Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXI

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXI

    Η συνέχεια των ερωτήσεων σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    #2
    Originally posted by Greece4ever View Post
    Περασε 1 χρονος!!! Ευχομαι να ειστε καθε χρονο και καλυτερα κ με υγεια!!!
    Οσο για το ασθενοφορο ναι σε γδερνουν αμα δεν εισαι συνδρομητης....η ετησια συνδρομη δεν θυμαμαι ακριβως ποσο ειναι αλλα ηταν μηδαμηνη!!
    Originally posted by jimathens View Post
    Τίποτα εδώ δεν είναι δωρεάν...
    Όσο για το αν κάποτε ήταν μηδαμινή δεν το γνωρίζωαλλά για τώρα σου απάντησε ο patousis εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...html#post77287
    Ο οποίος τα ξέρει από πρώτο χέρι
    Γεια σας πατριώτες, σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα επειδή το έκανα πρόσφατα, γράφεσαι συνδρομητής στο αντίστοιχο ambulance για το κάθε state και είναι τίποτα. Για Μελβούρνη συγκεκριμένα,γραφτηκα εγώ η γυναικα και τα 2 παιδιά μου και πληρώσαμε όλοι μαζί γύρω στα $85 για όλο το χρόνο !!! ;)

    Comment


      #3
      Απαραίτητα έγγραφα και διαδικασια

      Πατριώτες καλώς σας βρήκα!

      Είμαι έτοιμος να ξεκινήσω διαδικασία για βιζα για ολη την οικογένεια (σύζυγος και τρια παιδιά). Έχω ήδη βρει εταιρία για εργασία (τελικός προορισμός Rockhampton) και θέλω να ρωτήσω σχετικά με τα έγγραφα που χρειάζονται:

      1. Birth/marriage certificates. Πιστοποιητικά ή ληξιαρχικές πράξεις; Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης οπου φαίνεται ολη η οικογένεια χρειάζεται;
      2. APOSTILLE τελικά χρειάζεται; Αν ναι μπορώ να τα ζητήσω μέσω ΚΕΠ;
      3. Άλλα έγγραφα που θα χρειαστώ , όχι μόνο για τη βίζα αλλά και εκεί, π.χ. για τα σχολεία; Από οτι διάβασα καλά θα είναι να τα μεταφράσω, αν είναι δυνατόν, όλα μαζί για οικονομία, ισχύει;
      4. Μένω στα Χανιά. Που προτείνετε να τα μεταφράσω και από τιμές;
      5. Όσο έψαξα δεν βρήκα άλλο Έλληνα στο Rockhampton. Μήπως ξέρει κάποιος;

      Υπάρχει κάποιο thread που να είναι αυτά μαζεμένα γιατί δεν βρήκα κάτι

      ευχαριστώ
      Keep calm because impossible is nothing.

      Comment


        #4
        OK, σε 24 ώρες 448 views αλλά ούτε μια απάντηση! Δεν ρωτώ επειδή βαριέμαι να διαβάσω τα post αλλά επειδή διάβασα! Άλλος λέει πιστοποιητικά γεννήσεως και άλλος ληξιαρχικές πράξεις. Οι περισσότεροι λένε με APOSTILLE αλλά υπάρχουν και άλλοι που λένε δεν χρειάστηκε. Όσο για τις μεταφράσεις, χάος...είναι και λίγο παλιά τα post στο συγκεκριμένο thread.
        Όποιος έχει την ευχαρίστηση...
        Keep calm because impossible is nothing.

        Comment


          #5
          pk12.... εαν εισαι υπηκοος ξεκινα απο εδω... http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...E%B9-1-a-2236/

          οσο για την apostile υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που δεν την ζητησαν εδω στην αυστραλια, αυτο που εκανα εγω σε ολα τα εγραφα εβαλα apostile μηπως και μου ζητηθει

          για τα παιδια παρε χαρτι για τα εμβολια που εχουν κανει
          καλη συνεχεια
          ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

          Comment


            #6
            Ευχαριστώ kikirikoy, νομίζω οτι για την APOSTILLE θα κάνω όπως λες για σιγουριά.Σε κάποιο post (είναι πια τόόόόόόσα πολλά) διάβασα οτι μπορείς να τα ζητήσεις από το ΚΕΠ να έρθουν με την APOSTILLE έτοιμα, ισχύει; Ή στη Νομαρχία;

            Εκτός για τη βίζα θα χρειαστώ έγγραφα στα ελληνικά για κάτι άλλο στην Αυστραλία ή μόνο μεταφράσεις; Να βγάλω δηλαδή μόνο από ένα ή περισσότερα;

            Τελικά πιστοποιητικά ή ληξιαρχικές πράξεις;

            Υπήκοος δεν είμαι.

