Announcement

Collapse
No announcement yet.

Στην Αυστρία με οικογένεια!

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Στην Αυστρία με οικογένεια!

    Γεια σας!
    Σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά με το σύζυγό μου να μετοικίσουμε μόνιμα στη Βιέννη μαζί με τα 3 παιδάκια μας! Γνωρίζουμε ότι είναι
    απαραίτητη η γνώση της γερμανικής γλώσσας τουλάχιστον σε επίπεδο Β1, γι'αυτό και έχουμε ξεκινήσει ήδη μαθήματα. Ο σύζυγος είναι πλακάς και εγώ Κοινωνική Λειτουργός. Σκεφτόμαστε να φύγει αρχικά ο σύζυγος και στη συνέχεια εγώ και τα παιδιά. Δεν έχουμε
    κάποιον συγγενή ή φίλο που θα μπορούσε να βοηθήσει τουλάχιστον κατατοπιστικά, γι' αυτό και θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει τη χώρα να
    μου λύσει κάποιες απορίες παρακαλώ...
    -για οικογένεια η Βιέννη αποτελεί σωστή επιλογή;
    -αν δουλεύουμε και οι δύο θα βγαίνουν άνετα τα έξοδα;(άκουσα ότι είναι ακριβή χώρα..)
    -τα παιδιά (τώρα 7 ετών, 5 ετών και 5 μηνών) είναι προτιμότερο να πάνε σε ελληνικό σχολείο; Με αγχώνει αρκετά η προσαρμογή τους κυρίως για τα
    2 μεγάλα.
    -είναι προτιμότερο να πάρουμε τα έπιπλα και τα πράγματά μας με μεταφορική από Αθήνα ή δεν αξίζει;

    Είναι τόσες οι απορίες μου... Ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο...
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρονο σας!

    #2
    Καθοδήγηση για τους Μετανάστες στην Αυστρία.

    Mentoring für MigrantInnen Impuls zum Erfolg in Österreich !
    Καθοδήγηση για τους Μετανάστες στην Αυστρία.



    https://www.wko.at/Content.Node/Ment...Mentoring.html
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      #3
      Σε ευχαριστώ πολύ patrioten!

      Comment


        #4
        Υπάρχει κάποιος που διαμένει στη Βιέννη για να αναφέρει την άποψή του για τη ζωή εκεί; Ευχαριστώ!

        Comment


          #5
          Μένω στην Αυστρία σχεδόν 10 χρόνια και τα τελευταία 5 στη Βιέννη. Το πρώτο που πρέπει να κάνετε μετά από 3 μήνες είναι να πάτε στο δημαρχείο της Βιέννης (ΜΑ 35) και να δηλώσετε την παρουσία σας στη χώρα https://www.help.gv.at/Portal.Node/h...te.120210.html. Αυτό προϋποθέτει φυσικά ότι θα έχετε βρεί σπίτι και ότι θα το έχετε και αυτό δηλώσει στο παράρτημα του δημαρχείου της περιοχής σας. (Η Βιέννη χωρίζεται σε 23 περιοχές) https://www.help.gv.at/Portal.Node/h...te.990210.html. Γενικά ΔΕΝ έχουμε το δικαίωμα να μένουμε στην Αυστρία ακόμα κι αν είμαστε Ευρωπαίοι, αν δεν πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις. Θα πρέπει στο ΜΑ 35 να "πείσετε" ότι έχετε αρκετά χρήματα για να ζήσετε - αυτό σημαίνει ότι αν δεν έχετε βρει δουλειά ζητάνε το περιεχόμενο των λογαριασμών σας - και ότι έχετε περίθαλψη. Αν δεν έχετε από Ελλάδα πρέπει να έχετε στην Αυστρία - το ποσό της Selbstversicherung είναι 377 Ευρώ το μήνα και μπορεί να μειωθεί μόνο εάν κάνουν πλήρη καταγραφή όλων των περιουσιακών σας στοιχείων: Krankenversicherung. Γενικά να ξέρετε ότι αυτά τα χαρτιά είναι απαραίτητα και βοηθάνε για να βρείτε δουλειά, να ανοίξετε ένα λογαριασμό στην τράπεζα - δυστυχως όμως στην αρχή είναι σαν την παροιμία "τι έγινε πρώτο, το αυγό ή η κότα" γιατί για να βρείτε σπίτι θα πρέπει να έχετε έναν αυστριακό λογαριασμό τραπέζης, αλλά οι τράπεζες δίνουν τη δυνατότητα νομικά μόνο σε άτομα που διαμένουν στην Αυστρια και έχουν ήδη το Meldezettel να έχουν λογαριασμό.

