Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 24
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chococaramel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστουμε Vertigo. H βοηθεια σου ειναι πολυτιμη.

Σχετικα με την εξουσιοδοτηση, ποιος ειναι ο πιο οικονομικος τροπος? Γινεται με κανενα χαρτι απο αμισθο προξενειο?

Βy the way...
    ''Ελληνας κατοικεί τα τελευταία έξι χρόνια στο Λονδίνο, διατηρώντας στην Ελλάδα ένα ακίνητο που νοικιάζει. Τα ετήσια εισοδήματά του στην Ελλάδα φτάνουν τα 5.000 ευρώ και στο εξωτερικό τα 70.000 ευρώ, τα οποία και δήλωνε κανονικά στις αντίστοιχες χώρες. Κι όμως, το χαρτί της ελληνικής εφορίας φέτος του ζήτησε να καταβάλει φόρο για το σύνολο του εισοδήματός του, εντός κι εκτός συνόρων, και μάλιστα και για τα έξι χρόνια που λείπει -ήτοι περί τις 40.000 ευρώ.

Δεν πρόκειται περί λάθους. Ο συγκεκριμένος φορολογούμενος είναι μία από τις αρκετές «παράπλευρες απώλειες» της μάχης κατά της φοροδιαφυγής. Το υπουργείο Οικονομικών, προκειμένου να αντιμετωπίσει το φαινόμενο όλο και περισσότεροι να δηλώνουν «κάτοικοι εξωτερικού», αποφεύγοντας την υψηλή φορολογία στη χώρα μας, έχει εισάγει ρύθμιση που καλεί τους Ελληνες του εξωτερικού που δεν θέλουν να υπερφορολογηθούν να δηλώσουν αλλαγή φορολογικής κατοικίας και να υπαχθούν στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.''
    Φοροφυγάδες βαφτίζονται οι Ελληνες του εξωτερικού | Ελληνική Οικονομία | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
    Τι δικαιολογητικά χρειάζονται οι κάτοικοι εξωτερικού για τις φορολογικές δηλώσεις - Οικονομία - Επικαιρότητα - Τα Νέα Οnline

Για ποιον λογο θελουν εκκαθαριστικο απο την χωρα που ζουμε? Το θεωρω υπερβολικο και λογικη ''κλειδαροτρυπας''. Ενα αντιγραφο συμβολαιου κατοικιας και πολυ τους ειναι.
    Παρακαλώ!

Καλυτερα να ρωτησεις στην ΔΟΥ που ανηκεις ,τηλεφωνικα ή αν μπορεις ,να στειλεις καποιον δικό σου. Αλλες ΔΟΥ ,ζητανε πληρεξουσιο μόνο κι άλλες ,δεχονται και εξουσιοδοτηση.
    Και βεβαια ,μπορει η άμισθη προξενικη αρχη ,να σου φτιαξει πληρεξουσιο ή εξουσιοδοτηση

''Οι άμισθες προξενικές αρχές ασκούν τα ίδια με τις έμμισθες προξενικές αρχές καθήκοντα, πλην εκείνων που αφορούν στη χορήγηση θεώρησης εισόδου επί αλλοδαπών διαβατηρίων.''

Ασε τί λεει το αρθρο στα ΝΕΑ ,που ανεβασες. Δες εδω ,τί γραφει .Απλα ,το ατομο που ανεβασε στα ΝΕΑ..εβγαλε το διαζευκτικο ή....οποτε ,αλλάζει και το νοημα...Το σωστο ,ειναι το παρακατω.(ασχετα ,αν στην ΔΟΥ ,μου ζητησαν εκκαθαριστικο και τους ειπα ,οτι ο νομος λεει ,ειτε εκκαθαριστικο ,ειτε πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας και θα προσκομισω το δευτερο και μόνο.)

