Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 10 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 891011 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 100 από 103
    καλημερα,ενδιαφερομαι για προπτυχιακο στην κοινωνιολογια στο πανεπιστημιο του εδιμβουργου. απο το ψαξιμο που εκανα εχω μπερδευτει λιγο,θα μπορουσε καποιος να μου πει εαν δεχονται lower του michigan? αν οχι ποια ειναι τα english requirements? επισης σε καποια σημεια αναφερεται μονο στο απολυτηριο του λυκειου ενω σε αλλα και στις πανελληνιες..τι απο τα δυο ισχυει,? υπολογιζεται ο βαθμος του απολυτηριου(που πρεπει να ειναι 18.5) η το απολυτηριο μαζι με τις πανελληνιες? επισης,ισχυει οτι στα μαθηματα της κατευθυνσης καθως και στα αγγλικα πρεπει να εχω μ.ο. 18? ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Γεια σου Γιάννη,

Lower, δεν δέχεται απόσο ξέρω κανένα πανεπιστήμιο. Δέχονται Proficiency ή, αν δε το έχεις, το TOEFL ή το IELTS. Για τα 2 τελευταία, δεν είνα ακριβώς πτυχία αλλά είναι ένα είδος τέστ που παίρνεις ένα σκορ. Κάθε πανεπιστήμιο έχει τα δικά του σκορ έιτε για το TOEFL είτε για το IELTS. Προφανώς, όσο πιο καλό πανεπιστήμιο, ενδεχομένως να πρέπει να πετύχεις ένα καλύτερο σκορ. Προσωπικά, είχα δώσει το TOEFL και το θεώρησα σχετικά εύκολο. Άλλοι μπορεί να σε συμβουλέψουν για το IELTS. Λίγες διαφορές έχουν.

Από όσο ξέρω, οι πανελλήνιες είνα για την Ελλάδα που παίρνεις μόρια για να μπεις σε Ελληνικό πανεπιστήμιο. Το βαθμό απολυτηρίου θα θέλουν.
    Για το τελευταίο, δεν χρειάζεται να έχεις κάποιο βαθμό στα αγγλικά ή στα μαθήματα.

Good luck!

Κοιταξε καλυτερα την ιστοσελιδα του πανεπιστημιου καποια πανεπιστημια εχουν τα requirements στην ιστοσελιδα Undergraduate study | The University of Edinburgh αν οχι κανε αυτο https://www.britishcouncil.org/voice...-uk-university που έτσι κι αλλιως θα χρειαστεις να το κανεις για να σε πάρουν στο πανεπιστημιο που θες.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jpaokx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Γιάννη,

Lower, δεν δέχεται απόσο ξέρω κανένα πανεπιστήμιο. Δέχονται Proficiency ή, αν δε το έχεις, το TOEFL ή το IELTS. Για τα 2 τελευταία, δεν είνα ακριβώς πτυχία αλλά είναι ένα είδος τέστ που παίρνεις ένα σκορ. Κάθε πανεπιστήμιο έχει τα δικά του σκορ έιτε για το TOEFL είτε για το IELTS. Προφανώς, όσο πιο καλό πανεπιστήμιο, ενδεχομένως να πρέπει να πετύχεις ένα καλύτερο σκορ. Προσωπικά, είχα δώσει το TOEFL και το θεώρησα σχετικά εύκολο. Άλλοι μπορεί να σε συμβουλέψουν για το IELTS. Λίγες διαφορές έχουν.

Από όσο ξέρω, οι πανελλήνιες είνα για την Ελλάδα που παίρνεις μόρια για να μπεις σε Ελληνικό πανεπιστήμιο. Το βαθμό απολυτηρίου θα θέλουν.
    Για το τελευταίο, δεν χρειάζεται να έχεις κάποιο βαθμό στα αγγλικά ή στα μαθήματα.

