Announcement

Collapse
No announcement yet.

δηλωση στην εφορια..κατοικος εξωτερικου

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    δηλωση στην εφορια..κατοικος εξωτερικου

    γνωριζει κανεις τι ισχυει ακριβως?

    αυτοι που δεν εχουν κανενα εισοδημα απο την Ελλαδα η καποιο περουσιακο στοιχειο στο ονομα τους...πρεπει και αυτοι να δηλωθουν σαν κατοικοι εξωτερικου?

    συμφωνα με αυτο οχι
    Οι φορολογικές υποχρεώσεις των κατοίκων του εξωτερικού

    εχω ομως ακουσει και το αντιθετο οτι ΟΛΟΙ πρεπει να δηλωθουν...

    #2
    Για να μην έχεις γενικά πρόβλημα, πρέπει να δηλωθείς στην εφορία Κατοίκων εξωτερικού. Δυστυχώς, με την Ελληνικό κράτος δεν ξεμπερδεύεις ποτέ.

    Πέρα από αυτό, φορολογείσαι για το Παγκόσμιο εισόδημα και χρειάζεται να δείχνεις ότι παίρνεις εισόδημα στο εξωτερικό, επειδή μένεις έξω. Διαφορετικά, φαίνεται ότι μένεις στην ελλάδα και παίρνεις κάποιο εισόδημα από το εξωτερικό. Επίσης, καλό είναι να δηλωθείς σαν κάτοικος εξωτερικού ώστε, ακόμα και αν δεν έχεις εισοδήματα στην Ελλάδα ή περιουσιακά στοιχεία, να μην έχει κανένα πρόβλημα με τους έφορους.

    Χρειάζεται να ετοιμάσεις λίγη χαρτούρα (αυτό που έκανα εγώ στο UK):
    1) Ένα απλό χαρτί από τον ιδιοκτήτη του σπιτιού που μένεις που να δείχνει από πότε μένεις. (Καλό θα ήταν να βάλει και τον αριθμό μητρώου που υπάγεται αυτός αν υπάρχει ένωση ιδιοκτητών)
    2) Χαρτί από την δουλειά σου που να δείχνει από πότε δουλεύεις, τί είδους σύμβαση και αν συνεχίζεις να δουλεύεις.
    3) Χαρτί από την αντίστοιχη εφορία στην Σουηδία (όποια είναι αυτή) ότι μένεις και φορολογείσαι εκεί.
    4) Την εκκαθαριστικό σου από την Σουηδία.

    Ο χρόνος προετοιμασίας μπορεί να πάρει από 1 εβδομάδα μέχρι 1.5 μήνα (εξαρτάται πόσο σπίρτα είναι οι υπηρεσίες εκεί στην Σουηδία )
    Επίσης, η χαρτούρα είναι αυτή που έγινε δεκτή σε μένα προσωπικά! Δεν σημαίνει ότι θα ισχύει σε όλους. Από εφορία σε εφορία έχουν τα δικά τους κολλήματα.


    Όλα αυτά τα θέλουν επικυρωμένα και μεταφρασμένα είτε από δικηγόρο είτε από την μεταφραστική υπηρεσία του υπουργίου εξωτερικών και, τέλος, κατάθεση στην εφορία.
    Το καλύτερο που θα έχεις να κάνεις είναι να κάνεις ένα πληρεξούσιο κάποιον στην Ελλάδα (πχ. την μητέρα σου, τον/την αδερφό/ή σου) ώστε να τακτοποιηθεί τέτοια θέματα όποτε εσύ δεν μπορείς (δηλαδή δεν γίνεται να είσαι κάθε τρεις και λίγο στην Ελλάδα μόνο για να τακτοποιείς φορολογικά θέματα).

    Comment


      #3
      Πως υποβάλλεται η φορολογική δήλωση κατοίκων εξωτερικού για το 2014.

      Φορολογία κατοίκων εξωτερικού 19.03.2014.
      Tο ζήτημα της φορολόγησης των κατοίκων του εξωτερικού έχει αρχίσει να μας απασχολεί ιδιαίτερα, όχι εξαιτίας της ήδη και από χρόνια υπάρχουσας ομογένειας, αλλά κυρίως εξαιτίας της τάσης μετανάστευσης που διακρίνει την Ελληνική κοινωνία τα τελευταία χρόνια εξαιτίας της ολοένα αυξανόμενης ανεργίας. Βέβαια η φυγή ενός Έλληνα πολίτη δεν τον κατατάσσει αυτόματα και ως κάτοικο εξωτερικού, καθώς τις περισσότερες φορές είναι σύντομη και αφορά πρόσκαιρους βιοποριστικούς λόγους.
      Οι παγίδες της φορολογικής δήλωσης του 2014.
      Τι να προσέξετε για την αποφυγή πρόσθετων φορολογικών επιβαρύνσεων - Αποκλειστικά ηλεκτρονικά η υποβολή τους από 20 Μαρτίου έως 30 Ιουνίου.


