Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση Σοφι

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση Σοφι

    Ο σύζυγος και τα παιδιά με Αυστραλιανά διαβατήρια κι εγώ με τουριστική στις 19/1/2014 υπαναχωρούμε για Αυστραλία.
    Είμαστε στην καινούργια μας πατρίδα για μια νέα αρχή. 20 Ιανουαρίου φτάσαμε στο αεροδρόμιο της Μελβούρνης,μας περίμεναν οι φίλοι μας που είχαμε γνωρίσει το καλοκαίρι. Αυτοί μας φιλοξένησαν για 15 μέρες είχαμε στο μυαλό μας να μείνουμε μαζί τους για λιγότερο απο 1 εβδομάδα που να ξέραμε τι θα ακολουθήσει. Μέσα στην εβδομάδα πήγαμε στο σεντερλιν,στο μεντικερ,στην τράπεζα κάναμε οτι χρειαζόταν,είχαμε όλα τα χαρτιά έτοιμα μεταφρασμένα από Ελλάδα. Εδώ να ευχαριστήσω όλους έχουν βοηθήσει μέσα από το φόροουμ. Αρχίσαμε το ψάξιμο του σπιτιού. Είναι πάρα πολύ δύσκολο δεν σου νοικιάζει κανείς όταν είσαι εδώ καινούργιος και χωρίς δουλειά. Η 1 εβδομάδα έγινε 2 εφόσον βρίσκαμε σπίτια κάναμε αιτήσεις και μας απέριπταν,ο λόγος: Ήθελαν κάποια απόδειξη ότι στο προηγούμενο σπίτι ήσουν εντάξει στις πληρωμές του ενοικίου. Τελικά οι φίλοι μας αποφάσισαν να μπουν εγγυητές οι οποίοι πλέον θεωρούνται συγγενείς μας. Ο Θεός τους έστειλε στον δρόμο μας,αυτό δεν το κάνει ο καθένας να σ'έχει δει μόνο 2 φορές και να θέλει να σε βοηθήσει και να τρέξει για σένα,κουράστηκαν τόσο πολύ για χάρη μας αλλά δεν δυσανασχέτησαν ούτε στιγμή.
    Μπήκαμε σε ένα διαμέρισμα λίγο μικρό με δύο υπνοδωμάτια. Θα πηγαίναμε οπουδήποτε γιατί έπρπε τα παιδιά να γραφτούν στα σχολεία. Τα σχολεία αρχίζουν στις αρχές Φεβρουαρίου και τελειώνουν το Δεκέμβρη. Μένουμε στο Bulleen γιατί ετσι θα ήμασταν κοντά στους γνωστούς μας. Το ενοίκιο είναι $230 την εβδομάδα το πληρώνουμε με το μήνα στον μεσίτη 2 ενοίκια μπροστά και ένα Bond έφυγαν 4000 δολάρια. Οι περισσότερες πληρωμές γίνονται με κάρτες τσεκ.
    Γράψαμε την μικρή στο δημοτικό και δώσαμε γυρο στα ( 500 ) για εγγραφή,στολή,εκδρομές και βιβλία που δεν ξέρω αν έχουν γιατί έως τώρα έχουν φοτοτυπίες. Δεν έχουν μαθήματα για το σπίτι.Υπαρχουν πολλα παιδια Ελληνων που έχουν γεννηθεί εδώ και δεν ξερουν Ελληνικα ευτυχώς ξέρει αγγλικά και δεν έχει προβλημα. Γνωρίσαμε και έναν Έλληνα δασκαλο.
    Η μεγάλη κόρη γράφτηκε στην 3η Γυμνασίου του Kew. Εκεί πάθαμε εγγεφαλικό γιατί δεν είχαμε υπολογίσει οτι θα δίναμε $2000 για στολή,βιβλία,εκδρομές όλα μαζί. Ούτε ιδιωτικό να ήταν.
    Ευτυχώς είχαμε έρθει με αρκετά χρήματα. Έχουμε πάρει κι ένα παλιό αυτοκινητάκι γιατί δεν μπορείς να μετακινηθείς με λεωφορεία ούτε να υποχρεωνόμαστε σε άλλους συνέχεια. Με τόσο τρέξιμο καθημερινά θα είχαμε δώσει ένα κάρο δολάρια.
    Τα παιδιά τα πηγαίνουμε εμείς σχολείο αλλά θα αρχισούν να παίρνουν το λεωφορίο.
    Κάθε Δευτέρα απόγευμα κάνουν ελλήνικα στο σχολείο της μικρής για 4 ώρες . Κι αυτό γιατί πρέπει να πάρουν κάποιους πόντους για το πανεπηστήμιο κάτι τέτοιο. Είναι πιο προχωριμένες από άλλα παιδιά και τους ανέβασαν τάξη. Η μεγάλη του χρόνου θα δώσει εξετάσεις για να τελειώσει. Εδώ θα βγάλει το λύκειο πριν από τις φίλες της στην Ελλάδα. Τα παιδιά εδω αρχιζουν δουλειά απο τα 15 ετσι η μεγαλη οταν αρχισουν οι πρωτες διακοπες θα κανει αιτησεις για δουλεια.
