Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εγκλωβισμενος και χωρις ελπιδα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εγκλωβισμενος και χωρις ελπιδα

    Ο τιτλος τα λεει ολα.

    Ειχα κανει ενα θεμα πριν σχεδον ενα χρονο οπου ρωτουσα για το πως μπορω να εργαστω στην γερμανια μαζι με την κοπελα μου.
    Εκεινη ειναι ελληνιδα και εγω καταγομαι απο αλβανια και μενω ελλαδα 23 χρονια.
    Πηγαμε γερμανια,στην στουτγκαρδη συγκεκριμενα,βρηκα δουλεια σε 3 μερες(με γνωστο).Το θεμα ειναι πως αρνηθηκαν να κανω αιτηση διαμονης για εργασια επειδη δεν εχω μια συγκεκριμενη αδεια που παιρνεις απο ελλαδα(Μακρα διαμενοντως) και οχι αυτην που ειχα(Δεκαετους διαρκειας)

    Γυρισαμε πισω και εχω τοσους μηνες που προσπαθω να βγαλω ακρη αλλα τιποτα.Για την αδεια αυτη που ειναι για ευρωπη ζητανε καθαριστικα των προηγουμενων ετων με ανω των 9,000 ευρω,και ικα(ημουν ανεργος και ανασφαλιστος τον τελευταιο χρονο και οποτε δεν ειχα βιβλιαριο).

    Ειχα κανει αιτηση για Ελληνικη ιθαγενεια η οποια εχει παγωσει ο νομος,περιμενω εδω και 4 χρονια.

    Με λιγα λογια ειμαι εγκλωβισμενος και απιστευτα ταλαιπωρημενος απο το ολο συστημα το οποιο δεν αναγνωριζει τιποτα.

    #2
    αγαπητε joker καλησπερα...οσους γνωστους αλβανους που εχω ρωτησει εχουνε φαει μεγαλο ακυρο απο ευρωπαικη ενωση...και οχι μονο οι αλβανοι και οι πακιστανοι και οι κουρδοι και ολοι οι μεταναστες που ηρθαν μετα το 1991...απο οτι ξερω στην γερμανια που εχω με καποια ατομα ελληνες συνομιλια θελουν σε συγκεκριμενους τομεις ατομα ειδηκευμενα με πτυχια και προυπηρεσια...και φυσικα να ειναι πολιτες της ευρωπαικης ενωσης

    Comment


      #3
      joker88
      Γειά χαρά. Δεν μας είπες πού είσαι εγκλωβισμένος. Και γιατί χωρίς ελπίδα? Ετσι διάλεξες εσύ? Οι υπόλοιποι αλβανοί που ζούσαν στην Ελλάδα τι έκαναν? Δεν υπάρχει κάποιο παράδειγμα να ακολουθήσεις? Είδες το νόμο για την ελληνική ιθαγένεια που λέει κάτι συγκεκριμένο (δικαιολογητικά, προθεσμίες) που ισχύει ειδικά στην περίπτωσή σου? Είναι σίγουρο ότι κάποτε θα πάρεις ελλ. υπηκοότητα? Το ξέρεις ότι οι ελληνοποιήσεις σταμάτησαν. Ελπίζεις ότι κάτι θα αλλάξει σε κάποια φάση? Η περίπτωση γάμου (με ελληνίδα) μπορεί να αλλάξει τα πράγματα ή και πάλι η απάντηση είναι όχι? Ρώτησες για να αλλάξεις την άδειά σου σε μακρά διαμένοντος και τι σου είπανε? Πιθανόν να χρειάζεται να επισκευθείς κάποιον ειδικευμένο δικηγόρο για να σου εξηγήσει κάποια θέματα για το νόμο περί απονομής ιθαγένειας. Πιστεύω ότι θα δεις τα πράγματα με άλλο μάτι.

      Comment


        #4
        φιλε kuli στην ελλαδα ειμαι τωρα....εχω κανει αιτηση για ιθαγενεια εδω και 4 χρονια....για μακρα διαμενοντος δεν μπορω διοτι ημουν ανεργος ενα χρονο,οποτε ουτε την εφορια μπορω να συμπληρωσω για το καθαριστικο αλλα ουτε βιβλιαριο ικα εχω.Το να παντρευτω δεν αλλαζει κατι διοτι μετα απο 3 χρονια γαμου μπορεις να κανεις αιτηση για ιθαγενεια και αλλα περιπου 3 χρονια πρεπει να την περιμενεις...το θεμα ειναι πως οτανν δεν εχεις σταθερη δουλεια το μυαλο σου κανει κολπα και επισης οταν σου σταματανε τον δρομο ενα σωρο γραφειοκρατικα γραφειο,οσο ναναι ξενερωνεις.

        Comment


          #5
          joker88 ok. Κατ αρχάς προτείνω ψυχραιμία, γιατί έχεις πολύ μέλλον ακόμα. Δεν αλλάζει κάτι για την Ελλάδα όπως είπες κι εσύ. Προτείνω να αφήσεις κατά μέρος τις τριετίες κλπ. κλπ. και να πας τη Δευτέρα το πρωί στην αγγλική και τη γερμανική πρεσβεία και να ρωτήσεις για την περίπτωσή σου μετά το γάμο σου. Μην μπλέκεις μέσα τα άλλα θέματα. Έγινα αντιληπτός?

          Comment


            #6
            Υπαρχουν και χειροτερα το εγκλωβισμένος μου ακούγεται υπερβολικό. Πολλοι έχουν πάει Αλβανία και δουλευουν εκει. Ελληνες κι Αλβανοί Άλλοι τυρρανιούνται με τις΄βίζες. Φυγανε από Ελλάδα και έχουν αγχωθεί με τη βίζα σε Αυστραλία και Καναδά. Εσυ τουλάχιστο ξερεις τη γλώσσα μπορείς να πας Αλβανία να εργάζεσαι ή και να κάνεις μια δική σου επιχείρηση και να πηγαίνεις διακοπές Γερμανία Κανε ένα καφέ, ένα φούρνο..εκει εμαθα αρχιζει η αναπτυξη κι ότι το ΔΝΤ χρηματοδοτεί. Τωρα να σωνει και καλα θες γερμανια...κι εγω θελω Αυστραλια και δε μπορω Κι ουτε να παω Αλβανία να ανοίξω μαγαζί λόγω γλώσσας..Ειλικρινα..γιατι δε βλέπεις τα θετικα?

            Comment

            Working...
            X