          Γενικά, να είστε προετοιμασμένοι να ανεχτείτε αρκετές προσβολές επειδή είστε Έλληνες ή επειδή μπορεί να μην καταλαβαίνετε την πολύ βαριά προφορά που έχουν, ακόμα και αν ξέρετε πολύ καλά γερμανικά. Δυστυχώς μετά τπ 2010 οι Έλληνες ζουν τον παθητικό ρατσισμό : Οι Αυστριακοί είναι τις περισσότερες φορές πολύ ευγενικοί αλλά αν δουν ότι έρχεσαι από μη αξιόπιστη χώρα δεν μπορούν να σε εμπιστευτούν. Δυστυχώς φοβούνται ότι δεν θα έχετε λεφτά να τους πληρώσετε, ή ακόμα και αν έχετε ότι δεν θα το κάνετε. Εγώ έχω ΑΦΜ από το 2010 και όταν το 2012 έψαχνα σπίτι δεν μου έδινε κανείς. Τους έδειχνα τις φορολογικές δηλώσεις των προηγουμένων ετών, το μισθό μου στην εταιρία, τα λεφτά στην τράπεζα - ότι χαρτιά και να έχεις, από τη στιγμή που τα κρατάει Έλληνας μπορεί να είναι ψεύτικα. Έπρεπε να βάλω το σύντροφό μου που είναι Αυστριακός να κάνει υπεύθυνη δήλωση ότι αν εγώ δεν τους πληρώσω θα πληρώσει αυτός. Σε πάρα πολλές υπηρεσίες δεν θα θέλουν να σας εξυπηρετήσουν, θα σας λένε ευγενικά ψέμματα : ότι χάλασε το φωτοτυπικό ή ότι ο υπεύθυνος δεν είναι εκεί περάστε αύριο. Αν μπείτε με έναν Αυστριακό πολίτη, θα τσακιστούν να σας εξυπηρετήσουν και θα το κάνουν πολύ αποδοτικά. Έχω ζήσει απίστευτα σκηνικά όπου κάρτα και PIN έχουν σταλεί σε άγνωστη διεύθυνση, η Wien Energie (Αυστριακή ΔΕΗ) έχει χάσει τα χαρτιά μου και με κατηγορεί για να πληρώσω πρόστιμο, το πανεπιστήμιο έσβησε βαθμούς που είχα πάρει και ένα εξάμηνο υποστήριζαν ότι δεν έχω πληρώσει ενώ το είχα κάνει - πράγματα που δεν τα είχα ζήσει ούτε στην Ελλάδα. Σε τέτοιες περιπτώσεις πάντα σε κατηγορούν ότι εσύ κάτι δεν έκανες καλά και λένε ότι μάλλον δεν πλήρωσες, ότι δεν ξέρεις γερμανικά ( Παρ΄όλο που το Αυστριακό Β2 το πέρασα με βαθμό 97% και το C1 με 80% ) και δεν είπες τη διεύθυνσή σου σωστά και πρέπει να κάνεις μεγάλο αγώνα μέχρι να αποδειχθεί ότι δεν φταις. Στο τέλος σου πετάνε ένα συγνώμη και αυτό ήταν - αφού έχει ξοδευτεί πολύς χρόνος που πρέπει εφ΄όσον δουλεύεις να αναπληρωθεί. Οι Αυστριακοί δεν ζουν αυτά που ζουν οι ξένοι - είναι πολύ δύσκολο να πείσεις τον εργοδότη σου για την ταλαιπωρία που πέρασες διότι σε αυτόν δεν έχει συμβεί σχεδόν ποτέ. Εγώ πλέον, χωρίς το συντροφό μου δεν μπαίνω ποτέ σε τράπεζα ή σε υπηρεσία. Μια φορά χρειάστηκε να τον φέρω γιατί δεν μου έβγαζε το πανεπιστήμιο αναλυτική βαθμολογία! Καθόταν η γραμματέας σαν άγαλμα και επαναλάμβανε ότι δεν μπορεί αυτή τη στιγμή. Όταν τη ρωτούσα γιατί, μου έλεγε : Μα δεν καταλαβαίνετε γερμανικά; Δεν καταλάβατε τι σας είπα; Όταν ήρθε ο φίλος μου, τσακίστηκε να το κάνει. Έτσι, εφαρμόζουν το ρατσισμό χωρίς να έχεις χειροπιαστές αποδείξεις. Οπότε εσείς καθυστερείτε στη δουλειά σας εξ΄αιτίας του ρατσισμού, και αυτό ανατροφοδοτεί το ρατσισμό γιατί οι συνάδελφοί σας νομίζουν ότι αργήσατε να ξυπνήσετε και επιβεβαιώνεται μέσα τους η εικόνα του Έλληνα τεμπέλη! Πρέπει να έχετε γερό στομάχι για να ανεχθείτε ότι ενώ πληρώνετε την ίδια περίθαλψη και ενώ έχετε κλέισει ραντεβού με ένα γιατρό μπορεί όταν πάτε να σας πούν ότι τελικά δεν μπορεί να σας δεχθέι γιατί έχει πολύ κόσμο σήμερα, αλλά να βλέπετε τους άλλους να εξυπηρετούνται κανονικά. Άντε μετά να το αποδείξεις στο αφεντικό σου!

          Τα γερμανικά είναι απαραίτητα γιατί ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού δεν ξέρει καμία ξένη γλώσσα και το μειονέκτημα το γυρίζει σε πλεονέκτημα. Θα συναντήσετε πολλούς που θα λένε : Μα καλά δεν ξέρεις γερμανικά; για να καλύψουν την δική τους γλωσσική αμορφωσιά. Το πιο σημαντικό δεν είναι το να μην ξέρετε κάποια λέξη, αλλά η προφορά που είναι το μόνο τους διαχωρίζει από τη γερμανική. Αν θέλετε να ενσωματωθείτε, να ρωτάτε πάντα ότι δεν καταλαβαίνετε και να χρησιμοποιείτε τις λέξεις που είναι αυστριακές. Είναι πολύ δύσκολο (και καμιά φορά υποτημιτικό) γι'αυτούς να μιλήσουν ακόμα και καθαρά γερμανικά. Επίσης, καλύτερα να πάρετε ένα πτυχίο γερμανικών από την Αυστρία Home - Österreichisches Sprachdiplom Deutsch ÖSD, παρά από κάποιο Goethe της Ελλάδας. Κάντε το, και θα δείτε τη διαφορά.

          Δουλειά μπορεί να βρείτε γρήγορα. Τα πτυχία από την Ελλάδα βέβαια, ακόμα και ΑΕΙ δεν μετράνε καθόλου. Ως γυναίκα θα είναι πιο δύσκολο γιατί υπάρχει νόμος που δίνει δικαίωμα στις γυναίκες να μείνουν 2 χρόνια μετά τη γέννα σπίτι και να πληρώνονται. Αυτό ειναι πολύ κακό αν θέλετε να δουλέψετε στην ιδιωτική οικονομία. Εφ΄όσον έχετε ήδη παιδιά αυτό είναι καλό - πείτε ότι έχει κλείσει για σας το θέμα, ότι είστε ευχαριστημένοι με δύο παιδιά κτλ. Τον πρώτο καιρό προετοιμαστείτε να μην σας εμπιστεύεται σχεδόν κανείς. Με πτυχίο ΑΕΙ από την Ελλάδα, με το 2ο αυστριακό μεταπτυχιακό σχεδόν στην τσέπη και 8 επιστημονικές δημοσιεύσεις, υπάρχουν ακόμα άνθρωποι στην εταιρία που με απολυτήριο τεχνικού λυκείου Αυστρίας κάθε φορά που μιλάω σε ένα meeting αρέσκονται να λένε ότι "αφού το λέει Ελληνίδα, είναι κακό να το κάνουμε έτσι". Όποτε τους έχω ξεστραβώσει φέρνοντας βιβλία ή άρθρα για να στηρίξω την αποψή μου, μου λένε ότι με δικά τους λεφτά κατάφερα και τα αγόρασα. Τα ρατσιστικά "αστεία" είναι καθημερινότητα.

