Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXI

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by pk12 View Post
    πατριώτη jim, να'σαι καλά που ακόμα διαβάζεις τα ποστ των εν ελλάδι....

    Στο τρίτο φρόντισα να ενημερώσω αμέσως για το APOSTILLE για να ενημερωθούν ΟΛΟΙ. Και το αντέγραψα και στο thread για τη Μεταφραστικη Υπηρεσία μήπως το δουν περισσότεροι... υπάλληλοι και μη (ναι για το συγκεκριμένο σχόλιο παρεξηγήθηκα)

    Επειδή δεν ξέρεις το δικό μου, δεν χρειάζεται να απασχολείσαι μαζί μου ντε και καλά. Μόνο αν έχεις ευχαρίστηση...
    Αγαπητέ pk12
    ενας moderator ,δεν κανει διακριση των posts...αν ειναι δλδ απο Ελλαδα ,ή οχι...
    Επισης ,ασχολειται με ο,τι κρινει οτι χρηζει ν ασχοληθεί...

    ps1 Η Αυστραλια ,εχει πανω απο 300 βιζες...Οταν ρωτας ,ετσι γενικα ,χωρις να διευκρινιζεις για ποιά βιζα μιλάς ...ειναι λογικο να μην εχεις και την ανταποκριση ,που περιμενες .

    ps2 Και 448 views να ειχες ..ειναι μεσα και οι επισκεπτες...

    ps3 Εχει γραφτει ,πολλές φορές ,οτι το DIAC ( πλεον DIBP),,δεν ζηταει την APOSTILLE...

    ps 4 Γραφεις ,οτι παρεξηθηκες .Διαβαζοντας ,το post που λες οτι σε εκανε να παρεξηγηθεις ,διαβαζω και το ''χωρις παρεξηγηση'' με το οποιο αρχιζει το post.Επισης ,ομολογω ,οτι και μενα , μου ''χτυπησε'' κάπως ,το ''OK, σε 24 ώρες 448 views αλλά ούτε μια απάντηση!''.

    p.s Καλη επιτυχια ,στον αγωνα σου και όλα καλά ,να σου ερθουν.
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #17
      Originally posted by kikirikoy View Post
      για να σου απαντηση καποιος θα πρεπει να ξερει καποια πραγματα, οπως, με ποια βιζα σκεφτεσε να ερθεις;
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #18
        DIBP / Email scam warning

        Please be aware of scam emails claiming that recipients have been selected for resettlement to Australia. These emails are not from the department.

        If you receive emails from the following email addresses we strongly advise you to delete them:

        resettlement_program@ausimmigdept.au.pn
        info@immi.gov.au
        visas@ausimmigdept.au.pn.
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #19
          "πατριωτάκι , χωρίς παρεξήγηση αλλά είσαι γάιδαρος και ανάγωγος επειδή μας θεωρείς όλους υπάλληλους σου"

          Ποιός δεν θα παρεξηγηθεί;

          Originally posted by pk12 View Post
          @kikirikoy - 402 occupational stream και μετα 457
          Χαρτί για τα εμβόλια από...; παιδίατρο και μετα μετάφραση; Το βιβλιάριο υγείας δεν κάνει;

          @konti - Ευχαριστώ! Και ληξιαρχική γάμου που διάβασα κάπου εδώ ή περιτεύει;
          ρε παιδιά, χαρίστε και κάτι, οκ δεν το ανέφερα με την πρώτη. Αφού όλοι ξέρετε την κοινή μας αγωνία...Δόξα το Θεό οι αυστραλοί είναι υπεραναλυτικοί στο τι θέλουν. Εδώ στην Ελλάδα είναι το πρόβλημα μέχρι να βρεις τι ακριβώς χαρτιά μπορεί να σου χρειαστούν.

          Τέλος πάντων ο χώρος του forum είναι πολύτιμος και για άλλα πιο σημαντικά. Σας ευχαριστώ όλους για αυτό το forum. Όλους.
          Keep calm because impossible is nothing.

