Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τελικα αξιζει...;

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τελικα αξιζει...;

    Καλησπερα...
    Υστερα απο 2 μηνες και κατι στην Γερμανια θα ηθελα να θεσω τις σκεψεις μου και τους προβληματισμους σε ολους σας...
    Προς αποφυγην παρεξηγησεων να πω δυο πραγματα πρωτα...
    Σιγουρα ειναι ελαχιστος ο καιρος που βρισκομαι εδω... Δεν θελω να επηρεασω καθολου και κανεναν με τα οσα γραψω απλα ισως να επηρεασθω και επισης δεν με ενοχλει καθολου να ερθει ολος ο Ελληνισμος αυριο το πρωι στην Γερμανια...
    Καλυτερα να ειμαστε πολλοι να τα λεμε...
    Παμε λοιπον...
    Εργαζομαι περιπου εδω και 2 μηνες και παιρνω 10€ την ωρα μεικτα..
    Ξυπναω στις 03:30 και το βραδυ πεφτω στις 20:30 για να εχω δυναμη το πρωι να σηκωθω...
    Αυτη την στιγμη ειμαι στο σταδιο αναζητησης σπιτιου...
    Πανακριβα δυσευρετα απαρχαιωμενα πολλα σκαλοπατια κατωτερα απο τα αντιστοιχα που ζουμε στην Ελλαδα (στην Ελλαδα ζουσα σε ενα απλο διαμερισμα) και αν αναζητησεις κατι πιο περιποιημενο χρειαζεσαι περιπου 1000€ Kaltmiete...ο μισθος δηλαδη ο παραπανω παει περιπατο και σου μενει ουσιαστικα η δουλεια...
    Ασε που οπου κοιταω τσεκαρω τα κουδουνια μην ειναι η πλειοψηφεια μεσα Τουρκοι στο συγκεκριμενο κτιριο...ρατσιστη θα με πειτε καποιοι...
    Και μην ξεχναω τους....νταβατζηδες τους μεσιτες...τα περισσοτερα τα εχουν αυτοι και ζητανε κατι τρελα μεσιτικα για το τιποτα...
    Σπιτια χωρις ντουλαπια στις κουζινες..(τα περισσοτερα οχι ολα) και στις αγγελιες να διαφημιζουν οτι το σπιτι εχει... πλακακια στο δαπεδο...ελεος... Με το τσιμεντο θα το αφηνανε...;
    Πηγα την προηγουμενη εβδομαδα και ειδα 1 διαμερισμα...provisionfrei...
    Ο μεσιτης που μου το εδειξε μου εδειξε επισης και ενα διπλανο που ηθελε ανακαινιση σε ταβανια τοιχους κλπ...οταν τελειωσαμε του ειπα οκ προχωραμε για το ηδη ανακαινισμενο το ετοιμο...
    Η απαντηση του ηταν να το σκεφτω και του απανταω αυριο...
    Παρα τις αντιρρησεις μου για την αναστολη της αποφασης αυτος επεμενε οποτε του λεω οκ αυριο λοιπον θα σε παρω να σου πω το οκ αφου το θελεις ετσι...
    Την επομενη μερα λοιπον μετα την εργασια μου τον παιρνω τηλεφωνο και η απαντηση του ηταν οτι το ηδη ανακαινισμενο νοικιασθηκε και οτι υπαρχει το αλλο που μου ειχε δειξει κατοπιν διαθεσιμο...(3 νοικια μπροστα σαν εγγυηση και η ανακαινιση δικια μου) απλα μου λεει οταν θα φυγεις δεν εχεις υποχρεωση να φτιαξεις κατι...
    Ωραια λεω εγω... Θα φτιαξω ταβανια και κατα την διαρκεια της παραμονης μου εκει θα βαραμε ολοι με κανα κασμα τα ταβανια να κανουμε αποσβεση.... Μα ειναι σοβαρα πραγματα αυτα...;
    Στο θεμα των σχολειων τωρα οσο το εψαξα μονο σε μια περιοχη υπαρχουν καποιες ωρες εκμαθησης της ελληνικης γλωσσας και γυρω απο εκεινη την περιοχη σε αποσταση 5-10 χλμ σκεφτομαι τα παντα...
    Γνωριζω οτι στην Ελλαδα ειναι ενα δραμα απο θεμα δουλειας( αυτος ειναι και ο λογος που εφυγα) και επισης πολλα αλλα δραματα μαζι....ΑΛΛΑ μεχρι στιγμης αυτα που ανεφερα οπως και αλλα μικροπραγματα δεν εχουν καταφερει να με πεισουν οτι θα εχει ενα καλυτερο επιπεδο ζωης η οικογενεια μου...
    Ελπιζω να κανω λαθος.... Με τα ασφυκτικα και κλειστα ωραρια εργασιας με την κατασταση με τα σπιτια και γενικοτερα με την διαθεση που βλεπω να επικρατει στον κοσμο...
    Θα ηθελα να ακουσω γνωμες ανθρωπων που ζουν εδω λιγο ή ακομα καλυτερα μεγαλο διαστημα...
    Φιλικα
    Νωντας

