπως το γνωρίζουν αρκετοί από πρώτο χέρι, στην Ελλάδα οι πληρωμές καθυστερούν να πληρωθούν και τρέχουν τα έξοδα διαβίωσης, με αποτέλεσμα και πάλι σαν να είμαι άνεργος. Βασικά είμαι, δεν είμαι άνεργος, από την χώρα έχω βάλει στόχο να φύγω, επειδή έχω ασχοληθεί υπερβολικά με αυτό το θέμα της μετανάστευσης και επειδή δεν υπάρχουν αρκετά χρήματα να φύγω προς τις αναπτυγμένες Ευρωπαϊκές χώρες όπως πχ Γαλλία, Γερμανία, Ολλανδία, Αγγλία, Σουηδία και Νορβηγία σκέφτηκα κάτι καλύτερο, γιατί να πάω σε αυτές τις χώρες και να δουλεύω για κάποιον; Μπορώ με τα ίδια χρήματα να επενδύσω ή να δουλέψω στις πρώην χώρες του ανατολικού μπλόκ, ούτως ή άλλωστε έχουν τεράστιες ελλείψεις από εξειδικευμένο προσωπικό, θα μου πείτε την γλώσσα την γνωρίζεις; Η απάντηση είναι όχι, δεν έχω την παραμικρή γνώση από αυτές τις χώρες, όμως όλες αυτές οι χώρες έχουν κάτι κοινό και λόγω της σλαβογένειά τους πάνω κάτω μπορείς να καταλάβεις στην ομιλία, μπορεί να έχουν κάποιες γλωσσικές διαφορές ή γραμματικές αλλά αυτό με ένα ή δυο μήνες δουλειά ξεπερνιέται, αρκεί βεβαίως να κατέχεις τουλάχιστον μια από αυτές τις γλώσσες. Στόχος πρέπει να είναι μια χώρα η οποία έχει αρκετό πληθυσμό, χαμηλή φορολογία και χαμηλό κόστος διαβίωσης. Παράδειγμα προς αυτή την κατεύθυνση είναι η Πολωνία 40 εκατ πληθυσμό και σου παρέχει αρκετά κίνητρα διότι συνορεύει και με την Γερμανία. Η δεύτερή μου σκέψη είναι η Βουλγαρία. Στην Βουλγαρία έχει όλα τα παραπάνω, αλλά έχει ένα μειονέκτημα, έχει λίγο πληθυσμό και αρκετά δύσκολο ώστε να στοχεύσεις στην εσωτερική αγορά. Η τρίτη μου σκέψη είναι η Ρουμανία με 22 εκατ πληθυσμό, με την διαφορά πως είναι μια Ρωμανική γλώσσα αρκετά κοντά με την Γαλλική, Ιταλική, Πορτογαλική και Ισπανική, άρα και εύκολη προς μάθηση. Σίγουρα δεν είναι εύκολο να εγκατασταθείς σε μια από αυτές τις χώρες, γιατί είναι γενικά ρίσκο, αλλά πιστεύω πως αξίζει τον κόπο.