          Comment


            #20
            Originally posted by pk12 View Post
            "πατριωτάκι , χωρίς παρεξήγηση αλλά είσαι γάιδαρος και ανάγωγος επειδή μας θεωρείς όλους υπάλληλους σου"

            Ποιός δεν θα παρεξηγηθεί;



            ρε παιδιά, χαρίστε και κάτι, οκ δεν το ανέφερα με την πρώτη. Αφού όλοι ξέρετε την κοινή μας αγωνία...Δόξα το Θεό οι αυστραλοί είναι υπεραναλυτικοί στο τι θέλουν. Εδώ στην Ελλάδα είναι το πρόβλημα μέχρι να βρεις τι ακριβώς χαρτιά μπορεί να σου χρειαστούν.

            Τέλος πάντων ο χώρος του forum είναι πολύτιμος και για άλλα πιο σημαντικά. Σας ευχαριστώ όλους για αυτό το forum. Όλους.
            Εγώ δεν έβρισα κανέναν απλά απάντησα στο ποστ σου κ ειδικά την πρώτη παράγραφο που είναι κάπως..........

            Τώρα αν το δικό μου ποστ το μεταφράζεις ότι λέει για γάϊδαρο κ ανάγωγο το δικό σου πως θα το μετάφραζες ?
            ( OK, σε 24 ώρες 448 views αλλά ούτε μια απάντηση! )
            Κ δεν νομίζω να κάνω λάθος γιατί όποιος το διαβάσει καταλαβαίνει ότι είναι σπόντα ότι δεν ενδιαφέρθηκε κανένας στο να σου δώσει μία απάντηση.

            Εν πάση περιπτώσει δεν έχω πρόβλημα μαζί σου αλλά με το πως έγραψες το ποστ κ όταν κάτι με ενοχλεί το λέω.
            Αν όπως λες ότι έχεις διαβάσει αρκετά το φόρουμ κ τα δικά μου ποστ σίγουρα πρέπει να το έχεις δει αυτό.


            Εύχομαι πάνω από όλα υγεία κ ότι καλύτερο...!!!
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              #21
              ★★★Australia and Greece sign Visa agreement/14 May 2014
              The long awaited signing of the reciprocal work and holiday visa arrangement happened today letting the youth of Greece and Australia visit and work in each others' countries.

              p.s Tourism Minister Olga Kefalogianni, who signed the agreement, said that "the agreement will come into effect within the next months after being ratified by the Greek parliament.


              14 May 2014

              Young people from Greece and Australia are a step closer to having the opportunity to visit and work in each other's countries, with the signing of a reciprocal work and holiday visa arrangement today in Canberra.

              The agreement was signed by Australia's Minister for Immigration and Border Protection Scott Morrison and by visiting Tourism Minister of Greece Olga Kefalogianni.

              "This arrangement, when brought into effect, will enable up to 500 young adults from Greece and 500 young adults from Australia to enjoy a holiday in each other's country, during which they may engage in short-term work and study," Scott Morrison said.

              The one-year work and holiday visa differs from a working holiday visa as it requires applicants to have the support of their government, hold or be studying towards tertiary qualifications and to speak functional English.

              The Greek Orthodox Community of Melbourne and Victoria, Fronditha, the Australian Greek Welfare Society, Labor federal MP Maria Vamvakinou, former Labor federal MP Steve Georganas, former minister of Immigration Chris Bowen, Neos Kosmos and others were some of the organisations and people involved in the campaign to sign this agreement.

              The Memorandum of Understanding, as the agreement is called, before it comes into effect needs to be ratified by the Greek Parliament.
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #22
                Περισσοτερα ,για την Work and Holiday visa (subclass 462)και ★ εδώ , στο σχετικο thread.
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #23
                  Διαβαζοντας ,τους κανονες περί forum...



                  Μην "απαιτείτε", αλλά ζητήστε ευγενικά αυτό που θέλετε με όσο τον δυνατό πιο σαφή τρόπο. Θυμηθείτε ότι με μια σαφέστερη περιγραφή γλιτώνετε χρόνο και για εσάς και για τους άλλους.

                  Θυμηθείτε πως οι υπόλοιποι χρήστες του Forum δεν είναι υποχρεωμένοι να σας απαντήσουν, μπορεί να μην υπάρχει απάντηση για το ερώτημά σας ή, απλά, οι αναγνώστες της ερώτησής σας να μην τη γνωρίζουν.''


