Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση salllonika

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση salllonika

    Καλημέρα, καλησπέρα σ'όλους.
    Να'μαι και γω τώρα μετά από πολύ καιρό που είμαι γραμμένος στο 'πατριωτάκι', να γράψω τις δικές μου τις δικές μου ιστορίες που με έφεραν εδώ. Πρώτα-πρώτα θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά που ασχολούνται με το site και δίνουν όλες αυτές τις χρήσιμες πληροφορίες. Χωρίς αυτές ίσως να ήμουν ακόμα στην αρχή πελαγωμένος για το τί θα έπρεπε να κάνω. Επίσης, να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τον agoriani και τον jimathens που οι ανταποκρίσεις τους μου έδωσαν κουράγιο και ελπίδα να προχωρήσω και να μην το βάλω κάτω.
    Ας αρχίσω λοιπόν. Με λένε Άρη (και είμαι Παοκτσής ) από Θεσσαλονίκη και είμαι 40 χρόνων. Έχω δύο παιδιά 14 και 8 χρόνων που τελειώνουν τον Ιούνιο την Γ' γυμνασίου και την Γ' δημοτικού αντίστοιχα. Και έχω την αγαπημένη μου γυναίκα που έδωσε ο θεός να έχει την αυστραλιανή υπηκοότητα και έτσι έχουμε τη δυνατότητα να προσπαθήσουμε να πάμε Αυστραλία. 'Εχω εργαστεί 20 χρόνια στον τομέα της κατασκευής (τεχνίτης και εργοδηγός συνεργείου μονώσεων και γυψοσανίδας) και 4 χρόνια στην εστίαση (πιτσαρία). Από το Σεπτέμβριο είμαι πρακτικά άνεργος και γω και η γυναίκα μου με ελάχιστα μερεμέτια να έχουν βγει μέχρι τώρα. Ουσιαστικά μας συντηρούν οι οικογένειές των γονειών μας και το ταμείο ανεργίας της γυναίκας μου. Στην Αυστραλία βρίσκεται ο αδερφός της γυναίκας μου, νεομετανάστης και αυτός που θα μας βοηθήσει τον πρώτο καιρό όταν πάμε.
    Την απόφαση την πήραμε το Οκτώβρη του 2012. Πρώτη κίνηση να βγάλουμε διαβατήριο για τη γυναίκα μου. Πήγαμε στο προξενείο της Αυστραλίας στην οδό Αρχαιολογικού Μουσείου 28. Πήραμε την αίτηση και ο Πρόξενος (εκείνος ο Χαϊλάντερ παππούς που η γυναίκα μου τον θυμόταν από πριν 20 χρόνια!) μας ζήτησε ληξιαρχική πράξη γέννησης της γυναίκας μου (αυστραλέζικη) φωτογραφίες για αυστραλέζικο διαβατήριο, προηγούμενο διαβατήριο και καταβολή ποσού σε τραπεζική επιταγή στο όνομα της Αυστραλιανής πρεσβείας σε ποσό που σου λέει εκείνη την ώρα βάσει της τρέχουσας ισοτιμίας ευρώ/αυστραλ. Δολαρίου. Τα ετοιμάσαμε, πήγαμε και δυστυχώς ο φωτογράφος ήταν μπούφος και δεν τις έβγαλε καλά. Ευτυχώς πιό κάτω (Βασ. Όλγας 14 με Αρχαιλογικού Μουσείου) υπήρχε φωτογράφος εξειδικευμένος (15 ευρώ/τετράδα) και έτσι το τρέξιμο τελείωσε εκεί. Σε δύο εβδομάδες, ο ταχυδρόμος μας έφερε το διαβατήριο και την πρώτη χαρά. (Όταν μπλέξεις με γραφειοκρατίες, καθε χαρτί που τελειώνει είναι μια χαρά!).