    #2
    Originally posted by Apisteftos View Post
    Καλησπέρα φίλοι και φίλες, θυμάμαι μέχρι πέρυσι πόσο δύσκολα τα περνούσα, δηλαδή 2,5 χρόνια άνεργος, εκλιπαρούσα να φύγω στο εξωτερικό για ένα κομμάτι ψωμί, σήμερα είμαι 29 χρονών και παρ' όλο ο τελευταίος χρόνος με πάει καλά, δηλαδή δουλεύω για 500€, αλλά όπως το γνωρίζουν αρκετοί από πρώτο χέρι, στην Ελλάδα οι πληρωμές καθυστερούν να πληρωθούν και τρέχουν τα έξοδα διαβίωσης, με αποτέλεσμα και πάλι σαν να είμαι άνεργος. Βασικά είμαι, δεν είμαι άνεργος, από την χώρα έχω βάλει στόχο να φύγω, επειδή έχω ασχοληθεί υπερβολικά με αυτό το θέμα της μετανάστευσης και επειδή δεν υπάρχουν αρκετά χρήματα να φύγω προς τις αναπτυγμένες Ευρωπαϊκές χώρες όπως πχ Γαλλία, Γερμανία, Ολλανδία, Αγγλία, Σουηδία και Νορβηγία σκέφτηκα κάτι καλύτερο, γιατί να πάω σε αυτές τις χώρες και να δουλεύω για κάποιον; Μπορώ με τα ίδια χρήματα να επενδύσω ή να δουλέψω στις πρώην χώρες του ανατολικού μπλόκ, ούτως ή άλλωστε έχουν τεράστιες ελλείψεις από εξειδικευμένο προσωπικό, θα μου πείτε την γλώσσα την γνωρίζεις; Η απάντηση είναι όχι, δεν έχω την παραμικρή γνώση από αυτές τις χώρες, όμως όλες αυτές οι χώρες έχουν κάτι κοινό και λόγω της σλαβογένειά τους πάνω κάτω μπορείς να καταλάβεις στην ομιλία, μπορεί να έχουν κάποιες γλωσσικές διαφορές ή γραμματικές αλλά αυτό με ένα ή δυο μήνες δουλειά ξεπερνιέται, αρκεί βεβαίως να κατέχεις τουλάχιστον μια από αυτές τις γλώσσες. Στόχος πρέπει να είναι μια χώρα η οποία έχει αρκετό πληθυσμό, χαμηλή φορολογία και χαμηλό κόστος διαβίωσης. Παράδειγμα προς αυτή την κατεύθυνση είναι η Πολωνία 40 εκατ πληθυσμό και σου παρέχει αρκετά κίνητρα διότι συνορεύει και με την Γερμανία. Η δεύτερή μου σκέψη είναι η Βουλγαρία. Στην Βουλγαρία έχει όλα τα παραπάνω, αλλά έχει ένα μειονέκτημα, έχει λίγο πληθυσμό και αρκετά δύσκολο ώστε να στοχεύσεις στην εσωτερική αγορά. Η τρίτη μου σκέψη είναι η Ρουμανία με 22 εκατ πληθυσμό, με την διαφορά πως είναι μια Ρωμανική γλώσσα αρκετά κοντά με την Γαλλική, Ιταλική, Πορτογαλική και Ισπανική, άρα και εύκολη προς μάθηση. Σίγουρα δεν είναι εύκολο να εγκατασταθείς σε μια από αυτές τις χώρες, γιατί είναι γενικά ρίσκο, αλλά πιστεύω πως αξίζει τον κόπο.
    Έχεις πάει ποτέ σε αυτές τις χώρες που αναφέρεις ...?
    Εχεις ενημερωθεί για το τι συμβαίνει σε αυτές τις χώρες...?
    Μάλλον όχι...γιατί αν είχες πάει...η αν είχες ενημερωθεί...θα καταλάβαινες ότι...
    Οι χώρες που αναφέρεις είναι όλες ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΜΕΝΕΣ...θα μπλέξεις σε άσχημες περιπέτειες...

    Καλύτερα μείνε στην Ελλάδα !
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      #3
      Ενώ εσύ έχεις περάσει από αυτές, έχεις δημιουργήσει επιχειρήσεις εκεί ή έστω έχεις δουλέψει εκεί και το γνωρίζεις από πρώτο χέρι;

      Φίλε δεν ξέρω αν το έχεις πάρει χαμπάρι, αλλά ζεις σε ένα παγκοσμιοποιημένο επίπεδο, δουλειά κάνεις και από αυτές τις χώρες, αρκεί βεβαίως εκεί να στοχεύσεις προς την εξωτερική αγορά και όχι στην εσωτερική, τουλάχιστον σε αυτές με χαμηλό πληθυσμό. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που τα τελευταία χρόνια επενδύουν αρκετοί σε αυτές τις χώρες, για πλάκα νομίζεις πως το κάνουν;

      Comment


        #4
        Originally posted by Apisteftos View Post
        Ενώ εσύ έχεις περάσει από αυτές, έχεις δημιουργήσει επιχειρήσεις εκεί ή έστω έχεις δουλέψει εκεί και το γνωρίζεις από πρώτο χέρι;