    Ήθελα να αναφέρω οτι με το θέμα της επίπλωσης μας βοηθησαν καποιοι γνωστοι και γειτονες, Πήραμε μόνο ένα μονό κρεβάτι, ψυγείο, τηλεόραση, πλυντήριο γύρω στα $1500. Αν αγοράζαμε και όλα τ'άλλα δεν θα είχαμε τώρα λεφτά.
    Ο σύζηγος πήγε πάλι στο σεντερλιν με την μεγάλη κόρη η οποία ξέρει καλά αγγλικά αλλά για καλό και κακό ζητησαν μεταφραστή. Ήθελε να ρωτήσει για το επίδομα ενοικίου και για σχολείο που θα τον έστελναν. Όταν η υπάλληλος είδε πως δεν ξέρει την γλώσσα αμέσως ξίνισε. Μέσω του μεταφραστή του είπε πως δεν δικαιούται επίδομα ενοικίου ούτε να μάθει την γλώσσα. Δεν είμαστε καλα! Του είπα οτι κάτι παιζεται. Ακούσαμε οτι κάποιοι Αυστραλοί υπάλληλοι είναι ρατσιστές η όχι καλά διαβασμένοι. Τελικά η φίλη μας πήρε τηλέφωνο στο ΑΜΕΣ πήγαμε εκέι αυτοί μας έστελναν πάλι στο σεντερλιν για να μας δώσουν ραντεβού. Μια κινέζα μας εξυπηρέτησε. Τώρα έχει κανονίσει ραντεβού με δασκάλα. Γι'αυτό όποιος βρίσκει κόλλημα καλό είναι να επιμένει.
    Ρωτήσαμε και για τα επιδόματα τα οποία τα παιρνείς μετά από ένα μήνα αφού γραφτείς. (Είναι μαζί και το επίδομα ενοικίου) Του συζήγου είναι $576 κάθε 15 μέρες και των παιδιών γύρω στα $620 και οι 2 μαζί κάθε 15 μέρες. Εγώ έκανα έτηση για πάρτνερ βίζα και περιμένω να εγκριθεί. Σε κάποιες δυσκολίες καλό είναι να απευθύνεται κανείς στην ελληνική κοινότητα. Εφόσον βγάλαμε τα διπλόματα οδήγησης ,που ήταν $70 ο καθενας μας, σειρά έχει το δίπλωμα του συζήγου για νταλίκες και γερανούς. Το πρώτο στοιχίζει $1200 με μαθήματα.
    Δουλειές υπάρχουν έχουμε κάποιους συγγενείς γνωστών από Ελλάδα που ασχολούνται με τέτοιες δουλειές ας ελπίσουμε κάτι να βρεθεί. Προς το παρόν ας είναι οτιδήποτε. Εδώ στο Bulleen υπάρχουν πολλοί Έλληνες και στην γειτονιά όταν περπατάς κάποιον θα τύχουμε να περνά και να μιλά ελληνικά. Δεν έχουμε γνωριστεί ακόμα αφού είμαστε μόνο μία εβδομάδα στο σπίτι. Σ'ένα μικρό εμπορικό όλο και κάποιος Έλληνας υπάλληλος θα είναι και πελάτες πάντα τυχαίνει να ακούω να μιλάνε ελληνικά.
    Πολλές περιοχές με μεγάλα εμπορικά. Από τιμές βρίσκεις ό,τι θες εάν όμως είσαι καινούργιος εδώ σου φαίνονται όλα ακριβά βάση των μισθών που παίρνουν είναι εντάξει.
    Εγώ την απόφαση να φύγω την πήρα σχετικά εύκολα ακόμα δεν έχω καταλάβει που βρίσκομαι. Οι δικοί μου δεν θα έλεγα πως μου λείπουν προς το παρόν. Τους βλέπω μέσω σκάιπ. Το μόνο που με ενοχλεί είναι που δεν ξέρω την γλώσσα αλλά θα προσπαθήσω κι εγώ να μάθω, σιγά σιγά όλα παίρνουν το δρόμο τους...
    29/3 2014 Ο συζηγος εχει βρει δουλεια σε ενα εργοστασιο ενος Ελληνα τα λεφτα δεν θα ελεγα ικανοποιητικά αλλα καπως πρεπει να συντηρηθούμε ταυτοχρονα ψαχνει και για κατι καλυτερο,δεν ειναι ευκολο να βρεθει κατι αλο επειδη δεν ξερει καλα την γλωσσα.Μετα απο δυόμιση μηνες εχει αρχισει να μου λυπει λιγο η Ελλαδα. Να πω την αληθεια τα πραγματα δεν ειναι ευκολα για καποιον που θελει να μεταναστευσει και ειδικα οταν δεν εχεις κανεναν για να σε βοηθησει τις πρωτες μερες εμεις εαν ειμασταν μονοι μας θα ειχαμε γυρισει Ελλαδα απο τις 2 πρωτες εβδομαδες αλλα ειμαστε απο τους λιγους τυχερους.Οποιος σκέφτεται να ερθει εδω θα πρεπει να το σκεφτει πολυ καλα και να ειναι καλα προετοιμασμένος.