''Έτσι η Υπουργική Απόφαση (πολ. 1136/10-6-2013), που εκδόθηκε ως εφαρμοστική από τον Υφυπουργό Οικονομικών κο Γιώργο Μαυραγάνη με βάση την εξουσιοδοτική πρόβλεψη του νόμου, ορίζει ότι:

«Τα φυσικά πρόσωπα που δηλώνουν κάτοικοι εξωτερικού και αποκτούν πραγματικό εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα υποχρεούνται να προσκομίσουν για το οικονομικό έτος 2012 (χρήση 2011) και να υποβάλουν μαζί με τη δήλωση φορολογίας του εισοδήματός τους για το οικονομικό έτος 2013 (χρήση 2012) και εφεξής:

α) βεβαίωση από την αρμόδια φορολογική αρχή του κράτους όπου δηλώνουν κάτοικοι, από την οποία να προκύπτει ότι είναι φορολογικοί κάτοικοι αυτού του κράτους, ή

β) αντίγραφο της εκκαθάρισης της δήλωσης φορολογίας του εισοδήματός τους, ή

γ) ελλείψει εκκαθάρισης, αντίγραφο της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος που υπέβαλαν στο άλλο κράτος.

Σε περίπτωση που δεν είναι δυνατή η προσκόμιση κάποιων από τα ανωτέρω δικαιολογητικά από την αρμόδια φορολογική αρχή, τότε απαιτείται βεβαίωση από οποιαδήποτε άλλη δημόσια ή δημοτική ή άλλη αναγνωρισμένη αρχή από την οποία να προκύπτει η κατοικία του εν λόγω φυσικού προσώπου στην αλλοδαπή.

Επισης ,αυτο που λες ,δλδ η προσκομιση συμβολαιου σπιτιου και μόνο...δεν λεει κατι...Θα μπορουσε κι ενας τουριστας να νοικιαζει σπιτι...Βεβαια ,αυτα που αναφερονται σ αυτο που ανεβασες εσυ και σ αυτο που ανεβασα εγω ,αφορουν οσους ηδη εχουν μεταφερθει στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου...Για να μεταφερθει ομως ,εκει,καποιος , θελει κι άλλα αποδεικτικα ,οτι εχει εγκατασταθει στην νεα χώρα .
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mecheng79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα/Καλησπερα,

εχω μπερδευτει λιγακι...Εργαζομαι Αγγλια απο τον Οκτωβριο...Τι κανω με την φορολογικη Ελλαδα;;; Ξερω οτι θα πρεπει λογικα με μηδενικο εισοδημα να πληρωσω 600ε χαρατσι μιας και αυτο επιτασει η φορολογια τους..Τι εχετε κανει οσοι εργαζεστε εξωτερικο με την εφορια στην ελλαδα;;;

Δεν θελω να κλεισω βιβλια παντως..

ευχαριστω
    Καλησπερα ,mecheng79.Εργαζεσαι Αγγλια απ τον Οκτωβριο του 2013.Αν τοτε εφυγες απο Ελλαδα , θα κανεις δηλωση φετος , δλδ οικονομικο ετος 2014 -χρήση 2013- ,σαν φορολογικος κατοικος Ελλαδας.Οταν εχεις διαμονή πανω απο 183 μερες ,στην Ελλαδα ,τεκμαιρεται η Ελλαδα ,σαν φορολογικη κατοικια.

Οταν κλεισεις ,μεσα στο 2014 ,πανω απο 183 μερες στην Αγγλια ,τοτε θα μπορεσεις να κανεις την διαδικασια ,για μεταφορά στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου.Πρακτικα ,δεν μπορει να γινει η αιτηση ,πριν τον Ιουλιο ,του 2014 . Ο νομος λεει οτι πρεπει να ειναι ,καποιος , εκτος Ελλαδας πανω απο 183 μερες ,μεσα στο ημερολογιακο ετος ,που ζηταει την αλλαγή , προκειμενου να ζητησει ν αλλαξει την φορολογικη κατοικια του.

Τωρα ,αυτο που λες για βιβλια ,δεν το κατέχω.

Μεταφορά στην ΔΟΥ Εξωτερικού

Καλησπέρα,

Έχω έρθει Σουηδία και πήρα το personal number τον Μάρτιο και εχω συμβόλαιο κανονικά εδώ. Λίγο καιρό αφότου είχα έρθει είχα πάει στην πρεσβεία για κάτι δουλειές και δεν μου ανέφεραν τίποτα για αλλαγή φορολογικής κατοικίας όταν ρώτησα αν χρειάζετε να κάνω κάτι. Πρόσφατα τυχαίως έμαθα την όλη ιστόρια. Σε τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους δεν ήξεραν να μου δώσουν παραπάνω λεπτομέρειες και μου είπαν οτι δεν δίνουν αυτοί κάποια βεβαίωση και ότι πιθανών πρέπει να ζητήσω απο το Skatteverket μια βεβαίωση φορολογικής κατοικίας. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανείς που να ξέρει ακριβώς τι πρέπει να κάνω και αν έχω περιθώριο πια μέσα στην νέα χρονιά, καθώς το έτος τελειώνει και φαντάζομαι είναι αδύνατο να προλάβω πριν το τέλος του 2014. Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ!