Good luck!
    ευχαριστω για τις πληροφοριες,το εψαξα τις τελευταιες μερες και ενημερωθηκα σχετικα με το IELTS Στη σελιδα του πανεπιστημιου υπαρχει ειδικη υποκατηγορια για καθε ευρωπαικη χωρα σχετικα με τις προυποθεσεις των φοιτητων που γινονται δεκτοι..εκει αναφερει πως χρειαζεται μεσος ορος 18.5 απολυτηριου και πανελληνιων..οπως καταλαβενετε αν περιλαμβανονται και οι πανελληνιες ειναι πολλη δυσκολη η εισαγωγη..υπαρχει καποιος αλλος τροπος να σε δεχθουν παρακαμπτοντας τις πανελληνιες? καπου διαβασα πως υπαρχουν 2μηνα courses, οπου ολοκληρωνοντας τα,σε συνδιασμο με το ielts γινεσαι δεκτος..αν γνωριζετε κατι, ενημερωστε με!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NarrowB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιταξε καλυτερα την ιστοσελιδα του πανεπιστημιου καποια πανεπιστημια εχουν τα requirements στην ιστοσελιδα Undergraduate study | The University of Edinburgh αν οχι κανε αυτο https://www.britishcouncil.org/voice...-uk-university που έτσι κι αλλιως θα χρειαστεις να το κανεις για να σε πάρουν στο πανεπιστημιο που θες.
    πριν λιγες μερες κοιταξα στη σελιδα του πανεπιστημιου σχετικα με τα requirements οσο για τα αγγλικα τοσο για τον βαθμο...ομως δεν ηταν ξεκαθαρο το εαν στον μεσο ορο 18.5 συμψηφιζεται η οχι ο βαθμος των πανελληνιων με του απολυτηριου..οπως εγραψα σε ενα αλλο σχολιο,εαν γνωριζετε τι ισχυει η καποιον τροπο να ''προσπερασω'' τις πανελληνιες,παρακαλω ενημερωστε με,ευχαριστω

Συνήθως αναφέρονται στο απολυτήριο.Το καλύτερο όμως που έχεις να κάνεις έίναι να επικοινωνήσεις με το πανεπιστήμιο.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο LostInTranslation Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως αναφέρονται στο απολυτήριο.Το καλύτερο όμως που έχεις να κάνεις έίναι να επικοινωνήσεις με το πανεπιστήμιο.
    εννοειται πως θα επικοινωνησω, παντως μου εχουν πει πως στη σκωτια ειναι σχετικα ευκολο να βρει καποιος μια δουλεια..κατα ποσο ισχυει αυτο,και ειναι οι απολαβες ικανοποιητικες?,ευχαριστω

Γιατί θες ντε και καλά στο Εδιμβούργο; Η Σκωτία είναι μεγάλη και έχει και άλλα πανεπιστήμια. Το λεω σε περίπτωση που υπάρξει πρόβλημα με την αίτηση σου.
    'Οσον αφορά το να βρει εύκολα δουλειά κάποιος, είναι σχετικό (όπως και για παντού). Σε άλλα επαγγέλματα είναι σχετικά εύκολο, σε άλλα καθόλου. Ξέρω δλδ άτομα που βρήκαν σε 3 μήνες και άλλα που ήρθαν πριν 1.5 χρόνο και ακόμα ψάχνουν.

Αν ψάχνεις για δουλειά όσο σπουδάζεις κατά 99% θα πέρνεις 6,7 λίρες την ώρα που είναι ο βασικός.Επίσης το ότι πληρείς τις προυποθέσεις δεν σημαίνει ότι απαραίτητα έχεις εξασφαλίσει την θέση στο πανεπιστήμιο, γι αυτό καλό θα ήταν να κάνεις αιτήσεις και αλλού.

Ο LostInTranslation έχει δικιο και στα δυο. Εμένα η αδελφη μου οταν εψαχνε για να κανει το μεταπτυχιακο της εκανε αιτησεις σε πέντε πανεπιστημια. Κοίτα και εδω μήπως βρεις κάτι https://www.gov.uk/browse/education

Σελίδα 10 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 891011 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αγγλία - Σκωτία
    Από paulgio in forum Μετανάστευση στη Μεγάλη Βρετανία
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 27.08.2015, 13:26
  2. πληροφοριες για μεταναστευση στην σκωτια
    Από antoniss in forum Μετανάστευση στη Μεγάλη Βρετανία
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23.06.2014, 22:55
  3. Παρέα για Σκωτία
    Από sapiokilias in forum Μετανάστευση στη Μεγάλη Βρετανία
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16.10.2013, 08:27
  4. Αγγλια ή Σκωτια;;;
    Από spirosp in forum Μετανάστευση στη Μεγάλη Βρετανία
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23.02.2013, 23:24
  5. Εργασία στην Σκωτία
    Από DimosATH in forum Μετανάστευση στη Μεγάλη Βρετανία
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31.12.2012, 12:47

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like