Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάσευση στην Σκωτία, Edinburgh.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Τελικά, επειδή βρήκα φθηνά εισητήρια πετάω την άλλη Τετάρτη για Manchester από Θεσσαλονίκη και θα έρθουν να με πάρουν από Εδιμβούργο. (Ευχαριστώ mogga)

    Το "πρόβλημα" μου είναι το εξής.

    Αν πάω αύριο ή το αργότερο Τετάρτη σε ένα ΑΤ εδώ Θεσσαλονίκη για έκδοση διαβατηρίου μιας και δεν είχα βγάλει ποτέ, θα είναι έτοιμο μέχρι την άλλη Τρίτη έτσι ωστε να πάω να το παραλάβω και Τετάρτη να φύγω; ή παίρνει παραπάνω;


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Comment


      #17
      Υπαρχει εξπρες διαδικασια που κοστιζει παραπανω, αλλα δεν ξερω ποσο πιο συντομη ειναι. Ασε που μπορει να σου γυρισουν τις φωτογραφιες πισω και να καθυστερησεις ετσι. Ρωτα ομως να σου πουν στα σημεια εκδοσης. Μαντσεστερ-Εδινβουργο; Μπραβο! Και δεν εκλεινες με british μια πτηση εσωτερικου;

      Comment


        #18
        Τι μου προτεινεις να κανω δηλαδη με το διαβατηριο;

        Βασικά έχω ένα ερώτημα. Μπορώ να παω Σκωτία χωρις διαβατήριο απλα με ταυτότητα χωρις να μου δημιουργησουν καποιο προβλημα στο αεροδρόμιο εδώ ή και εκεί;

        Επίσης, αν είναι αυτο εφικτο, να ετοιμασω τα χαρτια κ να κανω αιτηση για διαβατηριο..να φυγω την αλλη Τετάρτη και να εξουσιοδοτησω την μητερα μου οταν ειναι ετοιμο να παει να το παρει κ να μου το στειλει!

        Πολλά θέλω; :p

        Comment


          #19
          Παρε ενα τηλεφωνο και ρωτα ή μπες στη σελιδα της αστυνομιας και δες το παραβολο για κατ επειγον ποσο γρηγορο ειναι και ποσο κοστιζει. Αν θυμαμαι καλα μια εβδομαδα ειναι. Αλλιως οπως ειπες εξουσιοδοτηση. Παντως με την ταυτοτητα σου πας παντου σε ολη την ΕΕ. Δεν ξερω οταν θα πας για ΝΙΝ αν δεχθουν την ταυτοτητα. Εγω ημουν με διαβατηριο.

          Comment


            #20
            KiTz καλησπέρα.
            Άν ανήκεις στο τμήμα της Τούμπας, τελευταία βγάζανε διαβατήρια στις 4 μέρες. Αν αρχίσεις αύριο από νωρίς, μάλλον θα τα καταφέρεις. Πες τους κι ότι έχεις κλείσει εισιτήρια. Μπορείς ν' αρχίσεις από την εφορία όπου θα βγάλεις το παράβολο πληρώνοντας το ανάλογο ποσό. Αλλιώς πρέπει να βρεις περίπτερο με παράβολα. Για το ΝΙΝΟ ζητάνε διαβατήριο, αλλά πρέπει να έχεις και ταυτότητα μαζί (ή κάτι άλλο) γιατί χρειάζονται 2 αποδεικτικά ταυτότητος (θα σου στείλουν λίστα με το τι δέχονται). Η ταυτότητα ισχύει και για το DVLA για δίπλωμα αυτοκινήτου κ.λπ.

            Comment


              #21
              εγω πηγα αγγλια με ταυτοτητα την καινουργια και δεν ειχα προβλημα

              Comment


                #22
                εχεις βρει κατι εχεισ καποια ειδικοτητα

                Comment


                  #23
                  Οδηγίες για την έκδοση διαβατηρίου.

                  Originally posted by KiTz View Post
                  Τι μου προτεινεις να κανω δηλαδη με το διαβατηριο;

                  Βασικά έχω ένα ερώτημα. Μπορώ να παω Σκωτία χωρις διαβατήριο απλα με ταυτότητα χωρις να μου δημιουργησουν καποιο προβλημα στο αεροδρόμιο εδώ ή και εκεί;

                  Επίσης, αν είναι αυτο εφικτο, να ετοιμασω τα χαρτια κ να κανω αιτηση για διαβατηριο..να φυγω την αλλη Τετάρτη και να εξουσιοδοτησω την μητερα μου οταν ειναι ετοιμο να παει να το παρει κ να μου το στειλει!