    #2
    Φίλε μου έχεις δίκιο σε όλα. Είμαι εδώ 9 μήνες τώρα μαζί με την γυναίκα μου.Η αρχή δεν είναι εύκολη. Αν βρήκες δουλειά με 10€ μικτά είσαι καλά οι περισσότεροι μέσω leihfirma είναι 8.20€ μικτά. Σε ποιά περιοχή είσαι στην Γερμανία γιατί οι τιμές από πόλη σε πόλη διαφέρουν πολύ. Άμα είσαι Μόναχο είσαι στην ποιο ακριβή περιοχή σε όλη την Γερμανία. Εγώ βρήκα σπίτι από γνωστούς. Γκαρσονιέρα μεν αλλά ζούνε άνετα 3 άτομα. Τα σπίτια δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση. Αν αξίζει? Ναι αν έχεις δουλειά εσύ και κάνει κάτι και η γυναίκα ημιαπασχοληση ναι αξίζει. Δούλεψα και εγώ ένα διάστημα να ξυπνάω από της 3:30 και να γυρνάω σπίτι 7.Δεν ήταν και ότι το καλύτερο. Θέλει να ψαχτεις για καλύτερη δουλειά με ποιο φυσιολογικές ώρες. Καλό κουράγιο ότι απορία έχεις ρώτα

    Comment


      #3
      Γεια σου epaminondas !

      Σε ποια πόλη είσαι ?
      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        #4
        Καλημερα...
        Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια..
        Ειμαι στο Wiesbaden..
        Λιγο πολυ αρκετα πραγματα δεν θα ελεγα οτι με δυσκολευουν απλα περισσοτερο με απογοητευουν...

        Comment


          #5
          Τον Απρίλιο θα έρθω προς τα μέρη σου για εκπαίδευση 1 μήνα σε μια σχολή security...

          Comment


            #6
            Originally posted by epaminondas View Post
            Καλημερα...
            Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια..
            Ειμαι στο Wiesbaden..
            Λιγο πολυ αρκετα πραγματα δεν θα ελεγα οτι με δυσκολευουν απλα περισσοτερο με απογοητευουν...
            Καλά Χριστούγεννα !
            Υπομονή !

            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              #7
              Με το καλο να ερθεις Cj Georgio..!
              Καλα Χριστουγεννα patrioten!

              Comment


                #8
                κατι συμβαινει και δεν μου εμφανιζει σωστα το μηνυμα που εγραψα

                Comment


                  #9
                  Καλησπερα και απο εμενα. Εγω ακομη δεν ειμαι στη Γερμανια,ελπιζω το καλοκαιρακι ομως να εχω ερθει με το καλο.

                  Θα πω απλα τη γνωμη μου και πως τα βλεπω απ'εξω τα πραγματα.
                  Η αρχη θεωρω ειναι το πιο δυσκολο.Σου ερχονται ολα μαζεμενα και πελαγωνεις.Δουλεια, γλωσσα, νεα χωρα νεες νοοτροπιες.Θεωρω πως αν κανεις ενα μεγαλο κουραγιο τωρα θα ερθουν καλυτερες μερες.

