Announcement

Collapse
No announcement yet.

δωρεάν νομική προστασία , εκμετάλλευση εστιατόριο

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    δωρεάν νομική προστασία , εκμετάλλευση εστιατόριο

    Με αφορμή δημοσιεύματα του γερμανικού τύπου περί εκμετάλλευσης νεομεταναστών από εστιάτορες στην Γερμανία το Γραφείο Τύπου του Γερμανο-Ελληνικού Επιχειρηματικού Συνδέσμου DHW πληροφορεί:
    Μαύρα πρόβατα υπάρχουν παντού και σε όλους τους κλάδους. Οι γενικεύσεις όμως τραυματίζουν συχνά ανεπανόρθωτα και διευκολύνουν ρατσιστικές εξάρσεις. Ένας ολόκληρος επιτυχημένος και ανερχόμενος κλάδος στην Γερμανία, ο κλάδος της ελληνικής μεσογειακής κουζίνας, βάλλεται τώρα με κακόβουλες δημοσιεύσεις για δήθεν εκμετάλλευση νεομεταναστών από την Ελλάδα που βρίσκουν καταφύγιο σε ελληνικούς χώρους εστίασης για να σωθούν από την ανεργία. Εκεί σύμφωνα με γερμανικά δημοσιεύματα εργάζονται ανασφάλιστοι και με πολύ χαμηλούς μισθούς.
    Ο DHW έχει υποχρέωση να προστατεύσει τον κλάδο και το γόητρο της ελληνικής γαστρονομίας στην Γερμανία και ειδικά όλα τα μέλη του που ανήκουν σ αυτήν την κατηγορία και είναι πρότυπα επιχειρηματιών και πολιτών. Το Διοικητικό Συμβούλιο του DHW αποφάσισε λοιπόν να προσφέρει δωρεάν νομική προστασία σε όποιον απασχολείται παράνομα και πληρώνεται εκτός μισθολογίου σε εστιατόριο ή αλλο χώρο εστίασης ελληνικών συμφερόντων. Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να επικοινωνήσουν άμεσα με την νομική υπηρεσία του συνδέσμου (0221/3979776) ή να στείλουν ηλεκτρονικό μήνυμα στο info@dhwv.de

    #2
    Θεωρω ,πολυ καλή κινηση την δωρεαν νομικη προστασια - γι αυτο και το μαρκαρισα σαν sticky ,το thread...
    Και σιγουρα ,οι γενικευσεις ,δεν ειναι καλό πραγμα...και σιγουρα ,δεν ειναι ολοι οι εστιατορες ,ιδιοι...Ομως ,δεν θεωρω οτι ψευδονται και οσα μέλη ,κατεθεσαν ασχημες εμπειριες απο Ελληνικα εστιατορια...Εκτος κι αν αυτοι ,οι απαραδεκτοι εστιατορες ,δεν ηταν μελη του DHW....που υποθετω καποια ενωση ιδιοκτητών Ελληνικων εστιατορίων ,θα ειναι.
    Αυτο ,πρεπει να συμπερανω...διαβαζοντας το ''Ο DHW έχει υποχρέωση να προστατεύσει τον κλάδο και το γόητρο της ελληνικής γαστρονομίας στην Γερμανία και ειδικά όλα τα μέλη του που ανήκουν σ αυτήν την κατηγορία και είναι πρότυπα επιχειρηματιών και πολιτών''.
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #3
      Εγω παντως πριν 4 χρονια που ειχα πολυ ασχημη εμπειρια σε ελληνικο εστιατοριο επικοινωνησα με τη Γερμανικη Πρεσβεια στην Αθηνα αφου επεστρεψα στα πατρια εδαφη κ δεν αφησαν το θεμα ετσι. Με καλεσε ο υπευθυνος της γερμανικης αστυνονιας της Πρεσβειας εδωσα καταθεση κ τους ετρεξαν. Οι Γερμανοι δεν ειναι ελληναριο σε αυτα τα θεματα ΕΥΤΥΧΩΣ.