      Φορολογία κατοίκων εξωτερικού από 01/01/2014 | EUROPEAN TAX SYMMETRY CONTROL

      Οι παγίδες της φορολογικής δήλωσης του 2014 - οικονομικές ειδήσεις της ημέρας - Το Βήμα Online

      Φορολογία κατοίκων εξωτερικού 19.03.2014

      Κάτοικοι Εξωτερικού

      Πότε οι κάτοικοι εξωτερικού είναι υπόχρεοι για υποβολή δήλωσης - e-forologia.gr

      Πως υποβάλλεται η φορολογική δήλωση κατοίκων εξωτερικού για το 2014.

      http://www.dikaiologitika.gr/site/ta...9A%CE%9F%CE%A5

      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        #4
        Originally posted by saetron View Post
        γνωριζει κανεις τι ισχυει ακριβως?

        αυτοι που δεν εχουν κανενα εισοδημα απο την Ελλαδα η καποιο περουσιακο στοιχειο στο ονομα τους...πρεπει και αυτοι να δηλωθουν σαν κατοικοι εξωτερικου?

        συμφωνα με αυτο οχι
        Οι φορολογικές υποχρεώσεις των κατοίκων του εξωτερικού

        εχω ομως ακουσει και το αντιθετο οτι ΟΛΟΙ πρεπει να δηλωθουν...
        Συμφωνα μ αυτο που παρεθεσες...ναι....

        Μπορει , οσοι δεν εχουν εισοδηματα, στην Ελλαδα (★ή περιουσιακα στοιχεια ,οπως σπιτι ή αυτοκινητο κλπ), να μην υποβαλουν δηλωση...Ομως..πρεπει αρχικα ,να μεταφερθουν στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου .Αλλιως ,κινδυνευουν να φορολογηθουν για το εισοδημα που βγαζουν στο εξωτερικο..εφ οσον θα θεωρηθει ,παγκοσμιο εισοδημα...

        Οσοι ,δε ,εχουν εισοδημα ή περιουσιακα στοιχεια στην Ελλαδα ,πρεπει ν αποδεικνυουν καθε χρονο -εννοειται ,οτι εχουν κανει βεβαια και την μεταφορα απ την ΔΟΥ που ανηκαν ,στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου-,οτι συνεχιζουν να ειναι κατοικοι εξωτερικου.....


        ★με την νέα διάταξη του νόμου 4110/23-1-2013:Η νέα διάταξη υποχρεώνει σε δήλωση τους κατοίκους εξωτερικού όταν έχουν τεκμήρια ακόμα και αν απαλλάσσονται από αυτά.Έτσι σύμφωνα με τη νέα διάταξη οι κάτοικοι εξωτερικού είναι υπόχρεοι για υποβολή δήλωσης για το εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα ή εάν υπάγονται στις διατάξεις περί τεκμηρίων ανεξάρτητα αν απαλλάσσονται ή όχι
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #5
          Originally posted by jpaokx View Post
          Επίσης, η χαρτούρα είναι αυτή που έγινε δεκτή σε μένα προσωπικά! Δεν σημαίνει ότι θα ισχύει σε όλους. Από εφορία σε εφορία έχουν τα δικά τους κολλήματα.


          .

          Συμφωνω κι επαυξανω...το περασα- με πολλη ταλαιπωρια ...- ,μου πηρε κατι μηνες ,αλλά τα καταφερα...να μεταφερω στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου ,τον γιο και την νυφη μου(εχω πληρεξουσιο ,για τα παντα !).

          υ.γ ακομα και στην ιδια εφορια..μπορει καποιος ν ακουσει ,να του ζηταει ενας υπαλληλος...διαφορα κι οταν τα προσκομισει...να εχει παρει μεταθεση και να του ζητανε επιπλεον δικαιολογητικα...Μου συνεβη...να πεσω σε απαραδεκτη υπαλληλο..να την ρωταω πώς θα της αποδειξω τις πανω απο 183 μερες στο εξωτερικο(δεν μου εκανε σχετικη νυξη ,απλα ,εγω ειχα διαβασει τον σχετικο νομο και γνωριζα περι των 183 ημερων και την ρωτησα για να μαθω το πώς θα τις αποδειξουμε)...,να μου απανταει-με ασχημο τροπο...- οτι της αρκει το πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας ,απο την Αυστραλιανη εφορια κι οτι ..ξερουν οι Αυστραλοι ,που το εκδιδουν...Οταν επεμενα ,οτι το πιστοποιητικο ,ΔΕΝ γραφει κατι που ν αποδεικνυει οτι ζει κι εργαζεται στο εξωτερικο ,καποιος ,πανω απο 183 μερες... και τί θελει ,για να της το αποδειξω ,σχετικα με τις 183 μερες...δεν ιδρωσε το αυτι της....'' μ εγραψε '' κανονικα...Δεν θελησα να το τραβηξω ,για να μην με ''τρεχει''..οταν θα της πηγαινα τα εγγραφα ,που ζητουσε...