    Στη συνέχεια, αρχίσαμε να μαζεύουμε τα υπόλοιπα χαρτιά για να κάνουμε τα παιδιά αυστραλούς υπηκόους και να ετοιμάσουμε τη βίζα για μένα. Σ'αυτό το σημείο να πω πως ενώ υπήρχε η άποψη η σφραγίδα αποστίλ δεν ήταν απαραίτητη, εγώ προτίμησα κάθε έγγραφο που θα έπερνα να έχει τη σφραγίδα Χάγης. Επίσης, λόγω κάποιου προβλήματος υγείας καθυστέρησα και ουσιαστικά άρχισα να τρέχω τα χαρτιά από το Μάιο. Ληξιαρχικές πράξεις γέννησης των παιδιών από δημαρχεία στη Θεσσαλονίκη, τελειώσαν σχετικά εύκολα. Η δική μου και της γυναίκας μου μέσω ΚΕΠ γιατί καί οι δύο είμαστε γεννημένοι εκτός Ελλάδος (εγώ Βερολίνο). Επίσης και ποινικό μητρώο μέσω ΚΕΠ. Αυτά περί τις αρχές Ιουνίου. Έρχονται μετά περίπου 3 εβδομάδες μαζί με το πρώτο σοκ. Το όνομα της μητέρας μου είναι γραμμένο λάθος! Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάω Αθήνα, να μπλέξω με το πρωτοδικείο, να οριστεί ακρόαση μετά από 5 μήνες κτλ. Αυτό ήταν, τελείωσε, δεν προκειται να τα καταφέρω... Ταυτόχρονα 1-2 βδομάδες αργότερα έρχεται το ποινικό μητρώο της γυναίκας μου. Σφραγίδα Χάγης; Α! Θα πρέπει να το στείλουμε πίσω στην Αθήνα, σε άλλο γραφείο, που βάζει την σφραγίδα. Καλά, εντάξει, με το δικό μου τί γίνεται; Δε μας ήρθε ακόμα κάτι. Μήπως να ξαναστείλουμε την αίτηση; οκ, την ξαναστέλνουμε. 'Εχουμε πιάσει μέσα με τέλη Ιουλίου και έχουν αρχίσει οι διακοπές των υπαλλήλων, οπότε καταλαβαίνετε. Περιμένουμε λοιπόν.
    Εν τω μεταξύ, σε συζήτηση με την αδερφή μου, για την ληξιαρχική πράξη γέννησης, έχει τη φαεινή ιδέα να την ζητήσω από το ληξιαρχείο του Βερολίνου. Οκ λοιπόν, βάζω τη μητέρα μου που βρίσκεται στη Γερμανία, γιατί εγώ γνωρίζω ελάχιστα Γερμανικά. Σε ποιό ληξιαρχείο όμως; (Έχει 6-7 νομίζω). Στέλνει e-mail σε όλα και τελικά μας απαντάει αυτο που με είχε, πως η διαδικασία είναι 15 ευρώ (ταχυδρομικά έξοδα). Σε δύο εβδομάδες την έχω στα χέρια μου, σωστή αυτή τη φορά, και χωρίς να χρειάζεται μετάφραση γιατί είχαμε ζητήσει για διεθνή χρήση. Ξανά επικοινωνία μαζί τους για σφραγίδα Χάγης, άλλα 25 ευρώ, και γενικά με μία διαδικασία 5 εβδομάδων είχα το χαρτί τελειωμένο στα χέρια μου.(Γιούπι!!! Ζήτω!!!) Επίσης ένα εύκολο χαρτί ήταν από τη στρατολογία, στο παλιό 424, είσοδος από Εγνατία και πηγαίνεις στην πίσω πλευρά του κτιρίου που φαίνετε από μπροστά.
    Παράλληλα και βλέποντας ότι τα δικά μου χαρτιά θα αργήσουν, παίρνουμε την απόφαση να προχωρήσουμε τις διαδικασίες για την υπηκοότητα των παιδιών. Οπότε μεταφράσεις. Ψάχνοντας το ίντερνετ βρίσκω το υπουργείο εξωτερικών, τηλέφωνα, διεύθυνση, τιμοκατάλογο. Οκ, συμφέρει σε αυτούς, εφ'όσον έχεις πολλά να στείλεις. Πώς; Μέσω κούριερ. Ποιά; για να μάθεις πρέπει να μιλήσεις μαζί τους. Τρείς μέρες για να πετύχουμε γραμμή και οι εταιρείες είναι ACS, DHL και Ελλήνική Ταχυδρομική. Τηλέφωνο στην ACS, τι θέλετε; 11 ευρώ το πάνε συν προκαταβολή για την υπηρεσία και 18 ευρώ το έλα συν την εξόφληση. Αυτά; Αυτά! Που είστε; Εκεί. Οκ έρχομαι!