    #2
    Καλησπέρα Σόφι
    Σιγά σιγά με υπομονή, επιμονή θα γίνουν όλα όπως λέει κ ο Agoriani.
    Σας εύχομαι πάνω από όλα υγεία να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σας
    κ φυσικά
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #3
      Μπραβο Σοφι, ευχομαι να σας ελθουν ολα οπως τα εχετε σχεδιασει. Και εμεις θα ειμαστε πιστευω Μελβουρνη περιπου τον Ιουλιο. Παντως η συμβουλη μου ειναι να μην απογοητευεστε, να προσπαθειτε για το ονειρο σας καθημερινα και με πεισμα, και ολα θα ειναι κακες αναμνησεις μετα απο ενα χρονο. Στο λεω εκ πειρας. Σχετικα με την εκμαθηση της αγγλικης, τουλαχιστον σε επιπεδο λειτουργικοτητας, η συμβουλη μου ειναι να παρεις ενα ελληοαγγλικο-αγγλοελληνικο λεξικο και μια εφημεριδα. Θα προσπαθεις να διαβαζεις και να μεταφραζεις μια στηλη καθε μερα, εως οτου τελειωσεις την εφημεριδα. Ετσι θα καταφερεις να μαθεις σωστο συντακτικο και γραμματικη. Και οπωσδηποτε να προσπαθεις να μιλας αγγλικα, μην ντρεπεσαι αν σε κοροιδευουν, εσυ θα κοιτας να φτασεις στον στοχο σου. Αυτο εκανα σαν νεομεταναστης το 1982 στην Μελβουρνη, το οποιο με συμβουλεψε να κανω ενας μεγαλυτερος σε ηλικια Ελληνας. Αυτα λοιπον, σας ευχομαι ολοψυχα να σας πανε ολα κατ' ευχην. Ναστε καλα.