            Πρώτα ο Θεός Γενάρη στη Μελβούρνη για τρεις μήνες εκπαίδευση. See you there "mate"

            Ευχαριστώ
            Keep calm because impossible is nothing.

            Comment


              #7
              για να σου απαντηση καποιος θα πρεπει να ξερει καποια πραγματα, οπως, με ποια βιζα σκεφτεσε να ερθεις;
              ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

              Comment


                #8
                pk12, καλησπέρα.Θέλει πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από τον Δήμο για να αποδείξεις την πραγματική σύνθεση της οικογενείας σου και ληξιαρχική πράξη γέννησης για το κάθε μέλος που θα αναγράφεται στην αίτηση βίζας.Καλή σας δύναμη.

                Comment


                  #9
                  @kikirikoy - 402 occupational stream και μετα 457
                  Χαρτί για τα εμβόλια από...; παιδίατρο και μετα μετάφραση; Το βιβλιάριο υγείας δεν κάνει;

                  @konti - Ευχαριστώ! Και ληξιαρχική γάμου που διάβασα κάπου εδώ ή περιτεύει;
                  Keep calm because impossible is nothing.

                  Comment


                    #10
                    Training and Research visa (subclass 402)

                    Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                    Comment


                      #11
                      Ευχαριστώ australian, το είχα ήδη κατά νου.

                      ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ APOSTILLE.
                      Η πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα μου είπε οτι ΔΕΝ χρειάζεται APOSTILLE

                      Η πρεσβεία του Βερολίνου που τα χειρίζεται είναι ενήμερη για τα ελληνικά έγγραφα και δεν χρειάζεται APOSTILLE
                      Keep calm because impossible is nothing.

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by pk12 View Post
                        OK, σε 24 ώρες 448 views αλλά ούτε μια απάντηση! Δεν ρωτώ επειδή βαριέμαι να διαβάσω τα post αλλά επειδή διάβασα! Άλλος λέει πιστοποιητικά γεννήσεως και άλλος ληξιαρχικές πράξεις. Οι περισσότεροι λένε με APOSTILLE αλλά υπάρχουν και άλλοι που λένε δεν χρειάστηκε. Όσο για τις μεταφράσεις, χάος...είναι και λίγο παλιά τα post στο συγκεκριμένο thread.
                        Όποιος έχει την ευχαρίστηση...

                        Πατριωτάκι pk12 χωρίς παρεξήγηση, δεν είμαστε υπάλληλοι κανενός εδώ μέσα!
                        Σε μία μόνο μέρα* κ με πόσες ώρες ασχολήθηκες δεν υπήρχε περίπτωση να βρεις αυτό που έψαχνες.
                        Εδώ είμαστε χρόνια ή μήνες οι περισσότεροι κ ακόμα βρίσκουμε νέες πληροφορίες, με λίγα λόγια αν αφιέρωνες πιο πολύ χρόνο θα τα έβρισκες.
                        *(την μέρα που γράφτηκες στο πατριωτάκι έκανες κ την ερώτηση)

                        υ.γ. Εγώ προσωπικά είδα το ποστ μόλις το ανάρτησες αλλά δεν είχα χρόνο να απαντήσω κ την επόμενη που μπήκα να ψάξω για να σου δώσω κάποια λινκ διάβασα το συγκεκριμένο ποστ κ άλλαξα γνώμη.

                        Όσο για τα: ( 448 views ) είναι γενικά για όλο το θέμα από μέλη, από επισκέπτες κ πολύ πριν γράψεις εσύ κ όχι μόνο για το δικό σου ποστ.
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          #13
                          πατριώτη jim, να'σαι καλά που ακόμα διαβάζεις τα ποστ των εν ελλάδι.

                          Σωστό οτι τη μερα που γράφτηκα έκανα την ερώτηση. Κι αφού είδες τη μέρα της εγγραφής θα είδες και την ώρα της εγγραφής. Εκείνο το βράδυ ήμουν όλη τη νύχτα μέσα στο forum γιατί δούλευα ξενύχτι.

                          Λάθος οτι διάβασα μόνο μια μέρα. Διαβάζω πολύ καιρό επειδή τη διαδικασία με τη δουλειά εκεί την έχω αρχίσει απο το Νοέμβριο. Γράφτηκα να ρωτήσω όταν είχα την τελική θετική απάντηση απο εκεί και έπρεπε να αρχίσω να πληρώνω για δικαιολογητικά.