    Πάω την άλλη μέρα στο γραφείο τους, είμαι ο τάδε και θέλω αυτό, μάλιστα συμπληρώστε το έντυπο (παρόμοιο με την αίτηση του υπουργείου που είχα ήδη συμπληρώσει), εντάξει να το συμπληρώσω. Τους τα δίνω, για τις χρεώσεις γνωρίζετε; 11 συν προκαταβολή και 18 συν εξόφληση λέω. Ναι αλλά ΣΥΝΗΘΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ΑΝΑΜΟΝΗ όσο περιμένει ο υπάλληλος εκεί για να παραλάβει. Τι χρέωση ρε παιδιά; 25 ευρώ την ώρα. Και πόσο περιμένει δηλαδή; Εξαρτάται την κίνηση που θα έχει η ουρά εκεί πέρα. Και πώς μπορώ να το ελέγξω εγώ αυτό; Δεν μπορείται κύριε, θα σας ενημερώσουμε εμείς όταν έρθουν τα χαρτιά.............
    Τέλος πάντων, τσαντίζομαι, δίνω προκαταβολή 40 ευρώ (υπολόγιζα βάση του τιμοκαταλόγου γύρω στα 80 ευρω τις μεταφράσεις) και φεύγω. Έχω επιλέξει την απλή διαδικασία (10 μέρες) και μέσα της άλλης εβδομάδας πέρνω τηλέφωνο να δω αν προχωράνε. Ρωτώντας τους για τυχόν ανομονή οι υπάλληλοι της μεταφραστικής υπηρεσίας ΔΕΝ με βεβαιώνουν κάτι τέτοιο. Όταν τελειώνουν οι μέρες της αναμονής, σκάει μύτη ο κούριερ με χαμόγελο και μου λέει 18 συν 39 εξόφληση και είμαστε εντάξει. Ωραία, λέω εγώ, όμως το μαραφέτι που χτυπάει την απόδειξη, δεν προχωράει τη διαδικασία. Πέρνει τηλέφωνο και του λένε ότι υπάρχει χρέωση αναμονής. Πόσο είναι ρε παιδιά; 12,5 ευρώ για μισή ώρα. Άμα σας περιλάβω όλους μαζί θα σας δέρνω μέχρι τη μετεφραστική υπηρεσία του λέω. Τέλος πάντων , πληρώνω, πέρνω τα χαρτιά και αντικρίζω τη δεύτερη απάτη της υπόθεσης επί ελληνικού εδάφους. Απόδειξη από τη υπηρεσία συνολικά 39 ευρώ! (Που είναι η προκαταβολή; ΟεΟ;)
    Μέσα στον Αύγουστο συμπληρώνουμε τις αιτήσεις για τα παιδιά και φτιάχνω μια προπληρωμένη κάρτα στην Πειραιώς, όπου βάζω τα στοιχεία της στην αίτηση. Αρχές Σεπτέμβρη στέλνουμε τα χαρτιά στο Λονδίνο και τρείς εβδομάδες αργότερα μας έρχονται τα πιστοποιητικά αυστραλιανής υπηκοότητας. (Ξανά χαρά!) Να σημειώσω εδώ, ότι στο υπουργείο εξωτερικών είχαν μεταφράσει λογαριασμό τηλεφώνου στο όνομα της γυναίκας μου και το κόστος για τα χαρτιά της υπηκοότητας ουσιαστικά υπολογίζεται με βάση την χρέωση σε αυστραλιανά δολάρια μετατρεπόμενα σε λίρες Αγγλίας και αυτά μετατρεπόμενα σε ευρώ. Όποιος το κάνει, καλό είναι να υπολογίσει τις τρέχουσες ισοτιμίες και να βάλει λεφτά στην κάρτα την ημέρα που θα στείλει τα χαρτιά, υπολογίζοντας και κάποια χρήματα παραπάνω μήπως και αλλάξει η ισοτιμία τις επόμενες μέρες. (Εγώ πάντως ήμουν τυχερός, γιατί η ισοτιμία άλλαξε πρός τα κάτω και έτσι περίσσεψαν μερικά λεφτά που έγιναν δώρο για τη μικρή τα Χριστούγεννα! )
