Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταποκριση Ferbee

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by patrioten View Post
    Όταν δεν καταλαβαίνεις τη λένε να τους ξαναρωτάς και να τους λές να μιλάνε καθαρά και σιγά να ΜΗΝ ντρέπεσαι.
    Τι να πούμε και εμείς εδώ...που οι ντόπιοι πετσοκόβουν και παραμορφώνουν όλες τις λέξεις !!!...άσε που έχουμε ένα σωρό διαλέκτους,αλλιώς μιλάνε οι νότιοι αλλιώς οι βόρειοι, υπομονή
    Οταν μιλάω προσωπο με πρόσωπο με κάποιον τα καταφερνω...ισώς μου μιλούν πιο αργά ,δεν ξέρω.Το κακό είναι πως τα τηλ. είναι επαγγελματικά και εκεί συμβάλλει και το αγχος και τα κάνω σκ@@@@....

    Originally posted by georgelam View Post
    Κι εγω το ειχα αυτο το προβλημα στην αρχη και ντρεπομουν κιολας παρα πολυ και ειδικα να μιλησω.Τωρα αμα δεν καταλαβαινω κατι τους λεω να το πουν καθαρα και αργα και επειδη ειμαι και στην γλασκωβη και εχουν πολυ περιεργη προφορα τους λεω,μιληστε αγγλικα διαφορετικα μην κανεις τον κοπο καν να μου μιλας χαχαχα
    χαχαχαχα όντως οι σκωτζέζοι είναι σαν να μιλάνε αλλη γλώσσα....

    Αρα η μόνη λύση είναι να πάρω τους δρόμους και να πιάνω κουβέντα με όποιον πρόθυμο βρω

    Comment


      #32
      Originally posted by ferbee View Post

      Αρα η μόνη λύση είναι να πάρω τους δρόμους και να πιάνω κουβέντα με όποιον πρόθυμο βρω
      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        #33
        χαχα θυμηθηκα οταν εκλεινα ραντεβου στο τηλεφωνο για να βγαλω ΝΙ , αυτη απο την αλλη γραμμη μιλαγε πολυ περιεργα αγγλικα (διαλεκτος ουαλιας, τρεχα γυρευε δηλαδη) και καποια στιγμη μου ελεγε κατι που δε μπορουσα να καταλαβω τι εννοουσε. Την ρωταω να μου το ξαναπει. Δε το καταλαβα. Την ξαναρωταω, αυτη εμφανως νευριασμενη μου το λεει πολυ αργα αλλα και παλι δε το καταλαβα. Την τριτη φορα που την ξαναρωτησα μου κανει "ψιτ κυριος, θα στο πω αλλη μια τελευταια φορα , αμα δε το καταλαβεις κλεινω!" . Δε το καταλαβα ουτε εκεινη τη φορα αλλα πριν μου το κλεισει επεσε η γραμμη :P

        Ξαναπηρα και το σηκωσε αλλος τηλεφωνητης και συννενοηθηκαμε αμεσως.

        Γενικα νομιζω πως ειναι πολλοι παραγοντες για την γλωσσα, ισως το 50% να ειναι το πως τα αντιλαμβανεσαι εσυ και το 50% το πως στα λενε οι αλλοι.

        Μην κοπλαρεις παντως, εδω ερχονται κατι κινεζοι που εχουν ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικο συστημα κατανοησης γλωσσας και γραφης -με συμβολα!- και παρολα αυτα το πολεμανε. Δε μπορεις να το επιτρεψεις αυτο να σε περνανε στη γλωσσα ατομα που εχουν 15 φορες παραπανω εμποδια απο οτι εσυ! ;)

        Comment


          #34
          Originally posted by ferbee View Post
          Chocco σίγουρα είναι η καλύτερη λύση αλλά με δυο πιτσιρίκια και τα ωράρια που επικρατούν είναι δύσκολη η επιχείρηση δικτύωσης.
          Dark moon νομίζω πως το το δικό μου θέμα έχει αρχίσει να γίνεται ψυχολογικό.Πχ μιλάω μια χαρά με φίλη μου αγγλίδα στο τηλ. αλλά αν είναι κάποιος αγνωστος κολλάω και μπορεί να μην καταλάβω ούτε το γεια που θα μου πει.
          Δεν είναι ψυχολογικό.Μην αγχώνεσαι. Θα συνηθίσουμε με τον καιρό.Εδώ εμένα την άλλη φορά κάποιος με ρώτησε που είναι η τουαλέτα εκεί που δουλεύω και δεν τον κατάλαβα καλά, είμουν και αφηρημένη και του λέω "toilet?? What is that??" Και με κοιτούσε σαν ούφο!!

          Comment


            #35
            Απ την Πέμπτη που είμαι εδω μονο σε αγενεις Σκωτσεζους εχω πεσει.. Ελεος! Εγω παλι κ λαθος αν ειναι κατι θα το πω.. Αυτοι μια χαρα καταλαβαινουν κ μου απαντανε.. εγω δεν τους πιανω κ μαλλον νευριαζουν αν κρινω απ τη φατσα τους μετα το δεύτερο "can you repeat please"...

            Comment


              #36
              δοκιμασε να τους το λες με χαμογελο. ειναι παγκοσμια γλωσσα αυτο και παντα -σχεδον- πιανει

              Comment


                #37
                Originally posted by ferbee View Post

                Αρα η μόνη λύση είναι να πάρω τους δρόμους και να πιάνω κουβέντα με όποιον πρόθυμο βρω
                Απο την 1η μερα που πατησα Γλασκωβη οποτε ειχα ευκαιρια εμπαινα σε καταστηματα και ζητουσα τιμες και πληροφοριες για ο,τιδηποτε. Ειναι ο ευκολοτερος τροπος να τριφτεις με τη γλωσσα. Και μπορεις εξ αρχης να τους πεις πως εισαι καινουριος στην πολη και δεν εισαι εξοικιωμενος με την προφορα τους.