          Γενικά δεν θα συμβούλευα κανέναν να έρθει στην Αυστρία. Η χώρα δεν έχει το μέγεθος, την οικονομία και την κουλτούρα να απορροφήσει πολλούς ανθρώπους. Η Γερμανία έχει εμπειρία στο να ενσωματώνει εργατικό δυναμικό πολύ περισσοτερα χρόνια. Είναι προτιμότερο να πάτε Γερμανία αν ξέρετε γερμανικά - κάτι που με πολύ μεγάλη πιθανότητα θα κάνω κι εγώ μόλις πάρω και το 2ο μεταπτυχιακό. Εδώ θα έχετε καθημερινά προβλήματα που αθροιστικά θα σας φάνε πολύ παραγωγικό χρόνο. Η Αυστρία είναι μια υπέροχη χώρα, αλλά μόνο για τους πολίτες της.

          Comment


            #6
            Καλώς ήρθες στην παρέα μας A_Qnn !
            Πολύ καλή ανταπόκριση.
            Με τέτοιες δηλώσεις από πρωθυπουργό τι άλλο περίμενες...?




            Με όλα τα επακόλουθα, και τις εκδηλώσεις "συμπάθειας" από πολλούς..........

            Αυστρία: Η Φέκτερ υιοθετεί σκληρότερη γραμμή έναντι της Ελλάδας


            Καλύτερα να σου βγεί το μάτι παρά το όνομα.......
            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              #7
              Συμφωνώ μαζί σου, αλλά : Δεν αντιμετώπισαν όλες οι χώρες του κόσμου τους Έλληνες με την ίδια σκληρότητα μετά από αυτές τις δηλώσεις. Εδώ αυτό ήταν μόνο η αφορμή για να έχουν μια "λογική" εξήγηση και δικαιολογία για το ρατσισμό τους. Ούτε τους Γερμανούς δεν συμπαθούν, για τους μαύρους ας μη μιλήσω καλύτερα. Επίσης δεν είναι οι ίδιοι καλύτεροι, τα τελευταία χρόνια έχουν βγει πολλά σκάνδαλα στη φόρα με μεγαλύτερο αυτό της τράπεζας Hypo. Ούτε εντάξει είναι γιατί όποιος δεν θέλει τους άλλους Ευρωπαίους στη χώρα του, ας βγει από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Να μας βρίζουνε ξέρουνε, αλλά τους φόρους μας τους τσεπώνουνε μια χαρά οι "ευγενείς".

              Παραθέτω και ένα forum από και για ανθρώπους που βοηθάνε και στα Αγγλικά : Das Forum für Ausländer & Migranten in Österreich -

              Κάποια πράγματα δεν αλλάζουν τώρα. Ας ζυγίσει ο καθένας τα θετικά και τα αρνητικά.

              Comment


                #8
                Το σκάνδαλο με «άρωμα» ακροδεξιάς της τράπεζας Hypo Alpe Adria μπροστά στα δικά μας σκάνδαλα και τις λαμογιές των Ελλήνων πολιτικών είναι πταίσμα......!
                Προσωπικά εγώ πιστεύω ότι η Αυστρία είναι πάρα πολύ καλή χώρα για να ζείς, με υψηλό δείκτη ανταποδοτικότητας στον πολίτη (είναι πανέμορφη χώρα καμία σχέση με Γερμανία).
                Βέβαια όσα αναφέρεις περί συμπεριφοράς απέναντι σε μετανάστες έχεις δίκιο(υπό προϋποθέσεις).
                Θέλουν την κατάλληλη αντιμετώπιση, τις κατάλληλες απαντήσεις(σε αστειάκια με υπονοούμενα για την Ελλάδα) και την κατάλληλη συμπεριφορά απέναντί τους γιατί είναι πάρα πολύ επιφυλακτικοί και δύσκολα ανοίγονται σε ξένους (δεν κάνουν εύκολα φίλους).
                Για κάποιον μέσο άνθρωπο, αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο(δυσκολία προσαρμογής), οι περισσότεροι κάνουν το λάθος να "νιώθουν μετανάστες" και να δείχνουν σαν να είναι ξένο σώμα, με αποτέλεσμα οι ντόπιοι να το λαμβάνουν έτσι, και να συμπεριφέρονται ανάλογα...χρειάζεται αγάπη, πίστη και ενσωμάτωση στην νέα πατρίδα...τόσο απλά.
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  #9
                  Δεν είναι μόνο η Hypo, είναι και οι "τρύπες" του Öbb, οι "τρύπες" του κρατιδίου του Salzburg, το χρέος της Βιέννης και τoυ Graz. Εχθές μόλις ανακοίνωσε ο υπουργός οικονομικών ότι έκανε λάθος 600 εκατομμυρίων στους υπολογισμούς του. Συμφωνώ ότι (προς το παρόν) αυτά συνολικά είναι λιγότερα από της Ελλάδας, αλλά ουδείς αναμάρτητος : όπως οι Αυστριακοί δεν θέλουν να χαρακτηριστούν διεφθαρμένοι για αυτά τα λάθη, έτσι πρέπει να συμπεριφέρονται και στους άλλους. Μη μας το παίζουνε άγγελοι, από τη στιγμή που έμμεσα είχαν κέρδος τα παραρτήματα από τα σκάνδαλα της Siemens - κοτάνε όμως να χαρακτηρίσουν τους Γερμανούς διεφθαρμένους ;