        Φίλε δεν ξέρω αν το έχεις πάρει χαμπάρι, αλλά ζεις σε ένα παγκοσμιοποιημένο επίπεδο, δουλειά κάνεις και από αυτές τις χώρες, αρκεί βεβαίως εκεί να στοχεύσεις προς την εξωτερική αγορά και όχι στην εσωτερική, τουλάχιστον σε αυτές με χαμηλό πληθυσμό. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που τα τελευταία χρόνια επενδύουν αρκετοί σε αυτές τις χώρες, για πλάκα νομίζεις πως το κάνουν;
        Καλησπέρα!
        Με τι ποσό σκέφτεσαι για να ανοίξεις επιχείρηση?
        Πάντως στο θέμα της γλώσσας που αναφέρεσαι δεν είναι έτσι. Άλλη γλώσσα τα βουλγάρικα, άλλη τα ρουμάνικα και άλλη τα πολωνικά.
        Τα βουλγάρικα μοιάζουν π.χ πιο πολύ με τα σέρβικα ή και λίγο λιγότερο με τα ρώσικα, δεν έχουν όμως καμία σχέση με άλλες γλώσσες του πρών Ανατολικού Μπλόκ.
        Επίσης η τεράστια έλλειψη σε εξειδικευμένο προσωπικό δεν ισχυεί,αρκετές εταιρίες ανοίγουν εκεί ακριβώς γι'αυτό.Σε ποιόν κλάδο αναφέρεσαι?
        όπως τα Πολωνικά, τα Τσέχικα, κτλ.

        Comment


          #5
          Originally posted by LostInTranslation View Post
          Καλησπέρα!
          Με τι ποσό σκέφτεσαι για να ανοίξεις επιχείρηση?
          Πάντως στο θέμα της γλώσσας που αναφέρεσαι δεν είναι έτσι. Άλλη γλώσσα τα βουλγάρικα, άλλη τα ρουμάνικα και άλλη τα πολωνικά.
          Τα βουλγάρικα μοιάζουν π.χ πιο πολύ με τα σέρβικα ή και λίγο λιγότερο με τα ρώσικα, δεν έχουν όμως καμία σχέση με άλλες γλώσσες του πρών Ανατολικού Μπλόκ.
          Επίσης η τεράστια έλλειψη σε εξειδικευμένο προσωπικό δεν ισχυεί,αρκετές εταιρίες ανοίγουν εκεί ακριβώς γι'αυτό.Σε ποιόν κλάδο αναφέρεσαι?
          όπως τα Πολωνικά, τα Τσέχικα, κτλ.
          Όλες οι γλώσσες έχουν κάποιες παραλλαγές (για τις οποίες θα χρειαστείς κάποια μαθήματα, αλλά τουλάχιστον κάποια βασικά θα τα αντιλαμβάνεσαι), όπως επίσης επεσήμανα πως τα Ρουμάνικα δεν είναι σλαβική γλώσσα αλλά λατινική, άρα αρκετά πιο εύκολο για κάποιον που κατέχει ένα γλωσσικό υπόβαθρο των αντίστοιχων λατινογενών χωρών. Για Βουλγαρία με βασικό μισθό στα 158€ και με τα χαρτιά αρχικώς μπορείς και με 5 έως 10 χιλιάρικα (βασικά μπορείς και με 2000€) να ξεκινήσεις αρκεί να επενδύσεις σε καινοτόμες ιδέες (όχι σε εστιατόρια/ φαγάδικα και σαντουιτσάδικα).

          Comment


            #6
            Originally posted by Apisteftos View Post
            Ενώ εσύ έχεις περάσει από αυτές, έχεις δημιουργήσει επιχειρήσεις εκεί ή έστω έχεις δουλέψει εκεί και το γνωρίζεις από πρώτο χέρι;

            Φίλε δεν ξέρω αν το έχεις πάρει χαμπάρι, αλλά ζεις σε ένα παγκοσμιοποιημένο επίπεδο, δουλειά κάνεις και από αυτές τις χώρες, αρκεί βεβαίως εκεί να στοχεύσεις προς την εξωτερική αγορά και όχι στην εσωτερική, τουλάχιστον σε αυτές με χαμηλό πληθυσμό. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που τα τελευταία χρόνια επενδύουν αρκετοί σε αυτές τις χώρες, για πλάκα νομίζεις πως το κάνουν;

