Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταποκριση Ferbee

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    θα βοηθούσε πάρα πολύ να δώσεις και άλλες πληροφορίες
    γιατί και εγώ σκέφτομαι να μεταναστεύσω στην περιοχή που
    μένεις και θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως αλλά και άλλοι πιστεύω
    μιας και δέν υπάρχουν πολλές ανταποκρίσεις απο u.k

    Καλή επιτυχία σου εύχομαι

    Comment


      #17
      Ferbee Καλησπέρα. . Ευχομαι οτι καλύτερο στη νεα σας ζωη εκει..!
      Θα με ενδιέφερε η εμπειρία σου σχετικά με την προσαρμογή των παιδιων σου.. η κορη μου ειναι 15 μηνων κ με πιανει τρομος στην ιδεα οτι αν αλλαξει ξαφνικά περιβάλλον αυτο θα εχει ασχημη επίπτωση στην ψυχολογία της!

      Comment


        #18
        Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

        Σχετικά λοιπόν με το θέμα προσαρμογής και σχολείων.



        Δεν ξέρω πως είναι η πλειονότητα των σχολείων εδω-εχω ακούσει και πολλά ασχημα περιστατικά γι αυτό θέλει μεγάλη προσοχή στην επιλογή του σχολείου.Πολλοί επιλέγουν σπίτι αφού έχουν επιλέξει πρώτα σχολείο.Υπάρχει ο επίσημος φορέας αξιολόγησης των σχολείων που μπορεί να βοηθήσει στην επιλογή καθώς και στα σαιτ αναζήτησης σπιτιών υπάρχουν πληροφορίες σχετικά με τα σχολεία που βρίσκονται στην περιοχή αλλά και εργαλεία για την συγκρισή τους.


        Για να γίνει η εγγραφή χρειάζεται μια αιτηση (την βρίσκεις στο σχολείο)και το διαβατήριο του παιδιου(για να ελεγξουν ότι βρίσκεται νομιμα στη χώρα).

        Δεν πληρώνεις τπτ πέρα απ την στολή και την τσάντα.Καθε σχολείο εχει την δική του στολή αλλά κάποια πράγματα είναι στανταρ-πουκάμισο,παντελόνια,μπλουζακια μακο κλπ και μπορεί κανεις να τα αγοράσει από σουπερμαρκετ σε απιστευτες τιμες.

        Comment


          #19
          Originally posted by laura free View Post
          Ferbee Καλησπέρα. . Ευχομαι οτι καλύτερο στη νεα σας ζωη εκει..!
          Θα με ενδιέφερε η εμπειρία σου σχετικά με την προσαρμογή των παιδιων σου.. η κορη μου ειναι 15 μηνων κ με πιανει τρομος στην ιδεα οτι αν αλλαξει ξαφνικά περιβάλλον αυτο θα εχει ασχημη επίπτωση στην ψυχολογία της!

          αυτό που εχω καταλάβει απ την δική μας εμπειρία είναι πως τα παιδιά αντιγράφουν την δική μας συμπεριφορά.
          Εμείς προσπαθούμε να δείχνουμε ενθουσιαμό ακόμα και για τα πιο απλά καινουρια πράγματα που συναντάμε.Ετσι το βλέπουν λοιπόν και τα μικρά.Ναι τους λοίπουν οι συγγενείς,οι φίλοι,το σπίτι μας,Αλλά δέχονται το ότι θα τους δουν το καλοκαίρι και τους αφηγούνται με περηφάνεια όσα νεα πραγματα μαθαίνουν.
          Στερηθήκαμε κάποια πράγματα εμείς για να εχουν ενα ωραίο υπνοδωμάτιο που τα γεμίζει χαρα.Λύσεις πάντα βρίσκονται αρκεί να έχεις πάντα θετική αντιμετώπιση.Αν οι γονείς είναι καλα ,τότε είναι καλά και τα παιδια

          Comment


            #20
            Αν οι γονείς είναι καλά ,τότε είναι καλά και τα παιδιά !

            Originally posted by ferbee View Post
            .....αυτό που έχω καταλάβει απ την δική μας εμπειρία είναι πως τα παιδιά αντιγράφουν την δική μας συμπεριφορά αρκεί να έχεις πάντα θετική αντιμετώπιση.
            Αν οι γονείς είναι καλά ,τότε είναι καλά και τα παιδιά !
            .......
            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              #21
              Με το τελευταίο ποστ πραγματικα " τα ειπες ΟΛΑ" ! Ειπες ακριβώς αυτό που χρειαζονταν να ακούσω. . !!! Ειλικρινά ευχαριστώ μεσα απ' την καρδία μου για κάθε λεξη που εγραψες! ♥

              Comment


                #22
                Μπραβο Φερμπι. Αξια!

                Comment


                  #23
                  Δεν θέλω να παρουσιάσω μια διαστρεβλωμενη εικόνα.
                  Σαφώς δεν είναι ούτε όλα ευκολα ούτε τελεια.
                  Μου την δινουν πολλά πράγματα και με παραξενεύουν ακόμα περισσότερα.
                  Αλλά οφείλω να είμαι ευγνώμων για την ευκαιρία που μας δόθηκε.
                  Είναι επιλογή να βλεπεις τα πράγματα απ την θετική τους πλευρα...