                  Δεν συμφωνώ με την άποψη σου για αυτούς που όπως λες : "νιώθουν μετανάστες" και να δείχνουν σαν να είναι ξένο σώμα. Όταν πρωτοήρθα εδώ με ένα Mittelstufe από το Goethe και 6 μήνες ζωής στη Γερμανία υπήρχε πολλύς κόσμος που κατά καιρούς μου έλεγε μπράβο, μιλάς πολύ καλά Γερμανικά. Τα τελευταία χρόνια, από τη γλώσσα δεν με ξεχωρίζεις σχεδόν από τους Αυστριακούς, και επειδή έχω λευκό δέρμα και βάφω και τα μαλλιά κανείς δεν λέει πλέον μπράβο γιατί νομίζουν ότι είμαι από εδώ. Όταν όμως το παίρνουν χαμπάρι σε μια παρέα ή σε μια υπηρεσία όταν ζητήσουν ταυτότητα, θυμώνουν, το πρόσωπό τους αλλάζει πολύ - κάνουν μάλιστα και με το πάνω μέρος του σώματος μια κίνηση προς τα πίσω με μια σιχασιά λες και μυρίζω άσχημα. Έχω ακούσει τα πάντα π.χ. Μα πώς γίνεται να είστε ξένη, αφού η προφορά σας είναι Αυστριακή! Με μπερδέψατε / με ξεγελάσατε / μου λέτε ψέμματα. Μετά σε ρωτάνε αν έχεις τελειώσει το σχολείο εκεί - πρέπει να δεις πως χάνουν το έδαφος κάτω από τα πόδια τους όταν τους απαντάω με περηφάνια όχι. Άλλοι λένε ότι αυτό δεν υπάρχει, ένας συνάδελφος έφερε ένα βιβλίο όπου κάποιος ψυχολόγος υποστήριζε ότι η προφορά μαθαίνεται μόνο μέχρι τα 6, και ότι πρέπει να τους λέω ψέμματα και οπωσδήποτε έχω κάποιον παππού ή γιαγιά από την Αυστρία που μου τα έμαθε όταν ήμουν μωρό ! Δεν έχω ακούσει κανένα μπράβο για την πολύ καλή γνώση των γερμανικών μου τα τελευταία χρόνια - ακούω πλέον πολύ χειρότερα σχόλια απ΄ότι όταν οι γνώσεις μου ήταν ακόμα μέτριες. Γι'αυτό το λόγο (και για άλλους που δεν έχω το χρόνο να αναλύσω σήμερα) πιστεύω ότι όσο νιώθεις ξένο σώμα και είσαι λίγο πιο υποτακτικός και μαζεμένος, τόσο πιο αποδεκτός είσαι. Όταν πραγματικά φτάσεις σε ένα πολύ καλό στάδιο ενσωμάτωσης, και το εκπέμπεις αυτό (και με τη γλώσσα), τότε είναι που "κλωτσάνε" γιατί δεν θέλουν να είσαι και να φαίνεσαι ίσος.

                  Επειδή είπα πολλά κακά, ας πούμε και τα καλά . Σίγουρα η Αυστρία είναι ένα μέρος με ασφάλεια. Εκπληκτικές συγκοινωνίες, εκπληκτικό και καθαρό περιβάλλον. Γι' αυτό το λόγο έχουν και πολύ καλά και υγιεινά προϊόντα. Δωρεάν εκπαίδευση, σε κάθε πόλη πολλές βιβλιοθήκες, μουσεία, κοντσέρτα, θέατρα. Είναι μια πολύ καλή χώρα ακόμα και για να πάρεις γενική μόρφωση και παιδεία. Ο εργαζόμενος έχει πολλά δικαιώματα και δίκαιο ωράριο. Και πάρα πολλά άλλα ...

                  Δεν αρνούμαι τα καλά γιατί αυτά ήταν ο λόγος που έμεινα 10 χρόνια ! Το νόημα της δικής μου άποψης βασιζόμενη στις εμπειρίες ΜΕΤΑ το 2010 είναι το εξής : Από όλα αυτά τα καλά, πόσα μπορεί πρακτικά να έχει ένας Έλληνας ; Θα έχει ποιότητα ζωής αν δεν του δίνουν σπίτι να νοικιάσει ; Θα έχουν τα παιδιά του μόρφωση τη στιγμή που θα αντιμετωπίζονται με δυσπιστία και ρατσισμό από τον/τη δασκάλο/α και τ'άλλα παιδια ; Θα μπορεί να πάει στη δουλειά του αν οι ώρες που περνάει στις υπηρεσίες είναι υπερβολικές ; Θα μπορεί να έχει υγεία αν ο γιατρός αρνείται να τον εξετάσει ; Θα μπορεί να σπουδάσει αν το πανεπιστήμιο τον πετάξει έξω γιατί δεν πλήρωσε ενώ έχει πληρώσει ; Θα μπορεί να ζήσει νόμιμα αν του χάσουν τα χαρτιά του, τις κάρτες του κτλ. ; 1 στους 4 ψηφίζει ακροδεξιά και μετά το 2010 έρχεται καπάκι και η κακή εικόνα της Ελλάδας. Τουλάχιστον 1 στους 4 γιατρούς, γραμματείς σε υπηρεσίες, συναδέλφους, συμφοιτητές, δάσκαλοι των παιδιών μας θα μας συμπεριφέρονται ρατσιστικά και θα μας δημιουργούν προβλήματα. Εγώ (υποκειμενικά και εμπειρικά) λέω 1 στους 2 μετά το 2010. Έτσι πέφτει ΠΟΛΥ το επίπεδο της ζωής μας και ο δείκτης ανταποδοτικότητας αγγίζει το ύψος της Ελλάδας. Το ξαναλέω : Ας ζυγίσει κανείς τα θετικά και τα αρνητικά, και ας πάρει την απόφαση για τον εαυτό του και την οικογένειά του.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by A_Qnn View Post
                    Γενικά, να είστε προετοιμασμένοι να ανεχτείτε αρκετές προσβολές επειδή είστε Έλληνες ή επειδή μπορεί να μην καταλαβαίνετε την πολύ βαριά προφορά που έχουν, ακόμα και αν ξέρετε πολύ καλά γερμανικά.
                    Καλημέρα A_Qnn κ καλώς ήρθες στην παρέα μας

                    Πολύ καλή η ανταπόκρισή σου.
                    Δυστυχώς όμως δεν το κάνουν οι περισσότεροι που μόλις πατήσουν το πόδι τους σε οποιαδήποτε χώρα εκτός Ελλάδος ως δια μαγείας εξαφανίζονται αλλά από την άλλη έχουν μία, δύο ή κ περισσότερες φάρμες στο ίντερνετ κ στην πραγματικότητα δεν έχουν δει ούτε γάτα από κοντά... άσε κ αυτούς-ες που έχουν το ψώνιο ότι είναι μοντέλα στο φέισμπουκ ενώ μερικές από αυτούς βάζουν κάτι φωτογραφίες που νομίζεις πως επιβίωσαν από έκρηξη στο εργοστάσιο κατασκευής λαδομπογιάς της ΒΙΒΕΧΡΩΜ... με λίγα λόγια το σύνδρομο του καναπέ είναι σε έξαρση τα τελευταία χρόνια.

                    Ενημερωτικά η μετανάστευση χωρίζεται σε τρεις κατηγορίες:
                    1. Από επιλογή
                    2. Από τύχη
                    3. Από ανάγκη
                    κ αναλόγως σε ποια ανήκει ο καθένας θα περάσει καλά, δύσκολα ή πολύ δύσκολα σε όποια χώρα κ να πάει.

