Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ταξιτζης στην Γερμανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ταξιτζης στην Γερμανία

    Παιδες χαιρετώ σας
    Πέζει μετά το καλοκαίρι να ανέβω Γερμανία κοντά στην Στουτγκάρδη επιδεί μου είπε συγγενής μου που θα με φιλοξενησει αν παω τελικα , προσορινα για μια εταιρία με Ταξί που την έχει Τούρκος, (στο Herrenberg έχει την εταιρία του και ψάχνει για οδηγούς)..
    Ξέρει κάπιος τι πέζει με αυτό το επάγγελμα στην Γερμανία ? Αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ να βγάλω άδεια οδήγησης για το Ταξί εκεί και οτι αλλο χαρτί χρειαστεί π.χ εξετάσεις κλπ ,έχει καλά χρήματα η δουλειά αυτη?
    Ξέρω κάτι λίγα Γερμανικά αλλά μου είπε πως υπάρχει σχολή Δημόσια που κάνει 3μηνα μαθηματα Γερμανικών σε μετανάστες....
    Αν μένει κάπιος στην ευρίτερη περιοχή και γνωρίζει τι κατάσταση επικρατεί εκει γενικώς ας γράψει τη γνώμη του please

    #2
    Εκπαίδευση των οδηγών ταξί στην Γερμανία !

    Originally posted by wiz76 View Post
    Παιδες χαιρετώ σας
    Πέζει μετά το καλοκαίρι να ανέβω Γερμανία κοντά στην Στουτγκάρδη επιδεί μου είπε συγγενής μου που θα μα με φιλοξενησει αν παω τελικα , προσορινα για μια εταιρία με Ταξί που την έχει Τούρκος, (στο Herrenberg έχει την εταιρία του και ψάχνει για οδηγούς)..
    Ξέρει κάπιος τι πέζει με αυτό το επάγγελμα στην Γερμανία ? Αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ να βγάλω άδεια οδήγησης για το Ταξί εκεί και οτι αλλο χαρτί χρειαστεί π.χ εξετάσεις κλπ ,έχει καλά χρήματα η δουλειά αυτη?
    Ξέρω κάτι λίγα Γερμανικά αλλά μου είπε πως υπάρχει σχολή Δημόσια που κάνει 3μηνα μαθηματα Γερμανικών σε μετανάστες....
    Αν μένει κάπιος στην ευρίτερη περιοχή και γνωρίζει τι κατάσταση επικρατεί εκει γενικώς ας γράψει τη γνώμη του please
    Καλώς ήρθες στην παρέα μας wiz76.
    Εκπαίδευση των οδηγών ταξί στην Γερμανία !


    Taxischein FAQ


    Μισθοί για οδηγούς ταξί σε όλη την Γερμανία.

    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      #3
      patrioten σ'ευχαριστω για την άμεση ανταπόκριση σου

      Comment


        #4
        η βάρδια εκεί είναι 12ωρο ή 8ωρο ; είναι πιο καλά τα λεφτά το βράδυ η την μέρα ;

        Comment


          #5
          Ειδική άδεια οδήγησης ταξί, (Τaxischein) στην Γερμανία.

          Ειδική άδεια οδήγησης ταξί, (Τaxischein) στην Γερμανία.
          Συχνές Ερωτήσεις
          Τι πρέπει να κάνω για να οδηγώ ταξί στην Γερμανία ?
          Για να οδηγήσεις ένα ταξί στην Γερμανία, χρειάζεσαι τη λεγόμενη άδεια ταξί Taxischein .
          Η προϋπόθεση για αυτό είναι:
          Ελάχιστο όριο ηλικίας τα 21 έτη.
          Πολύ καλή γνώση Γερμανικών.
          Κατοχή της γερμανικής άδειας οδήγησης κατηγορίας Β τουλάχιστον για δύο χρόνια.
          Απόσπασμα από το κεντρικό μητρώο κυκλοφορίας του γραφείου ομοσπονδιακών οχημάτων.
          Απόσπασμα ποινικού μητρώου από την αστυνομία.
          Καλή κατάσταση της υγείας, όπως καθορίζεται από μια ιατρική έκθεση.
          Η εξέταση διεξάγεται από τους εκπροσώπους της βιομηχανίας ταξί.
          Δοκιμή τοπική γνώση:
          Η εξέταση αποτελείται από γραπτή και την προφορική διαδικασία.
          Το γραπτό μέρος ορίζεται στους κανονισμούς εξέτασης.
          Θα περάσετε το τεστ, αν έχετε απαντήσει τις 75 από τις 100 ερωτήσεις.
          Μετά την επιτυχία στην γραπτή εξέταση θα πρέπει να κάνεις την προφορική εξέταση.
          Προφορική εξέταση:
          Αυτό είναι ένα κρίσιμο σημείο, ειδικά για τους ανθρώπους των οποίων η μητρική γλώσσα δεν είναι η γερμανική.
          Υπάρχουν, επαρχίες, μονοπάτια σύνδεσης, μέρη, κύριους δρόμους, αυτοκινητόδρομοι, δακτύλιoι,
          αξιοσημείωτα σημεία που διασχίζουν τους μεγάλους οδικούς άξονες, που θα ερωτηθούν.
          Για την περίπτωση των αυτοκινητοδρόμων και τα σημεία σύνδεσης των διασταυρώσεων των αυτοκινητόδρομων και ανισόπεδων κόμβων, πρέπει να ξέρεις πώς ονομάζονται.
          Τα υλικά κατάρτισης και μελέτης έχουν σχεδιαστεί ανάλογα.
          Γιατί κάνεις τις τοπικές εξετάσεις θεωρητικών γνώσεων, όταν υπάρχουν Navi ?
          Ο αρμόδιος για το σχεδιασμό, είναι οι Γερμανικοί κανονισμοί ελέγχου, που απαιτούν εξέταση.
          Οι μελλοντικοί οδηγοί ταξί θα πρέπει να γνωρίζουν την πόλη τους.
          Πόσο καιρό είναι η εκπαίδευση ?
          Η διάρκεια της εκπαίδευσης εξαρτάται κυρίως από την προσωπική καμπύλη μάθησης σας και κάποια προηγούμενη γνώση (περίπου 4, 10 έως 18 εβδομάδες).