          Οταν ελαβαν τα παιδια ,τα πιστοποιητικα απ την Αυστραλιανη εφορια και μου τα εστειλαν( με σφραγιδα Αpostille ,που ζητησαν και εβαλαν ,αφου τους εσταλη ,το πιστοποιητικο ,απ την εφορια) και τα πηγα στο ΥΠΕΞ για μεταφραση και τα προσκομισα -μαζι με οσα άλλα ζητησε...-ακομα και τις φορολογικες δηλωσεις των 5 τελευταιων ετών απο Ελλαδα,του καθε ατομου που ηθελε να αιτηθει την μεταφορα , ζητησε, αν και δεν εχω διαβασει να το ζηταει καποιος νομος ή εγκυκλιος,ουτε και να το εχει αναφερει καποιος ,στο φορουμ... ειχε φυγει ,με μεταθεση...(του γιου ,τις εκτυπωσα απ το ιντερνετ ,μπαινοντας στον λογαριασμο του ,στο taxisnet , τις νυφης ηταν χειρογραφες ,εκτος του 2013 ,που εγινε κοινη ,ηλεκτρονικη).Και πολυ λογικα ,η νεα υπευθυνη ,μου ζητησε ν αποδειξω , αυτο που επεμενα να μαθω απ την απαραδεκτη ,οταν πηγα να ρωτησω,την πρωτη φορά.. δλδ τις πανω απο 183 μερες ,στο εξωτερικο ,μεσα στο οικονομικο ετος ,που ζητειται η μεταφορα..Μπορει η αιτηση να εγινε Μαρτη του 2014-επιτελους-, αλλά επρεπε ν αποδειχθουν οι 183 μερες στο εξωτερικο ,μεσα στο 2013.. που βεβαια ,θελουν να δουν οτι υπαρχουν στοιχεια ,που αποδεικνυουν εγκατασταση ....μονο σφραγιδες στο διαβατηριο ή αεροπορικα εισιτηρια ,δεν ''λενε'' κατι....( η αναχωρηση στο εξωτερικο ,εγινε Νοεμβρη του 2012 και άρα ,εφ οσον υπηρχε παραμονη στην Ελλαδα ,πανω απο 183 μερες ,μεσα στο 2012 ,επρεπε το 2013 ,να γινει δηλωση για τα εισοδηματα του 2012 ,σαν κατοικος Ελλαδας ,οπως και ειχε γινει.)

          Η δε..πρωτη ,απαραδεκτη ,υπαλληλος ,δεχοταν μονο απ το ΥΠΕΞ ,μεταφρασεις ...και με την σφραγιδα της Χαγης ,βεβαια ,στο Αυστραλινο εγγραφο απο εφορια..Δεν δεχοταν απο NAATI μεταφραστη ,ουτε απο δικηγορο..Γιατι ,ετσι ηθελε..(άλλο ,αν το προξενειο στην Αυστραλια ,αναγνωριζει τους ΝΑΑΤΙ μεταφραστες κι αρα και το Ελληνικο κρατος...άλλο αν ο νομος στην Ελλαδα ,αναγνωριζει οτι οι μεταφρασεις απο Ελληνα δικηγορο ,πρεπει να γινονται δεκτες απ ολες τις δημοσιες υπηρεσιες...εχω το ΦΕΚ...)

          Ευτυχως ,μπορεσα να συνεννοηθω ,με την νεα υπευθυνη...που δεχτηκε να ειναι μεταφρασμενα απο δικηγορο ,οσα επιπλεον ,ζητησε ....- αν και σε καποια φαση ,οταν της πηγα ,οσα ζητησε...με ρωτησε..εμενα...μηπως η Αυστραλια ,ειναι φορολογικος παραδεισος..κι αρα ...ισως να μην μπορει να γινει η μεταφορα...κοντεψα να παθω εγκεφαλικο..ειχα μαζι μου ,τους νομους και της ειπα..πως οχι..δεν ειναι...δεν ζητησε να δει τον νομο..κι ενεκρινε την μεταφορα..ηταν ευγενεστατη και συνεννοησιμη ,εχω να πω! σ αυτην την χώρα...τα αυτονοητα ,σε άλλες χώρες, ειναι εξαιρεση...δυστυχώς...(μου ειχε ζητησει και εκκαθαριστικο και της ειπα ,οτι δεν θελω να το προσκομισω κι οτι ο νομος ,λεει ,οτι μπορει να προσκομιθει αντι για εκκαθαριστικο , το πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας (certificate of residency -for tax purposes).

          Δεν ηθελα να προσκομισω εκκαθαριστικο-που δεν το προσκομισα - ,για 2 λογους...Πρωτον ,δεν εβλεπα τον λογο ,να γνωριζει η ΔΟΥ ,εδω ,τα εισοδηματα απο Αυστραλια και δευτερον ,για να μπει σφραγιδα της Χαγης ,στο Αυστραλιανο εκκαθαριστικο ,που δεν εχει σφραγιδα και υπογραφη, πρεπει πρωτα να γινει επικυρωση σε συμβολαιογραφο ,που στοιχιζει αρκετα κι οταν ειναι ζευγαρι ... παει επι 2 , το κοστος...και μετα ..μπαινει η σφραγιδα της Χαγης..που απλα..πιστοποιει την γνησιοτητα της υπογραφης..αυτου που εκανε την επικυρωση...!!!
          Οποτε ,απλα ,ζητηθηκε απ τον γιο μου και την νυφη μου-δωρεαν- το πιστοποιητικο απ την Αυστραλιανη εφορια ,με γραμμα και σταλθηκε σε συντομο διαστημα ,με σφραγιδα και υπογραφη και μετα μπηκε η σφραγιδα της Χαγης.(60$ η σφραγιδα,στο υπουργειο εξωτερικων)