                          Αν σας θεωρούσα υπαλλήλους θα αξίωνα απάντηση δεν θα ζήταγα. Και στο πρώτο ποστ ευχαρίστησα εκ των προτέρων και στο δεύτερο που αναφέρεσαι έγραψα "όποιος έχει ευχαρίστηση..." Στο τρίτο φρόντισα να ενημερώσω αμέσως για το APOSTILLE για να ενημερωθούν ΟΛΟΙ. Και το αντέγραψα και στο thread για τη Μεταφραστικη Υπηρεσία μήπως το δουν περισσότεροι... υπάλληλοι και μη (ναι για το συγκεκριμένο σχόλιο παρεξηγήθηκα)

                          Όσο για τα views ήταν όλα για το δικό μου ποστ επειδή είχα ανοίξει καινούριο thread. Αργότερα κάποιος moderator του άλλαξε τίτλο κατά την κρίση του - και καλά έκανε εαν έτσι νόμιζε καλύτερα.

                          Εγώ έχω "δει" όλο τον αγώνα που έχεις δώσει μέσα από τα ποστ σου. Επειδή δεν ξέρεις το δικό μου, δεν χρειάζεται να απασχολείσαι μαζί μου ντε και καλά. Μόνο αν έχεις ευχαρίστηση...
                          Keep calm because impossible is nothing.

                          Comment


                            #14
                            Απορίες ...

                            Γεια σας παιδιά. Θέλω λίγο την βοήθεια σας και να σας πω τι κίνηση σκέφτομαι να κάνω και αν την έχω καταλάβει σωστά. Έχω κάνει αίτηση για visa 309/100 από 29/1/2014 (file number) και ο σύζυγος μου είναι ήδη Αυστραλία από αρχές Ιανουαρίου. Έχω ολοκληρώσει και τις ιατρικές εξετάσεις από 26/3/2014 και με όσα μου είπαν από το Βερολίνο και με όσα έχω διαβάσει και γράφει και το επίσημο site από 6-8 μήνες θα έρθει η visa. Σκέφτομαι λοιπόν επειδή μέχρι και το τέλος Ιουνίου τα παιδιά μου θα έχουν τελειώσει το σχολείο να φύγω με τουριστική visa μαζί με τα παιδιά αρχές Ιουλίου και να έρθω Αυστραλία και να περιμένω εκεί να μου έρθει η visa. Που έχω μπερδευτεί ... Βρήκα ένα καλό πακέτο με την Singapore Airline‎ το οποίο θα πρέπει να κλείσω άμεσα εάν ενδιαφέρομαι. Όμως εάν εγώ κλείσω εισιτήρια για αρχές Ιουλίου και μέχρι να φύγω μου έρθει η άλλη visa τι γίνεται ? Επίσης εάν έρθω στην Αυστραλία και μου έρθει εκεί η visa --τι κάνω μετά ? Και κάτι τελευταίο εάν εξαντληθεί το 3μηνο της τουριστικής visas την ανανεώνω ? Επίσης γνωρίζω ότι όσο θα είμαι με την τουριστική visa δεν δικαιούμαι τίποτα και θα μας συντηρεί ο σύζυγος. Να φύγω με τουριστική ή να περιμένω την visa μου ??? Ουφ σας κούρασα --συγνώμη. Φιλιά

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by NIKOLIA View Post
                              Γεια σας παιδιά. Θέλω λίγο την βοήθεια σας και να σας πω τι κίνηση σκέφτομαι να κάνω και αν την έχω καταλάβει σωστά. Έχω κάνει αίτηση για visa 309/100 από 29/1/2014 (file number) και ο σύζυγος μου είναι ήδη Αυστραλία από αρχές Ιανουαρίου. Έχω ολοκληρώσει και τις ιατρικές εξετάσεις από 26/3/2014 και με όσα μου είπαν από το Βερολίνο και με όσα έχω διαβάσει και γράφει και το επίσημο site από 6-8 μήνες θα έρθει η visa. Σκέφτομαι λοιπόν επειδή μέχρι και το τέλος Ιουνίου τα παιδιά μου θα έχουν τελειώσει το σχολείο να φύγω με τουριστική visa μαζί με τα παιδιά αρχές Ιουλίου και να έρθω Αυστραλία και να περιμένω εκεί να μου έρθει η visa. Που έχω μπερδευτεί ... Βρήκα ένα καλό πακέτο με την Singapore Airline‎ το οποίο θα πρέπει να κλείσω άμεσα εάν ενδιαφέρομαι. Όμως εάν εγώ κλείσω εισιτήρια για αρχές Ιουλίου και μέχρι να φύγω μου έρθει η άλλη visa τι γίνεται ? Επίσης εάν έρθω στην Αυστραλία και μου έρθει εκεί η visa --τι κάνω μετά ? Και κάτι τελευταίο εάν εξαντληθεί το 3μηνο της τουριστικής visas την ανανεώνω ? Επίσης γνωρίζω ότι όσο θα είμαι με την τουριστική visa δεν δικαιούμαι τίποτα και θα μας συντηρεί ο σύζυγος. Να φύγω με τουριστική ή να περιμένω την visa μου ??? Ουφ σας κούρασα --συγνώμη. Φιλιά
                              Γεια σου ,NIKOLIA.Σε offshore αιτηση ,ΔΕΝ θα σου ερθει η partner visa ,στην Αυστραλια..