          Οι βάρδιες είναι συνήθως δύο από:04:00 - 16:00 και 16:00 - 04:00.
          Οι αποδοχές κυμαίνονται περίπου στα ίδια επίπεδα και στις δύο βάρδιες.

          Οι πόλεις με υψηλές μέσες μηνιαίες αποδοχές(περίπου).

          Bad Wildungen € 3.959
          Kaarst € 3.200
          Elmshorn € 2.500
          Limburg € 2.400
          Köln € 2.250
          Hamburg € 2.238
          Wolfsburg € 2.153
          Werne € 2.100
          Rosenheim € 2.067
          Buren € 2.000
          Freiberg € 2.000
          Koblenz € 2.000
          Montabaur € 2.000
          Würzburg € 2.000
          München € 2.000
          Hof € 1.990
          Mosbach € 1.950
          Illertissen € 1.950
          Siegburg € 1.920

          Οι πόλεις με χαμηλές μέσες μηνιαίες αποδοχές(περίπου).

          Papenburg € 1.050
          Mölln € 1.100
          Haselünne € 1.100
          Aue € 1.100
          Dessau € 1.100
          Nürtingen € 1.100
          Lengerich € 1.107
          Göttingen € 1.150
          Mühlhausen € 1.150
          Wolfenbüttel € 1.150
          Amberg € 1.150
          Potsdam € 1.180
          Weissenfels € 1.192
          Sulzbach-Rosenberg € 1.200
          Emsbueren € 1.200
          Hofgeismar € 1.200



          Lenk- und Ruhezeiten in der Praxis - SHOP - Verlag Heinrich Vogel
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            #6
            Εχω άδεια Β' κατηγορίας στήν Ελλάδα 12 χρόνια , δεν μετράει εκεί;
            Και Γ' για φορτηγό εχω. Μήπως να έψαχνα για οδηγός σε μεταφορική καλήτερα;

            Comment


              #7
              Originally posted by wiz76 View Post
              Εχω άδεια Β' κατηγορίας στήν Ελλάδα 12 χρόνια , δεν μετράει εκεί;
              Και Γ' για φορτηγό εχω. Μήπως να έψαχνα για οδηγός σε μεταφορική καλήτερα;
              Το δίπλωμα σου θα το κάνεις Γερμανικό.
              Από τις άλλες απαιτήσεις που χρειάζονται για να γίνεις οδηγός ταξί, είσαι εντάξει έτοιμος ?
              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

              Comment


                #8
                Έχω το επαγγελματικό κατηγορίας (Β') έχω την Ειδική Κάρτα Ε.Δ.Χ την Ελληνική, την εχω κι αυτή 10 χρόνια+ λήγει το 2017 .. τι άλλο θα χρειαστεί;

                Comment


                  #9
                  Η Ελληνική ειδική άδεια ταξί Ε.Δ.Χ. ΔΕΝ ισχύει.

                  Originally posted by wiz76 View Post
                  Έχω το επαγγελματικό κατηγορίας (Β') έχω την Ειδική Κάρτα Ε.Δ.Χ την Ελληνική, την εχω κι αυτή 10 χρόνια+ λήγει το 2017 .. τι άλλο θα χρειαστεί;
                  Η Ελληνική ειδική άδεια ταξί Ε.Δ.Χ. ΔΕΝ ισχύει στην Γερμανία.
                  Θα πρέπει να βγάλεις Γερμανική ειδική άδεια οδηγού ταξί(Τaxischein).
                  Στα λίνκ που σου έχω βάλει θα βρείς αυτά που πρέπει να διαβάσεις για να περάσεις τις εξετάσεις, μαθαίνοντας παράλληλα και την γλώσσα.
                  Μπορείς να τα αγοράσεις από το ίντερνετ.