                  θελω να συμπληρώσω ,πώς υπαρχει και στο διαδικτυο ,savoir vivre(κανόνες ευγενικής συμπεριφοράς)...το λεγομενο Network Etiquette ή απλά Netiquette.

                  Οταν καποιος ,εχει την ευγενη καλοσυνη..ν αφιερωσει χρόνο ,για να δωσει απαντησεις ,σε ερωτημα/τα ,που εθεσε ενα άλλο μέλος ,οι -άγραφοι΄- κανόνες ευγενειας,επιβαλλουν να κατσει να γραψει κι ο ερωτών , σ αυτόν ,που του απάντησε ,για να του λύσει απορίες /δωσει πληροφορίες...Κι οχι γιατί αυτος που απαντησε περιμένει ευχαριστίες...αλλά γιατί ,δεν ειναι ωραιο ,να μπαινει στην διαδικασια καποιος ,ν ασχοληθει μαζι του...κι αυτος να παιρνει απαντησεις και να αγνοει ,το μέλος που αφιερωσε τον χρόνο του...

                  Δεν θα μείνω στο αν ειναι αγενές ,να έχει διαβάσει ο ερωτών ,τις απαντήσεις ,που ''καιγόταν'' να πάρει..(το οτι εχει μπει και διάβασε το thread ,οπου εκανε τις ερωτησεις του...ειτε την ημερομηνια της απαντησης που ελαβε ,ειτε μετά..φαινεται στο κατω μερος ,του εκαστοτε thread...).Αλλά ,απλά ,θα πρεπει να σκεφτει ,οποιος απαξιεί ,να απαντησει σε οποιον ασχοληθηκε με τις απορίες/ερωτησεις του...οτι ισως ,την επομενη φορά...να μην ασχοληθει καποιος ,να του δωσει απαντησεις...
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by pk12 View Post
                    Ευχαριστώ australian, το είχα ήδη κατά νου.

                    ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ APOSTILLE.
                    Η πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα μου είπε οτι ΔΕΝ χρειάζεται APOSTILLE

                    Η πρεσβεία του Βερολίνου που τα χειρίζεται είναι ενήμερη για τα ελληνικά έγγραφα και δεν χρειάζεται APOSTILLE

                    Ετσι ακριβώς η apostile δεν χρειάζετε απλά την ζητάει το Y.Π.Ε.Ξ
                    είναι έξτρα χρήματα για αυτούς κατά την μετάφραση !!(αρα αμα σας ρωτάνε που είναι η apostile θα λέτε μετάφραση χωρίς αυτήν )
                    Αpostile χρειάζονται μόνο ο,τι έχει σχέση με πτυχία και ποινικό μητρώο
                    σε ολα τα υπόλοιπα χαρτιά είναι άχρηστη

                    (εκτός αν δεν την θέλουν πια και εκεί )


                    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by NIKOLIA View Post
                      Γεια σας παιδιά. Θέλω λίγο την βοήθεια σας και να σας πω τι κίνηση σκέφτομαι να κάνω και αν την έχω καταλάβει σωστά. Έχω κάνει αίτηση για visa 309/100 από 29/1/2014 (file number) και ο σύζυγος μου είναι ήδη Αυστραλία από αρχές Ιανουαρίου. Έχω ολοκληρώσει και τις ιατρικές εξετάσεις από 26/3/2014 και με όσα μου είπαν από το Βερολίνο και με όσα έχω διαβάσει και γράφει και το επίσημο site από 6-8 μήνες θα έρθει η visa. Σκέφτομαι λοιπόν επειδή μέχρι και το τέλος Ιουνίου τα παιδιά μου θα έχουν τελειώσει το σχολείο να φύγω με τουριστική visa μαζί με τα παιδιά αρχές Ιουλίου και να έρθω Αυστραλία και να περιμένω εκεί να μου έρθει η visa. Που έχω μπερδευτεί ... Βρήκα ένα καλό πακέτο με την Singapore Airline‎ το οποίο θα πρέπει να κλείσω άμεσα εάν ενδιαφέρομαι. Όμως εάν εγώ κλείσω εισιτήρια για αρχές Ιουλίου και μέχρι να φύγω μου έρθει η άλλη visa τι γίνεται ? Επίσης εάν έρθω στην Αυστραλία και μου έρθει εκεί η visa --τι κάνω μετά ? Και κάτι τελευταίο εάν εξαντληθεί το 3μηνο της τουριστικής visas την ανανεώνω ? Επίσης γνωρίζω ότι όσο θα είμαι με την τουριστική visa δεν δικαιούμαι τίποτα και θα μας συντηρεί ο σύζυγος. Να φύγω με τουριστική ή να περιμένω την visa μου ??? Ουφ σας κούρασα --συγνώμη. Φιλιά
                      κάνε υπομονή γιατί ο χρόνος επεγεργασίας με τον χρόνο που είναι να σου εγκριθεί είναι πολύ κοντά αν
                      έρθεις εδω θα πρεπει να βγείς απο την χώρα για να ενεργοποιηθει που σημαίνει αρκέτα $$$ έξτρα εξοδα
                      ασε που πιθανά με την αλλαγή σου εδω μετά να καθυστερήσει περισσότερο
                      συμβουλή μου ο,τι θες κάνεις