                    Όσο για τον "ρατσισμό" από τους ξένους απέναντι στους Έλληνες δυστυχώς υπάρχει αλλά ο χειρότερος είναι να τον συναντάς από "κάποια παράσιτα" που θέλουν να λέγονται Έλληνες...!!!



                    Σας εύχομαι πάνω από όλα υγεία, ότι καλύτερο κ να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σας...!!!



                    υ.γ. Όταν έχεις χρόνο γράφε ότι πληροφορίες νομίζεις πως μπορεί να βοηθήσει τους υπόλοιπους που σκέφτονται να έρθουν στην Αυστρία.
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      #11
                      Η συμπάθεια η αποδοχή και ο σεβασμός κατακτάται, δεν επιβάλλεται και δεν απαιτείται.

                      Originally posted by A_Qnn View Post
                      Δεν συμφωνώ με την άποψη σου για αυτούς που όπως λες : "νιώθουν μετανάστες" και να δείχνουν σαν να είναι ξένο σώμα. Όταν πρωτοήρθα εδώ με ένα Mittelstufe από το Goethe και 6 μήνες ζωής στη Γερμανία υπήρχε πολλύς κόσμος που κατά καιρούς μου έλεγε μπράβο, μιλάς πολύ καλά Γερμανικά. Τα τελευταία χρόνια, από τη γλώσσα δεν με ξεχωρίζεις σχεδόν από τους Αυστριακούς, και επειδή έχω λευκό δέρμα και βάφω και τα μαλλιά κανείς δεν λέει πλέον μπράβο γιατί νομίζουν ότι είμαι από εδώ. Όταν όμως το παίρνουν χαμπάρι σε μια παρέα ή σε μια υπηρεσία όταν ζητήσουν ταυτότητα, θυμώνουν, το πρόσωπό τους αλλάζει πολύ - κάνουν μάλιστα και με το πάνω μέρος του σώματος μια κίνηση προς τα πίσω με μια σιχασιά λες και μυρίζω άσχημα. Έχω ακούσει τα πάντα π.χ. Μα πώς γίνεται να είστε ξένη, αφού η προφορά σας είναι Αυστριακή! Με μπερδέψατε / με ξεγελάσατε / μου λέτε ψέμματα. Μετά σε ρωτάνε αν έχεις τελειώσει το σχολείο εκεί - πρέπει να δεις πως χάνουν το έδαφος κάτω από τα πόδια τους όταν τους απαντάω με περηφάνια όχι. Άλλοι λένε ότι αυτό δεν υπάρχει, ένας συνάδελφος έφερε ένα βιβλίο όπου κάποιος ψυχολόγος υποστήριζε ότι η προφορά μαθαίνεται μόνο μέχρι τα 6, και ότι πρέπει να τους λέω ψέμματα και οπωσδήποτε έχω κάποιον παππού ή γιαγιά από την Αυστρία που μου τα έμαθε όταν ήμουν μωρό ! Δεν έχω ακούσει κανένα μπράβο για την πολύ καλή γνώση των γερμανικών μου τα τελευταία χρόνια - ακούω πλέον πολύ χειρότερα σχόλια απ΄ότι όταν οι γνώσεις μου ήταν ακόμα μέτριες. Γι'αυτό το λόγο (και για άλλους που δεν έχω το χρόνο να αναλύσω σήμερα) πιστεύω ότι όσο νιώθεις ξένο σώμα και είσαι λίγο πιο υποτακτικός και μαζεμένος, τόσο πιο αποδεκτός είσαι. Όταν πραγματικά φτάσεις σε ένα πολύ καλό στάδιο ενσωμάτωσης, και το εκπέμπεις αυτό (και με τη γλώσσα), τότε είναι που "κλωτσάνε" γιατί δεν θέλουν να είσαι και να φαίνεσαι ίσος.

                      Επειδή είπα πολλά κακά, ας πούμε και τα καλά . Σίγουρα η Αυστρία είναι ένα μέρος με ασφάλεια. Εκπληκτικές συγκοινωνίες, εκπληκτικό και καθαρό περιβάλλον. Γι' αυτό το λόγο έχουν και πολύ καλά και υγιεινά προϊόντα. Δωρεάν εκπαίδευση, σε κάθε πόλη πολλές βιβλιοθήκες, μουσεία, κοντσέρτα, θέατρα. Είναι μια πολύ καλή χώρα ακόμα και για να πάρεις γενική μόρφωση και παιδεία. Ο εργαζόμενος έχει πολλά δικαιώματα και δίκαιο ωράριο. Και πάρα πολλά άλλα ...
                      Δεν αρνούμαι τα καλά γιατί αυτά ήταν ο λόγος που έμεινα 10 χρόνια !
                      Το νόημα της δικής μου άποψης βασιζόμενη στις εμπειρίες ΜΕΤΑ το 2010 είναι το εξής : Από όλα αυτά τα καλά, πόσα μπορεί πρακτικά να έχει ένας Έλληνας ; Θα έχει ποιότητα ζωής αν δεν του δίνουν σπίτι να νοικιάσει ; Θα έχουν τα παιδιά του μόρφωση τη στιγμή που θα αντιμετωπίζονται με δυσπιστία και ρατσισμό από τον/τη δασκάλο/α και τ'άλλα παιδια ; Θα μπορεί να πάει στη δουλειά του αν οι ώρες που περνάει στις υπηρεσίες είναι υπερβολικές ; Θα μπορεί να έχει υγεία αν ο γιατρός αρνείται να τον εξετάσει ; Θα μπορεί να σπουδάσει αν το πανεπιστήμιο τον πετάξει έξω γιατί δεν πλήρωσε ενώ έχει πληρώσει ; Θα μπορεί να ζήσει νόμιμα αν του χάσουν τα χαρτιά του, τις κάρτες του κτλ. ; 1 στους 4 ψηφίζει ακροδεξιά και μετά το 2010 έρχεται καπάκι και η κακή εικόνα της Ελλάδας. Τουλάχιστον 1 στους 4 γιατρούς, γραμματείς σε υπηρεσίες, συναδέλφους, συμφοιτητές, δάσκαλοι των παιδιών μας θα μας συμπεριφέρονται ρατσιστικά και θα μας δημιουργούν προβλήματα. Εγώ (υποκειμενικά και εμπειρικά) λέω 1 στους 2 μετά το 2010. Έτσι πέφτει ΠΟΛΥ το επίπεδο της ζωής μας και ο δείκτης ανταποδοτικότητας αγγίζει το ύψος της Ελλάδας. Το ξαναλέω : Ας ζυγίσει κανείς τα θετικά και τα αρνητικά, και ας πάρει την απόφαση για τον εαυτό του και την οικογένειά του.
                      Αγαπητή A_Qnn !
                      Φάσκεις και αντιφάσκεις, και μάλιστα με ρατσιστική διάθεση, κατηγορώντας και διασύροντας την χώρα που σε φιλοξενεί 10 χρόνια και σου έχει προσφέρει τόσα πολλά: καλή δουλειά, υψηλή μόρφωση (2ο αυστριακό μεταπτυχιακό σχεδόν στην τσέπη και 8 επιστημονικές δημοσιεύσεις), ασφάλεια, εκπληκτικές συγκοινωνίες, εκπληκτικό και καθαρό περιβάλλον, υγιεινά προϊόντα, δωρεάν εκπαίδευση,...γράφεις ότι... σε κάθε πόλη έχει πολλές βιβλιοθήκες, μουσεία, κοντσέρτα, θέατρα. Είναι μια πολύ καλή χώρα ακόμα και για να πάρεις γενική μόρφωση και παιδεία. Ο εργαζόμενος έχει πολλά δικαιώματα και δίκαιο ωράριο,...και που δίνει δικαίωμα στις γυναίκες να μείνουν 2 χρόνια μετά τη γέννα σπίτι και να πληρώνονται.. Και πάρα πολλά άλλα ...(από αυτά που γράφεις)......
                      Θα σε συμβούλευα να απολαύσεις, αυτό το υψηλό επίπεδο ζωής, που μας περιγράφεις... και να μην αφήνεις τον εαυτό σου να φιλτράρει μόνο τα αρνητικά τυχαία περιστατικά που μπορούν να συμβούν στον κάθε ένα, ούτως η άλλως κακοτυχίες, στραβόξυλα και βλαμμένοι υπάρχουν και στις "καλύτερες οικογένειες".
                      Με συμπάθεια στο λέω,... διαβάζοντας συνολικά αυτά που έγραψες, αυτό που απεικονίζουν τα γραφόμενα σου είναι: "Ουδείς πιο αχάριστος του ευεργετηθέντος".
                      Η αγάπη η συμπάθεια η αποδοχή και ο σεβασμός κατακτάται, δεν επιβάλλεται και δεν απαιτείται.
                      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                      Comment