Στο μικροσκόπιο της εφορίας οι φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού

Με εγκύκλιο που εξέδωσε η Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων παρέχονται οδηγίες για τα δικαιολογητικά που πρέπει να υποβληθούν, προκειμένου να αναγνωρισθούν ως φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού

Να αποδείξουν ότι είναι φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού καλεί η εφορία χιλιάδες πολίτες που δηλώνουν ότι διαμένουν μόνιμα στην αλλοδαπή.

Με εγκύκλιο που εξέδωσε η Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων παρέχονται οδηγίες για τα δικαιολογητικά που πρέπει να υποβληθούν, προκειμένου να αναγνωρισθούν ως φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού. Εφόσον δεν προσκομισθούν οι απαραίτητες βεβαιώσεις, θα θεωρηθούν φορολογικοί κάτοικοι Ελλάδας πληρώνοντας τους υπέρογκους φόρους που προβλέπει η ελληνική νομοθεσία.

Συγκεκριμένα, οι ελεγχόμενοι φορολογούμενοι, οι οποίοι έχουν ήδη υποβάλει μέρος των δικαιολογητικών ή δεν τα έχουν υποβάλει καθόλου, υποχρεούνται σε κάθε περίπτωση να προσκομίσουν δικαιολογητικά, από τα οποία θα προκύπτει ότι όντως είχαν μεταφέρει την πραγματική τους κατοικία ή το κέντρο του επαγγελματικού τους βίου στην αλλοδαπή. Ειδικότερα, θα πρέπει να προσκομισθούν τα εξής δικαιολογητικά:

1. Στοιχεία που αποδεικνύουν ότι οι φορολογούμενοι και τα μέλη της οικογένειάς τους διαμένουν σε μόνιμη και σταθερή βάση στην αλλοδαπή (π.χ. βεβαίωση από δημοτική/δημόσια/άλλη αναγνωρισμένη αρχή, αποδεικτικά εκπαίδευσης/φοίτησης τέκνων ή μισθωτήριο συμφωνητικό κατοικίας ή αποδεικτικό ιδιόκτητης κατοικίας στην αλλοδαπή, εφόσον αυτή υφίσταται).

2. Πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας που εκδίδεται από την αλλοδαπή φορολογική αρχή, από το οποίο θα προκύπτει ότι είναι φορολογικοί κάτοικοι αυτού του άλλου κράτους. Εάν οι φορολογούμενοι έχουν εγκατασταθεί σε κράτος με το οποίο υφίσταται Σύμβαση Αποφυγής Διπλής Φορολογίας Εισοδήματος (ΣΑΔΦΕ) και εφόσον αποκτούσαν εισόδημα στη χώρα μας, μπορούν να προσκομίσουν, αντί του πιστοποιητικού, την προβλεπόμενη Αίτηση για την Εφαρμογή της Σύμβασης Αποφυγής Διπλής Φορολογίας Εισοδήματος όπου είναι ενσωματωμένο το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας (δίγλωσσα έντυπα) και για την οποία δεν απαιτείται η επισημείωση της Χάγης. Επίσης, δεν απαιτείται η επισημείωση της Χάγης για τα πιστοποιητικά φορολογικής κατοικίας που εκδίδουν οι φορολογικές αρχές των ΗΠΑ και της Τουρκίας, στο πλαίσιο της ΣΑΔΦΕ που έχει συναφθεί με τη χώρα μας.

3. Σε περίπτωση που οι φορολογούμενοι έχουν εγκατασταθεί σε κράτος με το οποίο δεν υφίσταται Σύμβαση Αποφυγής Διπλής Φορολογίας Εισοδήματος, οφείλουν να προσκομίσουν πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας, εφόσον προβλέπεται η έκδοσή του από την αλλοδαπή φορολογική αρχή, ή σε περίπτωση που δεν προβλέπεται η έκδοσή του, αντίγραφο της εκκαθάρισης της δήλωσης φορολογίας εισοδήματός τους, που υπέβαλαν στο άλλο κράτος ή ελλείψει εκκαθάρισης, αντίγραφο της σχετικής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος.

