Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ MARIA DOWNUNDER (πρωην Greece4ever :D )

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ MARIA DOWNUNDER (πρωην Greece4ever :D )

    Αναχώρηση από Ελλάδα 14/3/2014....άφιξη στην Μελβούρνη 15/3/2014!

    Ταξιδέψαμε με Ετιχαντ αφού βρήκαμε πακέτο προσφορά μοναδικό(ήταν γύρω στις 15 Ιανουαρίου).

    Δευτέρα 17/3/2014 (ανήμερα των γενεθλίων του γιου μου) ήταν η πρώτη επαφή με CENTRELINK.Παρότι ήμουν εκεί αυτοπρόσωπος με βάλανε σε ένα τηλέφωνο κ υποτίθεται έπρεπε να ακολουθήσω τα βήματα που μου έλεγε κάποιος για να γίνει η αίτηση για τα επιδόματα.
    Φαγαμε 3 ολοκληρες ωρες και λεω φαγαμε επειδη εκει με πηγε η θεια μου και μαζι μου ειχα τον ανδρα μου και τα παιδια μου.Θα το χαρακτηριζα ολο αυτο επιεικως απαραδεκτο!!Κυριολεκτικα ντροπιαστικα μπροστα στα παιδια μου επειδη αυτο που τους περιεγραφα για την Αυστραλια ηταν εντελως διαφορετικο
    Αφου ημουν λοιπον 3 ωρες εκει πεφτει και το συστημα!!!!!!Ωραια!! Μου θυμισε Ελλαδα
    Φυσικα ξαναπηγα την επομενη μερα και τελειωσα σε μιαμιση ωρα και το μονο που μου κανανε ηταν να μου παρουν τα στοιχεια.
    Ο καημενος ο γιος μου δεν γκρινιαξε που περασε τα μισα του γενεθλια του στο Σεντρλινκ ασε που μου ειπε "καλα ηταν" ...εκει παει,εσπασα εγω
    TFN εκανα online, πανευκολο...και για εμενα και για τον ανδρα μου.
    Στο Μεντικερ ηταν πανευκολα ισως επειδη η υπαλληλος του παραρτηματος ηταν Ελληνιδα και σε 10 λεπτα ειχαμε τελειωσει και μας εδωσε για αρχη ενα χαρτι με τον αριθμο μας ανα ατομο...κατι σαν το ΑΜΚΑ.Μετα απο καμια 10 μερες ηρθαν οι καρτες του Μεντικερ.Ειμασταν ασφαλισμενοι απο την πρωτη επαφη με το Μεντικερ!!Απιστευτο
    Τον επομενο καιρο(καμια 3-4 εβδομαδες) μας παιζανε πινγκ-πονγκ...σπιτι-Σεντερλινκ....σπιτι-σεντερλινκ....σπιτι-σεντερλινκ....7 φορες σιγουρα...αφου καμια 3-4 φορες μας χρειαστηκαν μονο και μονο για να συνδεσουν το δικο μου φακελο με του συζυγου μου!!Τι κανανε ολες αυτες τις φορες και μαλιστα ΚΑΘΕ φορα που τελειωναμε μας επιβεβαιωνανε οτι ολοκληρωθηκε η διαδικασια...ο θεος και η ψυχη τους!!! Η γυμναστικη παντως να περπαταμε περα δωθε αξιζε...αλλα απλα μετα στο τελος εμενες με μια αισθηση ηλιθιοτητας να πλαναται αχαχαχχαχα
    Μολις με το καλο ξεκινησαν τα επιδοματα μετα απο 4 εβδομαδες το Νιου Σταρτ και 3,5 το Φαμιλι Ασσιστανς επειδη τους εκραξα λεγοντας τους οτι τα παιδια μου εχουν μηνα και χωρις σχολειο κ για να μπουν σε σχολειο πρεπει να εχουμε σπιτι (νοικιασμενο) για να τα εγγραψουμε.
    Εδω ξεκινησε το σηριαλ ΤΟ ΣΠΙΤΟΠΑΖΑΡΟ!! Δε λεω καλο το συστημα να προστατευονται οι ιδιοκτητες αλλα τους ενοικιαστες τιποτα!!
    Κυριολεκτικα φαγαμε...σπαταλησαμε 1 μηνα αδικα κανοντας αιτησεις για σπιτια ΑΦΟΥ ειχαμε παει να τα δουμε απο κοντα με τα ματια μας και μαζι με καμια 20αρια αλλους ενδιαφερομενους!!!Στην αρχη ηλπιζα αλλα μετα αφου ειχε μπει στο ενοικιαστηριο συμβολαιο κ ο θειος μου και ΠΑΛΙ δεν γιναμε δεκτοι...μαλλον δεν πανε καλα εδω!!Τα σπιτια που βλεπαμε καποια ηταν κουκλακια κ καποια ειχαν το θρασος να τα παρουσιαουν σαν ευκαιριες!!Π.χ στην κουζινα του ενος ειχε φυτρωσει ενα κλαδι και ο ατζεντ ουτε καν φιλοτιμηθηκε να σκυψει να το κοψει!!!Κρατιομουν να μην σκασω στα γελια...αλλα μαλλον για κλαματα ηταν.Φυσικα κρατηθηκα κ δεν εσκυψα να το κοψω!!!Πολλα σπιτια με μια θερμαστρα σε ενα δωματιο μονο!!!!απαπαααα και ακομα καποια χωρις θερμανση!!Ειναι δυνατον!!
    Τελικα ηταν γραπτο να γινει κατι και θα εξηγησω.
    Ηταν να παμε στα κοντινα Βικ-ροουντζ να κανουμε ρετζιστερ το αυτοκινητο το μεταχειρισμενο που αγορασαμε(χωρις καρ δεν βγαζεις ακρη εδω-τεραστιες αποστασεις!).Ξεκινησαμε με οδηγω το ΤΖΙ-ΠΙ-ΕΣ μας και φτασαμε στο τσαφ!!!Καναμε κανα 20λεπτο να βρουμε να παρκαρουμε!!
    Βρισκουμε την ακριβη διευθυνση...κοιταζω κ ξανα-κοιταζω...Βικροουντζ πουθενα!!!!Παιρνω τηλεφωνω...και μετα απο 10λεπτα μεχρι να ακουσω ενα κατεβατο κ να με συνδεσουν με τον αρμοδιο υπαλληλο του λεω οτι ειμαι στη σωστη διευθυνση αλλα!!!Μου ειπε οτι αυτη η οδος προφανως εχει μια αφετερια κ αυξανεται προς 2 κατευθυνσεις!!!Προφανως επιλεξαμε την λαθος ακρη!!!TRAAAAGGGGIIICCC!!!Αφου κατεβασε καντηλια τους Αγιους Παντες ο ανδρας μου σηκωθηκαμε και φυγαμε!Αυτο και αν ηταν ανηκουστο!Δηλαδη αμα δεν γνωριζεις την περιοχη εισαι καταδικασμενος!Ετσι πηραμε κ κλεισαμε ραντεβου στα Βικροουντζ του Νταντενογκ που ειχαν πλησιεστερη ημερομηνια διαθεσιμη.Επι την ευκαιρια σκεφτηκα να κοιτουσαμε για σπιτι προς τα εκει κατω...και κατηφοριζοντας για εκει περασαμε απο ενα ατζενταδικο ελληνων που μας το συνεστησε ο "απομηχανης Θεος".Με το δικο του αυτοκινητο μας πηγε ο ατζεντης να δουμε ενα σπιτι φρεσκοβαμμενο ετοιμο για ενοικιαση και οταν μας πηγε στο γραφειο πισω μας ρωτησε αν το θελουμε!!!!Μειναμε και οι 2!!!Τον ρωτησα εγω "δηλαδη μπορουμε να το νοικιασουμε???"....και απανταει "φυσικα!!!" (εν τω μεταξυ κρατησε φωτοτυπιες απο τις πληρωμες του Σεντερλινκ μας).Μεσα σε 10 λεπτα ειχαμε ξεμπερδεψει με το θεμα ΣΠΙΤΙ!!
    Φυσικα τρελοι απο χαρα πηγαμε στο βικροουντζ του Νταντενονγκ...περασαμε στο ρετζιστερ του καρ και εκει εφυγε αλλο ενα βαρος!!
    Επομενος στοχος εγγραφη των παιδιων σε σχολειο!!

