Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ MARIA DOWNUNDER (πρωην Greece4ever :D )

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Ο δρόμος της μετανάστευσης ποτέ δεν ήτανι στρωμένος με ροδοπέταλα σ' οποια χώρα και να πας. Δυσκολίες υπάρχουν παντου και σε όλους τους τομείς. Και στο πως να βρεις σπίτι, και στη γραφειοκρατεία και στο πως θα βρεις δουλειά.Καλό ειναι να λέγονται και τα καλα και τα στραβά και τα ανάποδα. Αλλιως ο αλλος θα νομίζει πως η Αυστραλία ειναι η γη της επαγγελίας και οταν πάει εκει και δει πως έχουν τα πράμματα θα λεει "α εμενα αλλιώς μου τα λέγανε".

    Γενικά σήμερα οποια χώρα και να διαλέξεις να πας θα ειναι πολύ καλύτερα απο ότι στην Ελλάδα. Ακόμα και στη Ζιμπάμπουε που λέει ο λόγος. Δυστυχως η χωρα μας καταστράφηκε. Για να το πω πιο σωστα μας την καταστρέψανε. Όταν ο αλλος σου λέει πως το ρευμα δεν ειναι κοινωνικο αγαθο και αμα δε σ' αρέσει μπορείς να ζήσεις και με κερια.... Tragic!!!! Αυτό είναι tragic!!!

    ξέχασα.... Μαρία καλή διαμονή στη νεα σου χώρα. Σου ευχομαι όλα να πάνε καλα.... Καλή συνέχεια.

    Comment


      #32
      Καλώς ήρθατε στην Αυστραλία,
      είναι το πρώτο διάστημα και εμείς κάπως έτσι ήμασταν τους πρώτους μήνες, έχεις να δεις πολλά ακόμη. Αυτά που αναφέρεις για το centrlink ισχύουν, αλλά να έχεις στο μυαλό σου το ότι είσαι στην αρχή όταν θα μπείτε σε μια σειρά και αρχίσεις και προσαρμόζεστε όλα θα είναι πιο εύκολα. Φαντάσου να πρέπει να κάνεις αντίστοιχες δουλειές στην Ελλάδα, μόνο με ηρεμιστικά. Τουλάχιστον εδώ έχουν την ευγένεια και νιώθεις ότι σε αντιμετωπίζουν σαν άνθρωπο. Όσο περνάει ο καιρός και μπείτε στη ρουτίνα όλα θα είναι πιο εύκολα.

      Comment


        #33
        Originally posted by Akisk View Post
        Καλώς ήρθατε στην Αυστραλία,
        είναι το πρώτο διάστημα και εμείς κάπως έτσι ήμασταν τους πρώτους μήνες, έχεις να δεις πολλά ακόμη. Αυτά που αναφέρεις για το centrlink ισχύουν, αλλά να έχεις στο μυαλό σου το ότι είσαι στην αρχή όταν θα μπείτε σε μια σειρά και αρχίσεις και προσαρμόζεστε όλα θα είναι πιο εύκολα. Φαντάσου να πρέπει να κάνεις αντίστοιχες δουλειές στην Ελλάδα, μόνο με ηρεμιστικά. Τουλάχιστον εδώ έχουν την ευγένεια και νιώθεις ότι σε αντιμετωπίζουν σαν άνθρωπο. Όσο περνάει ο καιρός και μπείτε στη ρουτίνα όλα θα είναι πιο εύκολα.
        Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια! Και αλλοι μου τα λενε...ισως βιαζομαι πολυ Εχεται χρονια εδω?
        “Nothing is forever”

        Comment


          #34
          Originally posted by afrodite View Post
          Ο δρόμος της μετανάστευσης ποτέ δεν ήτανι στρωμένος με ροδοπέταλα σ' οποια χώρα και να πας. Δυσκολίες υπάρχουν παντου και σε όλους τους τομείς. Και στο πως να βρεις σπίτι, και στη γραφειοκρατεία και στο πως θα βρεις δουλειά.Καλό ειναι να λέγονται και τα καλα και τα στραβά και τα ανάποδα. Αλλιως ο αλλος θα νομίζει πως η Αυστραλία ειναι η γη της επαγγελίας και οταν πάει εκει και δει πως έχουν τα πράμματα θα λεει "α εμενα αλλιώς μου τα λέγανε".

          Γενικά σήμερα οποια χώρα και να διαλέξεις να πας θα ειναι πολύ καλύτερα απο ότι στην Ελλάδα. Ακόμα και στη Ζιμπάμπουε που λέει ο λόγος. Δυστυχως η χωρα μας καταστράφηκε. Για να το πω πιο σωστα μας την καταστρέψανε. Όταν ο αλλος σου λέει πως το ρευμα δεν ειναι κοινωνικο αγαθο και αμα δε σ' αρέσει μπορείς να ζήσεις και με κερια.... Tragic!!!! Αυτό είναι tragic!!!

          ξέχασα.... Μαρία καλή διαμονή στη νεα σου χώρα. Σου ευχομαι όλα να πάνε καλα.... Καλή συνέχεια.
          ευχαριστω Αφροδιτη!! ααααα απο Οσλο!!
          “Nothing is forever”

          Comment


            #35
            Επιτελους εχω λιγο χρονο ή μαλλον ετσι νιωθω γιατι πολλες φορες ο καθενας μας βαζει τον εαυτο του στην μπριζα για να προλαβει!!!Ποτε δεν προλαβαινουμε,παντα ερχονται αλλα
            Ο ανδρας μου δοξα το θεο εχει βρει δουλεια φουλ-ταημ υποτιθεται σαν υδραυλικος αν και εως τωρα σαν σκεπατζης δουλευει.Το τι εχει δει στην δουλεια του πανω δε λεγετε!!! Απλα απαραδεκτα!! Απο πλευρας τεχνικης και ασφαλειας!Αλλα αυτα τα αφηνω να τα αναφερει εκεινος.
            Αυτο που εχω προσεξει σε αυτην την χωρα ειναι ο χωρος των μεσαζοντων!!Στα σπιτια....ατζεντηδες...και στις δουλειες...εταιρειες ευρεσης προσληψης και εκπαιδευσης προσωπικου!Απορω πως επιβιωνουν ...θα το μαθω,που θα παει.
            Το θεικο ειναι οτι μπορεις να σπουδασεις ερχομενος εδω και ακομα να αλλαξεις κ καριερα!!Ευελιξια!! (oπως Ελλαδα αχαχαχαχ)
            Οσον αφορα το Medicare system ειμαι παρα μα παρα πολυ ικανοποιημενη,..εχω καλυψη ιατρικη και αυτο ειναι φανταστικο αφου στην Ελλαδα πληρωνες και ανταποκριση/ανταποδοση μηδεν!!!
            “Nothing is forever”

            Comment

            Working...
            X