          υ.γ σε άλλη εφορια ,-στην δικη μου- που ρωτησα..οταν η απαραδεκτη ,δεν μου απαντησε για την αποδειξη των 183 ημερων στο εξωτερικο μπας και βγαλω ακρη... δεν θελαν σφραγιδα της Χαγης ,αλλά κι εκει ,μονο απο ΥΠΕΞ ,δεχοταν μεταφρασεις...ενω ξερω καλά ,οτι δεν ειναι ετσι ,μονο..Κι οτι θα πρεπε να της αποδειξω ,με καποιον τροπο- δεν μου τους ειπε...- ,τις 183 μερες ,στο εξωτερικο ,μεσα στο οικονομικο ετος ...δλδ μεσα στο 2013...( το οτι η ιδια ,μου ειχε πει ,πριν φυγουν ο γιος κι η νυφη μου...οτι αν δεν εχουν κατι στ ονομα τους..ΔΕΝ χρειαζεται να κανουν μεταφορα στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου...δεν το παραδεχτηκε..το ειχα γραψει και στο φορουμ ,το γεγονος ,τότε...)

          Στον λογιστη ,που ρωτησα..δεν βρηκα ακρη..Σε άλλη λογιστρια ,που πηγα να ρωτησω και μου ειχε δωσει το τηλ , φιλος απ το φορουμ-που τον ευχαριστω - , και μου ειπε- ο φιλος- οτι αυτη γνωριζει αριστα την διαδικασια ,οταν πηγα ,ενω της ειπα ,οτι θα την πληρωσω για τον χρονο της..μου ειπε οτι ..δεν γνωριζει..(ενω στο τηλ ,της ειχα εξηγησει ,τον λογο που ηθελα ,ραντεβου ,μαζι της....κι οτι φιλος,μου εδωσε το τηλ της..απο κοντα..μου ειπε οτι νομισε ,οτι ειμαι η μαμα του...το γιατι ,θα εστελνε την μαμα του ,ο φιλος ,οταν ειχε ορισει την λογιστρια ,να του κανει την μεταφορα..δεν το καταλαβα...).Αυτη ,μ εστειλε να ρωτησω,στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου...οπου μ εδιωξαν ,κακην κακώς...Δεν τα 'φουσκωνω''.. Μου ειπε ενας απαραδεκτος...οτι να παω να ρωτησω στην εφορια που ανηκει αυτος που θελει μεταφορα...(οπου βεβαια ,ειχα ρωτησει ,την απαραδεκτη...και μου λεγε...''ξερουν οι Αυστραλοι ,στην εφορια'')
          κι οτι '' το βρηκαν τωρα ,οι λογιστες...και στελνουν τον κοσμο ,στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου...'' Ενας νεαρος υπαλληλος,στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου..πηγε κατι να μου πει ,σχετικα με πιθανους τροπους ,για το πώς ν αποδειξω τις 183 μερες..κι ο απαραδεκτος-προφανως ,προϊσταμενος ,αν κρινω κι απ την ηλικια και την αλλαζονικη συμπεριφορα...-τον σταματησε και δεν του το επετρεψε...Απιστευτες συμπεριφορές...

          Τωρα ,που τα καταφερα ,εγκαιρα ,-πριν το τελος Ιουνιου...ωστε να μην θεωρηθει ,αυτος που ζητα την μεταφορα ,κατοικος Ελλαδας ,για το οικονομικο ετος 2013..- ,δεν το πιστευω ,οτι τα καταφερα...Τα αυτονοητα ,δλδ ,σε άλλες χώρες...
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #6
            bravo sou vertigo pou ta kataferes, prepei na eixes terastia ypomoni kai epimoni. tha kano mia xazi erotisi... giati telika na grafto stin DOY exoterikou? peirazei an kanw forologiki dilosi telika kai stis dyo xwres?

            Comment


              #7
              Originally posted by xri23 View Post
              bravo sou vertigo pou ta kataferes, prepei na eixes terastia ypomoni kai epimoni. tha kano mia xazi erotisi... giati telika na grafto stin DOY exoterikou? peirazei an kanw forologiki dilosi telika kai stis dyo xwres?
              γιατι ,αν δεν γραφτεις ,στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου ,για την Ελληνικη εφορια ,θα θεωρεισαι φορολογικος κατοικος Ελλαδας...

              Δεν μπορει να εχει καποιος ,δυο φορολογικες κατοικιες και να κανει δηλωσεις και σαν φορολογικος κατοικος Ελλαδας και σαν φορολογικος κατοικος Αυστραλιας...Το πώς θα το ανακαλυψουν ,οτι εχεις εισοδημα στην Αυστραλια,αρα παγκοσμιο εισοδημα ,εφ οσον δεν εχεις μεταφερθει στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου;; Μπορει η Αυστραλια και η Ελλαδα ,να μην εχουν υπογραψει συμβαση αποφυγης διπλης φορολογιας ,(που βεβαια ,οταν ηδη εχει γινει μεταφορα στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου ,η Ελλαδα δεν μπορει να φορολογησει το Αυστραλιανο εισοδημα,εφ οσον δεν θα θεωρηθει παγκοσμιο εισοδημα , αφου πια ,θα υπαρχει για το Ελληνικο κρατος , η φορολογικη κατοικια στην Αυστραλια ),ομως η Αυστραλια ,ειναι μεσα στα συνεργασιμα κρατη...Το τί πληροφοριες μπορει ν ανταλλαξουν ; αυτοι ξερουν...ηδη ,συνεργαζονται γι ανταλλαγη πληροφοριων ,στο θεμα των συνταξιουχων απο Αυστραλια κι απο Ελλαδα.
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #8
                Καλημερα/Καλησπερα,