                        #12
                        Καμία χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν μας "φιλοξενεί", έχουμε νόμιμο δικαίωμα να είμαστε εκεί - όσο δουλεύμε, πληρώνουμε φόρους και συμπεριφερόμαστε νόμιμα φυσικά. Κάποιος που έχει την ικανότητα να παραθέσει και τα καλά αλλά και τα κακά, μπορεί να τα διαχωρίσει και να τα εξηγήσει ΔΕΝ φάσκει και αντιφάσκει. Αυτή είναι μια ιδιότητα που διαχωρίζει τους επιστήμονες από τους διαφημιστές και από αυτούς που εκμεταλλεύονται τους συμπατριώτες τους, χρυσώνοντας το χάπι, λέγοντας ότι όλα είναι τέλεια στο εξωτερικό. Καμία χώρα δεν έχει μόνο θετικά ή μόνο αρνητικά - εγώ παραθέτω και τα δύο.

                        Δεν είμαστε σε κανένα δικαστήριο ή ΜΜΕ, ούτε εγώ είμαι επίσημο πρόσωπο για να μπορώ να διασύρω μια χώρα. Μία παράθεση σε ένα forum ανώνυμα δεν έχει τόση δυναμική - δεν προκαλείται διπλωματικό επεισόδιο όταν κάποιος αναφέρει τις προσωπικές του εμπειρίες. Συν τοις άλλοις κανένας δεν έχει την υποχρέωση να πιστέψει αυτά που γράφω, δεν κουβαλάω παντού κάμερες και voice recorders - αν και τουλάχιστον για τα μισά από αυτά έχω αποδέιξεις γιατί το χαρτομάνι που απαιτήθηκε πρέπει να το κρατάω. Δυστυχώς δεν μπορείς να κρίνεις αν αυτό που λέω είναι συκοφαντία γιατί δεν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά τι είναι αλήθεια και τι όχι. Ούτε και γω απαιτώ να τα αποδεχτείς. Δεν θεωρώ όμως ότι καθένας που γράφει εδώ τις κακές εμπειρίες του όπως π.χ. ότι δεν βρίσκει δουλειά στην Ελλάδα ή ότι κάποιος τον εκμεταλλεύτηκε, κατηγορεί και διασύρει καμία χώρα με ρατσιστική διάθεση κιόλας. Παραδέχομαι ότι κάνω σκληρή κριτική - αδιαμφησβήτητο αυτό, αλλά και δικαίωμά μου.

                        Βεβαίως η χώρα προσφέρει πολλά, αλλά έχω κι εγώ επίσης προσφέρει πολλά : Πληρώνω νοίκια 10 χρόνια, πληρώνω φόρους 8 χρόνια που αγγίζουν το 40% του μισθού μου, η εκπαίδευση που πήρα βοηθάει την ανάπτυξη της χώρας. Δεν έχουμε μόνο υποχρεώσεις αλλά και δικαιώματα - πολύ περισσότερο όταν είμαστε εντάξει στις υποχρεώσεις μας - και δεν είναι αχαριστία να τα διεκδικούμε όταν τα αξίζουμε. Ούτε απόλυτη αχαριστία αλλά ούτε και ευεργετημένη : και έδωσα και πήρα. Είναι ουτοπικό να πιστεύεις ότι οποιαδήποτε χώρα κάνει ελεημοσύνη και ευεργετεί χωρίς να έχει κάποιο κέρδος. Η βασική μας διαφωνία έγκειται στο γεγονός ότι εσύ θεωρείς τα ρατσιστικά φαινόμενα ως "τυχαία" και προσωρινά, ενώ εγώ τα θεωρώ συστηματικά από το 2010 και μετά. Κάνοντας έναν παραλληλισμό, δεν θα υποστήριζα ποτέ ότι μια κακή ως και εγκληματική συμπεριφορά ενός Χρυσαυγίτη προς ένα μετανάστη είναι τυχαίο περιστατικό και ότι απλά "συμβαίνει".