      Comment


        #4
        μπράβο Σόφι,δυνατά.....το σκεφτόμαστε και εμείς με τον άντρα μου........εμείς όμως δεν έχουμε ούτε υπηκοότητα ούτε τίποτα........

        Comment


          #5
          Originally posted by Σοφι View Post
          Ρωτήσαμε και για τα επιδόματα τα οποία τα παιρνείς μετά από ένα μήνα αφού γραφτείς. (Είναι μαζί και το επίδομα ενοικίου) Του συζήγου είναι $576 κάθε 15 μέρες και των παιδιών γύρω στα $620 και οι 2 μαζί κάθε 15 μέρες.
          Αυτά τι επιδόματα είναι και πότε τα δικαιούται κάποιος;

          Comment


            #6
            Ειναι επιδομα ανεργιας μαζι και επιδοτηση ενοικιου, και επιδομα εξοδων παιδιων και τα δικαιουνται μονον αυστραλοι υπηκοοι

            Comment


              #7
              Σοφι
              κατα 'ρχας καλώς ήρθατε και εύχομαι τα καλύτερα
              διάβασα την ανταποκρισή σου
              και απλά θέλω να σου γράψω 2 πράγματα τα οποία θα πρέπει να γνωρίσεις
              επειδή τα συναντήσαμε και μείς καλό είναι να στα πω

              1) για να πάρεις το επίδομα του ενοικίου θα πας στο centrelink θα ζητήσεις την φόρμα που είναι
              για την επιδότηση ενοικίου και ή θα στήν στείλουν ταχυδρομικά ή θα στην δώσουν επι τόπου
              2) θα πας στο μεσιτικό που έκλεισες το σπίτι θα στην υπογράψουν και θα συμπληρώσετε κάποια στοιχεια και μετά θα την στείλεις ταχυδρομικά ή επι τοπου στο centrelink για να μπορέσεις να λάβεις το επίδομα ενοικίου
              που σας αναλογεί
              3) οσον αφορά τα ποσα που πλήρωσες στο σχολείο, 2 φορές τον χρόνο παίρνεις πίσω απο το centrelink ενα
              extra επίδομα που αφορά τα σχολεία
              η πρώτη δόση ήταν τωρα τον Γεννάρη ,ρώτα στο centrelink για το επίδομα κάνε την αίτηση και πιθανά να στο βάλουν και τώρα ,αλλιώς θα πάρεις την επόμενη δόση
              κάπου στον Ιούλιο
              (εχε μαζί σου και την εγραφή του σχολείου ο,τι τα παιδιά φοιτούν και απο πότε )
              4) επίσης υπάρχει άλλο ενα επίδομα που λέγετε ( EMA ) αυτό για να το πάρεις το οποίο είναι επίσης συμπληρωματικό θα ζητήσεις απο το σχολείο την ανάλογη φόρμα(EMA FORM λέγετε )θα την συμπληρώσεις και θα την προσκομίσεις
              πιθανά να πάρεις αυτά τα επιδόματα τώρα η μέρος αυτών αναλόγως ,αν οχι θα πάρεις την δευτερη δόση αυτών όταν έρθει ο καιρός !!!