                  Το ωραριο της δουλειας σου ειναι εξαντλητικο και μονο ο παραγοντας κουραση και ελειψη χρονου απο μονα τους ειναι υπερ αρκετα να σε κανουν να τα βλεπεις μαυρα.Απο οτι ξερω η οικογενεια σου δεν ειναι ακομα εκει οποτε ενα μεγαλο μειον και αυτο στην ψυχολογια σου.
                  Θελω να πω με αυτα τα δεδομενα εισαι σε μια δυσκολη φαση και το καταλαβαινω.

                  Με τον καιρο ομως θα μαθεις τη γλωσσα και θα βρεις κατι καλυτερο να δουλεψεις με φυσιολογικα ωραρια.Οταν ερθει και η οικογενεια σου θα εισαι πολυ πιο ευτυχισμενος και θα αντιμετωπιζεις με θετικοτητα αυτες τις δυσκολιες.

                  Μετα απο ενα χρονο πιστευω θα κοιτας πισω και θα λες αξιζε.
                  Γιατι μπορει εκει να υπαρχουν οι δυσκολιες που λες αλλα εδω στην Ελλαδα δεν ειναι μονο η δουλεια το θεμα.Ειναι η γενικη κριση σε καθε τομεα.

                  Εκει εχεις ενα κρατος που θα σε στηριξει,ενα συστημα υγειας που δεν καταρεει και ενα συστημα παιδειας που θα προσφερει το καλυτερο στο παιδι σου.
                  Εχω συγγενεις και επειδη εχω κανει ενα δοκιμαστικο στη γερμανια εχω δει απο κοντα καποια πραγματα.Οταν θα μπεις σε μια ρεγουλα με την οικογενεια σου θα τα δεις και εσυ,οταν ερθεις σε πρωτη επαφη με τους παιδικους σταθμους,τα νοσοκομεια και και με ολα τα συστηματα τους.

                  Η αποψη μου ειναι κανε υπομονη γιατι εχεις να κερδισεις πολλα ενα εδω πισω τιποτα.
                  Απλα η προσωπικη μου αποψη.

                  Να εισαι καλα και να περνας καλα.

                  Comment


                    #10
                    Το ίδιο πράγμα λέγαμε χθες με τη γυναίκα μου, ότι δεν το μετανιώσαμε καθόλου που ήρθαμε. χρείαζεται υπομονή στην αρχή γιατί ακόμα και αυτό με τα σπίτια χωρίς κουζίνες είναι μεσα στον τρόπο που λειτουργούν τόσα χρόνια, όπως και πολλα άλλα πράγματα που είναι διαφορετικά. Αυτά που κερδίζεις όμως δεν συγκρίνονται για μένα προσωπικά.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by vaso31 View Post
                      κατι συμβαινει και δεν μου εμφανιζει σωστα το μηνυμα που εγραψα
                      Αυτό δεν συμβαίνει μόνο σε σένα.
                      Αν αφήνεις κενό ανάμεσα στις λέξεις δεν θα έχεις πρόβλημα.
                      [Είδα τα μηνύματά σου αλλά κ του alex-gva κ σε κάποιο σημείο στο τέλος έχετε βάλει λέξεις οι οποίες χωρίζονται μόνο με κόμμα (,) χωρίς καθόλου κενό. Το ίδιο θα γίνει αν βάλετε κ πολλές τελείες (..........)]
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        #12
                        Α τελεια τωρα καταλαβα!Το διορθωσα και βγηκε φυσιολογικα.Ευχαριστω πολυ!

                        Comment


                          #13
                          Παντως οντως κατι συμβαινει με αυτο το θεμα.Εχει κολλησει.Δεν φαινεται πουθενα και πρεπει να μπω στο προφιλ μου για να το βρω απο τις τελευταιες απαντησεις μου.
                          Επισης δεν φαινεται στην κεντρικη σελιδα κατω-κατω εκει που υπαρχουν ολα τα θεματα που απαντηθηκαν προσφατα.Γιατι?

                          Comment


                            #14
                            Τεστ

                            Το θεμα φαντασμα?

                            Comment


                              #15
                              Κι εμένα μια φίλη μου βρήκε ένα σπίτι σε πολύ χάλια κατάσταση και θέλει πάρα πολλά λεφτά για μια ανακαινιση
                              Last edited by vertigo; 04.02.2019, 13:53. Reason: link με διαφημιση για εταιρεία ανακαινισης στην Ελλαδα

                              Comment

                              Working...
                              X