                εχω μπερδευτει λιγακι...Εργαζομαι Αγγλια απο τον Οκτωβριο...Τι κανω με την φορολογικη Ελλαδα;;; Ξερω οτι θα πρεπει λογικα με μηδενικο εισοδημα να πληρωσω 600ε χαρατσι μιας και αυτο επιτασει η φορολογια τους..Τι εχετε κανει οσοι εργαζεστε εξωτερικο με την εφορια στην ελλαδα;;;

                Δεν θελω να κλεισω βιβλια παντως..

                ευχαριστω

                Comment


                  #9
                  Ευχαριστουμε Vertigo. H βοηθεια σου ειναι πολυτιμη.

                  Σχετικα με την εξουσιοδοτηση, ποιος ειναι ο πιο οικονομικος τροπος? Γινεται με κανενα χαρτι απο αμισθο προξενειο?



                  Βy the way...
                  ''Ελληνας κατοικεί τα τελευταία έξι χρόνια στο Λονδίνο, διατηρώντας στην Ελλάδα ένα ακίνητο που νοικιάζει. Τα ετήσια εισοδήματά του στην Ελλάδα φτάνουν τα 5.000 ευρώ και στο εξωτερικό τα 70.000 ευρώ, τα οποία και δήλωνε κανονικά στις αντίστοιχες χώρες. Κι όμως, το χαρτί της ελληνικής εφορίας φέτος του ζήτησε να καταβάλει φόρο για το σύνολο του εισοδήματός του, εντός κι εκτός συνόρων, και μάλιστα και για τα έξι χρόνια που λείπει -ήτοι περί τις 40.000 ευρώ.

                  Δεν πρόκειται περί λάθους. Ο συγκεκριμένος φορολογούμενος είναι μία από τις αρκετές «παράπλευρες απώλειες» της μάχης κατά της φοροδιαφυγής. Το υπουργείο Οικονομικών, προκειμένου να αντιμετωπίσει το φαινόμενο όλο και περισσότεροι να δηλώνουν «κάτοικοι εξωτερικού», αποφεύγοντας την υψηλή φορολογία στη χώρα μας, έχει εισάγει ρύθμιση που καλεί τους Ελληνες του εξωτερικού που δεν θέλουν να υπερφορολογηθούν να δηλώσουν αλλαγή φορολογικής κατοικίας και να υπαχθούν στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.''
                  Ελληνας κατοικεί τα τελευταία έξι χρόνια στο Λονδίνο, διατηρώντας στην Ελλάδα ένα ακίνητο που νοικιάζει. Τα ετήσια εισοδήματά του στην Ελλάδα φτάνουν τα 5.000 ευρώ και στο εξωτερικό τα 70.000 ευρώ, τα οποία και δήλωνε κανονικά στις αντίστοιχες χώρες. Κι όμως, το χαρτί της ελληνικής εφορίας φέτος του ζήτησε να καταβάλει φόρο για το σύνολο […]

                  Τα δικαιολογητικά που θα πρέπει να υποβάλουν τα φυσικά πρόσωπα που δηλώνουν κάτοικοι εξωτερικού και αποκτούν πραγματικό εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα


                  Για ποιον λογο θελουν εκκαθαριστικο απο την χωρα που ζουμε? Το θεωρω υπερβολικο και λογικη ''κλειδαροτρυπας''. Ενα αντιγραφο συμβολαιου κατοικιας και πολυ τους ειναι.

                  Comment


                    #10
                    Παιδια καλησπερα!!Θελω να ρωτησω,εσεις που εισασταν ασφαλισμενοι στο ΙΚΑ,οταν ηρθατε και κατοικησατε μονιμα στην Σουηδια κανατε διακοπη της ασφαλειας σας;;;Αν ναι,με ποιον τροπο γινεται αυτο;;Ειναι υποχρεωμενο το ΙΚΑ να δεχτει την επιθυμια καποιου για διακοπη;;;

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by chococaramel View Post
                      Ευχαριστουμε Vertigo. H βοηθεια σου ειναι πολυτιμη.

                      Σχετικα με την εξουσιοδοτηση, ποιος ειναι ο πιο οικονομικος τροπος? Γινεται με κανενα χαρτι απο αμισθο προξενειο?



                      Βy the way...
                      ''Ελληνας κατοικεί τα τελευταία έξι χρόνια στο Λονδίνο, διατηρώντας στην Ελλάδα ένα ακίνητο που νοικιάζει. Τα ετήσια εισοδήματά του στην Ελλάδα φτάνουν τα 5.000 ευρώ και στο εξωτερικό τα 70.000 ευρώ, τα οποία και δήλωνε κανονικά στις αντίστοιχες χώρες. Κι όμως, το χαρτί της ελληνικής εφορίας φέτος του ζήτησε να καταβάλει φόρο για το σύνολο του εισοδήματός του, εντός κι εκτός συνόρων, και μάλιστα και για τα έξι χρόνια που λείπει -ήτοι περί τις 40.000 ευρώ.