                  Πολλά θέλω; :p

                  Η διεύθυνση διαβατηρίων εκδίδει το διαβατήριο εντός 3 εργάσιμων ημερών από την παραλαβή όλων των απαραίτητων δικαιολογητικών.

                  Ποιά είναι η διαδικασία μετά την κατάθεση των δικαιολογητικών; - Γενικές Ερωτήσεις

                  Οδηγίες για την έκδοση διαβατηρίου.

                  Οδηγίες για την έκδοση διαβατηρίου - Περιεχόμενο

                  Συχνές ερωτήσεις για τα διαβατήρια.
                  Μπορώ να αποκτήσω διαβατήριο μέσα σε μία ημέρα ?

                  Ναι, αλλά μόνο αν συντρέχουν οι εξής λόγοι:
                  • Σοβαροί λόγοι υγείας που επιβάλλουν νοσηλεία στο εξωτερικό (ισχύει για τον
                  ασθενή, τον συγγενή αυτού μέχρι β΄ βαθμού καθώς και τον ιατρό ή νοσηλευτή που
                  πρέπει να συνοδεύσουν τον ασθενή)
                  • Θάνατος συγγενή εξ αίματος ή εξ αγχιστείας μέχρι δευτέρου βαθμού
                  • Τραυματισμός ή σοβαρός λόγος υγείας που αποδεικνύεται με ιατρικό πιστοποιητικό
                  αλλοδαπού κρατικού νοσοκομείου ή εξαφάνιση συγγενή μέχρι και δευτέρου βαθμού
                  • Καταστροφή περιουσίας του ενδιαφερομένου που βρίσκεται στο εξωτερικό
                  Για τις ειδικές αυτές περιπτώσεις, εκτός από τα αρμόδια γραφεία σε όλη την Ελλάδα, ο
                  ενδιαφερόμενος μπορεί κατ΄ εξαίρεση να καταθέσει τα δικαιολογητικά του και στο γραφείο
                  που εδρεύει στο Α.Τ. Παγκρατίου.


                  Συχνές ερωτήσεις για τα διαβατήρια
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    #24
                    Καλησπέρα!

                    Επειδή δεν προλαβαίνω να κάνω τα χαρτια για το διαβατηριο και να το παρω in time, θα ξεκινησω Παρασκευή διαδικασίες για την έκδοση του, θα κάνω μια εξουσιοδοτηση να το παρει η μητέρα μου όταν είναι έτοιμο και να μου το στειλει.

                    Την Τετάρτη πετάω και έτσι θα πάω με την ταυτότητα μου. Δεν έχω την ολοκαίνουρια μιας και την έβγαλα το 2004 αλλά με αυτήν ταξίδεψα Βερολίνο/Άμστερνταμ περυσι οποτε ελπιζω να μην εχω προβλημα στο αεροδρόμιο.

                    Σας ευχαριστώ πολύ όλους

                    Comment


                      #25
                      Καλη τυχη και να πανε ολα καλα.

                      Comment


                        #26
                        Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Έχω ταξιδέψει -έστω σαν τουρίστας- τρεις φορές στο ΗΒ μόνο με ταυτότητα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Ίσως να είναι λίγο περισσότερο σχολαστικοι μαζί σου αλλά ως εκεί.

                        Comment


                          #27
                          Το θεμα ειναι τι γινεται με την προσληψη στην δουλεια του και στις υπηρεσιες εκει. Σαν τουριστας δεν θα εχει προβλημα.
                          Σωστη κινηση αυτο με την εξουσιοδοτηση.

                          Comment


                            #28
                            Ωραία χαίρομαι που δεν θα έχω πρόβλημα μόνο με την ταυτότητα. Κανονικά ήταν να φύγω τέλη Αυγούστου - αρχές Σεπτεμβρίου αλλά βρήκα πολύ φθηνότερα εισητήρια τώρα και πάω για να εγκληματιστώ λίγο για αρχή και όταν είναι έτοιμο το διαβατήριο, μου το στέλνουν με την εξουσιοδότηση και όταν φτάσει κάνω όλες τις διαδικασίες που απαιτούνται για NINO κλπ.

                            Ευχαριστώ πολύ και πάλι για την βοήθεια σας.

                            Comment


                              #29
                              Ποσο σου κοστισε το εισιτηριο και με ποια εταιρεια?

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by chococaramel View Post
                                Ποσο σου κοστισε το εισιτηριο και με ποια εταιρεια?
                                120 με easyjet

                                Comment

                                Working...
                                X