Announcement

Collapse
No announcement yet.

δηλωση στην εφορια..κατοικος εξωτερικου

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Ευχαριστω για τις πληροφοριες.. Απλα εχω τις εξής απορίες.. Με μια ΠΟΛ που ειδα βγήκε το καλοκαίρι υποτίθεται οτι το μονο που χρειάζεσαι ειναι ενα πιστοποιητικό απο τον δήμο οτι μένεις εξω για να αποδείξεις οτι εισαι κατοικος εξωτερικου.. Το άρθρο που στέλνεις λεει πτι ζητάει της Παναγίας τα ματια.. Τι ισχύει τελικα;; Ποια ειναι αυτη η νεα εγκύκλιος στην οποία αναφέρεται το άρθρο;

    Comment


      #17
      Originally posted by petraz View Post
      Ευχαριστω για τις πληροφοριες.. Απλα εχω τις εξής απορίες.. Με μια ΠΟΛ που ειδα βγήκε το καλοκαίρι υποτίθεται οτι το μονο που χρειάζεσαι ειναι ενα πιστοποιητικό απο τον δήμο οτι μένεις εξω για να αποδείξεις οτι εισαι κατοικος εξωτερικου.. Το άρθρο που στέλνεις λεει πτι ζητάει της Παναγίας τα ματια.. Τι ισχύει τελικα;; Ποια ειναι αυτη η νεα εγκύκλιος στην οποία αναφέρεται το άρθρο;
      Δεν γνωριζω τον αριθμο και ημερομηνια της εγκυκλιου..Αλλά το οτι απλα μενεις ,εξω και ενα χαρτι απ τον δημο ,οτι κατοικεις εκει ,πώς αποδεικνυει οτι εισαι μονιμος κατοικος εξωτερικου; Η εφορια ,θελει να δει ,ισχυρους δεσμους ,με το νεο κρατος κατοικιας..

      υγ Παντως και σε άλλο αρθρο ,απο άλλη πηγη ,με ημερομηνια 25/12/14 ,τα ιδια λεει...Αυτα που ηξερα οτι ζητουσανε και προσκομισα στην εφορια ,για ν αλλαξω την φορολογικη κατοικια του γιου και της νυφης μου ,τον Μαρτη του 2013...Πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας , για τον καθενα τους ,απ την Αυστραλιανη εφορια,
      το συμβολαιο ενοικιασης σπιτιου ,χαρτι απ τον εργοδοτη τους και εβαλα και φωτοτυπιες διαβατηριων ,οπου φαινοτανε η εξοδος του γιου μου απο Ελλαδα-εισοδο στην Αυστραλια ,δεν του σφραγισαν ,γιατι εχει Αυστραλιανο διαβατηριο- και η εισοδος της νυφης μου ,στην Αυστραλια... Αυτα μου ζητησαν ,αυτα προσκομισα... Με σφραγιδα Χαγης ,τα Αυστραλιανα πιστοποιητικα φορολογικης κατοικιας.Σύμβαση Αποφυγής Διπλής Φορολογίας Εισοδήματος (ΣΑΔΦΕ) ,δεν εχει υπογραφει μεταξυ Ελλαδας κι Αυστραλιας.Αν ειχε υπογραφει ,θα μπορουσαν αντι του πιστοποιητικου φορολογικης κατοικιας , να προσκομισουν την προβλεπόμενη αίτηση για την Εφαρμογή της Σύμβασης Αποφυγής Διπλής Φορολογίας Εισοδήματος όπου είναι ενσωματωμένο το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας (δίγλωσσα έντυπα) και για την οποία δεν απαιτείται η επισημείωση της Χάγης.
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #18
        Πάντως αυτό που είναι ακατανόητα είναι οτι παρότι στην αντίστοιχη ΣΑΔΦΕ με Σουηδία αναφέρει ότι αν μένεις σε μια χώρα 183 τότε φορολογήσε σε αυτή, γιατι ζητείται να αποδείξεις ισχυρούς δεσμούς κτλ. Εξάλλου δεν θα κάνω αίτηση για μόνιμος κάτοικος, αλλά οτι είμαι φορολογικός κάτοικος το 2014. Και επίσης με προβληματίζει το γεγονός οτι ζητάνε γενικά και αόριστα πράγματα, γιατί αυτό δίνει μεγάλα περιθώρια αυθερεσίας με σκοπό να καθυστερήσουν να εγκρίνουν την μεταφορά στην ΔΟΥ εξωτερικού. Όπως και να έχει, αυτά είναι άλλη κουβέντα.

