Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ψυχη μετράει οχι τα χρόνια!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Η ψυχη μετράει οχι τα χρόνια!

    καλησπερα σας,

    Θελω να θιξω ενα θεμα που υπαρχει κατα κορον!
    Βλεπω οτι οταν εισαι πανω απο 45 εδω στην Ελλαδα θεωρεισαι πεθαμενος.
    Αν για καποιο λογο δεν εχεις εργασια. Δεν σε περνουνε για εργασια διοτι
    οπως λενε "θεωρεισαι μεγαλος".
    Δεν ειναι ποιο σωστο να κυτταει ο "εργοδοτης" καοποια αλλα στοιχεια,
    το πως τη θελεις την εργασια, τις αντοχες που εχεις.
    Ενα παραδειγμα, η σχολη ναυαγωσωστικης εχει οριο ηλικιας 45.
    Δεν θα επρεπε να τεθει σαν αρχη η αξιολογιση των τεστ.
    Μπορει καποιος που γυμναζεται 15 χρονια να ειναι σε καλυτερη φυσικη
    κατασταση απο εναν 20 χρονια νεοτερο.
    Ψαχνω να ασχοληθω με κατι αλλα μου κοβονται τα ποδια βασι αυτου
    του αριθμου στη ταυτοτητα.
    Θα μπορουσα να βρω κατι που να μην εχει οριο ηλικιας , αλλα με
    κριτηριο τεστ να φυγω εξωτερικο αλλα δεν ξερω την κουλτουρα και
    το πως βλεπουν αυτο το θεμα καθε χωρα.
    καθε σκεψη ευπροσδεκτη...

    #2
    Εγώ πάντως στην Γερμανία δεν είδα ούτε μία αγγελία μέχρι στιγμής που να αναφέρει όριο ηλικίας!
    45 ετών λες; Και πολύ βάζεις....εμείς από τα 36 δεν βρίσκουμε πουθενά και αγανακτήσαμε να ψάχνουμε...ο άντρας μου πήγε Γερμανία και την επόμενη μέρα ήταν σε δουλειά....όχι αυτή που θέλουμε να μείνει, αλλά από κάπου ξεκινάς...τώρα ψάχνει για κάτι καλύτερο και πιστεύω θα το βρούμε!...στην Ελλάδα δεν βρίσκαμε τίποτα απολύτως.....μεγάλη απογοήτευση μετά από 20 χρόνια εργάσιμου βίου...

    Comment


      #3
      και μετα σου λενε μη φυγεις απο τη χωρα!!.."αυτα οι βολεμενοι"

      Comment


        #4
        Αργήσαμε κι όλας να κάνουμε το βήμα παρόλου που το σκεφτόμουν 3 χρόνια τώρα....αλλά εξαντλήσαμε όλα τα περιθώρια και τελικά είδαμε ότι δεν πάει άλλο........ μετά από πολλά χρόνια ο άντρας μου επιτέλους παίρνει μισθό και έχει χρήματα στο χέρι του.... μας φαίνεται τόσο εξωπραγματικό, αλλά είναι ΑΛΗΘΙΝΟ!!!!

        Comment


          #5
          χαιρομαι για σας που επιχειρησατε το μεγαλο βημα...σκεφτομαι για Νορβηγια αφου μαθω καπως τα Νορβηγικα

          Comment


            #6
            Pantos ego logo ilikias exo faei 2 fores porta edo sto Berlin. Kai tis 2 apo Ellines.

            Comment


              #7
              αντι να υπαρχει αλληλεγειοι μεταξυ μας, ακριβως το αντιθετο συμβαινει..τι να πω!

              Comment


                #8
                Εμείς Δόξα στον Θεό, είμασταν πολύ τυχεροί σε αυτό το θέμα. Είχαμε συγγενή έλληνα που μας βοηθάει απίστευτα!!!! Και δουλειά και φιλοξενία και μαζί με τον άντρα μου σε όλες τις υπηρεσίες-τράπεζες κτλ....και έχει και δικό του εστιατόριο, καμιά σχέση με του άλλους έλληνες εστιάτορες που εκμεταλλεύονται....ούτε εμείς περιμέναμε ότι θα είχαμε τόσο τεράστια βοήθεια...υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Είναι θέμα σωστού χαρακτήρα!

                Comment

                Working...
                X