      Comment


        #4
        Παιδιά ο άντρας μου ανέβηκε Γερμανία και έπιασε δουλειά σε ελληνικό εστιατόριο μέχρι να βρει κάτι άλλο για να μην κάθεται χωρίς εισόδημα. Ολους τους υπαλλήλους τους έχει ασφαλισμένους κανονικά, παίρνουν 1200€καθαρά με επιπλέον δωρεάν στέγαση και φαγητό-καφέδες στο εστιατόριο.
        Οι ώρες είναι πολλές όντως 10 ώρες συνολικά και σπαστό ωράριο αλλά για προσωρινή εργασία μέχρι να βρεις κάτι καλύτερο και να μαζέψεις και μερικά χρήματα νομίζω ότι είναι καλά...ότι έχει πολύ δουλειά είναι αλήθεια αλλά καταλάβαμε ότι έτσι είναι η φύση αυτής της δουλειάς...αφού και οι ίδιοι οι εργοδότες δουλεύουν κανονικά μέσα σαν υπάλληλοι...
        Κάθε αρχή και δύσκολη....και εξαρτάται που θα πέσεις τελικά και τι ζητάς...

        Comment


          #5
          bre paidia diabaste edo kante kati tosa ellinopoula apelpismena ine ntropiiiiiiiiiii na girizoun stin elleda opos ine simera eki kato oute tou exthrousou den to evxese
          aman i elliniki eklisia , to proksenio mas , oi fitites ,oi koinotites, prepi na voithisoun alla ke oi germanikes arxes mporoun na voithisoun pate stin katholiki eklisia, stin protestantiki , kounithite min kremeste apo tous estiatores oso ine noris giati gemise i germania ksenous ke exoun arxisi na diskolevoun poli ta pragmata oso iparxi keros ki esi kiria xainti dose kapies plirofories pou na pane ta paidia mia ke ise apo tis tixeres.

          Comment


            #6
            εγω θα ανεβω για δουλεια σε μπιστρο 12 του μηνα.εχω παντα ομως το νουμου πως δεν θα επιτρεψω σε κανεναν να μου φερεθει ασχημα

            Comment


              #7
              Loipon eimai 2,5 xronia monima sti Germania kai 2 xronia sti Niremvergi. O,ti ekana to ekana monos mou. I Germania exei polla skalopatia na aneveis thelei gero stomaxi. Kathe mera erxontai lathrometanastes sti Vauaria apo Syria klp. I aneuresi spitiou episis einai mia poli diskoli ipothesi. Ta eleuthera spitia einai liga kai oi endiaferomenoi polloi. Mia simvouli makria apo Ellinika Estiatoria! einai sketi ekmetalleusi kai apateonia! Pote den doulpesa se auta alla exo akousei ametrites istories kai kataggelies oxi mono edo mesa alla apo filous kai gnostous edo sti Germania. Opoia, opoios thelei mporo na voithiso gia euresi douleias kai genikoteris voitheias oson afora ti Niremvergi pou xero ta pragmata poli kala. As epikoinonisei mazi mou me minima. Kali dinami se oles kai olous!

              Comment


                #8
                Γεια σας,, θελω να ρωτησω με πτυχιο ιεκ, και διπλωμα ιατα, ecdl,αγγλικα και λιγα γερμανικα τι πιθανοτητες εχω να βρω εργασια? Ευχαριστω.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by stellagr View Post
                  εγω θα ανεβω για δουλεια σε μπιστρο 12 του μηνα.εχω παντα ομως το νουμου πως δεν θα επιτρεψω σε κανεναν να μου φερεθει ασχημα
                  Η Αληθεια ειναι οτι σε τετοιες δουλειες μαθηματικα σιγουρο οτι καποιοι πελατες παντα θα προσπαθησουν να σε φερουν σε δυσκολη θεση.Φυσικα πρεπει να το εχεις δεδομενο και καλα δουλεμενο στο μυαλο σου και στην ψυχολογια σου.Ετσι και θα εισαι και πιο ψυχραιμη και πιο ηρεμη αλλα και δεν θα αγανακτησεις ! Ελπιζω φυσικα να ειναι και τα αφεντικα ετσι δηλαδη να κρατανε τις κοκκινες γραμμες στην συμπεριφορα των πελατων.Φυσικα δεδομενο οτι θα ειναι μια κουραστικη δουλεια αλλα οι δυνατοι χαρακτηρες δεν μασανε ετσι και αλλιως.Καλη αρχη και επιτυχια!
                  Better Think twice instead once

                  Comment

                  Working...
                  X