    Αρχές Οκτωβρίου έχουν συγκεντρωθεί τα χαρτιά (ποινικό μητώο με αποστίλ από μέσα Ιουλίου, και μέσα Ιουνίου από την αρχική αίτηση!) και πρέπει να τα στείλω για μετάφραση. Εν τω μεταξύ η δουλειά που δουλεύαμε με την γυναίκα μου έχει κλείσει και τα λεφτά είναι πολύ μετρημένα. Τι κάνουμε τώρα; Ξανάμε τους απατεώνες της κούριερ και του υπουργείου; Κάποιος μου λέει για το Βρετανικό συμβούλιο (Τσιμισκή 43). Για πέντε μεταφράσεις από δύο αντίγραφα 122,5 ευρώ πληρωτέα στην ALPHA BANK ακριβώς από κάτω και σε πέντε μέρες είναι έτοιμα. Λεπτομέρεια- μεταφράζουν ΜΟΝΟ κρατικά έγγραφα από τα οποία, προφανώς, έχουν έτοιμες φόρμες. Εγώ έχω όμως και λογαριασμό ΔΕΗ, τις προσκλήσεις βάφτισης και μια ιδιωτική ασφάλεια στην οποία φαίνονται το όνομα το δικό μου και της γυναίκας μου που θέλουν μετάφραση. 'Λυπάμαι πολύ όμως αυτά δεν μπορούμε να τα μεταφράσουμε γιατί η σφραγίδα μας ανήκει στο Βρετανικό προξενείο και μπορούμε να τη βάλουμε μόνο σε κρατικά έγγραφα'. Βρίσκω ιδιώτη μεταφραστή (Δωδεκανήσου 22) στον οποίο πρέπει να κάνω παζάρι για να μην μου χρεώσει ό,τι να'ναι. Κλείνω στα 80 ευρώ για τα παραπάνω και ξεκινάμε να συμπληρώνουμε τις φόρμες για τη βίζα. Παράλληλα ξεδιαλέγουμε κοινές φωτογρφίες δικές μας και των παιδιών όπου φαίνεται η ιστορία της σχέσης μας. Είμαστε 15 χρόνια παντρεμένοι και 20 χρόνια σε σχέση. Τέλος Οκτωβρίου όλα είναι έτοιμα και στέλνω το φάκελο στο Βερολίνο με ΑΠΛΟ ταχυδρομείο (Ο ΣΤΟΚΟΣ-έπρεπε να το είχα στείλει συστημένο). Δέκα μέρες μετά βλέπουμε ότι κάποιος προσπαθεί να πάρει περίπου το χρηματικό ποσό που υπολογίζαμε από την προπληρωμένη κάρτα αλλά δεν το παίρνει και είναι δεσμευμένο. Μαύρα φίδια με ζώνουν. Τι γίνεται ρε παιδιά; Τελικά δυο-τρεις μέρες αργότερα με παίρνουν τηλέφωνο και ρωτάν επειδή είναι μεγάλο το ποσό αν γνωρίζω για τη χρέωση, τους λέω ναι. Η κοπέλα στο τηλέφωνο μου λέει ότι της βγάζει ένδειξη πως η χρέωση είναι από immigration κάτι αλλά όχι απόλυτα σαφές. Και τρεις μέρες αργότερα η χρέωση έχει ολοκληρωθεί. Αναμονή λοιπόν για τις τρεις εβδομάδες που είναι το σύνηθες και τσεκάρισμα το mail κάθε μέρα για κάτι νεώτερο....3 εβδομάδες.... 4 εβδομάδες.... 5 εβδομάδες.... ξανά μαύρα φίδια. (κι άραχνα) Τί να κάναμε; Πάιρναιμε απόφαση να μιλήσουμε τηλεφωνικώς, να δούμε τί συμβαίνει.Τελικά κάποια στιγμή πιάνει γραμμή η γυναίκα μου και την ενημερώνουν ότι έχουν τον φάκελο από τις 4 Νοεμβρίου, είναι όλα τα χαρτιά εντάξει, να μην ανησυχούμε και ότι δεν έχει ανατεθεί ακόμα σε ακόμα σε υπάλληλο λόγω φόρτου εργασίας. Το σύνηθες για να εγγριθεί για partner's visa είναι 8-9 μήνες και ο χρόνος σας μετράει από τις 4 Νοεμβρίου. Ησυχάζουμε προς το παρόν και κοιτάζουμε να χαρούμε λίγο τις γιορτές που έρχονται οικογενειακά μαζί με συγγενείς και φίλους.