                      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                      Comment


                        #26
                        Καλημέρα παιδιά και ένα μεγάλο συγγνώμη που άργησα να ευχαριστήσω την vertigo για τον χρόνο που μου αφιέρωσε για να με βοηθήσει σχετικά με τις απορίες που είχα. Επίσης να ευχαριστήσω και την Aussie για τον χρόνο της που ασχολήθηκε με το θέμα μου. Ευχαριστώ όλους εσάς που μας έχετε βοηθήσει τόσο πολύ και ακόμα μας βοηθάτε με τις πολύτιμες συμβουλές σας. Άργησα να απαντήσω -όχι γιατί δεν ήθελα --απλά είμαι στην Πάτρα μόνη μου με τρία (3) μωρά και μπαίνω στο foroum στα γρήγορα κοιτάζω και ξαναβγαίνω. Και πάλι σας ζητάω συγγνώμη εάν άργησα να σας ευχαριστήσω - δεν θα ξανασυμβεί. Θα σας γράψω άμεσα τι τελικά θα κάνω και γιατί το αποφάσισα. Φιλιά σε όλους σας.

                        Comment


                          #27
                          @NIKOLIA
                          Νο worries! Να χαιρεσαι τα μωρά σου κι όλα βολικά να σας ερθουν!
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            #28
                            Επίσης να ευχαριστήσω και την Aussie για τον χρόνο της που ασχολήθηκε με το θέμα μου.


                            Good luck !!!!!
                            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                            Comment