                  Comment


                    #24

                    Τα αγγλικά μου είναι σχετικά καλά.Διαβάζω πολύ καλα,μπορώ να κρατήσω μια συζήτηση-αν και για να πω την αλήθεια η προφορά μου είναι χάλια ΑΛΛΑ εχω αρχίσει να απογοητεύομαι γιατί δεν μπορώ να τους καταλάβω -ιδαιτερα αν μιλάμε στο τηλεφωνο.
                    Προσπαθώ να κάνω εξασκηση με διάφορα βιντεάκια πχ του BBC αλλά δεν με βοηθάνε ιδαιτερα γιατί όντας επαγγελματίες μιλάνε πολύ καθαρά και αργά οπότε μια χαρά τους καταλαβαίνω.
                    Υπάρχει κανενα site με φυσιολογικές καθημερινές συζητήσεις? ή κάποια συμβουλή?????

                    Comment


                      #25
                      Η σιγουρη λυση ειναι να κανεις Αγγλους φιλους ωστε να εχεις καθημερινη επαφη με την γλωσσα.

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by ferbee View Post

                        Τα αγγλικά μου είναι σχετικά καλά.Διαβάζω πολύ καλα,μπορώ να κρατήσω μια συζήτηση-αν και για να πω την αλήθεια η προφορά μου είναι χάλια ΑΛΛΑ εχω αρχίσει να απογοητεύομαι γιατί δεν μπορώ να τους καταλάβω -ιδαιτερα αν μιλάμε στο τηλεφωνο.
                        Προσπαθώ να κάνω εξασκηση με διάφορα βιντεάκια πχ του BBC αλλά δεν με βοηθάνε ιδαιτερα γιατί όντας επαγγελματίες μιλάνε πολύ καθαρά και αργά οπότε μια χαρά τους καταλαβαίνω.
                        Υπάρχει κανενα site με φυσιολογικές καθημερινές συζητήσεις? ή κάποια συμβουλή?????
                        Αχ αυτο το τηλεφωνο ειναι μεγαλη δυσκολια!! Οποτε χρειαζεται να μιλησω με πιανει κρυος ιδρωτας!! Μην απογοητευεσαι ομως! Θα ερθουν ολα με τον καιρο.

                        Comment


                          #27
                          Chocco σίγουρα είναι η καλύτερη λύση αλλά με δυο πιτσιρίκια και τα ωράρια που επικρατούν είναι δύσκολη η επιχείρηση δικτύωσης.
                          Dark moon νομίζω πως το το δικό μου θέμα έχει αρχίσει να γίνεται ψυχολογικό.Πχ μιλάω μια χαρά με φίλη μου αγγλίδα στο τηλ. αλλά αν είναι κάποιος αγνωστος κολλάω και μπορεί να μην καταλάβω ούτε το γεια που θα μου πει.

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by ferbee View Post

                            Τα αγγλικά μου είναι σχετικά καλά.Διαβάζω πολύ καλα,μπορώ να κρατήσω μια συζήτηση-αν και για να πω την αλήθεια η προφορά μου είναι χάλια ΑΛΛΑ εχω αρχίσει να απογοητεύομαι γιατί δεν μπορώ να τους καταλάβω -ιδαιτερα αν μιλάμε στο τηλεφωνο.
                            Προσπαθώ να κάνω εξασκηση με διάφορα βιντεάκια πχ του BBC αλλά δεν με βοηθάνε ιδαιτερα γιατί όντας επαγγελματίες μιλάνε πολύ καθαρά και αργά οπότε μια χαρά τους καταλαβαίνω.
                            Υπάρχει κανενα site με φυσιολογικές καθημερινές συζητήσεις? ή κάποια συμβουλή?????



                            Υπάρχει άφθονο υλικό, διαλέγεις και παίρνεις.
                            Το καλύτερο είναι η κοινωνική επαφή.
                            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                            Comment


                              #29
                              choco....

                              Originally posted by chococaramel View Post
                              Η σιγουρη λυση ειναι να κανεις Αγγλους φιλους ωστε να εχεις καθημερινη επαφη με την γλωσσα.
                              ferbee:
                              Όταν δεν καταλαβαίνεις τη λένε να τους ξαναρωτάς και να τους λές να μιλάνε καθαρά και σιγά να ΜΗΝ ντρέπεσαι.
                              Τι να πούμε και εμείς εδώ...που οι ντόπιοι πετσοκόβουν και παραμορφώνουν όλες τις λέξεις !!!...άσε που έχουμε ένα σωρό διαλέκτους,αλλιώς μιλάνε οι νότιοι αλλιώς οι βόρειοι, υπομονή
                              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                              Comment


                                #30
                                Κι εγω το ειχα αυτο το προβλημα στην αρχη και ντρεπομουν κιολας παρα πολυ και ειδικα να μιλησω.Τωρα αμα δεν καταλαβαινω κατι τους λεω να το πουν καθαρα και αργα και επειδη ειμαι και στην γλασκωβη και εχουν πολυ περιεργη προφορα τους λεω,μιληστε αγγλικα διαφορετικα μην κανεις τον κοπο καν να μου μιλας χαχαχα

                                Comment

                                Working...
                                X