        Σε πιο συγκεκριμένα τώρα.. Όταν αναφέρεις να πάω την ΣΑΔΦΕ, χρειάζεται να πάω για υπογραφές στην Σουηδία ή απλά την ίδια την ΣΑΔΦΕ εκτυπωμένη; Επίσης όσον αφορά το συμβόλαιο σπιτιού, επειδή εγώ είμαι σε σπίτι δεύτερου χεριού κατά κάποιο τρόπο και δεν έχω συμβόλαιο, θα μπορούσα να πάω μια βεβαίωση απο τον ιδιοκτήτη λές; Και το συμβόλαιο εργασίας, θα μπορούσα να τους πάω μι βεβαίωση γιατι δεν θέλω να δώσω το συμβόλαιο που φαίνεται ο μισθός;

        Comment


          #19
          Επίσης η νές εγκύκλιος είναι η ΠΟΛ. 1260/19-12-2014 αν την χρειαστεί κάποιος αλλος.

          Comment


            #20
            Originally posted by petraz View Post
            Επίσης η νές εγκύκλιος είναι η ΠΟΛ. 1260/19-12-2014 αν την χρειαστεί κάποιος αλλος.
            Θελω να σας μεταφερω την εμπειρία και κυρίως την περιπέτεια μου στο θεμα ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ που με απασχολησε :
 Τα τελευταια επτα χρονια ζω και εργαζομαι στην Αγγλια και πληρωνω
 τους φορους μου εδω κανονικα. Τυχαίνει να εχω ενα μικρο εισοδημα
 απο ενοικιαση ακινητων που ειναι γραμμενα στο ονομα μου απο γονικη παροχή της μητέρας μου , για
 τα οποια επισης πληρωνω τους φορους στην Ελλαδα.

 Στις αρχές του 2014 ακουσα πως πρεπει κανεις να δηλωσει επισημα ως φορολογικη του κατοικια
 το εξωτερικο και να μετεφερθει στην ΕΦΟΡΙΑ ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου, διαφορετικα κινδυνευει 
 να πληρωσει φορους για το παγκοσμιο εισοδημα του στην Ελλαδα.
 Δεν γνωριζα καθολου πως πρεπει να κανω κατι τετοιο .Αλλα με τις πρωτες πληροφορίες που συγκέντρωσα κατάλαβα ότι θα προκυψουν προστιμα και φοροι στην Ελλαδα
 ,και οτι θα πρεπει για ολα αυτα τα χρόνια να κανω και στην Ελλαδα δήλωση για να φορολογηθεί το Παγκοσμιο μου εισόδημα!!
            Μετα απο πολλές προσπάθειες συγκέντρωσα τα διακαιολογητικά ,βεβαιωση εργασίας ,δημοτικό φόρο,μισθωτήριο,βεβαίωση απο την εφορία εδω οτι φορολογούμε ,βεβαιώσεις τραπεζών και οτι αλλο αποδεικνυε την παραμονή μου εδω, τα περισσότερα με apostile ,και τα έστειλα στην Ελλαδα για να τα καταθέσουν στην Εφορία μου για να μετεφερθω στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου.Φανταστείτε την έκπληξη μου οταν η Εφορία μου απάντησε οτι δεν μπορώ να μεταφερθώ στην Κατοικων εξωτερικού ,επειδή λόγω της γονικής παροχής ,έχω ζωτικά συμφέροντα στην Ελλαδα και οικογενειακούς δεσμους …και απαντησε με απόρριψη της αίτησης μου.!
            
 Καθως δεν μπορω να πηγαινω-ερχομαι στην Ελλαδα , και τα τα θεματα μου ειναι
 αγνωστα και δυσκολα , επικοινώνησα με φοροτεχνικούς που να γνωριζουν τι ακριβως χρειαζεται 
 και να αναλαβουν υπευθυνα να φερει σε περας αυτη τη διαδικασια με βοηθεια απο εμενα.