            To αν έχω πάει σε αυτές τις χώρες και το τι έχω κάνει ΔΕΝ είσαι σε θέση να το ξέρεις .
            Ο μόνος λόγος που απαντώ στο άστοχο (κατά την προσωπική άποψη) θρέντ που άνοιξες είναι, για μην βρεθεί κάποιος να πεί,
            ( "ένας χριστιανός δεν βρέθηκε να τον προειδοποιήσει" ).
            Προειδοποίηση :Η εγκληματικότητα σε αυτές τις κατεστραμμένες χώρες είναι σε πάρα πολύ υψηλά επίπεδα, ο σοβαρότερος λόγος που φεύγουν και μεταναστεύουν οι κάτοικοι από αυτές τις χώρες, είναι η τεράστια εγκληματικότητα και μετά λόγω φτώχιας ...φυσικά ΔΕΝ είναι ότι καλύτερο για οικογένειες με παιδιά όπως και τα συστήματα υγείας αυτών των χώρων έχουν μαύρα χάλια...και οι αρχές ασφαλείας πρώτα σε πυροβολούν και μετά σε ρωτάνε...γενικότερα δεν υπάρχει κανένα μέλλον σε αυτές τις χώρες , Πολωνοί, Ρουμάνοι και Βούλγαροι μεταναστεύουν κατά χιλιάδες για άλλες χώρες ......
            Ελευθερία έχουμε ο κάθε άνθρωπος καθορίζει την ζωή του όπως θέλει αυτός και κανείς δεν είναι σε θέση να επιβάλλει τίποτα και σε κανέναν .

            The 10 Most Poverty Ridden Countries In Europe !
            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              #7
              Καλησπέρα σας θα πώ και εγω την δικία μου γνώμη τώρα.
              Apisteftos επιδι μιλάω ρώσσικα θα σου πω πως ανατολικά σλάβικα πχ πολωνια εσθονία κτλ μετα νότια σλάβικα σερβικα βουλγάρικα κτλπ και τέλος τα ανατολικά (Ρωσσικα) ειναι μέρα με την νύχτα. Και ουτε θα σε περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες! Δεν γουστάρουν αλλοδαπούς που δεν ξέρουν την γλώσσα!
              Patrioten εσύ πάλι πολλές ταινίες έχεις πλακώσει τελεύτεα Shoot first ask questions later! χαχαχα μάλλον το πολύ σκοτάδι φταίει.

              Comment


                #8
                Originally posted by KostasDeb View Post
                Δεν γουστάρουν αλλοδαπούς που δεν ξέρουν την γλώσσα!

                Παντού ισχύει αυτό. Σε ολόκληρη την Ευρώπη και σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες. Ή μήπως θέλεις να πούμε για τους Γάλλους που μόλις ακούνε αγγλικά πως συμπεριφέρονται; Σκοπό να πάω Ρωσία ούτε κατά διάνοια προς το παρόν.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by KostasDeb View Post
                  Καλησπέρα σας θα πώ και εγω την δικία μου γνώμη τώρα.
                  Apisteftos επιδι μιλάω ρώσσικα θα σου πω πως ανατολικά σλάβικα πχ πολωνια εσθονία κτλ μετα νότια σλάβικα σερβικα βουλγάρικα κτλπ και τέλος τα ανατολικά (Ρωσσικα) ειναι μέρα με την νύχτα. Και ουτε θα σε περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες! Δεν γουστάρουν αλλοδαπούς που δεν ξέρουν την γλώσσα!
                  Patrioten εσύ πάλι πολλές ταινίες έχεις πλακώσει τελεύτεα Shoot first ask questions later! χαχαχα μάλλον το πολύ σκοτάδι φταίει.
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    #10
                    Κοίτα..αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι, οι πολωνοί και οι ρουμάνοι φεύγουν απο τις χώρες τους. Κάθονται όσοι έχουν μια κάποια σταθερή δουλειά πχ σε ταξίδι πριν λίγα χρόνια ο ρεσεψιονίστ του ξενοδοχείου έπαιρνε 98 ευρώ. Το μήνα. Ζει εκεί και δουλευει. Εσυ θα πας εκει για να παιρνεις τόσα και να ζεις? οκ πάσο. Στην Ελλάδα πως θ έρχεσε να βλέπεις τους δικούς σου τα εισητήρια σου πως θα τα βγάζεις. Απλά θα βρεις δουλειά κι εκει θα ζεις οκ. Θα αποφυγεις το αγχος εδω με τις συμβάσεις τις 5μηνες και μετα ξανα..κι αν... Δικη σου απόφαση. Για επιχείρηση καλύτερα μη το σκέπτεσαι πρέπει να ξέρεις πολλά απο τη χώρα και να έχεις διασυνδέσεις. Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις γιατί φαίνεται ότι έχεις ενέργεια κι όρεξη για κάτι καλύτερο να βρεις τι λείπει απο εκει η το αντίθετο τι καταναλώνουν περισσότερο εκει και να το πας.Η βάση σου όμως συμβουλή μου, να είναι εδω. Φυσικά αυτό στην αρχή θα σε οδηγήσει σε κάποια αλλη εταιρεια εδώ που θα προμηθευεσε τα προιόντα και θα τα μετακινεις. Ειναι δύσκολο, όσο εύκολο κι αν ακούγεται Επειδη όμως φαίνεσε δραστήριος θα βρεις την άκρη. Καλή τυχη

