Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σπουδές στην Σουηδία κτλ.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σπουδές στην Σουηδία κτλ.

    Καλησπέρα σε όλους,είμαι ο Γιάννης νέος στο forum και πάω στην δευτέρα λυκείου.

    Όπως αρκετός κόσμος στην Ελλάδα σκέφτομαι και εγώ να φύγω.Αρχικά για σπουδές και έπειτα να εγκατασταθώ εκεί αμέσως μετά τις σπουδές μου.

    Έχω κάποιες ερωτήσεις και όποιος γνωρίζει θα ήθελα να με βοηθήσει.

    Αρχικά,σκέφτομαι να μην περάσω καν από Ελληνικό πανεπιστήμιο και να πάω απευθείας στην Σουηδία για να αρχίσω τις σπουδές μου.Μπορώ?
    Έπειτα,αφού πάω στην Σουηδία θα μπορώ να μείνω σε φοιτητική εστία?Γιατί πραγματικά δεν θα μπορώ να πληρώνω και το νοίκι και τα έξοδα για να μπορώ να ζήσω (αν και θα ψάξω αμέσως μια part time δουλειά)

    Τέλος επειδή έχω απογοητευτεί με τα πράγματα στην Ελλάδα και βλέποντας ότι αυτή η χώρα δεν θα πάει πουθενά δε θέλω καν να ξαναγυρίσω,οπότε σκέφτομαι μόλις τελειώσω τις σπουδές μου στην Σουηδία να εγκατασταθώ αμέσως και να ψάξω για μια δουλειά στο επάγγελμα μου εκεί.Ξέρει κανείς πια είναι η διαδικασία για να εγκατασταθώ στην Σουηδία?.Έτσι στο περίπου δηλαδή?

    Αυτά,ευχαριστώ εκ των προτέρων




    Y.Γ Πάω ΕΠΑΛ,μπορεί να έχω κάποιο θέμα με αυτό?

    #2
    Originally posted by JohnTehGreek View Post
    Καλησπέρα σε όλους,είμαι ο Γιάννης νέος στο forum και πάω στην δευτέρα λυκείου.

    Όπως αρκετός κόσμος στην Ελλάδα σκέφτομαι και εγώ να φύγω.Αρχικά για σπουδές και έπειτα να εγκατασταθώ εκεί αμέσως μετά τις σπουδές μου.

    Έχω κάποιες ερωτήσεις και όποιος γνωρίζει θα ήθελα να με βοηθήσει.

    Αρχικά,σκέφτομαι να μην περάσω καν από Ελληνικό πανεπιστήμιο και να πάω απευθείας στην Σουηδία για να αρχίσω τις σπουδές μου.Μπορώ?
    Έπειτα,αφού πάω στην Σουηδία θα μπορώ να μείνω σε φοιτητική εστία?Γιατί πραγματικά δεν θα μπορώ να πληρώνω και το νοίκι και τα έξοδα για να μπορώ να ζήσω (αν και θα ψάξω αμέσως μια part time δουλειά)

    Τέλος επειδή έχω απογοητευτεί με τα πράγματα στην Ελλάδα και βλέποντας ότι αυτή η χώρα δεν θα πάει πουθενά δε θέλω καν να ξαναγυρίσω,οπότε σκέφτομαι μόλις τελειώσω τις σπουδές μου στην Σουηδία να εγκατασταθώ αμέσως και να ψάξω για μια δουλειά στο επάγγελμα μου εκεί.Ξέρει κανείς πια είναι η διαδικασία για να εγκατασταθώ στην Σουηδία?.Έτσι στο περίπου δηλαδή?

    Αυτά,ευχαριστώ εκ των προτέρων




    Y.Γ Πάω ΕΠΑΛ,μπορεί να έχω κάποιο θέμα με αυτό?
    Καλώς ήρθες στην παρέα μας !
    Τα έχουμε ξαναγράψει, διάβασε πολύ καλά το φόρουμ για Σουηδία.


    ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ...