    Δοξα το θεο διαλεξαμε με την βοηθεια της Οζζυ το καλυτερο σχολειο για εδω που μενουμε...με ελληνικα!!
    Δωσαμε ενα καλο "κουστουμι" για στολες κ βιβλια κ αναλωσιμα που φυσικα με κανει να αναρωτιεμαι κατα ποσο ειναι δωρεαν η παιδεια εδω αλλα ας ειναι καλα τα επιδοματα.Εγω μπορω να ανταπεξελθω αλλα αλλοι μαλλον οχι.
    Τα παιδια εχουν ξετρελαθει με το σχολειο κ τα μαθηματα...και φυσικα οτι το διαβασμα ειναι ελαχιστο εως καθολου.Εδω μαλλον προσπαθουν να δινουν ερεθισματα στα παιδια για να βρουν τι τους ενδιαφερει κ σε τι ειναι καλα.Ανθρωποκεντρικα!
    Με τρομαζει βεβαια που η κορη μου εδιχνε στον μαθηματικο της πως να κανει πραξεις χωρις κομπιουτερακι...αυτη η αδρανοποιηση της σκεψης ηταν τρομακτικη για τα παιδια να βλεπουν ολα τα παιδια με το κομπιουτερακι στο χερι.Δυστυχως και στην Ελλαδα αρχισαν να το εφαρμοζουν αυτο το συστημα.
    Ενα απο τα πραγματα που σε συναρπαζουν με το που κυκλοφορεις στην Μελβουρνη(κατι που μου ηταν γνωριμο) και ακομα με συναρπαζει ειναι οι καλοι δρομοι και τα ατελειωτα πεζοδρομια με γκαζον κ δεντρα.Εκτος απο το κεντρο της πολης οπου νιωθεις οτι εισαι σε μεγαλουπολη ολες οι γυρω περιοχες ειναι σα να ζεις στην εξοχη!!Υπαρχει σεβασμος για την φυση...ακους πουλακια να κελαηδουν και μαλιστα περιεργα πουλακια λες κ εισαι σε τροπικο ερημονησι.
    Στους δρομους υπαρχουν μικρα ορια ταχυτητας...συνηθως τα 60...οταν εισαι συγκεκριμες ωρες κοντα σε σχολειο 40 και καποιοι δρομοι 80 κ ελαχιστοι 100.
    Το περιεργο ειναι οτι τα περισσοτερα αυτοκινητα ειναι μεγαλου κυβισμου και οπως λεει ο ανδρας μου μαλλον δεν εχουν ξεκαπνιστει ποτε!! αχαχαχαχχα
    Παντως υπαρχουν και αρκετοι ανυποτακτοι στα ορια ταχυτητας (τα παιδια μου οταν βλεπουν καποιον τετοιον λενε Ελληνας θα'ναι αχαχαχχαχα) αλλα οι παραβατες ειναι απο ολες τις ρατσες...δεν εχουμε το μονοπωλειο αχαχχαχαχ.
    Αν ποτε βρεθειτε να οδηγειτε στους δρομους της Μελβουρνης και νομισετε οτι αστραφτει...οχι δεν αστραφτει,ειναι τα φλας απο τις καμερες που βγαζουν φωτο τους παραβατες αχαχαχαχα
    “Nothing is forever”