                              #29
                              Καλημέρα παιδιά. Είστε όλοι καλά? Λοιπόν θα κατέβω Αυστραλία με τουριστική visa. Φεύγουμε από Ελλάδα στις 23/6/2014 με την Singapure. Όπως σας είχα πει file number για την αίτηση που κατέθεσα για την visa έχω 29/01/2014 οπότε καλώς εχόντων των πραγμάτων περίπου τέλη Αυγούστου θα εγκριθεί και η visa μου. Είμαι στην Πάτρα μόνη μου (και το εννοώ μόνη μου - δηλαδή χωρίς βοήθεια από κανέναν) με τα 3 παιδιά μου (2 χρονών-3,5 χρονών-6 χρονών) και ο σύζυγος έχει έρθει Αυστραλία από 7/1/2014. Λοιπόν 13/06/2014 τελειώνουν εδώ τα σχολεία και ο παιδικός σταθμός . Έχω μια φίλη εδώ στην Πάτρα η οποία έχει ταξιδιωτικό γραφείο και ξέρει την υπόθεση μας. Με παίρνει τηλέφωνο ότι η Singapure έχει προσφορά στα εισητήρια. Δηλαδή για όλους μας βγαίνει 3550 Euro μαζί με επιστροφή και εγώ όταν θα έφευγα όταν θα ερχόταν η visa μου τα εισητήρια περίπου τόσο θα πήγαιναν. Σκέφτηκα λοιπόν μένοντας Ελλάδα όλο το καλοκαίρι θα χαλάσω τα ίδια λεφτά και περισσότερα μάλλον - οπότε γιατί να μην έρθω Αυστραλία να είμαι μαζί με τον σύζυγό μου και ξανά όλοι μαζί οικογένεια - και τα λεφτά που θα χάλαγα εδώ να τα χαλάσω εκεί. Γιατί η αλήθεια είναι πως στα παιδιά έχει λείψει πάρα πολύ ο μπαμπάς τους. Επίσης έχω ξεχάσει να σας πω ότι ο σύζυγος είναι διαβητικός και λίγο πριν φύγει από Ελλάδα κατάφερε να κόψει την ινσουλίνη και να παίρνει χάπι. Εκεί όμως τώρα δεν μπορεί να κάνει σωστή διατροφή γιατί φιλοξενείται και ντρέπεται ... και επειδή είναι και άνθρωπος που κρύβει τα συναισθήματα του --κάνοντας εξετάσεις αρχές Μαίου η γλυκοζιομένη (μέτρηση ζακχάρου) πήγε στο 8,9!!! Από 6 που ήταν όταν έφυγε από Ελλάδα και ο γιατρός εκεί που δίνει τώρα 2 χάπια και είναι σε παρακολούθηση για 3 μήνες. Φοβάμαι πως τον έχει επηρεάσει πολύ που είναι μόνος του και γιαυτό το σάκχαρο ανέβηκε. Οπότε και πήραμε την απόφαση να έρθω με τουριστική όπου τα λεφτά είναι τα ίδια με τα εισητήρια one way. Βέβαια έχουμε και το ταξίδι στην Ν. Ζηλανδία όταν θα εγκριθεί η visa. Αλλά έχει ο Θεός. Όλα καλά θα πάνε και κάτι λεφτά που έχει μαζέψει ο ίδιος και εγώ από εδώ --γιατί πούλησα αυτοκίνητο και όλα μας τα πράγματα --θα τα καταφέρουμε. Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει ότι εκεί στην Αυστραλία έχουμε ανθρώπους που μας βοηθάνε πάρα πολύ. Δηλαδή τα πράγματα πηγαίνουν πολύ καλύτερα από ότι υπολογίζαμε. Βρήκε σπίτι και το ενοίκιο αρχίζει από 14/6 και όλα τα πράγματα που χρειαζόμαστε για τον πρώτο καιρό --του τα έδωσαν όλα οι άνθρωποι από εκεί. Να τους έχει καλά ο Θεός και να τους δίνει υγεία. Λοιπόν μια ερώτηση για να μην κάνω καμία γκάφα : Κοντά μου παίρνω μόνο τα ρούχα μας και τα προσωπικά μας αντικείμενα και κάτι πολύ λίγα παιχνιδάκι των παιδιών --αν με ρωτήσουν για τον σκοπό αυτού του ταξιδιού τι λέω? Αναφέρω ότι πηγαίνω για holiday σε συγγενείς ή τους λέω κάτι άλλο? Δηλαδή ότι έχω κάνει αίτηση για την μόνιμη visa μου ? Ευχαριστώ εκ τον προτέρων όλους σας που με βοηθήσατε γιαυτό το ταξίδι --χωρίς εσάς δεν θα είχα κάνει τίποτα. Μπράβο σας και να είστε όλοι καλά. Φιλιά πολλά.

                              Comment


                                #30
                                Δηλαδή για όλους μας βγαίνει 3550 Euro μαζί με επιστροφή

                                Μια ερωτηση τα παιδιά σου δεν ειναι Αυστραλοί υπήκοοι ???
                                αν ναι δεν ειχες λόγο να βγάλεις εισητήριο με επιστροφή
                                συνοδεύεις Αυστραλούς υπήκοους
                                και δεν θα έχεις θέμα.
                                Αλλωστε απ εξω θα σας περιμένει και ο συζυγός σου
                                και θεωρητικά αφού θα έχεις ενημερώσει και τον case officer
                                ο.τι κατεβαίνεις Αυστραλία δεν θα εχεις κανένα θέμα δεν είσαι η μοναδική που κατέβηκε έτσι
                                θα πείς την αλήθεια αν και δεν φαντάζομαι να σε ρωτήσουν
                                αλλά δεν χρειάζετε το εισητήριο επιστροφής πεταμένα λεφτά να κερδίζουν τα γραφεία
                                (ούτε εγω εβγαλα επιστροφής )

                                αποψή μου θα πάρεις βέβαια κι άλλες απαντήσεις
                                εύχομαι απο καρδιάς τα καλύτερα
                                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                                Comment

                                Working...
                                X