            Δηστυχώς δεν ήταν ευκολο κι αυτο ,επειδή οι περισσότεροι είχαν άγνοια για τους κατοίκους εξωτερικού ,ακόμα και οι μεγάλες εταιρείες .
            Μετα απο ψαξιμο και απο καλή μου τύχη μου σύστησαν ενα Λογιστικό γραφείο στην Αθηνα που έχει και εδω συνεργάτες και με παραστάσεις στην Εφορία μου ,έγινε δεκτό το αυτονόητο , να μεταφερθώ και να κάνω δήλωση στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικού.
            Σας μεταφέρω την εμπειρία μου γιατί κουράστηκα και δεν έβρησκα κάποιον να ξέρει υπεύθυνα, και ξέρω πολύ κόσμο που γι’αυτόν ακριβώς το λόγο έχει προβλημα με την εφορία στην Ελλαδα ,

            Comment


              #21
              η ΣΑΔΦ ειναι ενα διφυλλο εντυπο που σου δινει η Εφορια στην Ελλαδα σε δυο γλώσσες και υπογεαφεται απο την Υπηρεσια (Εφορια) στην Σουηδια και επικυρώνεται με apostile.Αντι για το διφυλλο αυτο μπορεις ν χρησιμοποιησεις βεβαιωση φορολογικου κατοικου απο την Υπηρεσια της Σουηδιας αλλα στην Ελλαδα πολλες ΔΟΥ θέλουν το Ελληνικό δίφυλλο.
              Οπωςδηποτε θελει επισημο εγραφο γι ατην διευθυνση σου ,λογαριασμους κ.λ.π. τηλεφωνο ,ηλεκτρικο.κοινης ωφελειας στο ονομα σου,τωρα το θεμ ατων 183 ημερων ,ξεχασε το καλυτερα ,προηγουμενη εγκυκλιος στην Ελλαδα έγραφε οτι οι 183 ημερες χρησιμοποιουνται μονο για να δειξουν οτι δεν εισαι κατοικος εξωτερικού αν μενεις 183 ημερες στην Ελλδα ,το αντιθετο δεν το λαμβανει υπ οψιν.Ζητανε δεσμους κ.λ.π...

              Comment


                #22
                Originally posted by mich View Post
                Οπωςδηποτε θελει επισημο εγραφο γι ατην διευθυνση σου ,λογαριασμους κ.λ.π. τηλεφωνο ,ηλεκτρικο.κοινης ωφελειας στο ονομα σου,τωρα το θεμ ατων 183 ημερων ,ξεχασε το καλυτερα ,προηγουμενη εγκυκλιος στην Ελλαδα έγραφε οτι οι 183 ημερες χρησιμοποιουνται μονο για να δειξουν οτι δεν εισαι κατοικος εξωτερικού αν μενεις 183 ημερες στην Ελλδα ,το αντιθετο δεν το λαμβανει υπ οψιν.Ζητανε δεσμους κ.λ.π...
                Ρε παιδιά δεν υποτίθεται ότι η διαδικασία απλουστεύτηκε κάπως για το έτος 2014 (άρα για όσους κάνουν δήλωση το 2015); Η κάτι κατάλαβα λάθος; Διάβασα και περιστατικά ανθρώπων που απλά με το ΣΑΔΦ την έβγαλαν καθαρή, βέβαια στις περισσότερες περιπτώσεις ήταν άτομα με μηδενικό εισόδημα από την Ελλάδα.

                Δεν αρκεί βεβαίωση δημοτικής αρχής για εγγραφή ως resident στις τοπικές αρχές; Ή κάποιο έστω συμφωνητικό κατοικίας; Αν ο άλλος δεν έχει λογαριασμούς στο όνομά του δηλαδή τι να κάνει, υπάρχουν και οι σπιτονοικοκύρηδες που τα κρατάνε όλα αυτά στο όνομά τους... :/

                Comment


                  #23
                  Υπήρξε κάποια εξέλιξη στο θέμα;
                  Δεν γνώριζα τα περί "παγκοσμίου εισοδήματος".