                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    #10
                    Patrioten να σε ρωτισω η σχεση εργασιας πως ειναι στα ταξι εκει περα , πληρωνεσε σαν υπαληλος με τους μισθους που γραφεις ή ειναι οπως στην Ελλαδα { εκκμεταλευση εργου } δηλ..οτι βγαλεις στην βαρδια δεινεις ενα ποσο στον ιδιοκτιτη και κρατας το υπολιπο σαν κερδος δικο σου?

                    Και κατι ακομα , η συμπεριφορα των συναδελφων οδηγων εκει πως ειναι ??

                    Comment


                      #11
                      Η δουλειά ειναι 12ωρο και όσα βγάλεις κρατάς τα μισά χρήματα! Απο άλλον άκουσα ότι κρατάει το 30%... Το τι έξοδα θα έχεις με τι αυτοκίνητο ίσως ειναι διαφορετικό με τον κάθε εργοδότη! Την ασφάλεια σου την πληρώνει ο εργοδότης σου... Αυτά όλα ίσως αλλάζουν απο περιοχή σε περιοχή η ακόμη και απο εργοδότη σε εργοδότη...

                      Comment


                        #12
                        Τα ιδια πανω κατω οπως στην Ελλαδα δηλαδη ..

                        Comment


                          #13
                          Λεω μαλον για οδηγος ταξι αλλα θελει χρονο για να παρεις την αδεια οπως ειδα και καλη γνωση της γλωσσας ..
                          Για φορτηγο Γ' ελεγα αλλα μου ειπαν πως τους εχει τρελανει στα προστιμα η τροχαια οπότε δε το βλεπω.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by anstik View Post
                            Patrioten να σε ρωτισω η σχεση εργασιας πως ειναι στα ταξι εκει περα , πληρωνεσε σαν υπαληλος με τους μισθους που γραφεις ή ειναι οπως στην Ελλαδα { εκκμεταλευση εργου } δηλ..οτι βγαλεις στην βαρδια δεινεις ενα ποσο στον ιδιοκτιτη και κρατας το υπολιπο σαν κερδος δικο σου?

                            Και κατι ακομα , η συμπεριφορα των συναδελφων οδηγων εκει πως ειναι ??
                            Για να δουλέψεις ταξί στην Γερμανια πρέπει να έχεις την ειδική άδεια (Taxischein).
                            Δουλειά βρίσκεις σε εταιρείες ταξί, το ταξί το παίρνεις από το γκαράζ και το παραδίνεις στο γκαράζ της εταιρείας το ωράριο συνήθως είναι 04:00 - 16:00, η 16:00 - 04:00, 12ωρο,(μαζί με τα διαλείματα) ο μισθός είναι κάθε μήνα με ποσοστά επι των εισπράξεων για οδηγους ταχί, το ποσοστό των πωλήσεων που παίρνει ο οδηγός είναι διαφορετικό από εταιρεία σε εταιρεία (33% - 45%) αν δουλεύεις νύχτα έχει προσαυξήσεις κλπ, σε πολλές εταιρείες έχει και μπόνους εάν δουλεύεις και ξεπερνάς το μήνα ένα ποσό που σου βάζουν σαν στόχο.
                            Το επάγγελμα του ταξιτζή δεν έχει πολλά πάρε δώσε με άλλους συναδέλφους, εκτός από τις πιάτσες που περιμένεις πελάτη, εκεί σίγουρα κάνεις φίλους άλλους συναδέλφους, και όταν πάς στο γκαράζ για να παραδώσεις η να παραλάβεις τα ταξί.
                            Είναι καλή δουλειά, αν ξέρεις την δουλειά του ταξιτζή.
                            Η δυσκολία είναι να πάρεις την ειδική άδεια(Taxischein), δουλειά βρίσκεις αμέσως.


                            Ο μέσος μισθός ως ταξιτζής είναι €

                            Taxischein FAQ

                            Taxifahrer / in Gehalt - konkrete Gehaltsinformation

                            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                            Comment


                              #15
                              Θα ηθελα να ρωτήσω τον patrioten η οποιον αλλο γνωρίζει αν για να αγοράσει κάποιος μια άδεια ταξι η μια εταιρεια ταξι στη Γερμανία ισχύουν αυτες οι προυποθέσεις (taxischein) και δίπλωμα γερμανικό 2 χρόνια.Μιλάω βέβαια με την προυπόθεση οτι δεν οδηγεί ο ιδιος αλλά εχει οδηγους με τα απαιτούμενα προσόντα.Ευχαριστώ.

                              Comment

                              Working...
                              X