                              Σε αιτηση offshore ,πρεπει να εισαι offshore ,για να σου δοθει η visa.Με λιγα λογια ,θα πρεπει να πας ενα ταξιδι εκτος Αυστραλιας-συνηθως την Ν.Ζηλανδια επιλεγουν ,οσοι κατεβαινουν με τουριστικη ,πριν εγκριθει η partner visa -, ωστε εκτος Αυστραλιας ,να σου χορηγηθει η βιζα.

                              Αυτο ,προϋποθετει ενημερωση του/ης case officer ,οτι σκοπευεις να πας με τουριστικη βιζα ,πριν την εγκριση της partner visa ,για να σε ειδοποιησει ,οταν προκειται να σου δωσει την βιζα ,ωστε να βγεις εκτος Αυστραλιας. Αν σου χορηγηθει η partner visa κι εσυ ,εισαι στην Αυστραλια ...θα ακυρωθει η partner visa...Και το immigration ,δεν ειναι υποχρεωμενο ,να ελεγξει ,το πού βρισκεσαι εσυ , αλλά εσυ ,πρεπει να τους ενημερωνεις οτι σκοπευεις να κατεβεις Αυστραλια κι οταν κατεβεις ,οτι πλεον εισαι κατω.

                              Βεβαια ,θα σου στοιχισει ,αυτη η ιστορια.Αεροπορικο εισιτηριο ,για Ν.Ζ και ξενοδοχειο/φαγητα ,για 2-4 μερες ,αναλογα το πόσες μερες θα κανουν να σου δωσουν την βιζα.Υποθετω ,οτι τα παιδια ,εχουν υπηκοοτητα ,αν δεν εχουν και τα εχεις στην αιτηση σου ,τοτε τα εξοδα για ΝΖ ,πολλαπλασιαζονται.

                              Δεν ανανεωνεται με αιτηση ,η τουριστικη βιζα ,δλδ η ΕΤΑ ή η eVisitor visa.Για να ισχυσει το επομενο της τριμηνο-εχει 12 μηνη ισχυ ,αλλά χωριζεται σε 3μηνα- ,πρεπει να βγεις απ την χώρα και να ξαναμπεις.Υπαρχει και η πιο κατω δυνατοτητα. Αν προκειται να ληξει το 3μηνο της ETA ή της eVisitor visa ,τοτε μπορεις να ζητησεις,εγκαιρα , πριν ληξει η βιζα σου ,την Visitor visa (subclass 600) ,που θα σου στοιχισει 130 ΑUD ,αρκει η προηγουμενη σου βιζα ,να μην εχει το condition 8503 'No Further Stay'.

                              Εσυ ,αποφασιζεις ,αλλά αφου ρωτας ,στην θεση σου ,θα περιμενα να βγει η βιζα μου και θα εμπαινα Αυστραλια ,με την partner visa.Ετσι κι αλλιώς ,δεν αργουν πολυ ,οι offshore αιτησεις και πιστευω ,οτι μεχρι τον Αυγουστο ,θα την εχεις παρει ,την βιζα.Ηδη ,εχεις κανει και τις ιατρικες εξετασεις.

                              Δεν καταλαβα ,ακριβώς ,τί εννοεις με το ''Όμως εάν εγώ κλείσω εισιτήρια για αρχές Ιουλίου και μέχρι να φύγω μου έρθει η άλλη visa τι γίνεται ?'' .
                              Αν εγκριθει η partner visa ,οσο εισαι Ελλαδα ,θα κατεβεις με την partner visa.


                              Σου βαζω και το σχετικο κομματι ,απ το site της πρεσβειας ,στο Βερολινο.

                              Can I travel to Australia while my Partner visa application is being processed?

                              You may apply for other visas while your migration application is being processed. This will be assessed against the criteria for that visa subclass and will not affect the assessment of your migration application. Further information on other visas to Australia can be found on our website, Australian Government Department of Immigration and Border Protection.

                              Please be aware that if you enter Australia on a one way ticket you may be asked by Australian immigration authorities, on arrival at the airport, about your plans for departing Australia. If entering Australia on an ETA or Tourist visa the immigration officer will need to be satisfied that you are a genuine visitor. You would need to explain your intentions to the officer so that the officer is satisfied that you do not intend to stay beyond the period which your visa allows. This also applies if you have an ongoing application for a partner visa.

                              If your travel to Australia results in you spending a cumulative period of 12 months or more in Australia in the last 10 years, you will need to provide an Australian Federal Police (AFP) check before your visa can be granted. For further information, please see the following website:
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment

                              Working...
                              X