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by dreamfairy View Post
                      Κοίτα..αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι, οι πολωνοί και οι ρουμάνοι φεύγουν απο τις χώρες τους. Κάθονται όσοι έχουν μια κάποια σταθερή δουλειά πχ σε ταξίδι πριν λίγα χρόνια ο ρεσεψιονίστ του ξενοδοχείου έπαιρνε 98 ευρώ. Το μήνα. Ζει εκεί και δουλευει. Εσυ θα πας εκει για να παιρνεις τόσα και να ζεις? οκ πάσο. Στην Ελλάδα πως θ έρχεσε να βλέπεις τους δικούς σου τα εισητήρια σου πως θα τα βγάζεις. Απλά θα βρεις δουλειά κι εκει θα ζεις οκ. Θα αποφυγεις το αγχος εδω με τις συμβάσεις τις 5μηνες και μετα ξανα..κι αν... Δικη σου απόφαση. Για επιχείρηση καλύτερα μη το σκέπτεσαι πρέπει να ξέρεις πολλά απο τη χώρα και να έχεις διασυνδέσεις. Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις γιατί φαίνεται ότι έχεις ενέργεια κι όρεξη για κάτι καλύτερο να βρεις τι λείπει απο εκει η το αντίθετο τι καταναλώνουν περισσότερο εκει και να το πας.Η βάση σου όμως συμβουλή μου, να είναι εδω. Φυσικά αυτό στην αρχή θα σε οδηγήσει σε κάποια αλλη εταιρεια εδώ που θα προμηθευεσε τα προιόντα και θα τα μετακινεις. Ειναι δύσκολο, όσο εύκολο κι αν ακούγεται Επειδη όμως φαίνεσε δραστήριος θα βρεις την άκρη. Καλή τυχη
                      Στις 5 γλώσσες μπορείς να έχεις πρόβλημα προσαρμογής; Και αν αποτύχω να σου πω την αλήθεια δεν με νοιάζει και τόσο, γιατί θα ξέρω πως επένδυσα τρίχες και έχασα τρίχες. Ούτε άγχος ούτε τίποτα και το σημαντικότερο είναι να έχεις μια τάξη σε αυτό που κάνεις.

                      Comment


                        #12
                        Apizteftos όλα μπορούν να γίνουν με σωστές κινήσεις, προγραμματισμό κ φυσικά με κάποιο μικρό κεφάλαιο που είναι κ το κυριότερο,
                        όσο για τα υπόλοιπα που έγραψαν τα πατριωτάκια πιο πάνω δυστυχώς είναι η πραγματικότητα.

                        Σου εύχομαι καλή τύχη κ να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σου κ
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          #13
                          Ευχαριστώ Τζιμάκο. Τα φέρνουμε όλα γύρω τα μελετάμε και επειδή δεν θέλω να επιλέξω κάτι που είχα ως επιλογή πριν από 3 χρόνια, ναι μεν μπορεί η ζωή στα ανεπτυγμένα να είναι καλύτερη από θέμα μισθών, όμως το κόστος ζωής, τα ενοίκια κλπ είναι σε υψηλά επίπεδα. Έτσι το βλέπω και επειδή έχει ενδιαφέρον το θέμα σχετικά με την μετανάστευση παραθέτω τις απόψεις μου, όποιος νομίζει πως είμαι λάθος ή έχει αρνητική εμπειρία από αυτές τις χώρες καλό θα ήταν να τις διατυπώσει.

                          Comment


                            #14
                            Η εμπειρία που έχω απο ανατολικές - βαλκάνια και υπανάπτυκτες χώρες είναι ότι μπορείς να κοιτάξεις να κάνεις κάτι με τη βαση σου εδώ στην Ελλάδα στο τομέα "τροφιμα" Τα καλά αγγλικά φτάνουν για παντού διότι απευθύνεσε σε επαγγελματίες εκει και τα γνωρίζουν.

                            Comment

                            Working...
                            X