4. Στοιχεία σχετικά με τον επαγγελματικό βίο, όπως για παράδειγμα σύμβαση εξηρτημένης εργασίας με αλλοδαπό εργοδότη ή βεβαίωση εργασίας από τον εν λόγω εργοδότη. Σε περίπτωση μη εξηρτημένης απασχόλησης, αποδεικτικό της επαγγελματικής δραστηριότητας στην αλλοδαπή (π.χ. έναρξη επιχειρηματικής δραστηριότητας, συμμετοχή σε αλλοδαπές εταιρείες).

Στην περίπτωση που δεν υπάρχουν κάποια από τα παραπάνω δικαιολογητικά, οι υπόχρεοι θα πρέπει να προσκομίσουν πρόσθετα δικαιολογητικά (π.χ. βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα, βεβαίωση από επαγγελματικές ενώσεις-επιμελητήρια-συλλόγους, δικαιολογητικά για την ύπαρξη περιουσιακών στοιχείων), με τα οποία θα αποδεικνύουν τον ισχυρό δεσμό τους με το άλλο κράτος.

news247.gr Δεκέμβριος 25 2014

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο petraz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

Έχω έρθει Σουηδία και πήρα το personal number τον Μάρτιο και εχω συμβόλαιο κανονικά εδώ. Λίγο καιρό αφότου είχα έρθει είχα πάει στην πρεσβεία για κάτι δουλειές και δεν μου ανέφεραν τίποτα για αλλαγή φορολογικής κατοικίας όταν ρώτησα αν χρειάζετε να κάνω κάτι. Πρόσφατα τυχαίως έμαθα την όλη ιστόρια. Σε τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους δεν ήξεραν να μου δώσουν παραπάνω λεπτομέρειες και μου είπαν οτι δεν δίνουν αυτοί κάποια βεβαίωση και ότι πιθανών πρέπει να ζητήσω απο το Skatteverket μια βεβαίωση φορολογικής κατοικίας. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανείς που να ξέρει ακριβώς τι πρέπει να κάνω και αν έχω περιθώριο πια μέσα στην νέα χρονιά, καθώς το έτος τελειώνει και φαντάζομαι είναι αδύνατο να προλάβω πριν το τέλος του 2014. Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ!
    To ημερολογιακο ετος ,τελειωνει ...Η υποβολη φορολογικων δηλωσεων ,για το οικονομικο ετος 2015-χρηση 2014- ,δεν ξεκινησε ακομα...Αφου απ τον Μαρτη του 2014 ,κατοικεις μονιμα στην Σουηδια και μπορεις να το αποδειξεις ,οτι εισαι μονιμος κατοικος Σουηδιας ,για πανω απο 183 μερες, δεν εχεις θεμα...Ετσι κι αλλιως ,περυσι ,εκανες δηλωση σαν φορολογικος κατοικος Ελλαδας ..Εχεις περιθωριο να κανεις εγκαιρα την αλλαγη φορολογικης κατοικιας...Και να το κανεις...ωστε φετος ,που θ ανοιξουν οι φορολογικες δηλωσεις ,να προλαβεις πριν παρελθει η διορια υποβολης ,που ειναι τελος Ιουνη.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.. Απλα εχω τις εξής απορίες.. Με μια ΠΟΛ που ειδα βγήκε το καλοκαίρι υποτίθεται οτι το μονο που χρειάζεσαι ειναι ενα πιστοποιητικό απο τον δήμο οτι μένεις εξω για να αποδείξεις οτι εισαι κατοικος εξωτερικου.. Το άρθρο που στέλνεις λεει πτι ζητάει της Παναγίας τα ματια.. Τι ισχύει τελικα;; Ποια ειναι αυτη η νεα εγκύκλιος στην οποία αναφέρεται το άρθρο;