    #2
    Greece4ever

    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #3

      πάλι γκρινιάζεις ???



      φιλάκια
      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

      Comment


        #4
        Ελπιζω να μην γκρινιαζεις ετσι και στον αντρα σου!

        Ξερουμε ολοι που καθε αρχη και δυσκολη.. Καλο ειναι να μην μελετατε οτι κακο σας συμβαινει, αλλα να κοιταζετε το μελλον που ερχεται..

        Απο δουλειες εχετε κοιταξει? Εχετε βρει ηδη?

        Καλη συνεχεια!
        You Can Have Whatever You Like...

        Comment


          #5
          Φαντασου να τα περιεγραφε ενας Παρθενος...στο ζωδιο....και ξερεις πολυ καλα για τι μιλαω!!!
          Τα λογια μου φανταζουν φιλτραρισμενα!!!

          VERTIGO!!! παντα μου αρεσει να λεω τα στραβα και τα καλα...εννοειται οτι δεν το βαζω κατω,...εδω εχουμε ελπιδα,μελλον!!!
          “Nothing is forever”

          Comment


            #6
            Greece4ever
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              #7
              To οτι ειμαι καινουργια εδω δεν σημαινει οτι πρεπει να αποδεχομαι καταστασεις...ισα ισα!!
              Το οτι ειμαι επικριτικη...ναι ειμαι οταν βλεπω κατι στραβο τρελαινομαι!!!!!!!!! (αραγε εκεινο το κλωναρι υπαρχει ακομα μεσα σε εκεινο το σπιτι ή το ξεριζωσανε!!)
              Δουλειες υπαρχουν χμμμμ το εννοω κ ας ακουγεται σαν να το λεει ο Παπανδρεου.
              “Nothing is forever”

              Comment


                #8
                “Nothing is forever”

                Comment


                  #9
                  “Nothing is forever”

                  Comment


                    #10
                    "Καλορίζικο Το Νέο Σπίτι" !

                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      #11
                      Search For Domestic & International Flights From Melbourne | Melbourne Airport

                      Comment


                        #12
                        Thank you...Patrioten
                        ^_^
                        “Nothing is forever”

                        Comment


                          #13
                          australian O.o
                          “Nothing is forever”

                          Comment


                            #14
                            ps:Η μεταφορά ΠΡΟΣ το airport ΔΩΡΕΑΝ

                            Comment


                              #15
                              AAAAA all and all
                              δεν θελω να φυγω ειναι καλυτερα εδω αν αυτο θελεις να ακουσεις!! Αλλα σιγα μην αφηνα χωρις περιγραφη τα εδω tragicλαφικα!! Οποιος καινουργιος ερχεται θα ειναι warned!
                              “Nothing is forever”

                              Comment

                              Working...
                              X