    Σ'αυτό το σημείο θα κάνω μια παρένθεση για να προσθέσω και άλλα σημαντικά πράγματα που γίνονται παράλληλα. Εγώ και η γυναίκα μου έχουμε τελειώσει γενικό λύκειο και επειδή σπουδές σε ΙΕΚ δεν αναγνωρίζονται στην Αυστραλία, είπαμε να έχουμε το απολυτήριό μας μαζί. Εγώ είχα χάσει το δικό μου, οπότε πήγα στο λύκειο που ήμουν (ευτυχώς υπάρχει ακόμα), με βρήκαν, το ξαναγράψαν (χρειάζεται και φωτογραφία), σφραγίδες, έτοιμος. Μετά όμως χρειάστηκε να πάω από την διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (Κολοκοτρώνη 22, Σταυρούπολη, απέναντι από τους Λαζαριστές), οι οποίοι βάζουν σφραγίδα και μετά να πάω στην Νομαρχία (Καθηγητή Ρωσίδου 11, Καλαμαριά),για σφραγίδα Χάγης, πράγμα που έκανα. Η ίδια διαδικασία θα γίνει και με τα ενδεικτικά των παιδιών.
    Το δεύτερο που έχω να επισημάνω είναι ότι μετά την αποστολή των χαρτιών αρχίσαμε να πακετάρουμε τα πράγματά μας. Μπορεί να φαίνεται αρκετός ο και ρός των 6 μηνών, αλλά δεν είναι τελικά. Αποφασίσαμε να μην πάρουμε έπιπλα μαζί μας και να κρατήσουμε προσωπικά αντικείμενα και είδη νοικοκυριού. Ξεδιάλεγμα ποια θα πάρουμε, ποια όχι, πακετάρισμα σε κούτες (προσοχή! Όλα πρέπει να μπουν μέσα σε σακούλες γιατί εκεί θα ψεκαστούν τα κουτιά) και κουβάλημα στο σπίτι του κουνιάδου μου, που και εκείνος πακετάρισε και τα άφησε κλειδωμένα στο σπίτι του όταν έφυγε. Υπολογίζουμε ότι δύο οικογένειεςθα μισθώσουμε μαζί ένα κοντέινερκαι θα τα στείλουμε στην Αυστραλία κάποια στιγμή. Ξαναλέω ότι ένα νοικοκυριό έχει πολύ πακετάρισμα και μην το αφήνετε γιατί ο χρόνος τρέχει και θα μείνετε πίσω. Εμείς μετά από τρεις μήνες, έχουμε αρκετά πράγματα να μαζέψουμε ακόμα. Να σημειώσω ότι επειδή μένουμε σε ενοίκιο, έχω ενημερώσει τον ιδιοκτήτη ότι προσεχώς θα φύγω, οπότε ουσιαστικά θα πρέπει μέχρι τότε να κάνω διάλυση νοικοκυριού.
    Συνεχίζοντας έχουμε περάσει τις γιορτές, το mail τσεκάρεται 2 φορές την εβδομάδα, αλλά απάντηση καμία. Αυτό πολλές φορές λειτουργεί αρνητικά και συχνά ήμασταν σε κατήφεια με την γυναίκα μου. Ένα πράγμα που μας απασχολούσε ήταν επίσης το σχολείο των παιδιών. Το σχολείο εδώ είναι στη μέση της χρονιάς, ενώ εκεί τώρα ξεκινάει (τέλη Ιανουαρίου-αρχές Φεβρουαρίου). Στέλνουμε ένα mail στο γραφείο εκπαίδευσης της Victoria και απαντούν την άλλη μέρα ότι τα σχολεία είναι κλειστά έως τέλος Ιανουαρίου και πως όταν είμαστε εκεί να επικοινωνήσουμε με το πλησιέστερο σχολείο για να μας δώσουν οδηγίες. Ακολούθως στέλνουμε στις 20 Ιανουαρίου mail στο δημοτικό και το γυμνάσιο που είναι κοντά στο