                      Δεν πρόκειται περί λάθους. Ο συγκεκριμένος φορολογούμενος είναι μία από τις αρκετές «παράπλευρες απώλειες» της μάχης κατά της φοροδιαφυγής. Το υπουργείο Οικονομικών, προκειμένου να αντιμετωπίσει το φαινόμενο όλο και περισσότεροι να δηλώνουν «κάτοικοι εξωτερικού», αποφεύγοντας την υψηλή φορολογία στη χώρα μας, έχει εισάγει ρύθμιση που καλεί τους Ελληνες του εξωτερικού που δεν θέλουν να υπερφορολογηθούν να δηλώσουν αλλαγή φορολογικής κατοικίας και να υπαχθούν στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.''
                      Φοροφυγάδες βαφτίζονται οι Ελληνες του εξωτερικού | Ελληνική Οικονομία | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
                      Τι δικαιολογητικά χρειάζονται οι κάτοικοι εξωτερικού για τις φορολογικές δηλώσεις - Οικονομία - Επικαιρότητα - Τα Νέα Οnline

                      Για ποιον λογο θελουν εκκαθαριστικο απο την χωρα που ζουμε? Το θεωρω υπερβολικο και λογικη ''κλειδαροτρυπας''. Ενα αντιγραφο συμβολαιου κατοικιας και πολυ τους ειναι.
                      Παρακαλώ!

                      Καλυτερα να ρωτησεις στην ΔΟΥ που ανηκεις ,τηλεφωνικα ή αν μπορεις ,να στειλεις καποιον δικό σου. Αλλες ΔΟΥ ,ζητανε πληρεξουσιο μόνο κι άλλες ,δεχονται και εξουσιοδοτηση.
                      Και βεβαια ,μπορει η άμισθη προξενικη αρχη ,να σου φτιαξει πληρεξουσιο ή εξουσιοδοτηση

                      ''Οι άμισθες προξενικές αρχές ασκούν τα ίδια με τις έμμισθες προξενικές αρχές καθήκοντα, πλην εκείνων που αφορούν στη χορήγηση θεώρησης εισόδου επί αλλοδαπών διαβατηρίων.''

                      Ασε τί λεει το αρθρο στα ΝΕΑ ,που ανεβασες. Δες εδω ,τί γραφει .Απλα ,το ατομο που ανεβασε στα ΝΕΑ..εβγαλε το διαζευκτικο ή....οποτε ,αλλάζει και το νοημα...Το σωστο ,ειναι το παρακατω.(ασχετα ,αν στην ΔΟΥ ,μου ζητησαν εκκαθαριστικο και τους ειπα ,οτι ο νομος λεει ,ειτε εκκαθαριστικο ,ειτε πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας και θα προσκομισω το δευτερο και μόνο.)


                      ''Έτσι η Υπουργική Απόφαση (πολ. 1136/10-6-2013), που εκδόθηκε ως εφαρμοστική από τον Υφυπουργό Οικονομικών κο Γιώργο Μαυραγάνη με βάση την εξουσιοδοτική πρόβλεψη του νόμου, ορίζει ότι:

                      «Τα φυσικά πρόσωπα που δηλώνουν κάτοικοι εξωτερικού και αποκτούν πραγματικό εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα υποχρεούνται να προσκομίσουν για το οικονομικό έτος 2012 (χρήση 2011) και να υποβάλουν μαζί με τη δήλωση φορολογίας του εισοδήματός τους για το οικονομικό έτος 2013 (χρήση 2012) και εφεξής:

                      α) βεβαίωση από την αρμόδια φορολογική αρχή του κράτους όπου δηλώνουν κάτοικοι, από την οποία να προκύπτει ότι είναι φορολογικοί κάτοικοι αυτού του κράτους, ή

                      β) αντίγραφο της εκκαθάρισης της δήλωσης φορολογίας του εισοδήματός τους, ή

                      γ) ελλείψει εκκαθάρισης, αντίγραφο της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος που υπέβαλαν στο άλλο κράτος.

                      Σε περίπτωση που δεν είναι δυνατή η προσκόμιση κάποιων από τα ανωτέρω δικαιολογητικά από την αρμόδια φορολογική αρχή, τότε απαιτείται βεβαίωση από οποιαδήποτε άλλη δημόσια ή δημοτική ή άλλη αναγνωρισμένη αρχή από την οποία να προκύπτει η κατοικία του εν λόγω φυσικού προσώπου στην αλλοδαπή.




                      Επισης ,αυτο που λες ,δλδ η προσκομιση συμβολαιου σπιτιου και μόνο...δεν λεει κατι...Θα μπορουσε κι ενας τουριστας να νοικιαζει σπιτι...Βεβαια ,αυτα που αναφερονται σ αυτο που ανεβασες εσυ και σ αυτο που ανεβασα εγω ,αφορουν οσους ηδη εχουν μεταφερθει στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου...Για να μεταφερθει ομως ,εκει,καποιος , θελει κι άλλα αποδεικτικα ,οτι εχει εγκατασταθει στην νεα χώρα .
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by mecheng79 View Post
                        Καλημερα/Καλησπερα,

                        εχω μπερδευτει λιγακι...Εργαζομαι Αγγλια απο τον Οκτωβριο...Τι κανω με την φορολογικη Ελλαδα;;; Ξερω οτι θα πρεπει λογικα με μηδενικο εισοδημα να πληρωσω 600ε χαρατσι μιας και αυτο επιτασει η φορολογια τους..Τι εχετε κανει οσοι εργαζεστε εξωτερικο με την εφορια στην ελλαδα;;;

                        Δεν θελω να κλεισω βιβλια παντως..