    Σπουδές στην Σουηδία/ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ/
    Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ.....
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      #3
      Σε ευχαριστώ πολύ :D

      Comment


        #4
        Έψαξα αλλά δεν απαντάνε σε αυτά που ρωτάω :\

        Μπορεί να μου απαντήσεις σε αυτά που ρώτησα γιατί δεν υπάρχουν στο forum :\

        Comment


          #5
          JohnTehGreek: Διάβασε καλύτερα το φόρουμ της Σουηδίας.

          JohnTehGreek: Καλησπέρα σε όλους,είμαι ο Γιάννης νέος στο forum και πάω στην δευτέρα λυκείου. Όπως αρκετός κόσμος στην Ελλάδα σκέφτομαι και εγώ να φύγω.Αρχικά για σπουδές...?... και έπειτα να εγκατασταθώ εκεί αμέσως μετά τις σπουδές μου.
          Τι σπουδές...?...τι ακριβώς θέλεις να σπουδάσεις ?...

          Αρχικά,σκέφτομαι να μην περάσω καν από Ελληνικό πανεπιστήμιο και να πάω απευθείας στην Σουηδία για να αρχίσω τις σπουδές μου.Μπορώ?
          Ο τρόπος εισαγωγής σε πανεπιστήμια της Σουηδίας ποικίλει. Απαραίτητη προϋπόθεση η καλή γνώση Σουηδικών με πιστοποίηση, υπάρχουν ελάχιστες εξαιρέσεις σε πανεπιστήμια που απαιτείται μόνο η Αγγλική γλώσσα. Υπάρχουν πανεπιστήμια που ζητούν καλό βαθμό απολυτηρίου του Λυκείου καθώς και κατεύθυνση αντίστοιχη με το πανεπιστήμιο, ενώ άλλα δέχονται αποφοίτους Ενιαίου Λυκείου και ΕΠΑΛ. Τέλος, υπάρχουν πανεπιστήμια που ζητούν εξετάσεις εισαγωγής.

          Έπειτα,αφού πάω στην Σουηδία θα μπορώ να μείνω σε φοιτητική εστία?Γιατί πραγματικά δεν θα μπορώ να πληρώνω και το νοίκι και τα έξοδα για να μπορώ να ζήσω (αν και θα ψάξω αμέσως μια part time δουλειά)
          Το κόστος διαβίωσης στην Σουηδία είναι μεγαλύτερο από την Ελλάδα.Θα πρέπει να έχεις το οικονομικό υπόβαθρο για να υλοποιήσεις τα σχέδια σου, (στα πρώτα στάδια τουλάχιστον).
          Το πρόβλημα στέγασης στην Σουηδία είναι μεγάλο, το ίδιο ισχύει και για τις φοιτητικές εστίες.


          Τέλος επειδή έχω απογοητευτεί με τα πράγματα στην Ελλάδα και βλέποντας ότι αυτή η χώρα δεν θα πάει πουθενά δε θέλω καν να ξαναγυρίσω,οπότε σκέφτομαι μόλις τελειώσω τις σπουδές μου στην Σουηδία να εγκατασταθώ αμέσως και να ψάξω για μια δουλειά στο επάγγελμα μου...?...εκεί.Ξέρει κανείς πια είναι η διαδικασία για να εγκατασταθώ στην Σουηδία?.Έτσι στο περίπου δηλαδή?
          Τι δουλειά...?...τι επάγγελμα...?...να εγκατασταθείς που σε ποια πόλη...?...στο περίπου...!

          ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

          ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

          ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

          Τα έχουμε ξαναγράψει, διάβασε (ψάξε) ΚΑΛΑ το φόρουμ της Σουηδίας.
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            #6
            προγραμματισμό

            Δηλαδή δεν δέχονται όλα τα πανεπιστήμια απόφοιτους από ΕΠΑΛ?
            Φαντάζομαι σε εστίες είναι άμα προλάβεις να κάνεις αίτηση νωρίς ε?

            Προγραμματιστής όταν τελειώσω τις σπουδες και παράλληλα με τις σπουδές κάτι σχετικό με σερβιτόρος κτλ. κάτι που να μπορώ να βγάλω κάποια λεφτά για να ζήσω αφού σπουδάζω
            Για πόλη αρχικά σε Στοκχόλμη για σπουδές και μετά σε όποια πόλη καταφέρω να βρω δουλειά!

            Comment

            Working...
            X