σπίτι του κουνιάδου μου. Το δημοτικό απάντησε την άλλη μέρα πως όταν έρχονται παιδιά από το εξωτερικό συνληθως μπαίνουν στο πρόγραμμα της τελευταίας χρονιάς που έχουν τελειώσει. Επίσης, εξαρτάται από την ημερομηνία γέννησης. Αλλαγή γεννιάς για τους μαθητές της Victoria γίνεται στις 30 Απριλίου και για περεταίρω όταν είμαστε εκεί και πάμε να γραφτούμε. Το γυμνάσιο απάντησε 3 μέρες αργότερα και μας έστειλε μια φόρμα να συμπληρώσουμε με στοιχεία για τον μαθητή. Επειδή η επικοινωνία είναι σε εξέλιξη, θα γράψω νεότερα τις επόμενες ημέρες. Η εντύπωση που μου έμεινε είναι ότι η σχολική χρονιά που αρχίζει σε μας το Σεπτέμβριο (με γεννιά μαθητών ενό συγκεκριμένου έτους) η αντίστοιχη στην Αυστραλία αρχίζει πέντε μήνες μετά (με αλλαγή γεννιάς στις 30 Απριλίου του ίδιου έτους με εμάς).
    Και φτάνουμε στις 25 Ιανουαρίου, όπου τσεκάρω το mail και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!Έχουν απαντήσει στις 22 Ιανουαρίου και ζητάνε κάποια επιπλέον χαρτιά και να προχωρήσω σε ιατρικές εξετάσεις. Μαζεύω τα χαρτιά και κλείνω ραντεβού με γιατρούς, να κάνω τις εξετάσεις. Στα χαρτιά, το ένα είναι δικαστική απόφαση, οπότε ντουγρού για Βρετανικό Συμβούλιο, εφ'όσον είναι κρατικό έγγραφο. Αμ δε! 'Έχω την εντύπωση πως αυτά δεν τα μεταφράζουμε'. 'Μα είναι κρατικό έγγραφο!' 'Ναι, αλλά νομίζω πως δεν κάνουμε τα συγκεκριμένα. Να ρωτήσω και θα σας πω'. Τελικά, ρωτάει και η απάντηση ήταν όχι. Γι αυτό λέω ότι έχουν συγκεκριμένες φόρμες και δεν ασχολούνται με τίποτα άλλο. Μετάφραση στον ιδιώτη 4 σελίδες, 105 ευρώ + ΦΠΑ. Με τους γιατρούς έκλεισα πρώτα στον παθολόγο (Ερμού 53), ο οποίος ήθελε το διαβατήριο, μία φωτό διαβατηρίου για να την σκανάρει (εδώ μου είπε πως αν την ψηφιακά σε στικάκι, καλό θα ήταν για να την περάσει στα σίγουρα, οπότε όποιος πάει να βγάλει φωτό καλό θα είναι να τις ζητήσει και σε στικάκι) και μία φόρμα που συμπληρώνεις on line και την εκτυπώνεις. (Αυτό γίνεται εύκολα με τον αριθμό HAP ID που σου δίνει ο case offiser και την διεύθυνση της ιστοσελίδας που σου δίνουν στις οδηγίες). Αφού με εξέτασε κανονικά, μου έγραψε μικροβιολογικές εξετάσεις και απόδειξη 80 ευρώ. Δεν χρειάζεται να ξαναπεράσω. Ενημερώνει το σύστημα και με το HAP ID μπορώ να βλέπω τα αποτελέσματα. Μετά σε ακτινολόγο (Εγνατίας 107), ακτινογραφία θώρακος και 50 ευρώ, ενημέρωση ηλεκτρονικά, και τέλος μικροβιολογικό (Τσιμισκή 84) 40 ευρώ. Γεια σας. Τα αποτελέσματα θα πάνε στον παθολόγο και η ενημέρωση ψηφιακή.
    Αυτά είναι όλα όσα έχω κάνει μέχρι σήμερα. Σχόλεια και παρατηρήσεις θα έλεγα ότι επιβάλλονται ώστε να δω αν κάτι έχω κάνει κάτι λάθος ή θα μπορούσα να κάνω καλύτερα. Ό,τι νεώτερο έχω, θα ενημερώσω.