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.. Απλα εχω τις εξής απορίες.. Με μια ΠΟΛ που ειδα βγήκε το καλοκαίρι υποτίθεται οτι το μονο που χρειάζεσαι ειναι ενα πιστοποιητικό απο τον δήμο οτι μένεις εξω για να αποδείξεις οτι εισαι κατοικος εξωτερικου.. Το άρθρο που στέλνεις λεει πτι ζητάει της Παναγίας τα ματια.. Τι ισχύει τελικα;; Ποια ειναι αυτη η νεα εγκύκλιος στην οποία αναφέρεται το άρθρο;
    Δεν γνωριζω τον αριθμο και ημερομηνια της εγκυκλιου..Αλλά το οτι απλα μενεις ,εξω και ενα χαρτι απ τον δημο ,οτι κατοικεις εκει ,πώς αποδεικνυει οτι εισαι μονιμος κατοικος εξωτερικου; Η εφορια ,θελει να δει ,ισχυρους δεσμους ,με το νεο κρατος κατοικιας..

υγ Παντως και σε άλλο αρθρο ,απο άλλη πηγη ,με ημερομηνια 25/12/14 ,τα ιδια λεει...Αυτα που ηξερα οτι ζητουσανε και προσκομισα στην εφορια ,για ν αλλαξω την φορολογικη κατοικια του γιου και της νυφης μου ,τον Μαρτη του 2013...Πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας , για τον καθενα τους ,απ την Αυστραλιανη εφορια,
    το συμβολαιο ενοικιασης σπιτιου ,χαρτι απ τον εργοδοτη τους και εβαλα και φωτοτυπιες διαβατηριων ,οπου φαινοτανε η εξοδος του γιου μου απο Ελλαδα-εισοδο στην Αυστραλια ,δεν του σφραγισαν ,γιατι εχει Αυστραλιανο διαβατηριο- και η εισοδος της νυφης μου ,στην Αυστραλια... Αυτα μου ζητησαν ,αυτα προσκομισα... Με σφραγιδα Χαγης ,τα Αυστραλιανα πιστοποιητικα φορολογικης κατοικιας.Σύμβαση Αποφυγής Διπλής Φορολογίας Εισοδήματος (ΣΑΔΦΕ) ,δεν εχει υπογραφει μεταξυ Ελλαδας κι Αυστραλιας.Αν ειχε υπογραφει ,θα μπορουσαν αντι του πιστοποιητικου φορολογικης κατοικιας , να προσκομισουν την προβλεπόμενη αίτηση για την Εφαρμογή της Σύμβασης Αποφυγής Διπλής Φορολογίας Εισοδήματος όπου είναι ενσωματωμένο το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας (δίγλωσσα έντυπα) και για την οποία δεν απαιτείται η επισημείωση της Χάγης.

Πάντως αυτό που είναι ακατανόητα είναι οτι παρότι στην αντίστοιχη ΣΑΔΦΕ με Σουηδία αναφέρει ότι αν μένεις σε μια χώρα 183 τότε φορολογήσε σε αυτή, γιατι ζητείται να αποδείξεις ισχυρούς δεσμούς κτλ. Εξάλλου δεν θα κάνω αίτηση για μόνιμος κάτοικος, αλλά οτι είμαι φορολογικός κάτοικος το 2014. Και επίσης με προβληματίζει το γεγονός οτι ζητάνε γενικά και αόριστα πράγματα, γιατί αυτό δίνει μεγάλα περιθώρια αυθερεσίας με σκοπό να καθυστερήσουν να εγκρίνουν την μεταφορά στην ΔΟΥ εξωτερικού. Όπως και να έχει, αυτά είναι άλλη κουβέντα.

Σε πιο συγκεκριμένα τώρα.. Όταν αναφέρεις να πάω την ΣΑΔΦΕ, χρειάζεται να πάω για υπογραφές στην Σουηδία ή απλά την ίδια την ΣΑΔΦΕ εκτυπωμένη; Επίσης όσον αφορά το συμβόλαιο σπιτιού, επειδή εγώ είμαι σε σπίτι δεύτερου χεριού κατά κάποιο τρόπο και δεν έχω συμβόλαιο, θα μπορούσα να πάω μια βεβαίωση απο τον ιδιοκτήτη λές; Και το συμβόλαιο εργασίας, θα μπορούσα να τους πάω μι βεβαίωση γιατι δεν θέλω να δώσω το συμβόλαιο που φαίνεται ο μισθός;

Επίσης η νές εγκύκλιος είναι η ΠΟΛ. 1260/19-12-2014 αν την χρειαστεί κάποιος αλλος.