                        ευχαριστω
                        Καλησπερα ,mecheng79.Εργαζεσαι Αγγλια απ τον Οκτωβριο του 2013.Αν τοτε εφυγες απο Ελλαδα , θα κανεις δηλωση φετος , δλδ οικονομικο ετος 2014 -χρήση 2013- ,σαν φορολογικος κατοικος Ελλαδας.Οταν εχεις διαμονή πανω απο 183 μερες ,στην Ελλαδα ,τεκμαιρεται η Ελλαδα ,σαν φορολογικη κατοικια.

                        Οταν κλεισεις ,μεσα στο 2014 ,πανω απο 183 μερες στην Αγγλια ,τοτε θα μπορεσεις να κανεις την διαδικασια ,για μεταφορά στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου.Πρακτικα ,δεν μπορει να γινει η αιτηση ,πριν τον Ιουλιο ,του 2014 . Ο νομος λεει οτι πρεπει να ειναι ,καποιος , εκτος Ελλαδας πανω απο 183 μερες ,μεσα στο ημερολογιακο ετος ,που ζηταει την αλλαγή , προκειμενου να ζητησει ν αλλαξει την φορολογικη κατοικια του.

                        Τωρα ,αυτο που λες για βιβλια ,δεν το κατέχω.
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          #13
                          Μεταφορά στην ΔΟΥ Εξωτερικού

                          Καλησπέρα,

                          Έχω έρθει Σουηδία και πήρα το personal number τον Μάρτιο και εχω συμβόλαιο κανονικά εδώ. Λίγο καιρό αφότου είχα έρθει είχα πάει στην πρεσβεία για κάτι δουλειές και δεν μου ανέφεραν τίποτα για αλλαγή φορολογικής κατοικίας όταν ρώτησα αν χρειάζετε να κάνω κάτι. Πρόσφατα τυχαίως έμαθα την όλη ιστόρια. Σε τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους δεν ήξεραν να μου δώσουν παραπάνω λεπτομέρειες και μου είπαν οτι δεν δίνουν αυτοί κάποια βεβαίωση και ότι πιθανών πρέπει να ζητήσω απο το Skatteverket μια βεβαίωση φορολογικής κατοικίας. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανείς που να ξέρει ακριβώς τι πρέπει να κάνω και αν έχω περιθώριο πια μέσα στην νέα χρονιά, καθώς το έτος τελειώνει και φαντάζομαι είναι αδύνατο να προλάβω πριν το τέλος του 2014. Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή θα ήταν ευπρόσδεκτη.

                          Ευχαριστώ!

                          Comment


                            #14
                            Στο μικροσκόπιο της εφορίας οι φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού


                            Με εγκύκλιο που εξέδωσε η Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων παρέχονται οδηγίες για τα δικαιολογητικά που πρέπει να υποβληθούν, προκειμένου να αναγνωρισθούν ως φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού



                            Να αποδείξουν ότι είναι φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού καλεί η εφορία χιλιάδες πολίτες που δηλώνουν ότι διαμένουν μόνιμα στην αλλοδαπή.

                            Με εγκύκλιο που εξέδωσε η Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων παρέχονται οδηγίες για τα δικαιολογητικά που πρέπει να υποβληθούν, προκειμένου να αναγνωρισθούν ως φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού. Εφόσον δεν προσκομισθούν οι απαραίτητες βεβαιώσεις, θα θεωρηθούν φορολογικοί κάτοικοι Ελλάδας πληρώνοντας τους υπέρογκους φόρους που προβλέπει η ελληνική νομοθεσία.

                            Συγκεκριμένα, οι ελεγχόμενοι φορολογούμενοι, οι οποίοι έχουν ήδη υποβάλει μέρος των δικαιολογητικών ή δεν τα έχουν υποβάλει καθόλου, υποχρεούνται σε κάθε περίπτωση να προσκομίσουν δικαιολογητικά, από τα οποία θα προκύπτει ότι όντως είχαν μεταφέρει την πραγματική τους κατοικία ή το κέντρο του επαγγελματικού τους βίου στην αλλοδαπή. Ειδικότερα, θα πρέπει να προσκομισθούν τα εξής δικαιολογητικά:

                            1. Στοιχεία που αποδεικνύουν ότι οι φορολογούμενοι και τα μέλη της οικογένειάς τους διαμένουν σε μόνιμη και σταθερή βάση στην αλλοδαπή (π.χ. βεβαίωση από δημοτική/δημόσια/άλλη αναγνωρισμένη αρχή, αποδεικτικά εκπαίδευσης/φοίτησης τέκνων ή μισθωτήριο συμφωνητικό κατοικίας ή αποδεικτικό ιδιόκτητης κατοικίας στην αλλοδαπή, εφόσον αυτή υφίσταται).