                        Το ότι ο σεβασμός κατακτάται ήταν κάτι στο οποίο πίστευα κι εγώ πάντα. Ακόμα το πιστεύω, αλλά κάνω πλέον ένα βασικό διαχωρισμό : Το σεβασμό του φασίστα/ρατσιστή και το σεβασμό του μη-φασίστα/ρατσιστή. Μπορείς να διεκδικήσεις το σεβασμό ακόμα και πολύ συντηριτικών ανθρώπων, με τη δουλειά σου, τη συμπεριφορά σου και το ήθος σου. Ακόμα κι αν κάποιος είναι δύσπιστος με τους Έλληνες, μπορεί να κάνει μια εξαίρεση για σένα, αφού σε γνωρίσει. Μπορεί να πάρει κάποιες φορές περισσότερο χρόνο, αλλά θα γίνει - και όταν συμβαίνει αυτό νιώθω κι εγώ πολύ όμορφα γιατί ξέρω ότι έχω καταφέρει κάτι πολύ δύσκολο. Το ρατσιστή όμως δεν θα τον πείσεις ποτέ και είναι χάσιμο χρόνου να το προσπαθείς. Αυτοί οι άνθρωποι δεν θέλουν να υπάρχεις, δεν θέλουν να σε βλέπουν, ποσώ μάλλον να παραδεχτούν ότι είσαι μορφωμένος, ότι είσαι εντάξει, ότι κατέχεις τη γλώσσα τους και γενικά να μην βρίσκουν κάτι τρανταχτά αρνητικό να σου προσάψουν. Πολλοί συνάδελφοι όταν κατάλαβαν τις δυνατότητές μου, μου έκοψαν την καλημέρα. Όσο δεν με ήξεραν και μπορούσαν να συντηρήσουν μέσα τους τα στέρεότυπά τους για μένα, δεν είχαν προβλημα. Ο ρατιστής δεν μπορεί να κάνει μια εξαίρεση στον κανόνα. Καταρέει η ιδεολογία του όταν σε βλέπει, καταρέει ο λόγος για τον οποίο αισθάνεται ανώτερος και αύτο δεν το μπορεί. Πάρε για παράδειγμα το πως αντιδρούν οι Έλληνες ακροδεξιοί με τον Αντετοκούνμπο. Δεν αξίζει σεβασμό ; Αξίζει το μίσος και το φθόνο ; Κι όμως, για τους ρατσιστές, όσα κύπελα και βραβεία να φέρει στην Ελλάδα θα είναι πάντα ένας ξένος, ένας μαύρος. Και πόσοι άλλοι ακόμα είναι που δεν τους προβάλλουν τα ΜΜΕ ...

                        P.S. Μια διευκρίνηση για τις γυναίκες που θέλουν να δουλέψουν στην Αυστρία και επειδή θεώρησες το γεγονός ότι το δικαίωμα των 2 χρόνων στο σπίτι μετά τη γέννα θετικό : Για τις γυναίκες στον ιδιωτικό τομέα είναι ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ. O εργοδότης θεωρεί ότι ούτως ή άλλως θα κάνεις παιδιά κι ότι θα χάσει (με μέσο όρο 2 παιδιά ανά οικογένεια) 4 χρόνια, γιατί δεν μπορεί να σε απολύσει. Συν την περίοδο που θα είσαι έγκυος, που φυσικά δεν θα μπορείς να δώσεις το 100%. Αυτό σημαίνει ότι θα μειώσει το μισθό σου, δεν θα σου δώσει τόσο υπεύθυνη θέση αλλά και θα φοβάται να σου δώσει και προαγωγή. Μπορείς να πείσεις ότι δεν θέλεις να κάνεις παιδιά, ή ότι έχεις κάνει όσα παιδιά ήθελες να κάνεις, αλλά ποτέ δεν τους το βγάζεις από το μυαλό ότι μπορεί να σου συμβεί και τυχαία φυσικά. Ούτε μπορείς να κάνεις κάποιο διακανονισμό για αυτό, δηλαδή να υπογράψεις συμβόλαιο ότι σε περίπτωση που μείνεις έγκυος υποχρεούσαι να γυρίσεις π.χ. 3 μήνες μετά τη γέννα.

                        Ευχαριστώ jimathens για τα καλά σου λόγια, αλλά και τον patrioten για τους διαξιφισμούς. Είχα πολύ καιρό να επιχειρηματολογήσω στα ελληνικά

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by A_Qnn View Post
                          Παραδέχομαι ότι κάνω σκληρή κριτική - αδιαμφησβήτητο αυτό, αλλά και δικαίωμά μου.
                          Βεβαίως η χώρα προσφέρει πολλά, αλλά έχω κι εγώ επίσης προσφέρει πολλά : Πληρώνω νοίκια 10 χρόνια, πληρώνω φόρους 8 χρόνια που αγγίζουν το 40% του μισθού μου, η εκπαίδευση που πήρα βοηθάει την ανάπτυξη της χώρας. Δεν έχουμε μόνο υποχρεώσεις αλλά και δικαιώματα - πολύ περισσότερο όταν είμαστε εντάξει στις υποχρεώσεις μας - και δεν είναι αχαριστία να τα διεκδικούμε όταν τα αξίζουμε. Ούτε απόλυτη αχαριστία αλλά ούτε και ευεργετημένη.....................
                          Το ότι ο σεβασμός κατακτάται ήταν κάτι στο οποίο πίστευα κι εγώ πάντα. Ακόμα το πιστεύω, αλλά κάνω πλέον ένα βασικό διαχωρισμό : Το σεβασμό του φασίστα/ρατσιστή και το σεβασμό του μη-φασίστα/ρατσιστή. Μπορείς να διεκδικήσεις το σεβασμό ακόμα και πολύ συντηριτικών ανθρώπων, με τη δουλειά σου, τη συμπεριφορά σου και το ήθος σου. Ακόμα κι αν κάποιος είναι δύσπιστος με τους Έλληνες, μπορεί να κάνει μια εξαίρεση για σένα, αφού σε γνωρίσει. Μπορεί να πάρει κάποιες φορές περισσότερο χρόνο, αλλά θα γίνει - και όταν συμβαίνει αυτό νιώθω κι εγώ πολύ όμορφα γιατί ξέρω ότι έχω καταφέρει κάτι πολύ δύσκολο. Το ρατσιστή όμως δεν θα τον πείσεις ποτέ και είναι χάσιμο χρόνου να το προσπαθείς. Αυτοί οι άνθρωποι δεν θέλουν να υπάρχεις, δεν θέλουν να σε βλέπουν, ποσώ μάλλον να παραδεχτούν ότι είσαι μορφωμένος, ότι είσαι εντάξει, ότι κατέχεις τη γλώσσα τους και γενικά να μην βρίσκουν κάτι τρανταχτά αρνητικό να σου προσάψουν. Πολλοί συνάδελφοι όταν κατάλαβαν τις δυνατότητές μου, μου έκοψαν την καλημέρα. Όσο δεν με ήξεραν και μπορούσαν να συντηρήσουν μέσα τους τα στέρεότυπά τους για μένα, δεν είχαν προβλημα. Ο ρατιστής δεν μπορεί να κάνει μια εξαίρεση στον κανόνα. Καταρέει η ιδεολογία του όταν σε βλέπει, καταρέει ο λόγος για τον οποίο αισθάνεται ανώτερος και αύτο δεν το μπορεί....................
                          ευχαριστώ τον patrioten για τους διαξιφισμούς είχα πολύ καιρό να επιχειρηματολογήσω στα ελληνικά
                          Αγαπητή A_Qnn !
                          Μήπως έχεις μπερδέψει τον ρατσισμό με την ζήλια...?...
                          Όπως και να έχει χαλάρωσε και απόλαυσέ το...!...και μην μου μαλώνεις τους φίλους Αυστριακούς (αγαπημένη χώρα)
                          !