                Comment


                  #38
                  Did666 Η Γλασκωβη μου μοιάζει αθλια αυτες τις μερες; Το καλοκαίρι εσυ που εχεις ζήσει ..τι λες ; Καλύτερα είναι;

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by unsc View Post
                    δοκιμασε να τους το λες με χαμογελο. ειναι παγκοσμια γλωσσα αυτο και παντα -σχεδον- πιανει


                    Originally posted by DiD666 View Post
                    Απο την 1η μερα που πατησα Γλασκωβη οποτε ειχα ευκαιρια εμπαινα σε καταστηματα και ζητουσα τιμες και πληροφοριες για ο,τιδηποτε. Ειναι ο ευκολοτερος τροπος να τριφτεις με τη γλωσσα. Και μπορεις εξ αρχης να τους πεις πως εισαι καινουριος στην πολη και δεν εισαι εξοικιωμενος με την προφορα τους.


                    Originally posted by laura free View Post
                    Did666 Η Γλασκωβη μου μοιάζει αθλια αυτες τις μερες; Το καλοκαίρι εσυ που εχεις ζήσει ..τι λες ; Καλύτερα είναι;
                    Εχεις ερθει μονη σου?Ισως αυτο να σε κάνει να τα βλέπεις όλα μαύρα...
                    Πάντως παίζει ρόλο και η δική μας διάθεση στο πως θα μας αντιμετωπίσουν οι αλλοι.Αν τους αποδεχτείς και τους αντιμετωπίζεις με ΄χαμόγελο μόνο τα πραγματικά στραβόξυλα δεν θα ανταποκριθούν.Αν όμως τους βάζεις όλους σε ένα σακί θα το εισπράττουν και θα αντιδρούν αναλόγως.
                    Προσωπικά αγενή ανθρωπο εκτός από κανα δυο που κοιτούσαν λοξά τα ζωηρά μου πιτσιρίκια δεν εχω συναντήσει,αδιάφορους ναι αλλά αγενείς οχι....

                    Comment


                      #40
                      Αμα το πρεσεξεις οταν εισαι face to face κοιτας το στομα τους την ωρα που μιλανε,γι αυτο καταλαβαινεις καλυτερα..εμενα πολλες φορες δεν με καταλαβαινουν καν λογο της προφορας μου..μην αγχωνεσαι σιγα σιγα θα μπεις στο κλιμα και δεν θα σε νοιαζει κιολας..αμα δεν καταλαβαινεις κατι (πολλες φορεσ ειναι η προφορα και καποιοες λεξεις που δεν ξερεις,λογικο ειναι δεν ξερουμε ολες τις αγγλικες λεξεις) ζητα να στο πουν καπως διαφορετικα,πιο απλα..

                      Comment


                        #41
                        Λοιπόν ας γράψω και κάτι χρήσιμο πέρα απ τα θεματακια μου με την γλώσσα.

                        Για να κάνεις αιτηση για τα tax credits πρέπει να πάρεις τηλ και να ζητησεις να σου την στείλουν. Οσο το γρηγορότερο τόσο καλύτερα γιατί απ όσο διάβασα στο φυλλάδιο που ήταν συννημενο δεν δίνουν αναδρομικά πέραν του ενός μηνός.
                        Αν ισχύει κάτι αλλο διορθώστε με.
                        Για ζευγάρια χρειάζεται λογαριασμός τραπέζης και για τους δυο.
                        Για το child benefit χρειάζεται πιστοποιητικό γεννησης ΜΗ μεταφρασμένο.
                        Γενικά το μόνο πιστοποιητικό που μας εχει ζητηθεί μέχρι τώρα είναι το πιστ.γεν. των παιδιών γι αυτό μην χάνετε χρόνο και χρήματα σε μεταφράσεις.
                        Αυτο που δεν εχω εξακριβώσει ακόμα ειναι αν δικαιούμαι job seekers allowance αφού ο αντρας μου εχει δουλεια.Γνωρίζει κανεις γι αυτο?

                        Comment


                          #42
                          Πρεπει να κλεισεις τριμηνο εδω πριν ζητησεις το επιδομα.

                          Jobseeker's Allowance (JSA) is an unemployment benefit you can claim while looking for work - how to apply online, New Style Jobseeker's Allowance (JSA), eligibility, rates, rapid reclaim, JSA interview, when payment can be stopped

                          Comment


                            #43
                            Chocco το είχα διαβάσει αυτό για το τριμηνο αλλά όταν πήγα για το ΝΙΝ ρώτησα την κοπέλα εκει και μου είπε ότι δεν δικαιούμαι καθόλου γιατι περιμένουν να με "υποστηριζει"ο αντρας μου ο οποίος εργάζεται.Αυτό όμως δεν είμαι σίγουρη κατα πόσο ισχύει γιατί κάπου διάβασα ότι απλά επηρεάζεται το ποσό που θα πάρει κανεις απ'το εισόδημα του συζυγου.

                            Comment


                              #44
                              Θα ελεγα να εκανες ενα τηλ στο job center για μια δευτερη γνωμη.

                              Comment


                                #45
                                χαχαχα χτύπησες στο αδύνατο σημειο μου...εγω θα πάρω τηλ τι συμπέρασμα θα βγάλω δεν ξέρω....

                                Comment

                                Working...
                                X