    #2
    Μπραβο σου salllonika. Πολυ ωραια η ανταποκριση σου, με λεπτομεριες και πληροφοριες που σιγουρα καποιος θα τις χρειαστει.

    Συνεχισε ετσι!!
    You Can Have Whatever You Like...

    Comment


      #3
      γεια σου πατριδα να σου πανε ολα καλα

      Comment


        #4
        Με το καλό να έρθεις.
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          #5
          Με το καλό να έρθετε.
          (αν κ Ολυμπιακός κανένα πρόβλημα)

          Πάντως να ξέρεις ότι το επάγγελμα με μονώσεις - γυψοσανίδες έχει πολύ πέραση αφού το 90% των σπιτιών κ των κτιρίων χρησιμοποιούν τέτοια υλικά.



          υ.γ. Πιστεύω ότι σε πέντε χρόνια θα έχεις δικιά σου πιτσαρία ή δικό σου συνεργείο για γυψοσανίδες.


          Σας εύχομαι πάνω από όλα υγεία να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σας κ
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            #6
            Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια! Προς το παρόν δεν έχω κάποια εξέλιξη και είμαι στην αναμονή. Μόλις έχω κάτι θα ενημερώσω.

            Comment


              #7
              Καλή δύναμη καρντάση και με το καλό και γρήγορα να ξεμπερδέψετε με την βίζα.

              Η καλύτερη courier για να στείλει κανείς τα χαρτιά του στη Μεταφραστική είναι η Γενική Ταχυδρομική σύμφωνα με την δική μου εμπειρία (δεν το έχω γράψει μέχρι τώρα γιατί δεν ήθελα να κάνω διαφήμιση αλλά επειδή άλλες courier τον έχουν **** δεν άντεξα...)

              Έχω στείλει δυο φόρες έγγραφα για τη Μεταφραστική και με χρέωσαν συνολικά 26.70 Ε την κάθε φορά( η τιμή ισχύει για Θεσσαλονίκη και μπορεί να διαφέρει από πόλη σε πόλη. Επίσης δεν χρεώνουν για και πράσινα άλογα και αναμονές για την ουρά.

              Επίσης τον Σεπτέμβρη του 2013 πήγα αυτοπροσώπως στη Μεταφραστική Υπηρεσία και παρατήρησα ότι δίνουν προτεραιότητα στους Courier ανεξάρτητα από την ουρά.


              Ακόμα η Γενική Ταχυδρομική είναι πολύ φθηνή και για να στείλεις έγγραφα στο εξωτερικό. Τα στέλνει μέσω άλλης εταιρείας στο εξωτερικό ( στη δική μου περίπτωση DHL).
              Συγκεκριμένα όταν έστειλα τα χαρτιά για υπηκοότητα στο Λονδίνο με χρέωσα περίπου 28 Ε ανα αποστολή (δεν θυμάμαι ακριβή νούμερο). Και μάλιστα χρειάστηκε να στείλω και συμπληρωματικά χαρτιά στο Λονδίνο

              Τέλος για να στείλω τα χαρτιά στο Βερολίνο η τιμή που μου δώσανε για έγγραφα εως 2kg είναι 20.90 Ε .

              Το αναφέρω γιατί πολύ κόσμος στέλνει χαρτιά για αυτά τα θέματα.

              Οι τιμές που αναφέρω αφορούν τη Θεσσαλονίκη και παίζει να διαφέρουν από πόλη σε πόλη γι αυτό ρωτήστε τους.

              ΥΓ. Αν κάποιος moderator θεωρεί ότι πρέπει να το γράψω και κάπου αλλού ας μου το επισημάνει
              Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

              Comment


                #8
                Μπορεί να φαίνεται αρκετός ο καιρός των 6 μηνών, αλλά δεν είναι τελικά. Αποφασίσαμε να μην πάρουμε έπιπλα μαζί μας και να κρατήσουμε προσωπικά αντικείμενα και είδη νοικοκυριού. Ξεδιάλεγμα ποια θα πάρουμε, ποια όχι, πακετάρισμα σε κούτες (προσοχή! Όλα πρέπει να μπουν μέσα σε σακούλες γιατί εκεί θα ψεκαστούν τα κουτιά) και κουβάλημα στο σπίτι του κουνιάδου μου, που και εκείνος πακετάρισε και τα άφησε κλειδωμένα στο σπίτι του όταν έφυγε.
                Τι εννοείς θα ψεκαστούν? Και πως σκοπεύετε να τα πακετάρετε για να μην επηρεαστούν από αυτό?
                Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

                Comment


                  #9
                  Originally posted by greco_topo View Post
                  Τι εννοείς θα ψεκαστούν? Και πως σκοπεύετε να τα πακετάρετε για να μην επηρεαστούν από αυτό?
                  Αυτό που θέλει να πει, είναι ότι κάθε κοντέινερ που μπαίνει στην Αυστραλία, ψεκάζετε το περιεχόμενο για απεντόμωση και μπαίνει σε καραντίνα 3 ημερών και στη συνέχεια προχωράει για την παράδοση στον προορισμό του.
                  Think before you driving@world.......

                  Comment

                  Working...
                  X