              Του συζήγου είναι $576 κάθε 15 μέρες και των παιδιών γύρω στα $620 και οι 2 μαζί κάθε 15 μέρες
              νομίζω είναι λίγο λιγότερα αλλά αφου ρώτησες και στο είπαν,έτσι πιθανά να είναι
              των παιδιών να ξέρεις
              αργούν λίγο να βγούν αλλά τα παίρνεις αναδρομικά σε εμας βγήκαν μετά απο 3 μήνες


              εύχομαι καλή διαμονή
              και πάλι καλώς ήρθατε
              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

              Comment


                #8
                γεια σου σοφι καλως ηρθατε,ευχομαι να σας πανε ολα κατ ευχην.....
                μια συμβουλη.... τωρα που επιασε δουλεια ο συζηγος οφειλετε να κανετε (estimate) στο centerlink.(δηλαδη ποσα υπολογιζετε να εχετε εσοδα ετησιος)σε αυτο θα σε συμβουλευα να κανετε over estimate ,για να μην βρεθειτε να σας ζητανε λεφτα πισω

                καλη τυχη!!!
                ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                Comment


                  #9
                  Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός.

                  Originally posted by Σοφι View Post
                  Ο σύζυγος και τα παιδιά με Αυστραλιανά διαβατήρια κι εγώ με τουριστική....
                  Είμαστε στην καινούργια μας πατρίδα για μια νέα αρχή. 20 Ιανουαρίου φτάσαμε στο αεροδρόμιο της Μελβούρνης,μας περίμεναν οι φίλοι μας που είχαμε γνωρίσει το καλοκαίρι. Αυτοί μας φιλοξένησαν για 15 μέρες......
                  Εγώ την απόφαση να φύγω την πήρα σχετικά εύκολα ακόμα δεν έχω καταλάβει που βρίσκομαι. Οι δικοί μου δεν θα έλεγα πως μου λείπουν προς το παρόν. Τους βλέπω μέσω σκάιπ. Το μόνο που με ενοχλεί είναι που δεν ξέρω την γλώσσα αλλά θα προσπαθήσω κι εγώ να μάθω, σιγά σιγά όλα παίρνουν το δρόμο τους...
                  29/3 2014 Ο συζηγος εχει βρει δουλεια σε ενα εργοστασιο ενος Ελληνα τα λεφτα δεν θα ελεγα ικανοποιητικά αλλα καπως πρεπει να συντηρηθούμε ταυτοχρονα ψαχνει και για κατι καλυτερο,δεν ειναι ευκολο να βρεθει κατι αλο επειδη δεν ξερει καλα την γλωσσα.Μετα απο δυόμιση μηνες εχει αρχισει να μου λυπει λιγο η Ελλαδα. Να πω την αληθεια τα πραγματα δεν ειναι ευκολα για καποιον που θελει να μεταναστευσει και ειδικα οταν δεν εχεις κανεναν για να σε βοηθησει τις πρωτες μερες εμεις εαν ειμασταν μονοι μας θα ειχαμε γυρισει Ελλαδα απο τις 2 πρωτες εβδομαδες αλλα ειμαστε απο τους λιγους τυχερους.Οποιος σκέφτεται να ερθει εδω θα πρεπει να το σκεφτει πολυ καλα και να ειναι καλα προετοιμασμένος.
                  Activities for ESL/EFL Students (English Study)

                  ma: μαθαίνω αγγλικά

                  Grammar - Basic English Grammar lessons

                  Fun Easy English - Writing the English.

                  Μαθήματα αγγλικών δωρεάν online | British Council Ελλάδα



                  Ελληνικά Αγγλικά λεξικό σε απευθείας σύνδεση.

                  Αγγλοελληνικό Λεξικό.
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    #10
                    Τα επιδοματα των παιδιων ηρθαν ειναι $656 καθε 15 ημερες ειχαν καθυστερησει 2 μηνες.Τωρα για τα σχολεια θα το κοιταξουμε.Ευχαριστω πολυ που με ενημερωσες._friends_friends

                    Comment

                    Working...
                    X