Επίσης η νές εγκύκλιος είναι η ΠΟΛ. 1260/19-12-2014 αν την χρειαστεί κάποιος αλλος.
    Θελω να σας μεταφερω την εμπειρία και κυρίως την περιπέτεια μου στο θεμα ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ που με απασχολησε :
 Τα τελευταια επτα χρονια ζω και εργαζομαι στην Αγγλια και πληρωνω
 τους φορους μου εδω κανονικα. Τυχαίνει να εχω ενα μικρο εισοδημα
 απο ενοικιαση ακινητων που ειναι γραμμενα στο ονομα μου απο γονικη παροχή της μητέρας μου , για
 τα οποια επισης πληρωνω τους φορους στην Ελλαδα.

Στις αρχές του 2014 ακουσα πως πρεπει κανεις να δηλωσει επισημα ως φορολογικη του κατοικια
 το εξωτερικο και να μετεφερθει στην ΕΦΟΡΙΑ ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου, διαφορετικα κινδυνευει 
 να πληρωσει φορους για το παγκοσμιο εισοδημα του στην Ελλαδα.
 Δεν γνωριζα καθολου πως πρεπει να κανω κατι τετοιο .Αλλα με τις πρωτες πληροφορίες που συγκέντρωσα κατάλαβα ότι θα προκυψουν προστιμα και φοροι στην Ελλαδα
 ,και οτι θα πρεπει για ολα αυτα τα χρόνια να κανω και στην Ελλαδα δήλωση για να φορολογηθεί το Παγκοσμιο μου εισόδημα!!
    Μετα απο πολλές προσπάθειες συγκέντρωσα τα διακαιολογητικά ,βεβαιωση εργασίας ,δημοτικό φόρο,μισθωτήριο,βεβαίωση απο την εφορία εδω οτι φορολογούμε ,βεβαιώσεις τραπεζών και οτι αλλο αποδεικνυε την παραμονή μου εδω, τα περισσότερα με apostile ,και τα έστειλα στην Ελλαδα για να τα καταθέσουν στην Εφορία μου για να μετεφερθω στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου.Φανταστείτε την έκπληξη μου οταν η Εφορία μου απάντησε οτι δεν μπορώ να μεταφερθώ στην Κατοικων εξωτερικού ,επειδή λόγω της γονικής παροχής ,έχω ζωτικά συμφέροντα στην Ελλαδα και οικογενειακούς δεσμους …και απαντησε με απόρριψη της αίτησης μου.!

Καθως δεν μπορω να πηγαινω-ερχομαι στην Ελλαδα , και τα τα θεματα μου ειναι
 αγνωστα και δυσκολα , επικοινώνησα με φοροτεχνικούς που να γνωριζουν τι ακριβως χρειαζεται 
 και να αναλαβουν υπευθυνα να φερει σε περας αυτη τη διαδικασια με βοηθεια απο εμενα.

Δηστυχώς δεν ήταν ευκολο κι αυτο ,επειδή οι περισσότεροι είχαν άγνοια για τους κατοίκους εξωτερικού ,ακόμα και οι μεγάλες εταιρείες .
    Μετα απο ψαξιμο και απο καλή μου τύχη μου σύστησαν ενα Λογιστικό γραφείο στην Αθηνα που έχει και εδω συνεργάτες και με παραστάσεις στην Εφορία μου ,έγινε δεκτό το αυτονόητο , να μεταφερθώ και να κάνω δήλωση στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικού.
    Σας μεταφέρω την εμπειρία μου γιατί κουράστηκα και δεν έβρησκα κάποιον να ξέρει υπεύθυνα, και ξέρω πολύ κόσμο που γι’αυτόν ακριβώς το λόγο έχει προβλημα με την εφορία στην Ελλαδα ,

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Φορολογική δήλωση κατοίκων εξωτερικού.
    Από manosK in forum Διάφορα Θέματα / Αρχείο παλαιών θεμάτων
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 26.11.2015, 10:42
  2. Νέο, ιστορικό ρεκόρ στην πασιέντζα σημειώθηκε στην εφορία Κοζάνης
    Από W.AUSTRALIAN in forum Διασκέδαση, Μουσική & Ψυχαγωγία
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05.06.2013, 16:18
  3. μονιμος κατοικος εξωτερικου!!!!!!????
    Από rebi in forum Διάφορα Θέματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24.05.2013, 15:02

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like