                            2. Πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας που εκδίδεται από την αλλοδαπή φορολογική αρχή, από το οποίο θα προκύπτει ότι είναι φορολογικοί κάτοικοι αυτού του άλλου κράτους. Εάν οι φορολογούμενοι έχουν εγκατασταθεί σε κράτος με το οποίο υφίσταται Σύμβαση Αποφυγής Διπλής Φορολογίας Εισοδήματος (ΣΑΔΦΕ) και εφόσον αποκτούσαν εισόδημα στη χώρα μας, μπορούν να προσκομίσουν, αντί του πιστοποιητικού, την προβλεπόμενη Αίτηση για την Εφαρμογή της Σύμβασης Αποφυγής Διπλής Φορολογίας Εισοδήματος όπου είναι ενσωματωμένο το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας (δίγλωσσα έντυπα) και για την οποία δεν απαιτείται η επισημείωση της Χάγης. Επίσης, δεν απαιτείται η επισημείωση της Χάγης για τα πιστοποιητικά φορολογικής κατοικίας που εκδίδουν οι φορολογικές αρχές των ΗΠΑ και της Τουρκίας, στο πλαίσιο της ΣΑΔΦΕ που έχει συναφθεί με τη χώρα μας.

                            3. Σε περίπτωση που οι φορολογούμενοι έχουν εγκατασταθεί σε κράτος με το οποίο δεν υφίσταται Σύμβαση Αποφυγής Διπλής Φορολογίας Εισοδήματος, οφείλουν να προσκομίσουν πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας, εφόσον προβλέπεται η έκδοσή του από την αλλοδαπή φορολογική αρχή, ή σε περίπτωση που δεν προβλέπεται η έκδοσή του, αντίγραφο της εκκαθάρισης της δήλωσης φορολογίας εισοδήματός τους, που υπέβαλαν στο άλλο κράτος ή ελλείψει εκκαθάρισης, αντίγραφο της σχετικής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος.

                            4. Στοιχεία σχετικά με τον επαγγελματικό βίο, όπως για παράδειγμα σύμβαση εξηρτημένης εργασίας με αλλοδαπό εργοδότη ή βεβαίωση εργασίας από τον εν λόγω εργοδότη. Σε περίπτωση μη εξηρτημένης απασχόλησης, αποδεικτικό της επαγγελματικής δραστηριότητας στην αλλοδαπή (π.χ. έναρξη επιχειρηματικής δραστηριότητας, συμμετοχή σε αλλοδαπές εταιρείες).

                            Στην περίπτωση που δεν υπάρχουν κάποια από τα παραπάνω δικαιολογητικά, οι υπόχρεοι θα πρέπει να προσκομίσουν πρόσθετα δικαιολογητικά (π.χ. βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα, βεβαίωση από επαγγελματικές ενώσεις-επιμελητήρια-συλλόγους, δικαιολογητικά για την ύπαρξη περιουσιακών στοιχείων), με τα οποία θα αποδεικνύουν τον ισχυρό δεσμό τους με το άλλο κράτος.

                            news247.gr Δεκέμβριος 25 2014
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by petraz View Post
                              Καλησπέρα,

                              Έχω έρθει Σουηδία και πήρα το personal number τον Μάρτιο και εχω συμβόλαιο κανονικά εδώ. Λίγο καιρό αφότου είχα έρθει είχα πάει στην πρεσβεία για κάτι δουλειές και δεν μου ανέφεραν τίποτα για αλλαγή φορολογικής κατοικίας όταν ρώτησα αν χρειάζετε να κάνω κάτι. Πρόσφατα τυχαίως έμαθα την όλη ιστόρια. Σε τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους δεν ήξεραν να μου δώσουν παραπάνω λεπτομέρειες και μου είπαν οτι δεν δίνουν αυτοί κάποια βεβαίωση και ότι πιθανών πρέπει να ζητήσω απο το Skatteverket μια βεβαίωση φορολογικής κατοικίας. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανείς που να ξέρει ακριβώς τι πρέπει να κάνω και αν έχω περιθώριο πια μέσα στην νέα χρονιά, καθώς το έτος τελειώνει και φαντάζομαι είναι αδύνατο να προλάβω πριν το τέλος του 2014. Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή θα ήταν ευπρόσδεκτη.

                              Ευχαριστώ!
                              To ημερολογιακο ετος ,τελειωνει ...Η υποβολη φορολογικων δηλωσεων ,για το οικονομικο ετος 2015-χρηση 2014- ,δεν ξεκινησε ακομα...Αφου απ τον Μαρτη του 2014 ,κατοικεις μονιμα στην Σουηδια και μπορεις να το αποδειξεις ,οτι εισαι μονιμος κατοικος Σουηδιας ,για πανω απο 183 μερες, δεν εχεις θεμα...Ετσι κι αλλιως ,περυσι ,εκανες δηλωση σαν φορολογικος κατοικος Ελλαδας ..Εχεις περιθωριο να κανεις εγκαιρα την αλλαγη φορολογικης κατοικιας...Και να το κανεις...ωστε φετος ,που θ ανοιξουν οι φορολογικες δηλωσεις ,να προλαβεις πριν παρελθει η διορια υποβολης ,που ειναι τελος Ιουνη.
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment

                              Working...
                              X