                          Βάλε το ρατσισμό στη θέση του !
                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment


                            #14
                            Εντάξει, σίγουρα στο χώρο της εργασίας μπορεί να είναι κι αυτό, δεν έχεις άδικο. Απλά, λόγω ευγένειας, στις γερμανόφωνες χώρες το να μην χαιρετάς δεν συνηθίζεται ακόμα και για κάποιον που δεν χωνεύεις. Σίγουρος για το ρατσισμό είσαι μόνο όταν βλέπεις ότι με έναν Αυστριακό πολίτη δίπλα σου σε αντιμετωπίζουν όπως θα'πρεπε.

                            Άντε να χαλαρώσω και να δω και τα χειρότερα : http://www.patriotaki.net/%CE%BA%CE%...205/#post83901

                            Τι να πεις σ'αυτόν τον άνθρωπο (και με τι μούτρα ...)

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by patrioten View Post
                              Αγαπητή A_Qnn !
                              Φάσκεις και αντιφάσκεις, και μάλιστα με ρατσιστική διάθεση, κατηγορώντας και διασύροντας την χώρα που σε φιλοξενεί 10 χρόνια και σου έχει προσφέρει τόσα πολλά: καλή δουλειά, υψηλή μόρφωση (2ο αυστριακό μεταπτυχιακό σχεδόν στην τσέπη και 8 επιστημονικές δημοσιεύσεις), ασφάλεια, εκπληκτικές συγκοινωνίες, εκπληκτικό και καθαρό περιβάλλον, υγιεινά προϊόντα, δωρεάν εκπαίδευση,...γράφεις ότι... σε κάθε πόλη έχει πολλές βιβλιοθήκες, μουσεία, κοντσέρτα, θέατρα. Είναι μια πολύ καλή χώρα ακόμα και για να πάρεις γενική μόρφωση και παιδεία. Ο εργαζόμενος έχει πολλά δικαιώματα και δίκαιο ωράριο,...και που δίνει δικαίωμα στις γυναίκες να μείνουν 2 χρόνια μετά τη γέννα σπίτι και να πληρώνονται.. Και πάρα πολλά άλλα ...(από αυτά που γράφεις)......
                              Θα σε συμβούλευα να απολαύσεις, αυτό το υψηλό επίπεδο ζωής, που μας περιγράφεις... και να μην αφήνεις τον εαυτό σου να φιλτράρει μόνο τα αρνητικά τυχαία περιστατικά που μπορούν να συμβούν στον κάθε ένα, ούτως η άλλως κακοτυχίες, στραβόξυλα και βλαμμένοι υπάρχουν και στις "καλύτερες οικογένειες".
                              Με συμπάθεια στο λέω,... διαβάζοντας συνολικά αυτά που έγραψες, αυτό που απεικονίζουν τα γραφόμενα σου είναι: "Ουδείς πιο αχάριστος του ευεργετηθέντος".
                              Η αγάπη η συμπάθεια η αποδοχή και ο σεβασμός κατακτάται, δεν επιβάλλεται και δεν απαιτείται.
                              Το να μιλάει κάποιος αρνητικά για την χώρα που τον έθρεψε, είναι ο κανόνας του σαιτ και γενικός κανόνας στο internet και όχι χαρακτηριστικό της A_Qnn.
                              Το 95% των Ελλήνων ήδη βρίζει τη χώρα του, κι ας είναι αυτή που τους ανέθρεψε, τους έδωσε πτυχία, δουλειές, φίλους και άλλα πολλά
                              Κακό δεν είναι μόνο το να μη βρίσκεις δουλειά με πάνω από 500 ευρώ.
                              Το ίδιο κακό να μην πω και χειρότερο, είναι όταν έχεις δουλειά των 3.500 ευρώ, αλλά κάθε βράδυ στριφογυρνάς στο κρεβάτι σου αηδιασμένος για την επόμενη μέρα που σε περιμένει, στο σιχαμένο εργασιακό περιβάλλον όπου κυριαρχούν οι ξένοι ρατσιστές που ασκούν bullying εις βάρους σου σε κάθε ύψος και πλάτος και εσύ νιώθεις σαν τη μύγα μες στο γάλα.
                              Μπροστά σε τέτοια σκηνικά είναι καλύτερα να μείνει κάποιος στα ιερά χωράφια της Θεσσαλίας, της Μακεδονίας, της Ρούμελης και της Ελλάδας γενικά και να ιδρώνει κάτω απ τον Ήλιο, σκαλίζοντας τη Γη που σκαλίζαν και οι πρόγονοί του (όχι αυτοί της καταραμένης γενιάς του Πολυτεχνείου οι οποίοι εξαιρούνται)
                              παρά να κλείνεται σε Γραφεία ψυχικών Άουσβιτσ στις Αυστρίες και τις Σουηδίες για ένα δήθεν αξιοπρεπές μεροκάματο, και να γίνεται κουρέλι η ψυχή του καθημερινά.
                              Οπότε είναι καλύτερο να αφήσουμε την κοπέλα να πει αυτά που θέλει, γιατί είναι πράγματα που τα ζει καθημερινά και την επηρεάζουν.

                              Comment

                              Working...
                              X