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by mich View Post
                    Θελω να σας μεταφερω την εμπειρία και κυρίως την περιπέτεια μου στο θεμα ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ που με απασχολησε :
 Τα τελευταια επτα χρονια ζω και εργαζομαι στην Αγγλια και πληρωνω
 τους φορους μου εδω κανονικα. Τυχαίνει να εχω ενα μικρο εισοδημα
 απο ενοικιαση ακινητων που ειναι γραμμενα στο ονομα μου απο γονικη παροχή της μητέρας μου , για
 τα οποια επισης πληρωνω τους φορους στην Ελλαδα.

 Στις αρχές του 2014 ακουσα πως πρεπει κανεις να δηλωσει επισημα ως φορολογικη του κατοικια
 το εξωτερικο και να μετεφερθει στην ΕΦΟΡΙΑ ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου, διαφορετικα κινδυνευει 
 να πληρωσει φορους για το παγκοσμιο εισοδημα του στην Ελλαδα.
 Δεν γνωριζα καθολου πως πρεπει να κανω κατι τετοιο .Αλλα με τις πρωτες πληροφορίες που συγκέντρωσα κατάλαβα ότι θα προκυψουν προστιμα και φοροι στην Ελλαδα
 ,και οτι θα πρεπει για ολα αυτα τα χρόνια να κανω και στην Ελλαδα δήλωση για να φορολογηθεί το Παγκοσμιο μου εισόδημα!!
                    Μετα απο πολλές προσπάθειες συγκέντρωσα τα διακαιολογητικά ,βεβαιωση εργασίας ,δημοτικό φόρο,μισθωτήριο,βεβαίωση απο την εφορία εδω οτι φορολογούμε ,βεβαιώσεις τραπεζών και οτι αλλο αποδεικνυε την παραμονή μου εδω, τα περισσότερα με apostile ,και τα έστειλα στην Ελλαδα για να τα καταθέσουν στην Εφορία μου για να μετεφερθω στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου.Φανταστείτε την έκπληξη μου οταν η Εφορία μου απάντησε οτι δεν μπορώ να μεταφερθώ στην Κατοικων εξωτερικού ,επειδή λόγω της γονικής παροχής ,έχω ζωτικά συμφέροντα στην Ελλαδα και οικογενειακούς δεσμους …και απαντησε με απόρριψη της αίτησης μου.!
                    
 Καθως δεν μπορω να πηγαινω-ερχομαι στην Ελλαδα , και τα τα θεματα μου ειναι
 αγνωστα και δυσκολα , επικοινώνησα με φοροτεχνικούς που να γνωριζουν τι ακριβως χρειαζεται 
 και να αναλαβουν υπευθυνα να φερει σε περας αυτη τη διαδικασια με βοηθεια απο εμενα.

                    Δηστυχώς δεν ήταν ευκολο κι αυτο ,επειδή οι περισσότεροι είχαν άγνοια για τους κατοίκους εξωτερικού ,ακόμα και οι μεγάλες εταιρείες .
                    Μετα απο ψαξιμο και απο καλή μου τύχη μου σύστησαν ενα Λογιστικό γραφείο στην Αθηνα που έχει και εδω συνεργάτες και με παραστάσεις στην Εφορία μου ,έγινε δεκτό το αυτονόητο , να μεταφερθώ και να κάνω δήλωση στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικού.
                    Σας μεταφέρω την εμπειρία μου γιατί κουράστηκα και δεν έβρησκα κάποιον να ξέρει υπεύθυνα, και ξέρω πολύ κόσμο που γι’αυτόν ακριβώς το λόγο έχει προβλημα με την εφορία στην Ελλαδα ,
                    Θα μπορουσες να μας δωσεις τα στοιχεια του Λογιστικου γραφειου που αναφερεις; Θα μου χρειαστουν!

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by milou View Post
                      Θα μπορουσες να μας δωσεις τα στοιχεια του Λογιστικου γραφειου που αναφερεις; Θα μου χρειαστουν!
                      Καλησπέρα σε όλους,

                      Θα με ενδιέφερε κ εμένα να μάθω τα στοιχεία του λογιστικού γραφείου, καθώς δεν βρίσκω άκρη με 2 λογιστές που προσπάθησα στην Ελλάδα. Συνεπώς, αν καποιος λογιστης έχει γνώση και από τις δυο χώρες (Αγγλία -Ελλάδα) θα ήταν ότι καλύτερο.

                      Ευχαριστω πολύ!

                      Comment

                      Working...
                      X